Nikaragua
Nikaragua

Peníze a ceny v Nikarague

Nikaragujská cordóba

Místní měnou je nikaragujská córdoba (NIO), která je rozdělena na 100 centů. Kovové mince existují v hodnotách 5, 10, 25 (které nejsou tolik běžné) a 50 centů, dále pak 1 a 5 cordób. Bankovky pak v hodnotách 10, 20, 50, 100, 200, 500 a nově je v oběhu také 1.000 cordób.

Téměř všude se dá také platit v dolarech, ty nesmí být zmačkané nebo špinavé.

Směnárny a platba kartou

Dolary lze směnit ihned na letišti, ačkoliv v nevýhodném kurzu. Později si můžete rozměnit v bankách nebo přímo na ulici. Ve městech najdete muže, kteří postávají s velkým počtem bankovek v ruce a vyvolávají slovo dólares. Nemusíte se bát směnit ani u nich, je to jejich zaměstnání (měli by mít na krku pověšenou kartičku s informacemi). Vždy si ale raději ověřte současný kurz. Banky mají ve všední dny otevřeno od 8:30 do 16:00, v sobotu od 8:30 do 12:00. 

Výběr z bankomatu je možný v bankách a ve všech větších městech v bankomatech na ulicích. Platba kartou je možná ve většině hotelů, supermarketech a v některých restauracích zaměřených na turisty. Více je akceptována karta Visa, MasterCard většinou také není problém.

V rurálních oblastech výběr z bankomatu a platba kartou není možná.

Kolik co stojí

Obecně je Nikaragua levnější než Česká republika. Potraviny v supermarketu, především sýry, salámy a pečivo, jsou dražší. Podobně je na tom zelenina. Ovoce je zde naopak levnější. Občas ho lze sehnat ještě levněji na ulici ve stáncích, je vždy potřeba znát přibližnou cenu, občas se prodejci snaží na turistech vydělat. Nejdražší položkou je rozhodně drogerie. V menších obchodech, tzv. puplerias, seženete typické místní potraviny samozřejmě levněji.

Autobusy jsou zde velmi levné, jedna jízda po městě stojí 5 NIO, dálkové autobusy stojí do 200 NIO. Taxi se pohybuje od 15 do 30 NIO, záleží na městě. Nejdražší je samozřejmě taxi v hlavním městě Managui, zde se cena pohybuje v závislosti na vzdálenosti od 50 NIO.

Ubytování lze sehnat od 5 dolarů za noc, většina hostelů (sdílený pokoj) se pohybuje okolo 8 dolarů. Nejdražší položkou bývají výlety pořádané cestovními agenturami. Například jednodenní výlet na sopku stojí cca 35 dolarů (liší se sopku od sopky podle náročnosti a délky pobytu).

Jídlo v restauracích stojí většinou okolo 200 NIO, levnější variantou jsou tzv. comedory. V těchto veřejných jídelnách se oběd pohybuje kolem 70 NIO.

Spropitné a smlouvání

V některých více turistických podnicích je již spropitné 10 % započítané v ceně, v jiných je vřele vítáno. Smlouvání zde není příliš běžné, přesto to můžete vždy zkusit na trzích a v pouličních stáncích. Občas se vám cenu podaří srazit.

Před nástupem do taxi je lepší dohodnout si cenu předem, taxikáři se často snaží pro turisty cenu nadsadit.

Jak ušetřit

Ušetřit lze určitě na dopravě. Je lepší využívat veřejné autobusy spíše než soukromé autobusy z hotelu. Například z Leónu na pláž Las Peňitas (cca 20 km) stojí autobus 14 NIO. Taxi nebo privátní autobus se pohybuje okolo 100 NIO. Možností je také stopování.

Dále se dá ušetřit na jídle. Místo restaurací je lepší návštěva comedorů. Zde se dá sehnat snídaně, oběd i večeře. Další variantou je i jídlo na ulici.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Pokud cestujete nízkorozpočtově, ubytování lze sehnat od 5–15 dolarů ve společných pokojích za noc. Pokud si snídani a večeři připravíte ve společné kuchyňce a na oběd si zajdete do comedoru, jídlo vás za celý den přijde na cca 200 NIO. Při využití místních autobusů se jízdné pohybuje od 5 do 30 NIO. Náklady tak vyjdou na necelých 500 Kč osoba/den.

Zlatou střední cestou je ubytování v menším hotelu se snídaní v dvoulůžkovém pokoji za 20–45 dolarů. Jedno jídlo v restauraci vyjde na 200 NIO. Jak je to s půjčením motorek moc nevíme, určitě tu možnost je, ale takových míst nebude mnoho. Nejvíc půjčoven se nachází na ostrově Ometepe, kde se ceny pohybují okolo 20 dolarů. Je ale potřeba si dát pozor na to, že po návratu vám některé společnosti mohou účtovat další poplatek.  Cesta tak vyjde na cca 2.000 Kč osoba/den.

Pobyt v luxusním resortu se pohybuje mezi 80–120 dolary. Jídlo ve vyhlášené restauraci přijde na 18–22 dolarů. Pronájem auta se pohybuje mezi 40–100 dolary na den. Dovolená tak vychází na více než 5.000 Kč osoba/den.

Ceny jsou pouze orientační, často se liší místo od místa. Např. oblast San Juan del Sur se řadí k nejdražším destinacím v Nikaragui a ceny jsou oproti zbytku země o dost vyšší.

Chystáš se do Nikaraguy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.