Nikaragua
Nikaragua

Bezpečnost v Nikarague

Zdraví

Při vstupu do Nikaragui není vyžadováno žádné povinné očkování, přesto je lepší míst očkování proti žloutence A i B a břišnímu tyfu, jelikož se jedná o zemi se sníženým hygienickým standardem. Doporučováno bývá i očkování proti meningokokovi a pokud budete pobývat v džungli, tak také proti vzteklině.

Především v období dešťů je všude spoustu moskytů. Malárie může hrozit v některých oblastech v Karibiku, ale ročně bývá hlášeno naprosté minimum případů. Častější je výskyt horečky dengue, zika a chikungunya. Nejlepší obranou je používání repelentů určených do tropických oblastí (s obsahem DEET 50 %).

Voda z kohoutku se nedoporučuje pít, někde nabízí filtrovanou, která je nezávadná.

Kriminalita

I když je Nikaragua bezpečnou zemí, je třeba se mít na pozoru. Místem s největší kriminalitou je Managua. Rozhodně je doporučováno nechodit do vyloučených oblastí, ne sám či sama a ne v noci. Obecně platí, že v noci je lepší si brát taxi nebo se držet v početnějších skupinkách. Jako cizinec jste potencionálním cílem zlodějů, proto mějte cennosti vždy pod dohledem. Pokud se dostanete do situace, kdy budete přepadeni, je lepší peníze atd. odevzdat. Většina přepadení se odehrává v noci a s mačetou, pokud budete odporovat, je možné, že ji útočník použije (ne k zabití, ale zranit se vás nebude ostýchat). Během dne si hlídejte kapsy. 

Pozor si dávejte na místní policisty. Korupce je běžnou součástí jejich práce. Pokud vás zastaví např. v autě, většinou sami navrhnou jako řešení úplatek 200–500 NIO.

Riziko katastrof

Nikaragua je místem mnoha potenciálních katastrof. Díky aktivním sopkám se občas vyskytne zemětřesení (s tím je spojená hrozba tsunami). Během září až listopadu pak především na východním pobřeží hrozí hurikány. 

Internet a elektřina

Nikaragujská elektrická síť využívá napětí 120 V/60 Hz. Používají se zásuvky typu A (dva placaté kolíky) a B (dva placaté kolíky a kulatý zemnící kolík).

S wifi je na tom Nikaragua relativně dobře. V restauracích (ne comedorech) je wifi téměř všude a občas disponují připojením i veřejná prostranství ve větších městech. Hotely i hostely jsou jí vybaveny víceméně vždy. V džungli a rurálních oblastech ale připojení nečekejte.

Předplacené karty se dají sehnat v každém městě většinou rovnou i s telefonem. Cena karty závisí na tarifu, většinou ale začíná již na 100 NIO.

Důležité kontakty

  • Policie – 118
  • Ambulance – 128
  • Hasiči – 115 z mobilu, 911 z telefonu

Chystáš se do Nikaraguy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.