Nizozemsko
Nizozemsko

Co dělat v Nizozemí

Pláže

Do Nizozemska se od nás primárně k moři nejezdí. Během léta je i voda Severního moře příjemná na koupání a najdete tu plno nádherných pláží. Nejznámější je asi letovisko Scheveningen u Den Haagu. Kromě širokých pláží tu najdete také promenádu plnou obchodů, restaurací, kaváren, dále zde najdete casino, bungee jumping a třeba nově zprovozněné ruské kolo. Další oblíbené pláže jsou v Katwijku a Noordwijku a na ostrově Texel.

Kultura / noční život

Nizozemci se rádi baví venku s přáteli, takže tu všude najdete místa, kam vyrazit za zábavou. Klasických hospod, barů nebo restaurací otevřených do pozdních hodin tady je všude spousta.

Během léta se tu koná množství hudebních festivalů. Nejvíc těch zaměřených na elektronickou taneční hudbu, která je tu nejpopulárnější (třeba v červenci Sensation, v srpnu Dance Valley nebo Mysteryland), ale také pár rockovějších, na nichž vystupují největší světová jména (např. Pink pop v červnu, Lowlands v srpnu). Od podzimu do jara se konají koncerty v klubech ve městech a nabídka je poměrně široká – od místních kapel a autorů až po slavné zahraniční interprety.

Nakupování

Během slunečných víkendových dnů může člověk nabýt dojmu, že Nizozemci akorát vysedávají na všemožných terasách a zahrádkách, nebo nakupují. Ulice měst se hemží lidmi, kteří míří od jednoho obchodu k dalšímu. Pokud dostanete i vy chuť nakupovat, bez problému ji uspokojíte v Amsterdamu, Rotterdamu, centru Den Haagu i Utrechtu. Najdete tu většinu mezinárodních řetězců i lokální značky. Ceny jsou podobné jako u nás a sezónní výprodeje kopírují stejná období.

Parky a rezervace

Většinu plochy Nizozemska zabírá kulturní krajina. V zemi se nachází i množství přírodních parků skýtajících dechberoucí výhledy. Rezervace Oostvaardersplassenv provincii Flevolandje mimo jiné chráněným hnízdištěm světového významu. Na místě v 15. století zaplaveného území jižně od Dordechtu leží národní park Biesbosch, což je sídlo především bobrů. Jednoho má park i v logu. Kolem 35 km² mokřadů tvoří park Weerribben v provincii Overijssel. V sousedním Gelderlanduse nachází největší nizozemský národní park Hoge Veluwe. Tady narazíte jak na duny, mokřiny a lesy, tak i na muzeum umění. Po odlivových písčinách se můžete projít v oblasti Waddenského moře při pobřeží Fríských ostrovů. Další parky jsou třeba v provincii Drenthe. Celkový přehled najdete na stránkách nizozemských lesníků staatsbosbeheer.nl.

Pro děti

Děti si v Nizozemsku také přijdou na své. Jen v Amsterdamu je hned několik míst, kde se určitě zabaví – třeba vědecké centrum NEMO nebo plachetnice v Scheepvaartmuseu. Protože děti milují zvířata, dobře jistě poslouží některá ze zdejších zoologických zahrad. Nejstarší v zemi je Zoo Artis v Amsterdamu, další najdete v Rotterdamu nebo ve městě Arnhem v Gelderlandu.

Park zaměřený na primáty v jejich přirozeném prostředí, Apenheul leží na okraji města Apeldoorn. Zdejší opičí obyvatele tu budete mít doslova na dosah ruky. Světově známá postavička králičí holčičky Miffy kreslíře Dicka Bruny má svoje muzeum v Utrechtu.

Pro romantiky

Romantická může být každá procházka mezi kanály v nizozemských městech – jak ve dne, tak především po setmění. Nakloněné zdi domů z červených a hnědých cihel a křivolaké uličky kolem nich jsou skvělým místem pro to, jen tak se do sebe zavěsit a vychutnat si společné chvíle. Ze souše se můžete přesunout na vodní hladinu během plavby na půjčené loďce.

Po stopách slavných malířů

Jste-li milovníky klasického výtvarného umění, v Nizozemsku si přijdete na své. Nejen že mají místní muzea velmi bohatou nabídku. Když se vydáte po stopách největších nizozemských mistrů, poznáte zároveň i kus samotného Nizozemska. Severobrabantské hlavní město Den Bosch je plné odkazů na Hieronyma Bosche, do Leidenu vás zavede Rembrandt van Rijn, který tu vyrůstal. Jeho nejslavnější obraz, Noční hlídka, visí v Rijksmuseu v Amsterdamu. V Amsterdamu najdete i rozsáhlou sbírku děl Vincenta van Gogha. Je mu věnováno celé muzeum, ačkoli většinu života strávil mimo Nizozemsko. Do úzkých uliček Delftu zavítejte za Janem Vermeerem, který tu prožil celý svůj život.

Zábavní atrakce

Až si v Nizozemsku budete chtít odpočinout od historie nebo coffeeshopů, vydejte se na některou ze zábavných atrakcí, kterých tu najdete hned několik. Na horské dráhy zamiřte do parku Walibi Holland, celé rodiny tu milují pohádkový Efteling, mezi písečnými dunami se ukrývá zábavní park Duinrell s aquaparkem. Nizozemsko jako na dlani budete mít v parku miniatur Madurodam. Nad hladinou moře si můžete vyzkoušet bungee jumping v Scheveningenu nebo si můžete skočit z větší výšky s padákem na zádech nad ostrovem Texel (www.paracentrumtexel.nl).

Zábavně pojatá je i expozice největšího nizozemského výrobce piva. Heineken Experience v Amsterdamu vás možná obohatí o pár zajímavých faktů, ale rozhodně vám dá prostor užít si pár hodin s přáteli na jednotlivých zastaveních během prohlídky. V hlavním městě najdete také nejvyšší houpačku v Evropě na střeše věže A’DAM.

Coffeeshopy

Místa, kde můžete beztrestně zakoupit až 5 g marihuany nebo hašiše. To je jeden z hlavních důvodů, proč mnoho turistů do Nizozemska zavítá. Využijte příležitosti, vklouzněte za dveře jednoho z coffeeshopů a zjistěte, co na té „trávě“ vlastně je. Nemusíte kupovat na váhu, prodají vám klidně už ubalený joint. Stačí jen zapálit. Nejvíce coffeeshopů se nachází v Amsterdamu, najdete je ale i v ostatních městech. Kde konkrétně zjistíte na dutch-coffeeshop-guide.nl.

Kola

Rovná krajina a perfektní síť cyklostezek úplně vybízí k projížďce na kole. Jestli vás trochu vyděsí na první pohled chaotická doprava v centru větších měst, můžete se na něm vypravit do některého z jejich blízkých sousedů – z Amsterdamu do Haarlemu, z Den Haagu nebo Rotterdamu do Delft, z Utrechtu na hrad de Haar. Nebo kolo využijte během návštěvy přírodních parků. A pokud budete mít možnost, půjčte si to staré černé bez přehazovačky a s brzdami ve šlapkách. Jen vždycky nezapomeňte, kde jste zaparkovali, a důkladně kolo zamykejte. A pozor na vítr. Pravděpodobně bude foukat v protisměru a je jedno, na jakou stranu se zrovna vydáte.

Chystáš se do Nizozemska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.