Průvodce státem
Nizozemsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Nizozemí

Nizozemská kuchyně

Tradiční holandská kuchyně je ovlivněna životem na venkově, je jednoduchá a vydatná. Když se tu zeptáte na typické místní jídlo, většinou vám odpoví, že je to směs brambor, zeleniny a masa (hutspot, stamppot). A že je to vlastně docela nezajímavé. Také dušené maso a polévky (hrachová, fazolová, rajčatová) jsou součástí místní kuchyně.

Hutspot

K snídani se klasicky podává káva nebo čaj, chléb (nepředstavujte si ho jako ten český) a různé oblohy, velmi často cereálie s mlékem nebo jogurtem. Na oběd si místní většinou vystačí s nějakým sendvičem. Hlavní jídlo dne je tady večeře. Oblíbeným nápojem je mezi Nizozemci čaj z čerstvé máty s medem. Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem pak pivo. Nizozemská kuchyně je hodně ovlivněna vnějšími vlivy, zajímavé prvky do ní přinesli přistěhovalci z bývalých indonéských kolonií.

Ryby

Také ryby jsou součástí Nizozemské kuchyně. Populární jsou syroví sledi (haring) nebo kousky ryb smažené v těstíčku. Seženete je jak ve stáncích, tak i v restauracích.

Stroopwafel

Vaflí existuje plno druhů. Ty holandské jsou tvrdé, slepované sirupem. Podávají se nahřívané nad šálkem horkého nápoje, ale můžete je klidně slupnout jen tak zastudena.

Nizozemské vafle

Hranolky s majonézou

Pamatujete na jednu ze slavných hlášek z Pulp fiction? Na tu o hranolkách, kečupu a majonéze? Tak až budete v Nizozemsku, rozhodně si u pouličního prodejce objednejte kornout plný hranolek s poctivou porcí majonézy. Pozor na některá bistra především v Amsterdamu, kde je trochu šidí. Určitě si pochutnáte ve fialových stáncích Manneken Pis.

Krokety

Nizozemci milují krokety všeho druhu. Ochutnat můžete třeba Bitterballen, jejichž základem je hovězí maso, frikandely nebo sýrové taštičky (kaassouflé). Objednat se dají v restauracích, můžete je koupit ve stáncích nebo v samoobslužných automatech. Skvělé k pivu nebo jako rychlá svačina.

Poffertjes

Poffertjes jsou malé lívanečky podávané s máslem a cukrem. Nejčastěji je najdete v pouličních stáncích, jsou to takové „nizozemské trdelníky“.

Hagelslag

Pomazánky všeho druhu v čele s arašídovým máslem tady frčí ve velkém. Čím jim můžete dát korunu, jsou čokoládové posypky podobné těm, co používáme jako dekoraci na dezerty (tzv. čokoládová rýže). Namažte si krajíc chleba máslem (velcí milovníci čokolády mohou třeba nutelou) a posypte ho bohatě těmito „hagelslag“ a máte pochoutku oblíbenou u malých i velkých Nizozemců.

Sýr

Nizozemsko byste neměli opustit alespoň bez ochutnání místních sýrů. Nejznámější jsou Edammer a Gouda (v nizozemštině se čte jako „chauda“). Další jsou například Edam, Amsterdammer, ochucené Nagelkaas nebo Kruidenkaas. Zralý sýr poznáte podle označení „oud“. Nebojte se, říct si o kousek na ochutnání, abyste se při koupi mohli správně rozhodnout.

Nizozemské sýry

Appelstroop

Hustá jablečná povidla se používají jako pomazánka i součást různých receptů. Namažte je na krajíc s máslem, nebo použijte jako podklad pro sýr.

Tompoes

Dezert připomínající žloutkové řezy. Na listovém těstě je vysoká vrstva vanilkového krému, která je zakrytá opět listovým těstem politým růžovou polevou (ke zvláštním událostem, jako jsou královy narozeniny, se prodávají zbarvené do oranžova). Zkuste přijít na nejlepší způsob jak se s touhle sladkou „cihličkou“ vypořádat.

Lékořice

Na youtube najdete plno videí, na nichž odvážní cizinci ochutnávají v Nizozemsku oblíbené lékořicové bonbóny. Silná chuť ve většině případů na jejich tváři vykouzlí opravdu zábavné obličeje. Lékořice se tady prý sní nejvíce na osobu na světě.

Jak se stravovat jako místní

Nizozemci se rádi schází a tráví společně čas v kavárnách a restauracích. Jakmile jen trochu vysvitne slunce, vysedávají na zahrádkách a terasách všude, kde se dá. V menších městech to úplně nepoznáte, ale v Amsterdamu je nejlépe vidět, že místní se vyhýbají těm nejrušnějším turistickým trasám. Nizozemštinu tu skoro neuslyšíte. Odbočte proto do některé z postranních uliček nebo se vydejte mezi cihlovými domy směrem pryč od centra.

Obvyklé ceny v restauracích

  • Snídaně – od 2,50 (nápoj + pečivo), běžně kolem 10 euro (snídaňové menu obsahující slané/sladké jídlo + teplý nápoj a džus)
  • Oběd/večeře – od 10 euro
  • Pivo 0,25 l – asi 2,50 euro
  • Gin tonic – od 6 euro

Země malá rozlohou, ale velká tím, co nabízí

Nizozemsko (zde tzv. evropské Nizozemsko; anglicky the Netherlands) je malá lidnatá země ležící v severozápadní Evropě. Společně s Karibským Nizozemskem a dalšími třemi ostrovními územími v Karibském moři tvoří Nizozemské království. Sousedí s Německem a Belgií a jeho břehy omývá Severní moře.

Nizozemsko není jen Amsterdam a Amsterdam nejsou jen coffeeshopy a Red Light District (čtvrť červených luceren). Ačkoli i to jsou pádné důvody k návštěvě. Tahle malá plochá země je plná historie, umění, technologií, jedinečné přírody a lidí, co si umí vychutnávat život. A podle toho to tady vypadá. Když budete chtít, nenechá vás se svojí širokou nabídkou aktivit vydechnout. Pomalu na každém rohu taky najdete příjemné místo, kde můžete posedět a vychutnat si něco dobrého ve společnosti svých přátel. Nebo třeba jen tak o samotě. Protože když odbočíte z rušných tras, můžete na tom samém místě prožít dovolenou v naprosto klidném tempu.

Průvodce pro tebe napsal Petra Hanousková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, jen méně sněhu a mrazu v zimě.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 53 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu