Země malá rozlohou, ale velká tím, co nabízí

Nizozemsko (zde tzv. evropské Nizozemsko; anglicky the Netherlands) je malá lidnatá země ležící v severozápadní Evropě. Společně s Karibským Nizozemskem a dalšími třemi ostrovními územími v Karibském moři tvoří Nizozemské království. Sousedí s Německem a Belgií a jeho břehy omývá Severní moře.

Nizozemsko není jen Amsterdam a Amsterdam nejsou jen coffeeshopy a Red Light District (čtvrť červených luceren). Ačkoli i to jsou pádné důvody k návštěvě. Tahle malá plochá země je plná historie, umění, technologií, jedinečné přírody a lidí, co si umí vychutnávat život. A podle toho to tady vypadá. Když budete chtít, nenechá vás se svojí širokou nabídkou aktivit vydechnout. Pomalu na každém rohu taky najdete příjemné místo, kde můžete posedět a vychutnat si něco dobrého ve společnosti svých přátel. Nebo třeba jen tak o samotě. Protože když odbočíte z rušných tras, můžete na tom samém místě prožít dovolenou v naprosto klidném tempu.

Průvodce pro tebe napsal Petra Hanousková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, jen méně sněhu a mrazu v zimě.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 53 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Nizozemska

Co vidět a navštívit v Nizozemí

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nizozemí

Zavřít boční panel

Amsterdam

Město, kam se můžete vydat sami za dobrodružstvím, s partou přátel za zábavou i na rodinný výlet. Objevovat jeho historická zákoutí, potemnělé coffeeshopy a výlohy čtvrtí červených luceren, proplouvat jednotlivými kanály a zažít město z trochu jiné perspektivy. Ztratit se v davu dalších cyklistů během průzkumné výpravy. Nebo třeba jen tak sedět v útulné kavárně a nasávat atmosféru.

Průvodce městem Amsterdam

Zavřít boční panel

Keukenhof

K Nizozemsku patří neodmyslitelně tulipány. Zahradu se skoro 8 miliony květin najdete v docházkové vzdálenosti od města Lisse v Jižním Holandsku. Je to trochu kýč a je tu vždy plno návštěvníků, ale potěší všechny milovníky (nejen) tulipánů. Otevřeno je každý rok od konce března do poloviny května. Více na www.keukenhof.nl.

Zavřít boční panel

Rotterdam

Rotterdam má za sebou pohnutou historii. Díky ní se z něj ale stala na první pohled moderní a živá metropole. Kromě největšího přístavu v Evropě se pyšní především moderní architekturou (ikonický Erasmusbrug, komplex Overblaak připomínající tužku, Kijk-Kubus s byty ve tvaru na hrot postavené krychle, teprve nedávno otevřená rezidenční budova Markthal s krytou tržnicí a mnoho dalších). Tady zažijete zcela jinou atmosféru než v ostatních nizozemských městech.

Zavřít boční panel

Deltawerken

Systém hrází a přehrad zabraňujících povodním při pobřeží provincií Zeeland a Jižní Holandsko, který se začal budovat po ničivých záplavách v roce 1953. V rotterdamském přístavu najdete posuvný vlnolam, který je součástí tohoto projektu. U hráze Haringvlietdam leží středisko Waterland Neeltje Jans (www.neeltjejans.nl), kde kromě expozice o vodním managementu v Nizozemsku narazíte i na aquapark, tuleně nebo simulátor hurikánu.

Zavřít boční panel

Texel

Největší z Fríských ostrovů žije především z turistického ruchu. Podél jeho západního pobřeží se táhnou široké pláže obklopené písečnými dunami, solnými bažinami a vřesovišti. Najdete tady endemické druhy rostlin i chráněná hnízdiště různého mořského ptactva. Trajekt z města Den Helder sem během letní sezony jezdí každou půlhodinu.

Zavřít boční panel

Scheveningen

Nejoblíbenější nizozemské přímořské letovisko Scheveningen je téměř co by kamenem dohodil od centra Den Haagu. V polovině června tu můžete prožít Vlaggetjesdag, kdy se přístav zaplní rybářskými loděmi s posádkami v tradičních oděvech a podávají se jídla z právě chycených úlovků. V srpnu zase mezinárodní Vuurwerkfestival – čtyřdenní přehlídku ohňostrojů.

Zavřít boční panel

Kinderdijk

Jedinečnou přehlídku 19 větrných mlýnů z 18. století zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO najdete ve skanzenu Kinderdijk v jižním Holandsku. Narazíte tu hned na několik typů mlýnů a můžete se mezi nimi třeba projet na kole.

Další skanzen se šesti funkčními mlýny, Zaanse Schans, se nachází kousek od Amsterdamu. Tady zjistíte, jak asi vypadala nizozemská vesnice v 17. století. Druhý víkend v květnu se koná Národní den větrných mlýnů, kdy se i další otevírají veřejnosti ověnčené dekoracemi a často s doprovodným programem. Více informací najdete na stránkách Nizozemské společnosti pro větrné mlýny.

Počasí a sezóny v Nizozemí

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nizozemí
Klasické přímořské podnebí mírného pásu

5 °C

6 °C

9 °C

13 °C

17 °C

20 °C

22 °C

22 °C

18 °C

15 °C

9 °C

6 °C

Počasí

Počasí v Nizozemsku je dáno mírným oceánským podnebím. Pro to jsou charakteristické malé denní rozdíly teploty vzduchu v průběhu roku, takže nebývají příliš horká léta ani moc studené zimy a vysoká oblačnost s velkým množstvím srážek.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální je do Nizozemska vyrazit na jaře, kdy rozkvétají tulipánová pole a obecně celá příroda se probouzí k životu. Nejpříznivější počasí pro návštěvu bývá asi od dubna do září. Teploty v těchto měsících mohou dosahovat během dne i 30 °C a srážky nebývají tak časté.

Skvělé akce do Nizozemska

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
72 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 20 dny
Navrhni úpravu