Nizozemsko
Nizozemsko

Peníze a ceny v Nizozemí

Euro

V Nizozemsku se platí eurem.

Směnárny a platba kartou

Peníze si ze svého účtu můžete vybrat kdekoli v bankomatu. Při platbě kartou přímo u obchodníka pozor. Ne všude totiž kartu od české banky přijmou. Bez problému s ní zaplatíte snad na všech velkých turistických místech a atrakcích, stejně tak v automatech na jízdenky. Jinde nemusí jít platba kreditní kartou (za kterou tu považují i naši debetní Visa a MasterCard) provést. Směnárnu bystě měli najít v každém větším městě. Průvodce Lonely Planet doporučuje využít pro výměnu peněz řetězce GWK (www.gwk.nl; na nádražích, na letišti apod.) nebo banky a vyhnout se menším směnárnám na turistických místech, protože mívají vysoké poplatky.

Kolik co stojí

Obecně je v Nizozemsku mnohem dráž než u nás. Určité věci, a to především drogerii nebo některé potraviny a oblečení můžete sehnat i za nižší cenu.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus z Amsterdamu do Haarlemu – 5 euro
  • Lístek na vlak z Amsterdamu do Haarlemu – 4,20 euro
  • Taxi za 1 km – 2,50 euro
  • Lahev vody 1,5 l – od 0,50 euro
  • Balení chleba – od 0,70 euro
  • Sýr 500 g vcelku – od 6 euro
  • Benzin 1 l – 1,6 euro
  • Nafta 1 l – 1,24 euro
  • Fastfood – kolem 3,50 euro
  • Jídlo v restauraci – od 10 euro

Spropitné a smlouvání

V restauracích bývá servis již zahrnut v ceně. Pokud necháte nějaké drobné navíc, nikdo se tu na vás zlobit nebude. Během obchodního styku je pro Nizozemce smlouvání něco jako národní sport, běžně na ulici se s ním však příliš často nesetkáte. Můžete to zkusit na trzích, především na oblíbených bleších trzích.

Jak ušetřit

Jídlo

Chcete-li ušetřit, jednou z cest je vyměnit restaurace za rychlá občerstvení. Nějaký ten menší snack pořídíte už od 1,50 euro. Obchodní dům HEMA má vlastní občerstvení, většinou i s dostatkem míst k sezení a v nabídce mívají během dne různá zvýhodněná menu.

Nakoupit si můžete potraviny v některém supermarketu. Asi nejběžnější je Albert Heijn (mateřská firma "našeho" Albertu). U něj ale pozor – rozlišujte AH to go a supermarkety. V supermarketech mají širší sortiment a nižší ceny. Klidně si tu řekněte na informacích o „bonus kartu“. Nemusíte vyplňovat žádné formuláře, ani se nikde registrovat, dostanete ji rovnou do ruky. Většina akčních slev je tu totiž platná pouze při jejím použití. Ceny obecně jsou často uváděné za kus (per stuk; např. ovoce, pečivo balené po více kusech), tak ať nejste u pokladny překvapení.

Doprava

Většina důležitých památek a zajímavých cílů se nachází v centrech měst. I ta největší se dají pěšky projít za 2 až 3 hodiny. Jestli dáte přednost hromadné dopravě, zvažte, zda se vám místo jednotlivého jízdného nevyplatí časové jízdenky na 24/48/72 hodin. S délkou platnosti se snižuje cena. Když budete ve správný čas na správném místě, můžete výrazně ušetřit také na cestě vlakem.

V různých obchodech (Kruidvat, HEMA, Albert Heijn) bývají akce na výhodný nákup celodenních jízdenek na vlak (treindagretour/dagkaart). Ty běžně stojí 39 euro, během akce se dají koupit i za méně než polovinu. Až budete plánovat cestu, projděte si webovky zmíněných obchodů, a když bude v nabídce, řekněte si pak o jízdenku na pokladně.

Vstupy

Amsterdam nabízí slevovou I Amsterdam Card, díky které získáte slevu na různé vstupy, projížďky na lodích, v restauracích nebo obchodech. Podobné karty můžete koupit i v Rotterdamu a Den Haagu. V případě, že plánujete návštěvu několika turistických atrakcí, můžete zakoupit tzv. kombinovanou vstupenku – tedy získáte vstup na několik míst za (výrazně) nižší cenu než při zakoupení jednotlivě. Jako příklad může posloužit kombinace Heineken Experience, A’DAM LOOKOUT a plavby na lodi za 25 euro, což je polovina běžné ceny. Před návštěvou proto zkontrolujte webovky konkrétních míst.

Plno zážitků si můžete dopřát i zadarmo. Ve městech probíhají prohlídky s průvodci (je běžné jim nechat dýško), své kouzlo mají nizozemské trhy (od květinových po bleší), zdarma je vstup i do některých muzeí a dalších míst (v Amsterdamu např. Gassan Diamonds, Coster Diamonds, galerie městské stráže při Amsterdams Historisch Museu, Stadsarchief – městský archiv, polední koncerty v Concertgebouw a Hetmuziektheater nebo večerní v Bimhuis, trajekt do severní části města, terasa na střeše centra NEMO a další).

Nákupy/suvenýry

Vyhněte se obchodům se suvenýry a zamiřte tam, kam chodí nakupovat místní. V obchodech jako Action, Blokker, Xanos nebo HEMA najdete plno zboží s typickými nizozemskými motivy za příznivé (často překvapivě velmi nízké) ceny. Kvalitní sýry koupíte mimo specializované obchody na hlavních turistických třídách jednoduše v supermarketech. A protože Nizozemci sami rádi ušetří každý cent, mějte oči otevřené. Vždycky je něco ve slevě.

Ubytování

Nejvyšší položku v rozpočtu můžete snížit na úplné minimum. Vykročte do neznáma a poznejte nizozemské domácnosti zevnitř díky Couchsurfingu. V celém Nizozemsku najdete víc než 6.500 hostitelů, kteří jsou ochotni vás zdarma ubytovat a rádi s vámi budou sdílet vlastní zkušenosti a postřehy z daného místa.

Denní rozpočet

V Amsterdamu najdete téměř nepřeberné množství různých ubytovacích zařízení od těch nejlevnějších hostelů přes designové hotely střední třídy až po ty nejluxusnější pětihvězdičkové hotely. Ubytovat se můžete v původních starých kanálových domech, moderních budovách i třeba na lodi. V ostatních větších městech je nabídka podobná, i když samozřejmě ne tak bohatá. V Nizozemsku (zejména u pobřeží) je také množství velmi kvalitně zařízených kempů.

Nízkorozpočtový cestovatel

Lůžko ve společném pokoji v hostelu seženete už od 15 euro (i v centru Amsterdamu), za samostatný pokoj pro dvě osoby zaplatíte přibližně od 50 euro za noc. Za rozumnou cenu se dá ubytovat i na lodích, které často kotví velmi blízko centra. V pouličních stáncích pořídíte porci (hranolky, krokety, ryby, …) i za méně než 3 eura.

Když si budete chtít posedět na kávě, můžete vyměnit kavárnu za obchodní dům HEMA, kde horký nápoj s dezertem koupíte pod 2 eura. Najdete ji snad v každém městě a mají tu wifi zdarma. Centrum nizozemských měst, kde se nachází většina zajímavostí, leží nedaleko hlavních vlakových nádraží a zvládnete je projít i pěšky. Vypůjčit si kolo bývá většinou výhodné na více než jeden den, kdy cena klesá pod cenu celodenní jízdenky na MHD kolem 7,50 euro. Hodinové jízdné na MHD stojí asi 2,50 euro.

Zlatá střední cesta

Pokoj pro dvě osoby ve tříhvězdičkovém hotelu seženete bez problému do 100 euro za noc, samozřejmě cena se zvyšuje v závislosti na lokalitě – v nejužším centru Amsterdamu může být cena více než dvojnásobná. Jídlo v restauraci pořídíte od 10 euro. Běžná cena za večeři se tu pohybuje kolem 30 euro.

Na slabším skútru se můžete po nizozemských městech pohybovat stejně volně jako cyklisté, ale rychleji a bez námahy. Za výpůjčku zaplatíte od 50 euro na den. U silnějších motorek je cena podobná.

Luxusní pobyt

Čtyřhvězdičkové hotely nabízí dvoulůžkový pokoj na noc asi od 140 euro. V úplném centru Amsterdamu je běžná cena nad 250 euro, ale může dosahovat částky mnohem vyšší.

Luxusní restaurace mívají v menu položky od asi 35 euro. V Nizozemsku není problém za jídlo venku utratit mnohem větší sumu.

Pokud budete chtít zvolit pro pohyb po Nizozemsku auto, za výpůjčku modelu vyšší třídy zaplatíte od 100 euro na den (včetně pohonné hmoty na 200 km). Pronájem limuzíny s řidičem vyjde asi na 1.300 euro na den.

Chystáš se do Nizozemska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.