Zavřít boční panel

Aktivity ve Stavangeru

Historické centrum

Prohlídka nevelkého historického centra města patří mezi nejpopulárnější aktivity. „Starý“ Stavanger, v originále Straen, se skládá ze 173 restaurovaných domů pocházejících převážně z 18. a 19. století, které jsou postaveny na západním břehu přístavu Vågen. V současnosti jde o největší zachovalou kolonii dřevěných domečků v severní Evropě. Domečky, které lze přirovnat k malým chatkám, jsou obložené bílými dřevěnými deskami. Mezi nimi se táhnou úzké pěší uličky, které ve spojení s domečky vyvolávají opravdu pozoruhodné panorama. Při zkoumání místních koutů narazíte i na několik muzeí a galerií.

Turistika

Město Stavanger je ideálním startovacím bodem pro turistiku v okolí fjordů. Nejznámější jsou túry na Preikestolen a Kjerag, ale v okolí Lysefjordu se nachází i další zajímavá místa. Zkušenější se můžou vydat na dvoudenní túru z Preikestolenu do Flørli. Turistické značení není až tak podrobné, jako jsme zvyklí v Česku nebo na Slovensku, ale při túrách na nejnavštěvovanější místa se určitě neztratíte. Směrové tabulky označují většinou vzdálenost k místu, ne čas. Příležitostně narazíte i na chatky turistických spolků, které často bývají odemčené a v případě nepříznivého počasí nebo nečekaných událostí je můžete využít k přespání.

Koupání v moři

I přestože Stavanger nepatří mezi nejteplejší místa ke koupání, domácí a otužilí návštěvníci si stejně můžou zaplavat v Severním moři. Nejpopulárnější 2,3 km dlouhá pláž se nachází kousek od letiště a nabízí i možnost k využití vodních sportů. Na pláži najdete kabinky, toalety a zaparkovat můžete u hotelu Sola Strand. Nejbližší zastávka MHD se nachází asi 20 minut pěšky od pláže. Na jihu pláže najdete i stopy po druhé světové válce.

Bruslení na ledu

Nedaleko Stavangeru se nachází jezero Stokkavannet, které je hlavně v zimě často využíváno k přírodnímu bruslení. Jezero se nachází asi 20 minut pěšky od města. 

Street art

Pro město, které je dominantní svou historickou dřevěnou architekturou je přítomnost pouličního umění celkem překvapivá. Stavanger je plný úžasného umění od nástěnných maleb, až po grafity a stačí se jen projít po městě a objevit více než 30 pomalovaných budov nebo zdí. Každý srpen a září se tu koná mezinárodní festival street artu.

Co tady objevíš?

Stavanger je 3. největším městem Norska ležícím na jihozápadním pobřeží země. Je plné překrásných barevných domečků, kde se mísí historie se současností, to vše obklopené jezery a jedinečnou přírodou. Milovníkům umění a kultury určitě učaruje nejstarší norská katedrála, milovníci turistiky si zase přijdou na své při túrách okolo fjordů. V 70. letech minulého století došlo v Severním moři k objevení ropných ložisek, a tak se Stavanger stal centrem ropného průmyslu v Norsku, který je dodnes tahounem ekonomiky.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Připrav se na
3–5 dní
Ideální délka pobytu pro města a okolní výlety.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen – září
Jak z hlediska denního světla, tak i teplot a příjemného počasí volte léto.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Běžné ceny letenek na přímých letech z Krakova či Berlína.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu