Co tady objevíš?

Stavanger je 3. největším městem Norska ležícím na jihozápadním pobřeží země. Je plné překrásných barevných domečků, kde se mísí historie se současností, to vše obklopené jezery a jedinečnou přírodou. Milovníkům umění a kultury určitě učaruje nejstarší norská katedrála, milovníci turistiky si zase přijdou na své při túrách okolo fjordů. V 70. letech minulého století došlo v Severním moři k objevení ropných ložisek, a tak se Stavanger stal centrem ropného průmyslu v Norsku, který je dodnes tahounem ekonomiky.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Připrav se na
3–5 dní
Ideální délka pobytu pro města a okolní výlety.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen – září
Jak z hlediska denního světla, tak i teplot a příjemného počasí volte léto.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Běžné ceny letenek na přímých letech z Krakova či Berlína.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Sverdi Fjell

Sousoší složené ze 3 desetimetrových bronzových mečů zaražených do skály se nachází nedaleko Hafrsfjordu. Jeho autorem je norský sochař Fritz Røed, který je vytvořil v roce 1983 jako symbol sjednocení Norska po bitvě u Hafrsfjordu, která se odehrála v roce 872 právě v těchto místech. 2 menší meče představují poražené krále a 3., největší z nich, Haralda I. Krásnovlasého, který z bitvy vyšel jako vítěz a král celého Norska. Nejbližší autobusová zastávka je Madlaleiren, kam zajíždí linka č. 16. Odtud je to už jen 400 m a jste na místě. Celkem vám cesta zabere asi 20 minut.

Zavřít boční panel

Domkirken

V centru města stojí nejstarší norská katedrála Stavangen Domkirken postavená v roce 1125. původně byla postavena v románském stylu, ale po požáru v roce 1272 byla přestavěna v gotickém stylu. Kazatelna pochází ze 17. století. V současnosti je jedinou středověkou katedrálou v Stavangeru, která je stále v provozu.

Zavřít boční panel

Norské ropné muzeum

První věc, která vás při pohledu na stavangarský přístav uhodí do očí, bude určitě moderní budova Norského ropného muzea Norwegian Petroleum Museum. Od roku 1999 provází návštěvníky celým procesem zpracování ropy od objevu ropného vrtu, přes těžbu, až po výrobu samotného benzinu či nafty. Součástí exhibice jsou nejrůznější předměty, modely a filmy, které vás interaktivní formou poučí o technologické stránce výrobních postupů a o vlivu ropného průmyslu na norské obyvatelstvo. Jako bonus můžete na vlastní kůži zažít cestu evakuační šachtou.

Zavřít boční panel

Valberg Tower

Věž Valbergtårnet byla postavena v roce 1853 a sloužila jako bývalá pozorovatelna. Je zároveň nejvyšším bodem ve městě. V minulosti v ní neustále někdo hlídal okolí města a například upozorňoval obyvatele na požáry. Z věže je pěkný výhled na celé město. Vstupné činí 50 NOK.

Zavřít boční panel

Breiavatnet

Breiavatnet je malé městské jezero v centru Stavangeru s rozlohou jen 0,031 km2. Ve středu jezera je umístěna pěkná dekorační fontána. Jezero je domovem několika druhů ptáků jako například labutě, kachny či racci.

Zavřít boční panel

Lysefjord

Jedná se o světlý fjord, jehož název pochází od světlých žulových skal, které leží po jeho stranách. Fjord, tak jako další fjordy, byl vytvořen ledovcem v době ledové. Na délku měří 42 km a jeho skalní stěny padají do vody z výšky přes 1.000 m n. m. Nejnavštěvovanějším místem v okolí Lysefjordu je skalní kazatelna Preikestolen a hora Kjerag. Oblíbeným způsobem, jak nasát krásy Lysefjordu, je plavba lodí. Z přístavu Vagen v Stavangeru odjíždí několikrát za den loď, s níž se za 520 NOK budete několik hodin plavit přes fjord a uvidíte Preikestolen z mořské hladiny https://rodne.no/en/.  

Zavřít boční panel

Preikestolen

Preikestolen (v překladu kazatelna) je obrovský kvádrovitý skalní blok vysunutý ze svislé skalní stěny a tyčící se 604 metrů nad modrou hladinou Lysefjordu. Tato podmanivá vyhlídková plošina poskytuje úžasný výhled do dálky a je jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších přírodních lokalit samotného Norska. Plošina byla pravděpodobně vytvořena před 10.000 lety, kdy obrovské množství ledu v prasklinách skály začalo tát. Čas výstupu na vrchol se pohybuje okolo 2–2,5 hodiny. Trasa není náročná, pouze s několika strmějšími stoupáními. Ztratit se prakticky nedá, skála je poměrně často navštěvovaná a pravděpodobně potkáte po cestě množství turistů.

Pokud chcete navštívit Preikestolen, musíte se dostat z východní části Stavangeru trajektem do městečka Tau. Trajekty odjíždí minimálně jednou za hodinu a lístek, který si můžete koupit přímo na palubě, vás bude stát 46 NOK https://www.norled.no/. Cesta trajektem trvá asi 40 minut. Většina příjezdů trajektů navazuje na autobusové spojení přímo z přístavu v Tau, odkud odjíždí vícero autobusů do Preikestolen Camping. Využít můžete například služby Tide Reise – jednosměrná asi 30minutová cesta vás vyjde na 125 NOK a autobusy odjíždí minimálně desetkrát denně http://res.cloudinary.com/.

Zavřít boční panel

Kjerag

Horský vrchol ve výšce přes 1.100 m n. m. je situovaný nad Lysefjordem. Cesta na vrchol je určená pro vytrvalejší turisty, protože zabere až 6 hodin a vede v poměrně náročném terénu. Výchozí bod je stejný jako pro túru na Kjeragbolten a do Øygardstøl. Nasedněte na autobus z autobusového nádraží ve Stavangeru do Sandnes a dále přes Ålgård, Byrkjedal a Sirdal přímo do Øygardstøl. Nebo se nechte odvézt přímo ze Stavangeru za 630 NOK, autobus odjíždí ráno v 7:30 http://www.tidereiser.com/

Zavřít boční panel

Kjeragbolten

Cestou na Kjerag určitě nevynechejte jedinečný výhled na velmi zvláštní přírodní úkaz zvaný Kjeragbolten (v překladu klín Kjeragu). Na ten narazíte na severní straně výstupu a jedná se o velký balvan zaklíněný mezi 2 skalní stěny ve výšce téměř 1.000 m n. m. Můžete na něj vylézt a pro turisty se jedná o jedno z nejatraktivnějších míst k focení. Výchozím bodem pro túru je parkoviště Øygardstølen ležící ve výšce 640 m n. m. Samotná túra trvá přibližně 5 hodin a je velmi dobře značená, prochází přes vrchol Nesatindane. Už samotný začátek túry jde pěkně zostra, kdy je třeba překonat prvních cca 165 metrů dlouhé stoupání. Jako pomocný bod jsou ve skále upevněny řetězy a v případě deště či námrazy se jedná o nejnepříjemnější úsek. Poté je potřeba sestoupit do malé dolinky a vyšplhat se po skále strmě nahoru až na vrcholové plato, dále už následuje poměrně rovinatý terén. Balvan je zaklíněný nad propastí hlubokou 980 metrů a pod ním protéká 25. nejvyšší vodopád na světě – Kjeragfossen.

Zavřít boční panel

Vodopád Månafossen

Vodopád Månafossen je 9. nejvyšší v zemi. Zároveň se jedná o nejvyšší vodopád Rogalandumu, který volně padá z výšky 92 m a je chráněnou přírodní památkou. Vodopád se nachází přibližně hodinu a půl cesty od Stavangeru a nejjednodušší je pronajmout si auto a dovézt se na parkoviště. Výstup není ani tak časově náročný, ale musíte překonat poměrně velké převýšení. Ty nejnáročnější úseky jsou chráněny řetězy. K nejlepšímu místu pro výhled dojdete po cca 20 minutách prudkého stoupání. Pro zdatnější turisty je možné vystoupit až k horské chatě a podívat se na vodopád shora. Tato túra je však časově a technicky náročnější a trvá cca další hodinu. Odměnou vám však bude výhled na dolinu, jíž vodopád protéká.

Počasí a sezóny ve Stavangeru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Stavanger
Teploty během roku

4 °C

4 °C

6 °C

10 °C

15 °C

17 °C

19 °C

19 °C

16 °C

12 °C

8 °C

5 °C

Počasí

Město se nachází na západním pobřeží Norska a podnebí je proto ovlivněné Golfským proudem, který přináší do oblasti během roku vyšší teploty v porovnání s jinými městy ležícími na stejné zeměpisné šířce. Město je relativně vlhké s téměř 159 deštivými dny v roce. Průměrné denní teploty se během léta pohybují mezi 15–20 °C, v zimě klesají pod bod mrazu.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální z hlediska počasí je naplánovat návštěvu na letní měsíce, případně pozdní jarní a brzké podzimní. Počasí bude vlídnější a slunce bude svítit více než polovinu dne.

Skvělé akce do Stavangeru

ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 53%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 58%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
11 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu