Jak se dostat do Stavangeru

Asi 20 minut jízdy od centra se nachází letiště Stavanger Sola (SVG), které kromě domácích letů obsluhuje i lety ze Švédska, Dánska, Nizozemska, Velké Británie, Lotyšska či Maďarska. Z Prahy létá do Stavangeru s přestupem v Oslu norská aerolinka Norwegian nebo švédské SAS s přestupem v Kodani. Nejlevnější možností je však letět z polských Katovic se společností Wizzair, kde cena obousměrné letenky může dosáhnout jen na cca 500 Kč. Milovníci železnic určitě ocení možnost cestovat vlakem do Stavangeru z Osla. Trasa vede přes krásnou krajinu jižně přes město Kristiansand. Cesta trvá přibližně 8 hodin a lístky se dají v předstihu zakoupit už od 249 NOK.

Jak cestovat po Stavangeru

Veřejná doprava je ve městě využívána hlavně autobusy. Jedna jízda stojí 33–73 NOK v závislosti na tom, kolik zón překročíte. V nabídce jsou jedno- i vícedenní lístky. 24hodinový lístek stojí 85 NOK a 7denní lístek vás vyjde na 260 NOK (ceny jsou aktuální z roku 2018). Velká část města Stavanger se nachází v 1 zóně, ale pokud chcete cestovat na letiště, musíte překonat 3 zóny. Lístky přímo u řidiče jsou dražší (platit se dá jen hotovostí), proto je lepší zakoupit si je v automatech nebo přes mobilní aplikaci Kolumbus Billett (pro Android i iPhone). Do aplikace v mobilu si pošlete peníze, z nichž potom nakupujete lístky, nebo si ji můžete přímo propojit s vaší kreditní/debetní kartou. Nejvíc městských linek odjíždí z autobusové stanice v centru města (Byterminalen), která se nachází vedle železniční stanice. Všechny autobusové linky najdete na: https://www.kolumbus.no/en. Z letiště odjíždí letištní shuttle bus (120 NOK za jednu jízdu, Kolumbus.no) a dopraví vás z letiště přímo do centra. Odjíždí každých 20 minut.

Místní vlakové spojení vás dopraví z centra do jižních částí města a blízkých vesnic. Odjezdy vlaků do města Sandnes se uskutečňují každých 15 minut.

Taxíky jsou ve městě rozšířené, pokud je využijete, počítejte s vyššími cenami, než jste zvyklí jinde. Platit se dá i kreditními kartami.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu