Zavřít boční panel

Doprava ve Stavangeru

Jak se dostat do Stavangeru

Asi 20 minut jízdy od centra se nachází letiště Stavanger Sola (SVG), které kromě domácích letů obsluhuje i lety ze Švédska, Dánska, Nizozemska, Velké Británie, Lotyšska či Maďarska. Z Prahy létá do Stavangeru s přestupem v Oslu norská aerolinka Norwegian nebo švédské SAS s přestupem v Kodani. Nejlevnější možností je však letět z polských Katovic se společností Wizzair, kde cena obousměrné letenky může dosáhnout jen na cca 500 Kč. Milovníci železnic určitě ocení možnost cestovat vlakem do Stavangeru z Osla. Trasa vede přes krásnou krajinu jižně přes město Kristiansand. Cesta trvá přibližně 8 hodin a lístky se dají v předstihu zakoupit už od 249 NOK.

Jak cestovat po Stavangeru

Veřejná doprava je ve městě využívána hlavně autobusy. Jedna jízda stojí 33–73 NOK v závislosti na tom, kolik zón překročíte. V nabídce jsou jedno- i vícedenní lístky. 24hodinový lístek stojí 85 NOK a 7denní lístek vás vyjde na 260 NOK (ceny jsou aktuální z roku 2018). Velká část města Stavanger se nachází v 1 zóně, ale pokud chcete cestovat na letiště, musíte překonat 3 zóny. Lístky přímo u řidiče jsou dražší (platit se dá jen hotovostí), proto je lepší zakoupit si je v automatech nebo přes mobilní aplikaci Kolumbus Billett (pro Android i iPhone). Do aplikace v mobilu si pošlete peníze, z nichž potom nakupujete lístky, nebo si ji můžete přímo propojit s vaší kreditní/debetní kartou. Nejvíc městských linek odjíždí z autobusové stanice v centru města (Byterminalen), která se nachází vedle železniční stanice. Všechny autobusové linky najdete na: https://www.kolumbus.no/en. Z letiště odjíždí letištní shuttle bus (120 NOK za jednu jízdu, Kolumbus.no) a dopraví vás z letiště přímo do centra. Odjíždí každých 20 minut.

Místní vlakové spojení vás dopraví z centra do jižních částí města a blízkých vesnic. Odjezdy vlaků do města Sandnes se uskutečňují každých 15 minut.

Taxíky jsou ve městě rozšířené, pokud je využijete, počítejte s vyššími cenami, než jste zvyklí jinde. Platit se dá i kreditními kartami.

Co tady objevíš?

Stavanger je 3. největším městem Norska ležícím na jihozápadním pobřeží země. Je plné překrásných barevných domečků, kde se mísí historie se současností, to vše obklopené jezery a jedinečnou přírodou. Milovníkům umění a kultury určitě učaruje nejstarší norská katedrála, milovníci turistiky si zase přijdou na své při túrách okolo fjordů. V 70. letech minulého století došlo v Severním moři k objevení ropných ložisek, a tak se Stavanger stal centrem ropného průmyslu v Norsku, který je dodnes tahounem ekonomiky.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Připrav se na
3–5 dní
Ideální délka pobytu pro města a okolní výlety.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen – září
Jak z hlediska denního světla, tak i teplot a příjemného počasí volte léto.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Běžné ceny letenek na přímých letech z Krakova či Berlína.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu