Průvodce státem
Nová Kaledonie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Nové Kaledonii

Aktuální kurz 1 € = 25.89 Kč

Pacifický frank

Oficiální místní měnou je pacifický frank (XPF). Stejnou měnou se platí i na Tahiti. Jeden XPF se sice dělí na 100 centimů, ale při orientačním kurzu 0,22 Kč za frank nemůžete na centim narazit.

Bankovky mají nominální hodnoty 500, 1.000, 5.000 a 10.000 franků. Aktuální série bankovek byla do peněžního oběhu uvedena v roce 2014. Současné mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 franků.

V hotelech a restauracích je často možné platit také australskými a novozélandskými dolary. 

Směnárny a platba kartou 

Směnit eura nebo dolary můžete po příletu přímo na letišti, kde je stejný kurz jako jinde na ostrově. Další možností je peníze směnit později v jakékoli bance na ostrově, případně v jakékoliv oficiální směnárně. Banky mají otevřeno od 8.00 do 16.00 hod. ve všední dny a do 12.00 hod. v sobotu. Za směnu je účtován poplatek.  

Ve všech hlavních bankách i rušnějších lokalitách se nachází bankomaty. Kartou lze platit u všech větších prodejců, v restauracích i hotelech. Zpravidla je akceptovaná pouze Visa, Master Card omezeně. 

Kolik co stojí 

Obecně̌ je Nová Kaledonie v porovnání s tuzemskými cenami mnohonásobně dražší. Základní potraviny koupíte v tržnicích a supermarketech u větších vesnic. Hotely, výlety a využívání taxislužby patří k nejdražším položkám. Nová Kaledonie může směle soutěžit o titul „nejdražší země světa.“

Obchody jsou ve všední dny otevřené od 7:30 hod. do 11:00 hod. a odpoledne od 14:00 hod. do 18:00 hod. O víkendu jsou otevřené pouze v sobotu dopoledne ve stejnou dobu jako ve všední dny. 

Příklad cen:

  • Městský autobus – 50 Kč
  • Taxi 15 minut jízdy – 200 Kč
  • Ubytování v hotelu – od 2000 Kč za pokoj 
  • Pivo 0,3 l – 40 Kč (v obchodě)
  • Bageta – 20 Kč
  • Benzin – cca o 20 % víc než v ČR

Alkoholické nápoje zde nepořídíte v pátek, o víkendu, o svátcích a ani den před svátky. 

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není nutně vyžadováno.

Částečně lze smlouvat na tržišti, ale je dobré počítat s pravděpodobným neúspěchem. 

Jak ušetřit 

Předně je potřeba si uvědomit, že výplaty v Kaledonii jsou dvojnásobné než ve Francii. Z toho vyplývají i obecné náklady.

Nejlevnější jídlo seženete u čerpací stanice (nebývají otevřené nonstop) nebo u „teplého pultu“ v supermarketu. V obou případech musíte mít štěstí a otevřenou čerpací stanici nebo supermarket vůbec objevit. Další možností levnějšího stravování je čínské rychlé občerstvení, na které ale narazíte pouze v hlavním městě. Počítejte s cenou za jídlo od 150 Kč. Pouliční domorodé pojízdné občerstvení nebo rychlé občerstvení zde nenajdete.

Levnější ubytování lze najít v chatkách v místních kempech. Výhodou je, že se v nich dá vařit. Určitým způsobem lze ušetřit ubytováním ve vlastním stanu v kanacké vesnici.

Co se týče cestování, nejvíc ušetříte, pokud se budete dopravovat pěšky. Autobusy jezdí velice zřídka a pouze po hlavnějších silnicích, do národních parků nejezdí. Můžeme doporučit autostop anebo pronájem vlastního vozidla. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, za nějž denně utratí pouze přibližně 200 Kč (že se nikam nedostane, je věc druhá). Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu, či apartmánu s kuchyňkou, kde má možnost si uvařit potraviny z místního supermarketu. Cenově by se měl vejít do 2.000 Kč za noc. Během dne spotřebuje vodu a jídlo za 400 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy zhruba 2.600 Kč na osobu/den

Zlatá střední cesta neboli v tomto případě ubytování v běžném hotelu se snídaní vyjde na 2.500 Kč, půjčené auto včetně benzinu za přibližně 2.000 Kč a stravování v místních bufetech (výjimečně v restauraci) na 1.000 Kč nás dostává na orientační denní částku 5.500 Kč za osobu/den

Luxusnímu cestování se meze nekladou. Kupodivu tato varianta není ani tolik předražená. Velký pokoj v hotelu Hilton seženeme od 4.000 Kč a slušné auto SUV půjčíte již za 3.000 Kč. 

Vítejte v třetihorách 

Nová Kaledonie (anglicky New Caledonia, francouzsky Nouvelle-Calédonie) je zámořské francouzské území a jeden z největších pacifických ostrovů. Nejblíže se nachází Austrálie, která je vzdálená necelých 1.500 km a sousední ostrovní stát Vanuatu, kam cesta letadlem trvá hodinu.

Vzhledem ke své izolovanosti zde přežila pravěká flóra. V místním lese se můžete těšit na cykasy rostoucí na mýtině a můžete se nechat unést představami, jaké by to bylo sledovat pasoucího se brontosaura v araukáriích nebo vidět přilétat pterodaktyla. Překrásné hory a nedaleký bariérový korálový útes dělají z ostrova exotický ráj, ale také jednu z nejdražších turistických destinací vůbec. Časový posun je zde +12 hodin oproti Česku.

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti v Kaledonii.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červenec - prosinec
Po celý rok pohodové teploty okolo 25 stupňů, více prší na jaře.
Více o počasí
Letenky od
33 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 52 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu