Průvodce státem

Nová Kaledonie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Vítejte v třetihorách 

Nová Kaledonie (anglicky New Caledonia, francouzsky Nouvelle-Calédonie) je zámořské francouzské území a jeden z největších pacifických ostrovů. Nejblíže se nachází Austrálie, která je vzdálená necelých 1.500 km a sousední ostrovní stát Vanuatu, kam cesta letadlem trvá hodinu.

Vzhledem ke své izolovanosti zde přežila pravěká flóra. V místním lese se můžete těšit na cykasy rostoucí na mýtině a můžete se nechat unést představami, jaké by to bylo sledovat pasoucího se brontosaura v araukáriích nebo vidět přilétat pterodaktyla. Překrásné hory a nedaleký bariérový korálový útes dělají z ostrova exotický ráj, ale také jednu z nejdražších turistických destinací vůbec. Časový posun je zde +12 hodin oproti Česku.

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti v Kaledonii.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červenec - prosinec
Po celý rok pohodové teploty okolo 25 stupňů, více prší na jaře.
Více o počasí
Letenky od
33 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 52 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Nové Kaledonie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Před 3.000 lety začaly Novou Kaledonii obsazovat různé skupiny Melanésanů. V roce 1774 ostrov objevil James Cook a dal mu římské jméno Skotska – Caledonia. V roce 1864 ji anektovali Francouzi a svého absolutního vlivu se zbavili až v roce 1998, kdy přiznali Kaledonii částečnou samostatnost. Většina dnešních obyvatel jsou Kanakové, potomci Melanésanů.

Lidé

Na ostrově se mísí původní obyvatelé Kanakové s Francouzi (navzájem se nemají moc rádi). I přestože Francie poskytuje ostrovu finanční výpomoc, snaží se Kanakové z její nadvlády osvobodit (chybí jim sjednocující prvek). Z 270.000 obyvatel je 43 % Kanaků a 37 % bělochů.

Obecně lze Novou Kaledonii považovat za „flegmatickou“ zemi.
Pro ilustraci – například se zde nedodržují otevírací hodiny, taxikáři nejezdí po městě ve snaze ulovit pasažéra, ale sedí doma a čekají
na zazvonění telefonu, řidiči jezdí běžně pod vlivem alkoholu a v kempu nikoho nezastihnete, pokud mají zrovna ubytovaných málo hostů.
Na venkově se prodává stylem, že když u silnice narazíte na stánek s produkty s uvedenou cenou, vyberete si dle libosti a vhodíte peníze do kasičky připravené vedle. Obsluhy byste se v tomto případě nedočkali.

Na východním pobřeží mají Kanakové ve zvyku zdravit na silnicích chodce i řidiče pokývnutím hlavy. Na západním pobřeží převažuje francouzská populace a toto gesto se zde běžně nepoužívá. Z vlastní zkušenosti však můžeme říci, že nám na pokývnutí hlavou odpověděli na východním i západním pobřeží. Hovoří se zde pouze francouzsky. Také všechny nápisy i jídelníčky jsou psány ve francouzštině.

Svátky

Nový rok, Velikonoce, 1. – 5. – 8. –16. 5., francouzský pád Bastily 14. 7., 15. 8., 24. 9., 1.–11. 11., Vánoce a Silvestr.

Obchody a banky bývají otevřené ve všední dny od 8:00 do 16:00.
V sobotu do 12:00 hodin a v neděli je zde všechno zavřené.

Doporučení: při plánování návštěvy vezměte v úvahu, že pokud nic nefunguje během normálního provozu, tak během státních svátků je to ještě daleko horší. Den před státním svátkem je obtížné cokoli sehnat, například i pivo bývá problém, a to proto, že domorodci mají zálibu v alkoholu a vláda na to reaguje tímto způsobem.

Kultura

Při různých domorodých svátcích se Kanakové obléknou do tradičních oděvů a tančí. Na ostrově se nachází mnoho tradičních kanackých vesnic, kam se můžete přijet podívat (pokud nejste Francouz).
Při návštěvě nezapomeňte obdarovat náčelníka nějakou drobností (například alkoholem) zabalenou v batikovaném šátku. Domorodci vás poté ubytují nebo vás nechají přespat ve vlastním stanu. Dostanete najíst a můžete se po vesnici volně pohybovat (jinak to není možné). Do vesnic pořádají zájezdy také cestovní kanceláře, kdy po zaplacení poměrně vysoké částky vám ve vesnici předvedou celou tradiční „estrádu“.

Za tradičními moderními totemy se můžete vydat do městečka La Foa.

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština. Anglicky se zde většinou nedomluvíte ani v hotelech střední třídy. Místní obyvatelé hovoří 30 místními dialekty.

Miinislovníček:

 • Bonjour (bonžúr) – Dobrý den
 • Bonsoir (bonsuár) – Dobrý večer
 • Bonne nuit (bonnui) – Dobrou noc
 • Au revoir (órevuár) – Na shledanou
 • Merci (mersi) – Děkuji
 • Oui (ui) – Ano
 • Non (no) – Ne
 • Ou (u) – Kde

Turismus

Nová Kaledonie je vzdálenou zemí, kde na davy turistů nenarazíte
ani v hlavní sezoně. Nejvíce je ostrov navštěvován Francouzi (pochopitelně). Mezi nejnavštěvovanější místa patří kromě hlavního ostrova také ostrůvek Iles Loyauté.

Turistická infrastruktura zde není na žádné špičkové úrovni a ani pláže s luxusními hotely zde moc nečekejte. Zato příroda je údajně nejkrásnější ze všech tichomořských ostrovů. Občas natrefíte na celkem dobré informační centrum. Cestovní kanceláře se nachází spíše ve městě, které je na ostrově víceméně jedno, a to hlavní město Nouméa.

Geografie

Nová Kaledonie patří do Melanésie a skládá se z několika korálových ostrovů a několika malých neobydlených ostrůvků. Největší ostrov se jmenuje Grande Terre a jako jediný byl kdysi oddělen od australské pevniny. Má podlouhlý tvar o rozměrech 50 km na šířku a 400 km
na délku. Uprostřed ostrova se nachází poměrně vysoké hory s nejvyšším vrcholkem Mt. Panie (1.628 m). Hlavní komunikace vedou po pobřeží a jsou navzájem spojeny šesti úzkými silnicemi plnými serpentin. Hlavním městem Nové Kaledonie je zmíněná Nouméa a stejně jako mezinárodní letiště Tontouta, se nachází na ostrově Grande Terre.

Z okolních ostrovů lze považovat za významnější Îles Loyauté a Île des Pins.

Nová Kaledonie má největší naleziště niklu na světě a i to je jedním z důvodů, proč se Francie nechce vzdát své moci.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Pacifický frank

Oficiální místní měnou je pacifický frank (XPF). Stejnou měnou se platí i na Tahiti. Jeden XPF se sice dělí na 100 centimů, ale při orientačním kurzu 0,22 Kč za frank nemůžete na centim narazit.

Bankovky mají nominální hodnoty 500, 1.000, 5.000 a 10.000 franků. Aktuální série bankovek byla do peněžního oběhu uvedena v roce 2014. Současné mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 franků.

V hotelech a restauracích je často možné platit také australskými a novozélandskými dolary.

Směnárny a platba kartou

Směnit eura nebo dolary můžete po příletu přímo na letišti, kde je stejný kurz jako jinde na ostrově. Další možností je peníze směnit později v jakékoli bance na ostrově, případně v jakékoliv oficiální směnárně. Banky mají otevřeno od 8.00 do 16.00 hod. ve všední dny a do 12.00 hod. v sobotu. Za směnu je účtován poplatek.

Ve všech hlavních bankách i rušnějších lokalitách se nachází bankomaty. Kartou lze platit u všech větších prodejců, v restauracích i hotelech. Zpravidla je akceptovaná pouze Visa, Master Card omezeně.

Kolik co stojí

Obecně̌ je Nová Kaledonie v porovnání s tuzemskými cenami mnohonásobně dražší. Základní potraviny koupíte v tržnicích a supermarketech u větších vesnic. Hotely, výlety a využívání taxislužby patří k nejdražším položkám. Nová Kaledonie může směle soutěžit o titul „nejdražší země světa.“

Obchody jsou ve všední dny otevřené od 7:30 hod. do 11:00 hod. a odpoledne od 14:00 hod. do 18:00 hod. O víkendu jsou otevřené pouze v sobotu dopoledne ve stejnou dobu jako ve všední dny.

Příklad cen:

 • Městský autobus – 50 Kč
 • Taxi 15 minut jízdy – 200 Kč
 • Ubytování v hotelu – od 2000 Kč za pokoj
 • Pivo 0,3 l – 40 Kč (v obchodě)
 • Bageta – 20 Kč
 • Benzin – cca o 20 % víc než v ČR

Alkoholické nápoje zde nepořídíte v pátek, o víkendu, o svátcích a ani den před svátky.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není nutně vyžadováno.

Částečně lze smlouvat na tržišti, ale je dobré počítat s pravděpodobným neúspěchem.

Jak ušetřit

Předně je potřeba si uvědomit, že výplaty v Kaledonii jsou dvojnásobné než ve Francii. Z toho vyplývají i obecné náklady.

Nejlevnější jídlo seženete u čerpací stanice (nebývají otevřené nonstop) nebo u „teplého pultu“ v supermarketu. V obou případech musíte mít štěstí a otevřenou čerpací stanici nebo supermarket vůbec objevit. Další možností levnějšího stravování je čínské rychlé občerstvení, na které ale narazíte pouze v hlavním městě. Počítejte s cenou za jídlo od 150 Kč. Pouliční domorodé pojízdné občerstvení nebo rychlé občerstvení zde nenajdete.

Levnější ubytování lze najít v chatkách v místních kempech. Výhodou je, že se v nich dá vařit. Určitým způsobem lze ušetřit ubytováním ve vlastním stanu v kanacké vesnici.

Co se týče cestování, nejvíc ušetříte, pokud se budete dopravovat pěšky. Autobusy jezdí velice zřídka a pouze po hlavnějších silnicích, do národních parků nejezdí. Můžeme doporučit autostop anebo pronájem vlastního vozidla.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, za nějž denně utratí pouze přibližně 200 Kč (že se nikam nedostane, je věc druhá). Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu, či apartmánu s kuchyňkou, kde má možnost si uvařit potraviny z místního supermarketu. Cenově by se měl vejít do 2.000 Kč za noc. Během dne spotřebuje vodu a jídlo za 400 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy zhruba 2.600 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta neboli v tomto případě ubytování v běžném hotelu se snídaní vyjde na 2.500 Kč, půjčené auto včetně benzinu za přibližně 2.000 Kč a stravování v místních bufetech (výjimečně v restauraci) na 1.000 Kč nás dostává na orientační denní částku 5.500 Kč za osobu/den.

Luxusnímu cestování se meze nekladou. Kupodivu tato varianta není ani tolik předražená. Velký pokoj v hotelu Hilton seženeme od 4.000 Kč a slušné auto SUV půjčíte již za 3.000 Kč.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Nové Kaledonie

Nejlépe se do Nové Kaledonie dostanete letecky. Na ostrovech se nachází jedno mezinárodní letiště Tontouta, kam létají místní pacifické, novozélandské, australské a francouzské společnosti. Finančně lepší variantou se zdá být let na frekventované Fiji a pak místní přelet. Průměrná doba letu trvá více než 24 hodin v závislosti na délce přestupu.

Ceny letenek z Prahy se pohybují od 25.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Jedinou komfortní možností, jak poznat celý ostrov, je půjčení auta. Autobusová doprava ve velice kvalitní formě funguje jen v hlavním městě Noumea.

Půjčení auta

Půjčovny najdete pouze na letišti nebo v hlavním městě Noumea. Ceny na letišti začínají na 1.700 Kč, ve městě jsou pak o něco levnější. Auto si zarezervujte raději předem, jelikož obsluha stánku na letišti je přítomna pouze, pokud má někdo vytvořenou rezervaci. Při vracení pravděpodobně pouze vhodíte klíčky do otvoru ve dveřích. Jako všude, i zde platí, abyste si auto raději na parkovišti v klidu nafotili pro případné řešení nějakého problému. K řízení auta postačí český řidičský průkaz.

Infrastruktura je na ostrově poměrně kvalitní. Silnice jsou vesměs asfaltové (pozor ale na silnici Pora – Canala určenou pouze pro čtyřkolky!). Jezdí se tu vpravo a provoz je mírný.

Autostop tu funguje skvěle.

Autobusy

Autobusová doprava jezdí po hlavních tazích, ale není příliš frekventovaná. Lépe je na tom západní strana ostrova. Do hlavního města Nouméa jezdí za 100 Kč každou hodinu mezi 5:00 a 18:00 hod. autobus i z letiště. Oproti tomu jediné taxi, které si můžete stopnout, vás vyjde na 1.500 Kč (je to 50 km). Po Nouméa jezdí městský autobus za 50 Kč. Na sousední ostrovy jezdí několikrát denně trajekty, na Îles Loyauté také rychlý katamarán.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kaledonská kuchyně

Ochutnat zde můžete výbornou francouzskou kuchyni. Při návštěvě vesnice ochutnejte místní jídlo zvané boguna. Je to maso s batáty a dalšími příměsemi pečené v banánovém listu na rozžhavených kamenech. Za další speciality se považují langusty, krevety, krabi, mangrovové ústřice nebo saláty ze syrové ryby marinované v limetkové šťávě. Tyto recepty jsou již spíše importované.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se nacházíte ve městě, můžete se v rámci šetření stravovat v místních čínských bufetech (obecně na nevalné úrovni). Počítejte s tím, že jídelní lístek dostanete ve francouzštině a personál na vás bude mluvit také výhradně francouzsky. Ceny začínají na 150 Kč a otevřeno mají maximálně do 20:00 hod., někdy pouze do 18:00 hod. Další možností stravování je u čerpací stanice, která zavírá podobně. O svátcích
a víkendech může být obojí zavřené. V menších městech narazíte
na pekárny s dobrým čerstvým pečivem. Ceny jsou přibližně čtyřnásobné oproti tuzemským.

Obvyklé ceny v restauracích

V Nouméa je několik solidních restaurací a hotelových barů, které obvykle zavírají mezi 20:00– 22:00 hod. Restaurace můžete najít i v některých menších „městečkách“ podél hlavních silnic. Ceny se pohybují mezi 300–600 Kč za jídlo, malé pivo za 0,3 l pak stojí okolo 300 Kč.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Turistické trasy

V národních parcích i v horách je možné absolvovat turistický výlet bez průvodce. Stanování je možné kdekoli mimo plotem obehnané území. Je možné zamluvit si výlet na koni.

Pláže

Ačkoli Nová Kaledonie působí dojmem tropického ráje, místní pláže nepatří k nejkrásnějším. Více pláží se nachází na západním pobřeží, obecně je na celém ostrově pláží málo, a ty, na které narazíte, budou postrádat běžné vybavení (sprchy, slunečníky, lehátka, občerstvení)
a leckdy i to nejdůležitější – možnost koupání (např. 500 m od břehu je voda po kolena a dále už korálový útes). Na druhou stranu na veřejných plážích budete nejspíše sami a bez vybavení působí pláže divoce až romanticky. Pláže u hotelových resortů mají odpovídající vybavení. Z vlastní zkušenosti můžeme ke koupání doporučit pláž u Bonhomme de Bourail, kde se mimo to můžete kochat nádhernými výhledy. Blízko Nouméa jsou pláže Baie des Citrons a Anse Vata.

Šnorchlování

Celé souostroví obepíná světově druhý největší korálový útes (zapsaný na seznamu UNESCO). Přístupný je především z okolních ostrovů, z pevniny pak nejlépe kolem Poe. Odtud se na něj pořádají výlety lodí, jelikož z břehu je plavecky nedostupný. Výlety se pořádají také za potápěním. Oboje je však podmíněno příznivými přírodními podmínkami a faktem, že vás na výlet má kdo vzít. Jak už to zde bývá, ne vždy je někdo přítomen.

Další zajímavá lokalita ke šnorchlování je Aguille de Prony.

U Bonhomme de Bourail se nachází malá pláž La baie des Tortues, kam chodí karety klást vejce. Pláž je špatně značená.

Noční život

Noční život se na ostrově moc „nepěstuje“. Po 20:00 hod. jsou ulice prázdné a téměř všude se maximálně o půlnoci zavírá. Diskotéky můžete najít v Nouméa.

Parky a rezervace

Velký, dobře značený a udržovaný národní park je Rivière Bleue, kde se nachází 80 % endemických rostlin. Po parku je možné dopravovat se autobusem, část lze projet autem nebo pěšky. Zajímavá je zde přehrada, kde z vody již desítky let doslova trčí vrcholky stromů. Živoucí fosilie jsou stromy Kauri (česky damaroň) a pták Kagu. Park je otevřen od 7:00
do 17:00 hod. a poslední návštěvník je vpuštěn ve 14:00 hod. Vstupné
do parku stojí 100 Kč.

Celý korálový útes okolo ostrovů je přírodní rezervací a šest jeho lagun je zapsáno na seznamu UNESCO.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na ostrovech není povinné žádné očkování, ani se tu nevyskytují exotické nemoci. Doporučit lze očkování proti žloutence A, B.

V moři si dejte pozor na korály – jsou živé a mírně jedovaté.

Kriminalita

Výhoda místí flegmatické povahy se projevuje v naprosto minimální kriminalitě. Nemusíte se obávat ani v hlavním městě. Krádeže jsou spíše výjimečné.

Internet a elektřina

Elektrická síť má 220 V/50 Hz a zásuvky jsou evropského typu.
Wifi připojení budete mít zcela výjimečně. Z mobilů funguje na roaming pouze Vodafone. Volat se dá také z pošty nebo z telefonních budek (na mince).

Důležité kontakty

Česká ambasáda – Austrálie – Canberra

 • Adresa: 8 Culgoa Circuit, O'Malley, ACT 2606
 • Tel.: +61 2 6290 1386
 • Fax: +61 2 6290 0006
 • E-mail: canberra@embassy.mzv.cz
 • Web: www.mzv.cz/canberra
 • Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 8:45–17:15 hodin

Kontakt na ambasádu v případě nouze.

Pro občany v nouzi jsou k dispozici dvě linky nepřetržité pohotovostní služby na mobilních telefonních číslech:

 • +61 418 262 289 (Velvyslanectví ČR v Canbeře)
 • +61 402 312 806 (Konzulát ČR v Sydney)

New Caledonia Tourism

 • 14 rue Jean Jaurès, Place des Cocotiers, Nouméa, 98 800, New Caledonia
 • Tel.: + 687 287 580
 • Web: www.office-tourisme.nc/en
 • Provozní hodiny: 9:00–17:00 hodin
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup do země není potřeba vízum.

Další dokumenty

Žádné další dokumenty nejsou vyžadovány.

Očkování

Na ostrovech není povinné žádné očkování, ani se tu nevyskytují exotické nemoci. Doporučit lze očkování proti žloutence A, B.

Celní předpisy

 • 200 cigaret nebo 100 doutníčků nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku,
 • 2 l stolního vína a 1 litr lihovin nad 22 % objemových nebo
 • 2 l alkoholizovaného vína méně než 22 % objemových,
 • 50 ml parfému a 250 ml toaletní vody,
 • 500 gramů kávy a čaje 100 g,
 • další zboží v hodnotě 30.000 XPF (snížená na 15.000 XPF pro děti do 15 let).

Co vidět a navštívit v Nové Kaledonii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nové Kaledonii

Zavřít boční panel

Loyalty Islands

Blízký korálový ostrov, překrásná příroda a pláže.

Zavřít boční panel

Iles des Pins

Oáza klidu, ráj na zemi, bílé liduprázdné pláže a pinie jako vystřižené z prehistorického filmu... To najdete, když vyrazíte na malý ostrůvek Iles des Pins asi 70 km jižně od hlavního města Nouméa.

Zavřít boční panel

Riviere Bleue

Nádherný národní park, který se nachází asi 50 km od Nouméa.

Zavřít boční panel

Bourail

Skalní pilíř Bonhomme de Bourail. Najdete zde takéželví pláž, kde se vyskytuje kareta obrovská. Rostou zde stromy araukárie a narazíte na les cykasů – živé fosilie vypadající jako palmy. Laguna je zapsaná na UNESCO. V blízkosti se nachází ostrov.

Počasí a sezóny v Nové Kaledonii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nová Kaledonie
Stejné klima pro celý ostrov

28 °C

29 °C

29 °C

27 °C

25 °C

24 °C

23 °C

23 °C

24 °C

25 °C

27 °C

28 °C

Počasí

Nová Kaledonie má mírné klima, které lze rozdělit do dvou hlavních období. Od června do srpna zde panuje chladné období s průměrnou teplotou vzduchu ve dne okolo 24 °C, v noci okolo 15 °C a teplotou vody okolo 21 °C. Teplé období nastává v polovině listopadu a trvá až
do poloviny dubna. Maximální průměrné teploty v tomto období dosahují od 26 °C do 30 °C. Období cyklonů nastupuje během nejteplejších měsíců, což je od ledna do března. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší doba k návštěvě Nové Kaledonie je od července do prosince, kdy je menší pravděpodobnost dešťů.

Skvělé akce do Nové Kaledonie

ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 dny
Navrhni úpravu