Maják Cape Reinga

Doprava v Northlandu

Jak se dostat do Northlandu

Základem je dostat se z Evropy do Aucklandu. V současnosti se průměrná cena letenek pohybuje kolem 25.000 Kč, v akcích zhruba 1-2x za rok narazíte i na cenu okolo 18.000 Kč.

Z Aucklandu, kam z Česka přiletíte, se do nejbližší části regionu dostanete autem, autobusem i letadlem za pár hodin. Whangarei, jediné větší northlandské město, se nachází pouze 160 km od Aucklandu. Až na samý sever k majáku Cape Reinga je pak z Whangarei vzdálen ještě 270 kilometrů.

Autem

Pokud je to váš první den s půjčeným autem a nejste si jistí jízdou vlevo, nemusíte se bát. Cesta do Whangarei je orientačně velice snadná, celou cestu se jede po hlavní silnici/dálnici State Highway 1. Nemusíte se bát ani vyšší rychlosti, na Zélandu více než 110 km/h jet nesmíte a mnohde je limit nižší.

Na cestě je krátký zpoplatněný úsek – můžete jej buď objet (cca 10 minut navíc), nebo zaplatit 2,3 NZ$ za průjezd.

Autobusem

Cesta autobusem z Aucklandu do Whangarei trvá necelé 3 hodiny a cena začíná na 23 NZ$. Po krachu společnosti ManaBus využijete jen největšího autobusového dopravce na Zélandu InterCity. Jízdenky kupujte ideálně s předstihem online, v akci velmi dlouho dopředu (cca 5-10 měsíců) jsou k dostání speciální ceny za 1 NZ$.

Letecky

Z jiných částí Nového Zélandu můžete zvolit také cestu letadlem se společností Air New Zealand (v případě přestupu můžete zkombinovat s letem společnosti Jetstar). Především z jižního ostrova se přelet může vyplatit časově i finančně. Letenky z jižního ostrova se pohybují kolem 150–200 NZ$ do Whangarei nebo kolem 100–150 NZ$ do Aucklandu. Při nákupu s předstihem můžete nakoupit i za lepší ceny.

Jak cestovat po Northlandu

Pokud je pro vás lepší cestovat autobusem, po regionu se dopravíte se společností či InterCity (intercity.co.nz). Alternativně můžete využít předplatnou jízdenku se společností KiwiExperience, která nabízí několik různých tras a okruhů i s ubytováním. V rámci předplatného si pak můžete sami zvolit, jak dlouho na každém místě zůstanete a kdy popojedete zase dál. Více informací najdete na stránkách kiwiexperience.com. Je však nutné pamatovat, že autobusy se dostanete jen mezi největšími městy a do malých vesnic často vůbec žádná veřejná doprava nejezdí.

Pro cestování po regionu je však nejlepší půjčit si auto nebo campervan, veřejná doprava zde funguje spíše mezi městy a na ta opravdu zajímavá místa byste se bez placeného výletu nedostali. Půjčoven aut se nachází poměrně hodně snad všude na Zélandu, nejširší nabídku najdete přece jen přímo v Aucklandu u letiště. Do půjčovny vás po příletu dopraví bezplatný shuttle, takže můžete z letiště rovnou odjet ve vlastním autě.

Na Zélandu se řídí na levé straně, budete potřebovat český i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny nabízí i pojištění aut, nicméně podmínky jsou velice nevýhodné.

Ceny půjčovného se hodně liší podle předstihu, s jakým auto rezervujete. Obecně platí, že čím dříve, tím lépe, hlavně na termíny v hlavní sezoně (prosinec–únor). Dobré je vyzkoušet srovnávací vyhledávače a poté si auto rezervovat přímo u vybrané společnosti. Pro půjčení campervanů využijete nejvíce web motorhomerepublic.com.

Týdenní půjčovné osobního auta začíná na 120 NZ$, týdenní půjčovné campervanu pro 2 na 390 NZ$, campervanu pro 3 na 550 NZ$, campervanu pro 4 na 650 NZ$. Levnější auta i campery seženete například u společnosti jucy (jucy.co.nz). S blížící se sezonou se však ceny mohou i několikanásobně zvýšit! Campervan dostanete s vybavením na spaní a vaření v ceně, za položky jako stolek nebo křesílka si půjčovny účtují vysoké poplatky navíc. Lepší je proto navštívit obchody KMart nebo Warehouse, v nichž vše seženete za zlomek ceny.

Chystáš se do Northlandu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.