Průvodce státem

Nový Zéland

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země Pána prstenů a skvostné přírody

Nový Zéland (anglicky New Zealand, maorsky Aotearoa) je stát v jihozápadní části Tichého oceánu (Pacifiku). Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2.000 km vzdálená Austrálie.

Různorodá země plná mohutných hor, krásných pláží, lesů a pralesů, plání a pouští. Najdete zde opravdu vše, co vás napadne. Kromě spousty adrenalinových sportů, které je zde možné vyzkoušet, si můžete projít ty nejkrásnější treky z celého světa, u nichž budete ohromeni krásou místní přírody. Matka příroda si tu opravdu vyhrála!

Průvodce pro tebe napsal Markéta Blondie
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - březen
Místní léto se kryje s naší zimou. Prostě vše vzhůru nohama.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Nový Zéland

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Asi kolem 9. století se na Novém Zélandu usadili první obyvatelé – Maorové. Prvním Evropanem, který roku 1642 objevil tyto ostrovy, byl holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. Další návštěvník z Evropy, kapitán James Cook, sem dorazil až roku 1769. V roce 1840 založili britští osadníci na Severním ostrově město Wellington a Nový Zéland byl prohlášen jako závislé území Nového Jižního Walesu pod britskou ochranou. Dne 11. prosince 1931 se stal fakticky nezávislým v rámci Commonwealthu.

Nový Zéland je zemědělskou zemí, a proto je silně závislý na obchodu, hlavně se zemědělskými produkty. Významným zdrojem příjmů je také turistika, neboť příroda Nového Zélandu přitahuje turisty z celého světa.

Lidé

Původními obyvateli jsou polynéští Maorové. Největší skupinu obyvatel tvoří Novozélanďané evropského původu (74 %), kteří jsou převážně britského původu. Druhou největší skupinu tvoří Maorové (15 %), potom také přistěhovalí Asiaté (12 %) a imigranti z jiných tichomořských ostrovů (8 %). Zélanďani jako lidé jsou velice vstřícní a nápomocní.

Vstřícnost místních dokládá osobní zkušenost, kdy jsme po příletu využili MHD z letiště do Aucklandu, přičemž autobus se velmi brzy vyprázdnil a my ztratili orientaci, kde se vlastně nacházíme. Po dotazu u řidičky se nás optala, do jakého hotelu míříme, a prázdným autobusem nás tam zcela mimo svojí trasu zavezla (cca 2 km od své konečné).

Nový Zéland má necelých 5 milionů obyvatel, tedy ani ne polovinu toho co ČR.

Svátky

Svátky Nového Zélandu se nijak výrazně neliší od České Republiky. Slaví se zde klasicky Velikonoce, Vánoce, Nový Rok. Navíc slaví tyto dny: Svátek Nového Zélandu (6. 2.), Anzac Day neboli den obětí válek (25. 4.), narozeniny královny (1. pondělí v červnu) a svátek práce (4. pondělí v říjnu).

Na svátky bývá většinou všude zavřeno, pouze větší obchodní domy a potraviny (Pack’n’Save, New World, Countdown ) mají otevřeno buď jen dopoledne, nebo pár hodin odpoledne. Záleží na tom, jaký svátek se zrovna slaví.

Kultura

Původní obyvatelé Maorové patří k jedné z nejzajímavějších kultur světa. Doporučujeme navštívit Maorskou vesnici poblíž města Rotorua na Severním ostrově, kde můžete zhlédnout například maorské tance, tradice a mnoho dalšího. Ke jedné z nejznámějších kulturních tradic patří tanec haka předváděný před každým rugbyovým zápasem novozélandskými hráči. Vzhledem k faktu, že rugby je na Novém Zélandu sportem číslo jedna a místní reprezentace patří k nejlepším na světě, je tato tradice široce uznávaná a oblíbená napříč celou populací.

Jinak je současný Nový Zéland standardní západní zemí, cestovatel rozhodně žádný kulturní šok po příjezdu neprožije. Snad jen v tom směru, že na něj budou všichni milí.

Jazyk

Úředním jazykem je zde angličtina. Někdo může mít se zélandským přízvukem trochu problém, ale je to spíše o zvyku. Místní vyslovují například místo „e” – „i”, takže až uslyšíte slovíčka „bíd” nebo „tin”- znamená to „bed” (postel) a „ten” (deset). Někdy můžete slyšet i maorštinu.

Minislovníček:

 • Kia ora – ahoj
 • Haere-ra – nashledanou
 • Aotearoa – Nový Zéland

Všimnout si můžete například i názvů – spousta měst a turistických míst má maorské názvy, které se vám možná budou zdát ze začátku velmi krkolomné a těžce zapamatovatelné, ale po chvíli si zvyknete a určitě na ně budete mít nezapomenutelné zážitky.

Turismus

Nový Zéland kromě zemědělské činnosti těží samozřejmě jako většina zemí z turismu. I když musíme říci, že „zatím” tam nepotkáte tolik turistů jako například v Thajsku, Paříži apod. Mezi nejpočetnější skupiny patří Asiaté, Němci, Francouzi, ale také lidé z Jižní Ameriky a během svého pobytu pravděpodobně potkáte i nějakého Čecha. V letních měsících se připravte, že na těch nejvíce turistických místech určitě nebudete sami.

Na Novém Zélandu se můžete těšit na ty nejkrásnější scenerie. Náročné i nenáročné treky, při nichž se vám bude tajit dech. Je zde také velký výběr adrenalinových sportů, které můžete vyzkoušet, jako je např. skydive, bungee jumping (který zde byl komerčně spuštěn jako první na světě), rafting, jet ski, pilotování letadla a spoustu dalšího. Milovníci filmové série Pán Prstenů a Hobit mohou navštívit filmové ateliéry ve Wellingtonu nebo přímo Hobitín a mnoho dalších filmových lokací.

Ovce na Novém Zélandu

Geografie

Nový Zéland se nachází v jižní části Tichého oceánu a skládá se ze dvou hlavních ostrovů oddělených Cookovým průlivem (známých jednoduše jako Severní ostrov a Jižní ostrov) a četných menších ostrovů, dále pak z mnoha menších, například závislá území Cookovy ostrovy, Niue nebo Tokelau. Nejbližší pevninou na severu je 2.000 km vzdálená Austrálie a na jihu je to Antarktida. Na severu se nachází souostroví Nová Kaledonie, Fidži a Tonga.

Na Severním ostrově je lehce levněji (jídlo a benzin). Rozdíl však pocítíte minimálně. Severní ostrov skýtá mnoho poloostrovů s krásnými zátokami a písčitými plážemi. Uprostřed se nachází oblast sopek – Tongariro National Park. Čtyři z nich jsou dosud činné a v oblasti měst Rotorua a Taupo se nachází mnoho bublajících horkých pramenů a gejzírů. Tato dvě místa patří rozhodně mezi ta nejkrásnější na severním ostrově a jejich návštěvu doporučujeme, pokud chcete vidět něco neobvyklého.

Za zmínku stojí určitě i oblast hory Mt. Taranaki (Mount Egmont) na západním pobřeží, což je 2. nejvyšší hora Severního ostrova (2518 m n. m.) a patří mezi jednu z nejsouměrnějších sopečných kuželů na světě.

Jižní ostrov je oproti severnímu mnohem divočejší, a to především jeho západní a jižní část. Můžete jet autem desítek kilometrů a nepotkáte ani živáčka. Jižnímu ostrovu dominují vrcholky Jižních Alp, nejvyšší hora Nového Zélandu Mt. Cook neboli Aoraki (3724 m n. m.) a ledovce Fox Glacier a Franz Josef. Leží zde také mnoho nádherných jezer, které vás svou čistou vodou naprosto uchvátí. Na severu se nachází národní park Abel Tasman, který ukrývá ty nejhezčí pláže a moře na celém Zélandu. Doporučujeme půjčit kajaky na 2–3 dny a projet si tak celý trek po moři na vlastní pěst. U toho můžete pozorovat stovky tuleňů, kteří si hrají na skalách u pobřeží, doporučujeme si s nimi i zaplavat, ve vodě to jsou totiž hravá a zvědavá zvířata.

Na samém jihu se v úzkých pruzích rozprostírají fjordy, které nabízí překrásnou podívanou, nebo odlehlé krainy plné lesů, pastvin, mírně zvlněných kopců a liduprázdných pláží, na kterých se sice kvůli ledové vodě nedá koupat...ale kochat určitě ano.

Celková rozloha Nového Zélandu je asi 3,5násobkem rozlohy ČR a dá se přirovnat k velikosti Velké Británie.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Novozélandský dolar

Místní měnou je novozélandský dolar značený jako $ nebo NZ$, aby se odlišil od ostatních dolarů. Jeho kód je NZD. $1 je 100 centů, mince existují v hodnotách 10, 20 a 50 centů, poté 1 a 2 dolary. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Novozélandský dolar

Směnárny a platba kartou

Někdy můžete mít problém směnit zélandský dolar už v ČR (v Praze možné například na pobočce České spořitelny v Rytířské ulici, je lepší dorazit už dopoledne), proto vezměte například americké dolary a směňte na letišti nebo v jakékoli jiné směnárně, které se nachází v každém větším městě.

Nejvíce však doporučujeme platit kartou nebo vybrat v jednom z místních bankomatů. Bankomaty můžete najít i v malých vesničkách i v různých turistických místech. Určitě je dobré mít u sebe i nějakou hotovost, například na zaplacení kempu. Platit kartou je na Zélandu zcela běžná, takže se vám málokde stane, že karty neberou. Je však pár míst, kde nepřijímají Visu ani MasterCard a akceptují pouze místní karty, často se vám to však nestane. Bankomaty se nazývají ATM Machine.

Kolik co stojí

Nový Zéland je mnohonásobně dražší než ČR. Zejména potraviny, ubytování a veřejná doprava je zde mnohem dražší než u nás. Nakoupit levněji můžete v obchodech Warehouse a K-mart, což je směs všeho zboží – oblečení, věci do bytu, na kempování, papírnictví, apod. Cena benzinu je podobná jako u nás v ČR.

 • Jídlo v restauraci – $ 40
 • Jídlo ve fastfoodu – $ 10
 • Bageta (pečivo) – $ 2
 • Sušenky – $ 3
 • Ubytování v backpackeru – $ 22/noc/osoba
 • Ubytování v lowcostovém kempu – $ 5–10/noc/osoba
 • Půjčení campervanu – $ 30/den

Spropitné a smlouvání

Na Novém Zélandu se může zdát smlouvání zcela mimo. Opak je však pravdou. Není to sice jako například v Asii, kdy smlouváte na ulici, v obchodech atd. Ale můžete ve větších obchodech, jako je třeba Warehouse (zejména ten) a K-Mart, zkusit usmlouvat cenu, když se vám například něco bude zdát příliš drahé a někde jinde jste to viděli i levněji. Klidně to řekněte, jestli vám to nedají za lepší cenu. Nám se takhle podařilo pár věcí usmlouvat.

Spropitné není tak běžným jevem jako v Evropě, personál se rozhodně neurazí, když mu žádné nenecháte. Často se vám naopak stane, že místní nechápají, proč jim dáváte peníze navíc.

Jak ušetřit

Toto nejvíce záleží, jakým stylem budete chtít cestovat a co jste například ochotni akceptovat, zda spaní v autě, ve stanu, či pouze v hotelech, hostelech a backpackerech. Od toho se pak vše odvíjí.

Pokud jste ochotni akceptovat omezenější pohodlí a chcete Zéland procestovat co nejvíce a co nejlevněji, doporučujeme si půjčit auto – campervan. Využít můžete například společnosti Jucy nebo Apollo Camper, které mají hned několik poboček a auto můžete půjčit na severním ostrově a vrátit na jižním. Nejnižší sazba vyjde kolem $ 25–35/den při půjčení na měsíc. V autě je postel, kde se vyspí krásně dva lidé (půjčit lze samozřejmě i větší auto), kuchyň a veškeré kempingové vybavení, které budete potřebovat. Pak v podstatě utratíte pouze za benzin či naftu a za jídlo.

Karavany na Novém Zélandu

Spát můžete ve free kempech, kterých je na Zélandu mnoho (využít můžete např. aplikaci Campermate, kde najdete jak kempy, tak veškeré obchody, benzinové čerpací stanice, turistické atrakce, recenze atd.) Free kempy mají vždy toaletu (většinou suchou neboli kadibudku), některé mají i vodu a ohniště.

Stanování na Zélandu

Pak se dá spát také v kempech střední třídy za $ 5–15 na noc/osobu, které jsou už vybavené například i kuchyňkou, vždy vodou, někdy i splachovacími záchody a sprchou. Sprchovat se dá i například ve veřejných bazénech, kde si zaplatíte pouze vchod do sprch, nebo v každém větším městě najdete i veřejné sprchy. Ubytovat se dá i v backpackerech, které patří mezi levnější formy ubytování. Tam už ale zaplatíte od $ 20–35 za noc/osobu.

Za jídlo nejvíce ušetříte, když se vyvarujete restaurací, které jsou velice drahé. Stravovat se můžete nejlépe tak, že si budete sami vařit, jelikož campervany mají základní vybavení k vaření. Případně se dá najíst v asijských restauracích, fast foodech či velmi dobrou pizzu mají v Domino’s nebo Pizza Hut, kde koupíte celou pizzu (některé druhy) pouze za $ 5.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů:

Jelikož vzdálenosti turistických míst jsou na Zélandu poměrně daleko od sebe, nedoporučujeme cestovat veřejnou dopravou (která vás mimo jiné ani nedoveze k místům, kam se budete potřebovat dostat), ale půjčte si auto – campervan, který následně využijete i ke spaní. Půjčení campervanu vyjde kolem $ 30/den, což je tedy na osobu $ 15. Když ujedete denně kolem 100 km, je to cca $ 10/osoba/den za benzin. Spát lze v neplacených kempech, kterých je všude dost. S vařením v autě se dá vyžít cca za $ 15 denně/osoba. Tedy celkové náklady budou činit $ 40 na osobu/den.

Kdo by měl zájem o trochu větší komfort, tedy spát někde, kde je sprcha a kuchyň, ubytuje se v backpackeru nebo v lepších kempech. Cena se pohybuje kolem $ 25/noc/osoba. Pokud si k vaření budete chtít dopřát ještě více dobrot, například si koupit někde snídani a dojít si na večeři třeba na pizzu, počítejte kolem $ 25 na den. Celkové náklady se vám pak vyšplhají $ 75 na osobu/den.

Pokud však budete chtít cestovat luxusnějším stylem, noc v pěkném hotelu či roubence u jezera vás vyjde cca $ 150 za pokoj. A stravování v restauracích vás vyjde přibližně na $ 80 za den. Vaše dovolená vás pak vyjde na $ 180 na osobu/den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Nový Zéland

Nový Zéland je jedna z nejvzdálenějších zemí od České Republiky, proto jediná cesta, jak se sem dostat, je letecky. Délka letu je závislá na počtu přestupů, které si zvolíte. Nejkratší doba je něco málo přes 26 h s minimálně 2 přestupy. Nejčastější přestupy jsou přes Dubaj, Singapur, Bangkok, Soul a Hong Kong. Od počtu přestupů a délky letu se samozřejmě odvíjí i cena. Zpáteční letenka se dá běžně sehnat od 24.000 Kč, když jsou akce, dá se sehnat i pod 20.000 Kč, ale to musíte mít opravdu štěstí. Přiletět můžete do Aucklandu, Christchurch nebo Queenstown.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideálním způsobem dopravy je půjčené auto. Dobře zde ale funguje i autobusová a vlaková doprava, která vás ale doveze jen z města do města. A jelikož ta nejkrásnější místa se nachází v národních parcích a mimo města, budete se pravděpodobně stejně poté dopravit autem či stopem.

Velmi dobře zde funguje stopování, kdo se nebojí (a na Zélandu se opravdu není čeho bát), zkuste to, lidé jsou ochotní a milí a vezmou vás třeba i na místo, které si řeknete.

Půjčení auta

Půjčení auta vřele doporučujeme, pokud chcete Zéland procestovat co nejvíce. Auto se dá půjčit na každém mezinárodním letišti či ve větších městech. Uvedeme zde dvě největší společnosti: Jucy nebo Apollo, které mají hned několik poboček a auto si tak můžete půjčit na severním ostrově a vrátit na jižním. Nejnižší sazba vyjde kolem $ 25–35/den při půjčení na měsíc. V autě je postel, kde se vyspí dva lidé (půjčit lze samozřejmě i větší auto), kuchyň a veškeré kempingové vybavení, které budete potřebovat. Ceny benzinu se velice často mění, ale je to v rozmezí $ 1,7–2,2/l. Nejdražší je benzin v jižní části Jižního ostrova.

Silnice jsou vzhledem k mírné zimě ve velmi dobrém stavu. A díky neskutečně nádherné přírodě vás řízení bude na 100 % bavit a kochat se tak můžete celou cestu. Potřebovat budete určitě mezinárodní řidičský průkaz, který vám vystaví na počkání na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a stojí 50 Kč.

Na Novém Zélandu se jezdí stejně jako v Anglii vlevo. Hustota provozu je mimo města velmi malá, ve větších městech může být hustší, zéjmena v Aucklandu a Christchurch. Řidiči jsou zde ohleduplní a nemusíte se bát, že na vás bude hned někdo troubit, pokud vám něco bude déle trvat. Místní jsou dokonce zvyklí na to, že se pravostranný řídič párkrát splete a s projevy agrese se setkáte naprosto výjimečně.

Homer tunel

Řízení se nemusíte bát, silnice jsou mimo města relativně prázdné, dopravní značení mimořádně dobré, benzinové stanice se nacházejí v každé větší obci.

Letecká doprava

Velmi využívaná je také vnitrostátní letecká doprava Air New Zealand. Jednosměrné letenky se pohybují od $ 40–100. Levnější ceny pak nabídne nízkonákladový Jetstar, který však létá jen mezi největšími městy. Letiště se nachází téměř v každém větším městě, na většinu z nich se létá několikrát denně z Aucklandu nebo Christchurch.

Letadlo téměř určitě využijete při přesunu ze Severního na Jižní ostrov, frekvence letů jsou opravdu velmi časté, mnohdy se létá i několikrát za hodinu.

Autobusy

Na Novém Zélandě funguje několik různých dopravců, vesměs všichni vás ale přepraví pouze mezi většími městy a často jen jednou denně. Autobusy bývají moderní, každých pár hodin je krátká přestávka u nějaké restaurace, na delší vzdálenosti se však cena jízdenek přibližuje ceně vnitrostátní letenky.

 • Intercity: největší autobusový dopravce spojující všechna významná města na Severním i Jižním ostrově,
 • Manabus: bude-li vám design autobusů i webových stránek povědomý, je to správně. Manabus je součástí stejné skupiny jako Polskibus, na Novém Zélandě prozatím operuje jen na Severním ostrově.
 • Nakedbus: hlavní konkurent Intercity a sesterská společnost Manabus operuje i do menších měst na celém Severním ostrově.

Všechny ceny jízdenek vždy začínají na 1 NZD a postupně se se zaplňující kapacitou autobusu zdražují.

Železnice

Vlakem se svezete jen na třech tratích spojujících Auckland s Wellingtonem a Christchurch s Pictonem a Greymouthem tratí plné krásných scenérií přes Alfred's Pass. Jízdní řády a koupi jízdenek vyřídíte online přes web Railnewzealand.com.

Vlaky na Novém Zélandu

Trajekty

Mezi ostrovy funguje lodní přeprava – trajekty, které převáží i auta, trasa vede z Wellingtonu do Pictonu.

Jedná se o společnosti:

 • Interislander – cena od $ 313 (2 osoby + campervan), pouze pěší od $ 65
 • Bluebridge – cena od $ 261 (2 osoby + campervan), pouze pěší od $ 53

Doba přepravy je cca 3,5 h, lodě vyplouvají 5-6 x denně a ceny se odvíjí od data a faktu, kolik měsíců předem si ticket koupíte.

Lodí se můžete dopravit i na nejjižnější výspu Nové Zélandu, Stewartův ostrov, trajekty vyplouvají z města Bluff, zpáteční jízdeny přes společnost Stewart Island Experience stojí $ 135.

Městská doprava

MHD funguje dobře ve velkých městech, vždy jen autobusy, v Aucklandu mají i příměstskou železnici. Autobusy vám často zastaví i úplně mimo zastávku, řidiči jsou milí a ochotní. Ve většině měst se ale vcelku pohodlně dá pohybovat pěšky bez nutnosti využití veřejné dopravy.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Novozélandská kuchyně

Novozélandská kuchyně v sobě mísí prvky tradiční maorské kuchyně, přistěhovalců z Asie (indická, thajská, malajská, čínská nebo japonská kuchyně) a také jídla pocházející původně z Austrálie. Novozélandská kuchyně využívá zejména obilniny, jehněčí, vepřové a hovězí maso, drůbež, ryby a mořské plody, mléčné výrobky, různé druhy zeleniny (brambory, batáty, dýně atd.), ovoce (kiwi, hroznové víno, jablka).

Jehněčí

K oblíbeným pokrmům patří fish and chips, barbecue či maso a zelenina připravené tradiční maorskou metodou v zemní peci – hāngi. Další maorské jídlo, které můžete vyzkoušet, je boil-up, což je hustá polévka z vepřových kostí, batátů, dýně, divokých rostlin a jiné zeleniny. Vyzkoušet také můžete tradiční zmrzlinu hokey pokey.

Jak se stravovat jako místní

Pokud opravdu jako místní, tak doma nebo ve fast-foodu. Do běžných restaurací moc Novozélanďanů nechodí, není proč. Při cestách Nový Zélandem si nejde nevšimnou, že doslova v každé "díře" najdete minimálně jeden McDonald's a jedno KFC, ideálně však na každém konci města.

Místo těchto řetězců však raději využívejte stánky s fish and chips nebo malé motoresty u cesty, kde většinou připravují mnohem (ale opravdu mnohem) lepší hamburgery, než v McD/KFD, nebo třeba jehněčí karbanátky.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou poměrně vysoké. Jídla začínají na $ 25–40. S pitím se pak dostanete na $ 35–50. Využít můžete čínské či thajské restaurace, kde se dá koupit jídlo za $ 12–25, dále také pizzerie Hut či Domino’s, kde se dají vybrané druhy pizzy koupit za $ 5. Fast foody a fish & chips kolem $ 10–15 či čerstvé sushi za $ 9–15. Pivo kolem $ 7. V kavárně si dáte kávu za cca $ 5.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Mezi nejlepší treky určitě patří národní park Tongariro, kde se natáčelo několik scén z Pána Prstenů (Hora Osudu, Mordor). Konkrétně trek Tongariro crossing, dále národní park Abel Tasman, který doporučujeme projet na kajaku, který se dá všude půjčit. A Mount Cook národní park, konkrétně Hooker Valley Track, který se táhne v rokli mezi horami, a jsou odevšud krásné výhledy. Trek patří mezi nenáročné. Pro náročnější je zde krásný trek Mueller Hut, který vás dostane přímo pod úpatí Mount Cook – nejvyšší hory Nového Zélandu a můžete zde rovnou přespat v chatičce.

Trekování na Zélandu

Horolezectví

Na Zélandu se nachází mnoho míst vhodných k horolezectví, například:

Kawakawa Bay lze charakterizovat slovy romantika, lezení, křišťálově čisté jezero Taupo, kam oko dohlédne, spaní na pláži, co víc si přát.

Mangatepopo Valley je oblíbenou destinací pro milovníky tradičního lezení.

Whanganui Bay je prvotřídní oblast pro sportovní i tradiční lezení.

Surfování

Na Novém Zélandu je surfování velmi oblíbenou kratochvílí a specifickým životním stylem. Ať už na východním pobřeží v Tichém oceánu, nebo na západním v divokém Tasmanově moři, na Severním ostrově či na Jižním – pokud se chcete projet na prkně, míst i škol je tu nepřeberné množství.

Severní ostrov – Bay of Plenty na severu, směrem na jih Piha, Karekare, Raglan, Taranaki, Gisborne a poloostrov Mahia, Wellington.

Jižní ostrov – zejména v teplých měsících: Kaikoura, Christchurch, na jihu oblasti Dunedin a Catlins

Potápění a šnorchlování

Podmořský svět tu není nijak velmi zajímavý, při šnorchlování se tu moc nepobavíte. Vyzkoušet však můžete potápění v kleci s velkým bílým žralokem, které najdete u městečka Bluff na samém jihu Jižního ostrova. Tato zábava vyjde kolem $ 800.

Pláže

Zéland skýtá mnoho krásných a dlouhých pláží, které nejsou moc zalidněné a můžete si tak užít relax a chvíle klidu. Nejkrásnější pláže se nachází v národním parku Abel Tasman, zejména pokud se tam vydáte na kajaku, můžete objevit pláže, které z treku nejsou přístupné. Další krásné pláže jsou například na poloostrově Coromandel nebo na úplné severu Severního ostrova.

Noční život

Noční život tu najdete pouze ve větších městech, jako je Auckland, Wellington, Christchurch či Queenstown. Nějaké velké párty zde nečekejte. Největší zábavu a noční život jsme našli v Queenstownu, kde je poměrně velký výběr barů a diskoték. Zéjmena na Silvestra to tam žije.

Adrenalinová zábava

Na Zélandu najdete tolik adrenalinové zábavy, že nebudete vědět co dřív. Vyzkoušet můžete skydive (doporučujeme oblast Wanaky či Queenstownu v zimních měsících a oblast Aucklandu v letních), zorbing (u města Rotorua), zipline a bungee jumping (okolí Queenstownu – nachazí se zde první komerční bungee na světě), rafting, veškeré vodní sporty. Jízdu na koni – doporučujeme tříhodinovou vyjížďku na Wharariki beach, která vyjde na $ 130 či v okolí Glenorchy a Wanaky. Většina této zábavy se nachazí v Queenstownu a Wanace. Vyzkoušet si také můžete pilotovat letadlo u města Kaikoura.

Kajaking Nový Zéland

Parky a rezervace

Navštivte všechny národní parky, které můžete, každý stojí za to a každý ukrývá něco jedinečného (Mount Cook NP, Abel Tasman NP, Mount Aspiring NP). Přesněji řečeno vždy navštivte jakoukoliv přírodní zajímavost, na Zélandu snad není nic, co by nebylo krásné.

Zimní sporty a střediska

Za lyžováním či na snowboard můžete vyrazit hned do několika zimních středisek (mapa). Můžeme doporučit Mt. Hutt, The Remarkables či Coronet Peak. Jednodenní permanentka vyjde cca na $ 100, půjčení lyží či snowboardu + helma kolem $ 50, půjčit lze i zimní oblečení či řetězy na auto.

Pro romantiky

Na Novém Zélandu se nachází tolik romantických míst, které jistě najdete sami na každém rohu. Stačí popojet za město na nějaký kopec či pláž, většina míst je liduprázdná a krásné výhledy vám zaručí romantiku ihned.

Hledání kiwiho

Kdo by neznal legendárního endemického ptáka kiwiho, který se vyskytuje pouze na Nové Zéalndě? Chudák kiwi je vlastně docela ošklivý, hnědošedý nelétavý pták s dlouhým zobákem, je navíc velmi plachý a aktivní především ve večerních a nočních hodinách, takže je docela obtížné ho spatřit. Určitě největší šanci budete mít na Stewartově ostrově, případně na západním pobřeží Jižního ostrova.

Dost možná kiwiho za celý svůj pobyt spatříte pouze na všudypřítomných dopravních značkách.

Značka kiwi

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Nevyskytuje se tu žádné jedovaté či nebezpečné zvíře, žádní hadi, ani nebezpečný hmyz. Nejsou zde hlášeny žádné útoky žralokem či popálení medúzou apod. Nevyskytují se tu žádné exotické nemoci. Na Zélandu se zkrátka nemáte čeho bát. Žádné očkování není třeba, doporučujeme však jako všude jinde mít alespoň očkování proti oběma typům žloutenky.

Jediné, co vás zde může potrápit, jsou sandflies – otravné mušky, které jsou horší než komáři. Jejich štípnutí totiž svědí stokrát více a bohužel i déle vydrží. Nejvíce se jich nachází na západním pobřeží Jižního ostrova, a to zejména v letních měsících. Na Severním ostrově se s nimi příliš často nesetkáte. Jako ochranu můžete použít přípravky z citronely nebo námi vyzkoušený repelent Aerogard Tropical Strength, který koupíte kolem $ 15.

Nemělo by vás ani napadnout vycestovat na Nový Zéland bez cestovního pojištění. Zdravotní péče je kvalitní, ale pro cizince může být taky velmi nákladná!

Kriminalita

Zde se nacházíte v jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Zločiny a útoky na turisty jsou na Novém Zélandu téměř nulové. Ovšem campervany, které jsou plné osobních věcí, se stávají terčem zlodějů,a to především z řad zahraničních turistů. Proto nenechávejte nikdy své cennosti v autě, pokud jdete například na vícedenní trek a nikdy nenechávejte v autě cenné věci tak, aby byly vidět zvenčí.

Riziko katastrof

Na Zélandu se nachází stále několik aktivních sopek, které však nepředstavují větší nebezpečí. Častější jsou zde zemětřesení, které nejsou ničím výjimečným, zřídkakdy však představují nebezpečí. Pozorovat je můžete na této stránce.

Internet a elektřina

Elektřina

Napětí koluje v oběhu podobné jako u nás, a sice 240 V o frekvenci 50 Hz. Zásuvky se používají odlišné od těch evropských, a sice typu "I". Adaptéry na tento typ bez potíží seženete i v Česku.

Internet

Bezplatná wifi funguje skvěle v restauracích, veřejných institucích, ubytovacích zařízení, autobusech, apod., ale pouze v hustěji obydlených oblastech. Na Novém Zélandu najdete mnoho míst, a to včetně menších obcí a měst, kde není signál žádný, dokonce ani mobilní.

Důležité kontakty

Důležitá telefonní čísla:

Policie – tísňové volání společně s ambulancí a hasiči: 111 (bez poplatku)

Národní směrové číslo (country code) Nového Zélandu je +64.

Honorární generální konzulát Auckland

 • Gregory Shanahan – honorární generální konzul pro Severní ostrov NZ
 • Adresa: Level 1, 110 Customs Street West, 1010 Auckland, New Zealand
 • Poštovní adresa: P. O. Box 106–740, 1010 Auckland, New Zealand
 • Tel: +64 9 306 5883, Fax: +64 9 300 3197

e-mail: auckland@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát Queenstown

 • Vlaďka Kennett – honorární konzulka pro Jižní ostrov NZ
 • Adresa: Level 2, 11–17 Church Street, 9300 Queenstown
 • Telefon: +64 3 409 0960
 • E-mail: queenstown@honorary.mzv.cz

Nejbližší velvyslanectví ČR se nachází v australské Canbeře, v případě mimořádné nouze můžete kontaktovat kterékoliv velvyslanectví EU přímo ve Wellingtonu, nebo výše uvedené honorární konzuly.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Držitelé platných cestovních pasů České republiky mohou cestovat na Nový Zéland bez víz na dobu maximálně 3 měsíců. Získat můžete také Working Holiday vízum, které Vám umožní pracovat a cestovat na Zélandu po dobu 12 měsíců. ČR má k dispozici 1.200 víz ročně, kvóta se otevírá vždy na začátku března a pokračuje, dokud se místa nevyčerpají (většinou bývají do hodiny pryč). Žádost včetně platby probíhá online, veškeré nutné informace naleznete na oficiální webu immigration.gov.nz. Poplatek za vízum činí 208 NZD, po příletu navíc musíte prokázat, že máte alespoň 4.200 NZD na účtu plus dostatečnou sumu na pořízení zpáteční letenky, případně přímo letenku zpět.

Prodlužování pobytu:

Pokud si budete chtít svůj bezvízový pobyt na Novém Zélandu prodloužit, budete muset zajít na nejbližší imigrační úřad na NZ. Imigrační úřad vám může váš status změnit na turistické nebo studentské vízum.

Co musíte na imigračním úřadě dokládat?

 • doklad o dostatečném finančním zabezpečení (opět minimálně 1.000 NZD na 1 měsíc pobytu)
 • zpáteční letenku s novou rezervací (s datem odletu z NZ, které odpovídá zamýšlenému prodloužení pobytu)
 • vyplněný formulář s aktuálními fotografiemi (tento formulář je k dispozici přímo na úřadě)
 • důvod, proč si pobyt chcete prodloužit (např. itinerář plánované cesty, potvrzení o prodloužení studia apod.)
 • písemné žádosti můžete zasílat kanceláři úřadu na níže uvedenou adresu, nebo se podívejte na webové stránky www.immigration.govt.nz.

Immigration New Zealand

 • Level 5, HSBC Tower
 • 1 Queen Street, Auckland
 • NEW ZEALAND

Další dokumenty

Čeští občané cestující v rámci bezvízového styku jsou při vstupu do země podrobeni hraniční kontrole a musejí splňovat následující požadavky:

 • být v dobrém zdravotním stavu a být trestně bezúhonní,
 • mít cestovní pas platný ještě nejméně tři měsíce po dni odcestování z Nového Zélandu,
 • doložit, že mají k dispozici takové množství finančních prostředků, které jsou dostatečné k uhrazení nákladů spojených s pobytem (minimálně NZ $ 1.000 na každý měsíc pobytu na Novém Zélandu). Za patřičný doklad se považuje jedna z následujících forem: hotovost, cestovní šeky, kreditní karta s výpisem z bankovního účtu nebo potvrzení o převodu peněz do některé novozélandské banky (málokdy se reálně vyžaduje, ale pro jistotu je lepší mít po ruce),
 • předložit zaplacenou zpáteční letenku nebo letenku do země, do níž jsou oprávněni vstoupit,
 • cestovat za účelem turismu nebo krátkodobého studia, tzn., že účelem pobytu je rekreace, návštěva přátel či rodiny nebo studium (kurz v délce maximálně tří měsíců).

Očkování

Na Nový Zéland není potřeba žádné očkování, samozřejmě jako všude jinde je doporučeno očkování proti oběma typům žloutenky.

Celní předpisy

Krátce před příjezdem na Nový Zéland každý návštěvník vyplňuje Quarantine Declaration. Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky. Veškeré potraviny (včetně jídla z letadla) dovážené na Nový Zéland musí být deklarovány a předloženy celní kontrole. Musí být taktéž deklarovány rostliny nebo jejich části (živé i neživé), zvířata, vybavení pro účely kempování a biologické vzorky.

Většinu potravin není dovoleno dovážet; ovoce, zelenina, maso, živočišné produkty, semena a rostliny jsou návštěvníkům zabavovány a zničeny. Celní kontrola je velice přísná a nekompromisní. Veškerá osobní zavazadla jsou rentgenována. Pokud jsou u návštěvníka nalezeny nedeklarované předměty, může být odsouzen k pokutě až 100.000 NZD a 5 letům vězení.

Přivézt si můžete 200 cigaret, nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 4,5 litrů vína nebo piva, 3 lahve tvrdého alkoholu – zde každá nesmí svým objemem překročit 1,125 ml. Celkově tedy max. 3,375 litru tvrdého alkoholu.

Dovoz domácích zvířat včetně psů, koček na území Nového Zélandu není pro turistické účely prakticky možný, neboť získání dovozního povolení od Ministry of Agriculture ve Wellingtonu předchází nutnost zvíře dopravit do Velké Británie a ponechat po dobu 6 měsíců v karanténě.

Povinná směna valut se nevyžaduje. Při příjezdu i odjezdu z Nového Zélandu je třeba deklarovat částku převyšující 10.000 NZD.

Co vidět a navštívit na Novém Zélandu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Novém Zélandu

Zavřít boční panel

Milford Sound

Maorsky Piopiotahi neboli „osmý div světa” patří mezi nejkrásnější místa Nového Zélandu, jedná se o fjord nacházející se na jihozápadu novozélandského Jižního ostrova. Mnoho agentur nabízí výlety lodí po fjordu, které obsahují i cestu autobusem z Queenstownu po krásné cestě, včetně nahrubo vytesaného Homer Tunnelu. Milford Sound je prakticky povinností a jednou u ikon Nového Zélandu.

Zavřít boční panel

Auckland

Největší město Nového Zélandu bude pravděpodobně tím prvním, co ze země uvidíte. Nachází se zde totiž největší a hlavní mezinárodní letiště. Auckland je zároveň moderní kosmopolitní město s mrakodrapy a mnoha možnostmi vyžití a zábavy, ale zároveň také příjemná veliká vesnice se spoustou zeleně a přímořskou promenádou.

Určitě nemůžete vynechat návštěvu Sky Tower, která je s výškou 328 metrů nejvyšší budovou na jižní polokouli. Ve výšce 228 metrů se můžete projít po chodníčku bez zábradlí (samozřejmě s jištěním), anebo dokonce skočit bungee jumping dolů. Více informací.

Zavřít boční panel

90 Mile Beach

Na severním cípu Severního ostrova najdeme pláž, která nemůže mít výstižnější název. Skutečně 90 mil dlouhá, rovná, písečná a liduprázdná pláž táhnoucí se po západním pobřeží nejsevernějšího výběžku ostrova je ideálním místem pro rozjímání nad nekonečností moře a nad lidskou malostí.

Zavřít boční panel

Bay of Islands

Chcete-li si užít taky trochu tropického ráje s pomalu plynoucí a mírumilovnou přímořskou atmosférou, vyrazte do oblasti Bay of Islands s centrem v městečku Paihia, kam se dostanete z Aucklandu autobusem. Nikam nespěchejte, přejeďte přívozem z Paihie do vesničky Russell, kde najdete nejhezčí pláže. Po celé oblasti je možné se docela pohodlně pohybovat pěšky.

Kousek od Paihie se navíc v docházkové vzdálenosti nachází historické místo Waitangi, kde byla roku 1840 podepsána smlouva mezi Brity a několika maorskými náčelníky o vzájemném uznání a považuje se za prvotní ustanovení existence Nového Zélandu.

Zavřít boční panel

The Catlins

Oblast nazývaná The Catlins východně od města na Invercargill na samém jihu Jižního ostrova je typickou krajinou Nového Zélandu tak, jak si ji představujeme. Jedná se o jedno z nejodlehlejších míst celé země, zapomeňte ne mobilní signál, zapomeňte na jakoukoliv formu veřejné dopravy, bez auta se neobejdete, zapomeňte na velké supermarkety, zapomeňte na bary a restaurace. Užijte si zadumanou krajinu hustých lesů, kde si chvílemi budete připadat jako na Šumavě, abyste za rohem vpluli do krajiny připomínající deštný prales.

Lesy střídají kopcovité pastviny s tisícovkami ovcí, pastviny střídají dramatické útesy a dramatické útesy střídají dlouhé rovné pláže s tuleni, lachtany nebo tučňáky. Centrem oblasti je malé městečko Owaka s benzinovou stanicí, větším obchodem nebo poštou.

Tučňák v Curio Bay

Zavřít boční panel

Abel Tasman

Národní park v severozápadní části Jižního ostrova, vydat se zde můžete na cca 70 kilometrový trek, a to buďto pěšky, nebo doporučujeme půjčit kajak a projet ho celý po moři, zaplavat si zde můžete například s tuleni, kteří se vyhřívají na téměř každém kameni, a objevit zde můžete jedny z nejkrásnějších pláží Nového Zélandu.

Zavřít boční panel

Glenorchy

Jedna z nejscéničtějších silnic světa vedoucí z Queenstownu do Glenorchy, kde na vás budou čekat dechberoucí výhledy na hory, průzračné jezero, rozsáhlé louky s pasoucími se ovcemi a kravami a samozřejmě výběr z mnoha treků.

Zavřít boční panel

Rob Roys Glacier

Středně náročný trek vedoucí k ledovci Rob Roys se nachází v NP Mount Aspiring v čarokrásné hornaté oblasti Novozélandských Alp. Základním výchozím bodem bude městečko Wanaka na březích stejnojmenného jezera, kam se nejsnáze dostaneme z Queenstownu, a to i veřejnou dopravou.

Zavřít boční panel

Waitomo caves

Tajuplné jeskyně, v nichž se schovávají larvy, které ve tmě zářivě svítí jako noční obloha, to bude pro vás nezapomenutelný zážitek.

Zavřít boční panel

Hobitín

Pro milovníky Pána Prstenů či Hobita vám tato návštěva nesmí chybět v bucket listu. Městečko Matamata, nebo též Hobbiton, kde je vystavěn právě skanzen po vzoru knihy R.R. Tolkkiena, naleznete asi 100 km jižně od Aucklandu mezi městy Hamilton a Tauranga.

Zavřít boční panel

Tongariro NP

Národní park plný aktivních i neaktivních sopek vám nabídne neskutečné výhledy a spousty skvělých treků. Místo je dobře dostupné autem, nachází se zhruba v půli cesty mezi Aucklandem a Wellingtonem. Detailní informace poskytne oficiální web.

Zavřít boční panel

Arthur Pass

Spoustu skvělých treků náročných i nenáročných a skvostných výhledů nabídne NP Arthur's Pass v severní části Novozélandských Alp mezi městy Christchurch a Hokitika. Jako na jedno z mála míst na Novém Zélandě se sem můžeme vydat i vlakem scénickou železnicí. Informace o NP.

Zavřít boční panel

Mueller Hut

Jeden z nejkrásnějších horských treků v Mount Cook národním parku (kde je mimo jiné spoustu dalších skvělých treků), přespat můžete cca v 3/4 treku v chatce, která se nachází pod vrcholem nejvyšší hory Zélandu – Mount Cook. Informace o NP Mount Cook.

Zavřít boční panel

Mount Taranaki

Druhá nejvyšší hora Severního ostrova se nachází na pláni na západním pobřeží, kolem hory vede několikadenní trek nebo se můžete vydat na jednodenní výstup na samotnou horu.

Zavřít boční panel

Tauranga

Surfařské město, udělejte si výlet na Mount Manganui, odkud je krásný výhled na celé město, které má neobvyklý tvar, rozkládá se na několika poloostrovech.

Počasí a sezóny na Novém Zélandu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severní ostrov
Koupání v Pacifiku, Hobitín nebo chození po sopkách

23 °C

24 °C

23 °C

20 °C

18 °C

16 °C

15 °C

15 °C

15 °C

18 °C

20 °C

22 °C
Jižní ostrov
Túry po horách, okolo fjordů a po zelených kopcích

18 °C

18 °C

15 °C

12 °C

9 °C

6 °C

2 °C

4 °C

9 °C

12 °C

14 °C

16 °C

Počasí

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti Severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou prosinec, leden a únor a nejchladnější červenec a srpen. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C a na Jižním 13 °C. Na dvou hlavních ostrovech Nového Zélandu jsou všechna místa vzdálena maximálně 130 km od moře. Větry vanoucí od oceánu zde udržují mírné a vlhké podnebí s opravdu silnými srážkami na západním pobřeží. Na severu Nového Zélandu je horko a deštivo. Na jihu země a ve větších výškách je chladněji.

Zimy jsou mírné, pocitově jsou teploty vyšší, než se zdají. My jsme přežili zimu v teplé mikině. Do hor určitě doporučujeme něco teplejšího a hlavně nepromokavou a větruvzdornou bundu. Zélandské počasí je totiž opravdu nevyzpytatelné, nikdy nevíte, co se přižene. Proto doporučujeme na každý delší výlet i za slunečného počasí přibalit něco teplejšího a pláštěnku.

Sezóny a kdy vyrazit

Samozřejmě nejteplejší měsíce mohou být pro mnoho lidí ideální i z hlediska koupání. Jedná se o měsíce prosinec–únor. Jelikož je oceán po celý rok téměř ledový, jako ideální dobu na procestování této krásné země bychom doporučili říjen či listopad nebo ještě přelom února a března. Vyhnete se tak turistům a počasí je také ještě pěkné. Pokud budete chtít vyzkoušet zimní sporty, tak doporučujeme červen a červenec. Uvidíte tak hory krásně zasněžené, zejména v Mt. Cook národním parku je to nádherné v zimě. Musíme však upozornit, že spoustu treků je přes zimu uzavřených kvůli nebezpečí laviny.

Skvělé akce na Nový Zéland

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
29 starších akcí
Avatar uživatele Markéta Blondie
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu