Země Pána prstenů a skvostné přírody

Nový Zéland (anglicky New Zealand, maorsky Aotearoa) je stát v jihozápadní části Tichého oceánu (Pacifiku). Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2.000 km vzdálená Austrálie.

Různorodá země plná mohutných hor, krásných pláží, lesů a pralesů, plání a pouští. Najdete zde opravdu vše, co vás napadne. Kromě spousty adrenalinových sportů, které je zde možné vyzkoušet, si můžete projít ty nejkrásnější treky z celého světa, u nichž budete ohromeni krásou místní přírody. Matka příroda si tu opravdu vyhrála!

Průvodce pro tebe napsal Markéta Blondie
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - březen
Místní léto se kryje s naší zimou. Prostě vše vzhůru nohama.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy na Nový Zéland

Co vidět a navštívit na Novém Zélandu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Novém Zélandu

Zavřít boční panel

Northland

Obsáhlý průvodce severním regionem Northland napoví, kam vyrazit a co tu podniknout.

Průvodce regionem Northland

Zavřít boční panel

Milford Sound

Maorsky Piopiotahi neboli „osmý div světa” patří mezi nejkrásnější místa Nového Zélandu, jedná se o fjord nacházející se na jihozápadu novozélandského Jižního ostrova. Mnoho agentur nabízí výlety lodí po fjordu, které obsahují i cestu autobusem z Queenstownu po krásné cestě, včetně nahrubo vytesaného Homer Tunnelu. Milford Sound je prakticky povinností a jednou u ikon Nového Zélandu.

Zavřít boční panel

Auckland

Největší město Nového Zélandu bude pravděpodobně tím prvním, co ze země uvidíte. Nachází se zde totiž největší a hlavní mezinárodní letiště. Auckland je zároveň moderní kosmopolitní město s mrakodrapy a mnoha možnostmi vyžití a zábavy, ale zároveň také příjemná veliká vesnice se spoustou zeleně a přímořskou promenádou. 

Určitě nemůžete vynechat návštěvu Sky Tower, která je s výškou 328 metrů nejvyšší budovou na jižní polokouli. Ve výšce 228 metrů se můžete projít po chodníčku bez zábradlí (samozřejmě s jištěním), anebo dokonce skočit bungee jumping dolů. Více informací.

Průvodce městem Auckland

Zavřít boční panel

90 Mile Beach

Na severním cípu Severního ostrova najdeme pláž, která nemůže mít výstižnější název. Skutečně 90 mil dlouhá, rovná, písečná a liduprázdná pláž táhnoucí se po západním pobřeží nejsevernějšího výběžku ostrova je ideálním místem pro rozjímání nad nekonečností moře a nad lidskou malostí.

Zavřít boční panel

Bay of Islands

Chcete-li si užít taky trochu tropického ráje s pomalu plynoucí a mírumilovnou přímořskou atmosférou, vyrazte do oblasti Bay of Islands s centrem v městečku Paihia, kam se dostanete z Aucklandu autobusem. Nikam nespěchejte, přejeďte přívozem z Paihie do vesničky Russell, kde najdete nejhezčí pláže. Po celé oblasti je možné se docela pohodlně pohybovat pěšky. 

Kousek od Paihie se navíc v docházkové vzdálenosti nachází historické místo Waitangi, kde byla roku 1840 podepsána smlouva mezi Brity a několika maorskými náčelníky o vzájemném uznání a považuje se za prvotní ustanovení existence Nového Zélandu.

Zavřít boční panel

The Catlins

Oblast nazývaná The Catlins východně od města na Invercargill na samém jihu Jižního ostrova je typickou krajinou Nového Zélandu tak, jak si ji představujeme. Jedná se o jedno z nejodlehlejších míst celé země, zapomeňte ne mobilní signál, zapomeňte na jakoukoliv formu veřejné dopravy, bez auta se neobejdete, zapomeňte na velké supermarkety, zapomeňte na bary a restaurace. Užijte si zadumanou krajinu hustých lesů, kde si chvílemi budete připadat jako na Šumavě, abyste za rohem vpluli do krajiny připomínající deštný prales. 

Lesy střídají kopcovité pastviny s tisícovkami ovcí, pastviny střídají dramatické útesy a dramatické útesy střídají dlouhé rovné pláže s tuleni, lachtany nebo tučňáky. Centrem oblasti je malé městečko Owaka s benzinovou stanicí, větším obchodem nebo poštou. 

Tučňák v Curio Bay

Zavřít boční panel

Abel Tasman

Národní park v severozápadní části Jižního ostrova, vydat se zde můžete na cca 70 kilometrový trek, a to buďto pěšky, nebo doporučujeme půjčit kajak a projet ho celý po moři, zaplavat si zde můžete například s tuleni, kteří se vyhřívají na téměř každém kameni, a objevit zde můžete jedny z nejkrásnějších pláží Nového Zélandu.

Zavřít boční panel

Glenorchy

Jedna z nejscéničtějších silnic světa vedoucí z Queenstownu do Glenorchy, kde na vás budou čekat dechberoucí výhledy na hory, průzračné jezero, rozsáhlé louky s pasoucími se ovcemi a kravami a samozřejmě výběr z mnoha treků.

Zavřít boční panel

Rob Roys Glacier

Středně náročný trek vedoucí k ledovci Rob Roys se nachází v NP Mount Aspiring v čarokrásné hornaté oblasti Novozélandských Alp. Základním výchozím bodem bude městečko Wanaka na březích stejnojmenného jezera, kam se nejsnáze dostaneme z Queenstownu, a to i veřejnou dopravou. 

Zavřít boční panel

Waitomo caves

Tajuplné jeskyně, v nichž se schovávají larvy, které ve tmě zářivě svítí jako noční obloha, to  bude pro vás nezapomenutelný zážitek.

Zavřít boční panel

Hobitín

Pro milovníky Pána Prstenů či Hobita vám tato návštěva nesmí chybět v bucket listu. Městečko Matamata, nebo též Hobbiton, kde je vystavěn právě skanzen po vzoru knihy R.R. Tolkkiena, naleznete asi 100 km jižně od Aucklandu mezi městy Hamilton a Tauranga.

Zavřít boční panel

Tongariro NP

Národní park plný aktivních i neaktivních sopek vám nabídne neskutečné výhledy a spousty skvělých treků. Místo je dobře dostupné autem, nachází se zhruba v půli cesty mezi Aucklandem a Wellingtonem. Detailní informace poskytne oficiální web.

Zavřít boční panel

Arthur Pass

Spoustu skvělých treků náročných i nenáročných a skvostných výhledů nabídne NP Arthur's Pass v severní části Novozélandských Alp mezi městy Christchurch a Hokitika. Jako na jedno z mála míst na Novém Zélandě se sem můžeme vydat i vlakem scénickou železnicí. Informace o NP.

Zavřít boční panel

Mueller Hut

Jeden z nejkrásnějších horských treků v Mount Cook národním parku (kde je mimo jiné spoustu dalších skvělých treků), přespat můžete cca v 3/4 treku v chatce, která se nachází pod vrcholem nejvyšší hory Zélandu – Mount Cook. Informace o NP Mount Cook.

Zavřít boční panel

Mount Taranaki

Druhá nejvyšší hora Severního ostrova se nachází na pláni na západním pobřeží, kolem hory vede několikadenní trek nebo se můžete vydat na jednodenní výstup na samotnou horu. 

Zavřít boční panel

Tauranga

Surfařské město, udělejte si výlet na Mount Manganui, odkud je krásný výhled na celé město, které má neobvyklý tvar, rozkládá se na několika poloostrovech.

Počasí a sezóny na Novém Zélandu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severní ostrov
Koupání v Pacifiku, Hobitín nebo chození po sopkách

23 °C

24 °C

23 °C

20 °C

18 °C

16 °C

15 °C

15 °C

15 °C

18 °C

20 °C

22 °C
Jižní ostrov
Túry po horách, okolo fjordů a po zelených kopcích

18 °C

18 °C

15 °C

12 °C

9 °C

6 °C

2 °C

4 °C

9 °C

12 °C

14 °C

16 °C

Počasí

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti Severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou prosinec, leden a únor a nejchladnější červenec a srpen. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C a na Jižním 13 °C. Na dvou hlavních ostrovech Nového Zélandu jsou všechna místa vzdálena maximálně 130 km od moře. Větry vanoucí od oceánu zde udržují mírné a vlhké podnebí s opravdu silnými srážkami na západním pobřeží. Na severu Nového Zélandu je horko a deštivo. Na jihu země a ve větších výškách je chladněji.

Zimy jsou mírné, pocitově jsou teploty vyšší, než se zdají. My jsme přežili zimu v teplé mikině. Do hor určitě doporučujeme něco teplejšího a hlavně nepromokavou a větruvzdornou bundu. Zélandské počasí je totiž opravdu nevyzpytatelné, nikdy nevíte, co se přižene. Proto doporučujeme na každý delší výlet i za slunečného počasí přibalit něco teplejšího a pláštěnku.

Sezóny a kdy vyrazit

Samozřejmě nejteplejší měsíce mohou být pro mnoho lidí ideální i z hlediska koupání. Jedná se o měsíce prosinec–únor. Jelikož je oceán po celý rok téměř ledový, jako ideální dobu na procestování této krásné země bychom doporučili říjen či listopad nebo ještě přelom února a března. Vyhnete se tak turistům a počasí je také ještě pěkné. Pokud budete chtít vyzkoušet zimní sporty, tak doporučujeme červen a červenec. Uvidíte tak hory krásně zasněžené, zejména v Mt. Cook národním parku je to nádherné v zimě. Musíme však upozornit, že spoustu treků je přes zimu uzavřených kvůli nebezpečí laviny.

Skvělé akce na Nový Zéland

ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 75%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 63%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
32 starších akcí
Avatar uživatele Markéta Blondie
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu