Co tady objevíš?

Nový Zéland je vyhlášený svou krásnou přírodou a pobřežím. Severní část severního ostrova, Northland, vás fascinuje svou rozmanitostí. Z Aucklandu na sever je to sotva 400 kilometrů, krajina kolem se za tu cestu stokrát změní. V tomto turisty opomíjeném regionu jsou nejteplejší zélandské pláže, prastaré stromy kauri, místa opředená legendami a Cape Reinga, kde se střetává Tichý oceán s Tasmánským mořem.

Northland je region, kam kdysi poprvé připluli Maorové, odkud začali postupně osídlovat celý ostrov. Můžete jít po stopách maorské kultury, tradic a legend, dozvědět se více o historii kolonizace maorské země Evropany a o přerodu ostrova v Nový Zéland, jak jej známe dnes.

Průvodce pro tebe napsal Iva
Připrav se na
7-10 dní
Za 1 týden objedete to hlavní, během 2 týdnů budete mít větší pohodu a čas na turistiku.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad - duben
Northland má z Nového Zélandu nejteplejší a nejstabilnější počasí, pro návštěvu je vhodné toto období.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Tolik stojí v průměru letenky z Evropy do Aucklandu, za autobus z Aucklandu do Whangarei zaplatíte kolem 20 NZ$.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Waitangi Treaty Grounds

Maorové, ve snaze ochránit svou zemi před násilnou kolonizací ze strany jiných evropských zemí, podepsali v roce 1840 smlouvu s Velkou Británií. Chtěli v ní především oficiálně uznat dobré vztahy s Británií a podpořit vzájemný obchod. Smlouva se kvůli špatnému výkladu později obrátila proti Maorům a vedla ke vzájemným bojům, které Maorové prohráli...

Více o maorsko-britské historii se můžete dozvědět při návštěvě skvěle zpracovaného muzea a historického místa Waitangi Treaty Grounds, které se nachází 2 kilometry od městečka Paihia. Otevírací doba je od 9 do 17 hodin a za návštěvu zaplatíte 50 NZ$.

Zavřít boční panel

Waipu caves

Poblíž malého městečka Waipu se nachází stejnojmenné jeskyně. V nich jsou k vidění impozantní stalaktity a stalagmity, ale především svítící červi. Jeskyně jsou volně přístupné, takže si s sebou nezapomeňte vzít baterku. Bez baterky a suchou nohou se podíváte jen kousek do jeskyně, pokud se nebojíte namočit a máte více času, určitě jeskyně pořádně prozkoumejte.

Zavřít boční panel

Kerikeri Mission Station

Misionářská stanice v Kerikeri je nejstarší stále stojící budovou z dob britské kolonizace. Jedná se o elegantní dřevěnou budovu postavenou misionáři v roce 1821.

Kromě této budovy si můžete v Kerikeri prohlédnout také zélandskou nejstarší kamennou budovu nebo si poslechnout vyprávění o strašlivém maorském náčelníku, který zde žil na počátku 19. století.

Zavřít boční panel

Mangonui

Původní velrybářská vesnička dnes nabízí poklidnou dovolenkovou atmosféru, kavárny, procházku po historických budovách a nedalekou rezervaci Rangikapiti Pa v místě staré maorské pevnosti, odkud je úžasný výhled. Okolní pláže vybízí ke koupání nebo vodním sportům.

Zavřít boční panel

Bay of Islands

Jedinečný záliv se 144 ostrůvky, které můžete objevovat na plachetnici nebo kajaku, hejna hravých delfínů, místa k surfování a potápění. Z pobřeží jsou pěkné výhledy na záliv a za návštěvu stojí také pobřežní městečka Paihia a Russell. Pokud má Nový Zéland nějaké tradiční jídlo, pak je to fish&chips z čerstvých ryb, ten byste měli ochutnat právě tady.

Zavřít boční panel

Cape Reinga

Oblast Cape Reinga je posvátné maorské místo, odkud duše mrtvých odplouvají na ostrov Tří králů k poslednímu rozloučení a odtud se poté uchylují do země svých předků Hawaiiki-A-Nui.

Krátká vycházka vám odhalí maják z roku 1941 a pohled na místo, kde se v nárazech vln setkávají Tichý oceán s Tasmánským mořem.

Zavřít boční panel

Aroha Island

Aroha Island je přírodní rezervace ležící 12 kilometrů severovýchodně od Kerikeri, kde žije chráněný hnědý kiwi. V případě zájmu je možné si domluvit dvouhodinovou noční procházku s průvodcem za 40 NZ$. Pokud zůstáváte přes noc v kempu v rezervaci, můžete vyrazit na noční pátrání po kiwi sami.

Zavřít boční panel

Whangarei

Whangarei je jediné vetší město Northlandu. Má atraktivní malé centrum, plno kaváren, restaurací, galerií a muzeí. Čtyřkilometrová vycházka kolem přístavu vás provede místní historií. Vyjděte si na tříhodinový výlet k vodopádům Whangarei falls, navštivte Muzeum umění nebo Kiwi North and Heritage Park.

Zavřít boční panel

Russell

Historické pobřežní městečko Russell je oblíbenou prázdninovou destinací Zélanďanů, přesto je mnohem klidnější než turistická Paihia. Nachází se na pobřeží zálivu Bay of Islands, nabízí krásné výhledy na moře a nepřeberné množství vodních aktivit. Při procházce uličkami z dob původního osídlení na vás dýchne historie, Russell byla první evropská osada na Novém Zélandu. 

Přestože do Russellu vede i cesta po zemi, mnohem rychlejší je využít krátký trajekt z městeček Opua (autem) nebo Paihia (bez auta).

Zavřít boční panel

Ninety Miles beach

Známá Ninety Miles beach je sice oficiálně vedená jako „silnice“, jedná se spíše o pláž vhodnou k jízdě autem. Tento doopravdy jen 55 mil dlouhý kus pláže je vhodný k plavání, surfování, sandboardingu na písečných dunách či pozorování západu slunce. Atmosféru pláži dodávají vraky aut, které tu zapadly a už odtud neodjely.

Pokud sem vyrazíte na vyjížďku, je nutné mít auto 4x4, pohlídat si časy přílivu a odlivu a doplnit plnou nádrž benzinu. Vzhledem k vysokému počtu turistů, kteří zde dříve uvázli, většina autopůjčoven cesty půjčeným autem na Ninety Miles beach zakazuje. Alternativně si proto můžete koupit jednodenní autobusový výlet přímo po pláži za cenu kolem 60 NZ$.

Zavřít boční panel

Koutu Boulders

Snadná hodinová procházka po pláži mezi Koutu a Kauwhare vás zavede k místu s obřími kamennými koulemi, největší měří až 3 metry. Místo se nachází 8 kilometrů od městečka Oponini.

Zavřít boční panel

Poor Knights Islands

Jedná se o pozůstatky bývalých sopek, které pod hladinou moře tvoří úžasné útvary, útesy, oblouky a jeskyně. Toto místo je díky bohatému podmořskému životu hodnoceno jako jedno z nejlepších potápěcích míst na světě. Ceny potápění se pohybují kolem 300 NZ$ za 2 ponory, ceny šnorchlovacích výletů stojí kolem 200 NZ$.

Zavřít boční panel

Waipoua forest

Waipoua forest je největší les stromů kauri na světě. Kratší i delší vycházky vás zavedou ke stromům Tane Mahuta (1.400 let) a Te Matua Ngahere (2.000 let). Před návštěvou lesa je potřeba si pořádně očistit boty, protože kauri na Novém Zélandu umírají na nákazu šířenou právě hlínou na podrážkách návštěvníků.

Zavřít boční panel

Ngawha Spings

Geotermální prameny Ngawha Springs mají, alespoň podle legend, bohatou maorskou historii, ale i dnes jsou mezi maorskou komunitou považovány za výjimečné místo.

Čeká vás zde 15 bazénků, do každého z nich vyvěrá vlastní pramen a z tohoto důvodu se liší barvou, teplotou i minerálním složením vody.

Otevírací doba je od 9 do 21 hodin a vstupné činí (pouhé) 4 NZ$.

Zavřít boční panel

Te Paki Track

Te Paki je 48 kilometrů dlouhý trek podél severozápadního pobřeží. Ideální rozložení treku je do 3–4 dní, je ale možné jít jen vybrané kratší úseky. Kempovat se může pouze ve vyznačených tábořištích. Část trasy vede po plážích, a proto je potřeba plánovat si cestu podle přílivu a odlivu.

Zavřít boční panel

Cape Brett Track

16 kilometrů dlouhý výlet podél pobřeží k majáku na Cape Brett. Na jednu cestu je potřeba 8 hodin, protože poslední úsek je poměrně náročný. Odměnou se vám stanou úžasné výhledy na záliv Bay of Islands. Možné je buď přespat v místní chatě (po předchozí rezervaci), nebo se vrátit zpět do Russellu nebo Paihia vodním taxíkem. Protože cesta prochází soukromými pozemky, platí se zde vstupné 40 NZ$.

Počasí a sezóny v Northlandu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Northland
Teploty během roku

24 °C

24 °C

20 °C

19 °C

18 °C

13 °C

13 °C

13 °C

15 °C

16 °C

18 °C

23 °C

Počasí

Počasí na Novém Zélandu je proměnlivé – během jednoho dne můžete čekat ostré sluníčko a bezvětří, zataženo a vítr, lehký deštík i pořádný slejvák.

Obecně se teploty v regionu pohybují mezi 10 a 25 °C, zima a léto zde panuje opačně než u nás. Nejteplejší a nejméně deštivé počasí panuje od prosince do února, nejstudeněji a nejmokřeji je během června až září.

Sezóny a kdy vyrazit

Od počasí se také odvíjí turistická sezona. Pokud chcete co nejlepší počasí, je potřeba vyrazit právě v období mezi prosincem a koncem února. Nevýhodou tohoto období jsou vysoké ceny a velké množství turistů, proto doporučujeme rezervovat ubytování i případné auto co nejdříve. Pokud jste ochotni risknout horší počasí (které může, ale nemusí přijít), doporučili bychom cestovat raději v mezisezoně na podzim nebo na jaře, kdy je počasí pořád příjemné, ale turistů je méně a ceny jsou nižší.

Skvělé akce do Northlandu

ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 75%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
15 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu