Paraguay
Paraguay

Doprava v Paraguayi

Jak do Paraguaye

Do Paraguaye se dá dostat letecky hlavně z okolních států, jako jsou Brazílie a Argentina. Z Evropy létá přímo jen jedna linka společnosti Air Europa, a to z Madridu. Nejčastější varianta z Prahy je přes Amsterdam a Sao Paulo leteckou společností KLM. Doba letu včetně přestupů z Prahy je cca jeden den. Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 24.000 Kč. Pokud narazíte na akci, dá se doletět za cca 18.000 Kč. 

Jak se nejlépe dopravovat

Ideální je využívat místní dopravu, která je levná, ne vždy však pohodlná (kvůli teplu a nepřítomnosti klimatizace). Vlaky v zemi nejezdí. 

Nejznámější dopravce:

Nuestra senora de la asuncion (jízdní řády a spojení)  – ceny lze zjistit až po registraci. Společnost jezdí do Argentiny a Brazílie + lokální linka do Cuidad del Este). 

Dále pak z těch známějších je to Pluma SA, Expreso Paraguay, Pullman. Jezdí se hlavně do Argentiny a Brazílie, dále pak Bolívie. Něco jako idos.cz zde neexistuje. Jízdní řády je možné zjistit na webových stránkách (ne všechny je však mají) a jinak telefonicky. U některých společností je možné lístky koupit online. 

Ceny, které jsme zjistili přes vyhledávače, podle nás orientační:

  • Asuncion – Buenos Aires – 1.650 Kč
  • Asuncion – Cuidad del Este – 400 Kč
  • Asuncion – Sao Paulo – 2.500 Kč

Všechny autobusy vyjíždí z hlavního bus stanoviště Terminal de Omnibus Asuncion, které se nachází na rohu ulice Av. Republica Argentina a Ave Fernando de la Mora (něco jako Florenc).

Zde je uveden seznam všech mezinárodních autobusových linek, které jezdí/projíždí Paraguaí.

Půjčení auta

Půjčovny v hlavním městě a na letišti fungují bez problémů. Doprava je však v hlavním městě velmi hustá, často bývá město ucpané téměř celodenně. Jezdí zde velké množství motorek. Řidiči moc pravidla silničního provozu nerespektují. Platí zde spíše pravidlo právo silnějšího. Půjčení auta je tedy pro opravdu zkušené řidiče. Kvalita silnic není nejlepší, neopravují se a je tak na cestách velké množství děr, které obzvlášť v noci nelze vidět. Litr benzinu stojí cca 25 Kč.

Veřejná doprava

Po hlavním městě jezdí velké množství autobusů, tzv. colectivos. Nemají žádný jízdní řád a ani zde nejsou zastávky autobusů. Čekat můžete dost dlouho a také je problém se vyznat, kam jede co, mají různé označení typu bus linka 1 má A-B-C nebo města, kam jedou (menší cedulka v pravém rohu u předního skla nebo diodová světla, kde píšou zkratky, kam jedou).

Autobus vám zastaví tam, kde na něj mávnete, nejlépe na rohu ulice. Výstup z autobusu probíhá tak, že na řidiče zakřičíte, že chcete vystupovat nebo mají zvonek. Lístek stojí 2.100 gs a platí se u řidiče. Tyto autobusy jezdí i do dalších okolních měst, cena se odvíjí od vzdálenosti.

Chystáš se do Paraguaye?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Marci A.S.
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.