Paraguay
Paraguay

Jídlo v Paraguayi

Paraguayská kuchyně

Vepřové, hovězí, telecí, drůbež a ryby (surubí) jsou typickou surovinou pro přípravu tzv. „asado paraguayo” – grilu pod širým nebem. Jako doplněk ke grilovaným masům se podávají „chorizo" – pikantní salám, „sopa paraguaya" – paraguayská slaná nadýchaná buchta skládající se z kukuřičné mouky s paraguayským sýrem a cibulí nebo „sopa de mandioca"– manioková polévka, „pastel mandio“ slaná buchta z manioky,  „puchero“ polévka z ocasu krávy a míchané saláty z čerstvé zeleniny. 

  • Soyo – maso a zeleninová polévka
  • Borí Borí – polévka s knedlíčky z kukuřičné mouky a sýra
  • Chipa – chléb vyráběný z kukuřičné mouky, maniokového škrobu a paraguayského sýra 
  • Chipa So'ó – chipa s mletým kořeněným masem 
  • Empanadas – pečivo upečené v troubě nebo fritované, naplněné mletým masem nebo šunkou a sýrem 

Během horkých letních dnů se pije národní nápoj „tereré" (studený čaj z maté) ze speciální nádobky ze dřeva nebo z kravího rohu s kovovou trubičkou s malým filtrem na špičce. Čaj z maté se doplňuje léčivými bylinkami „yuyos", které mu dávají typickou příchuť. V zimě se pije čaj horký.

Dalším tradičním nápojem je „cocido", připravuje se ze zkaramelizovaného cukru a maté.

Jak se stravovat jako místní

Místní si vystačí během dne s nápojem tereré. Odpolední svačiny probíhají s nápojem cocido a chipa. Nápoje i chipa se prodávají běžně ve všech restauracích, ať už dražších, či levnějších. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou na více úrovních. Najdou se zde restaurace, kde se najíte za 80 Kč, ale i takové, kde jídlo stojí 500 Kč a více. Nejlevněji se najíte mimo hlavní turistické třídy a na vesnicích. V hlavním městě je opravdu velké množství luxusních restaurací, většinou ve stylu „all you can eat”. Vstupné však není malé.

Chystáš se do Paraguaye?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Marci A.S.
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.