Průvodce státem

Paraguay

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země nápoje tereré

Paraguay je vnitrozemský stát v Jižní Americe. Leží na obou březích řeky Paraguay, hraničí s Argentinou na jihu a jihovýchodě, Brazílií na severovýchodě a Bolívií na severozápadě.

Země nenadchne dechberoucícmi sceneriemi, ani pulzujícícmi velkoměsty, nabídne však čistou a ničím nezkaženou místní kulturu, život zde plyne pomaleji, uvolněněji. Pokud chcete poznat pravou Jižní Ameriku bez turistů, vydejte se právě do Paraguaye.

Průvodce pro tebe napsal Marci A.S.
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Od prosince do února často prší, ohřeješ se ale po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 34 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Paraguaye

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

O období před příchodem Španělů toho není příliš známo, je však jisté že východní část dnešní Paraguaye obývali Indiáni označovaní jako guaraní. Paraguay se stala nezávislou v květnu 1811.

V roce 1862 se po smrti C.A. Lópeze chopil vlády jeho syn Francisko Solano Lopez, který v roce 1864 zaútočil na Brazílii a rozpoutal tak paraguayskou válku (válka proti Trojspolku). Po válce došlo k rekonstrukci země.

Země se začala demokratizovat a v roce 1992 byla přijata ústava, která omezila možnost znovuzvolení prezidenta.

Lidé

Národnostní složení tvoří Paraguayci (mestici) 91 %, indiáni (guaraní) 3 %, Evropané 3 %, zbytek Němci, Japonci a další skupiny obyvatel.

Svátky

Dny volna kopírují nejběžnější české svátky jako jsou Velikonoce, Vánoce, Nový rok či Svátek práce. Dále pak Den hrdinů (1. 3.), Den vlajky (14. 5.), Den nezávislosti (15. 5.), Vyhlášení příměří (12. 6.), Založení hlavního města (15. 8.).

Kultura

Spojením kultury původních indiánských obyvatel s dědictvím španělských dobyvatelů vznikla zajímavá tradiční umění a řemesla, která se v Paraguay dochovala až do současnosti. Ručně vyráběné krajky, šperky ze zlatného a stříbrného filigránu, harfy a kytary a výrobky z kůže.

Jazyk

Jako jediná jihoamerická země má Paraguay dva úřední jazyky. Španělštinu a guaraninštinu.

Turismus

Paraguay asi nikdy nebude zemí, kam bude jezdit mnoho klasických turistů. Země má poněkud nevýhodnou polohu ve vnitrozemí, v létě je tu velké horko a cestovní kanceláře se zemi vyhýbají. Nenajdete zde žádné přírodní zázraky jako v Brazílii, Argentině, Chile či Venezuele a s výjimkou jezuitských misií ani moc významné památky. Je navštěvovaná převážně jako „tranzitní“ země při cestě do okolních států.

Geografie

Vnitrozemský stát Paraguay se nachází na území mezi 19.–27. stupněm jižní šířky a 54.–72. stupněm západní délky. Zemí o rozloze 406.752 km2 prochází obratník Kozoroha, na dvě oblasti (EL PARAGUAY OCCIDENTAL, EL PARAGUAY ORIENTAL) ji rozděluje řeka stejného jména – Paraguay.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Guaraní

Guaraní (množné číslo guaraníes) je zákonným platidlem jihoamerického státu Paraguay. Jeho ISO 4217 kód je PYG. Dílčí jednotkou (1/100) je céntimo, pro jeho nízkou hodnotu se však žádné mince v hodnotách céntimos nepoužívají. Paraguajská měna nese své jméno po místním indiánském kmenu a jazyku guaraní. Současné mince v oběhu mají hodnoty 50, 100, 500, 1.000 guaraníes. Platné paraguayské bankovky: 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 guaraníes.

Směnárny a platby kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance či směnárně. Je výhodnější měnit dolary, dejte si pozor, abyste měli bankovky ne starší roku 2006. Ve směnárně po vás budou požadovat pas a údaje z něj + telefonní číslo.

Platba kartou je v hlavním městě poměrně rozšířená, bez problému zaplatíte v supermarketu, na benzínové stanici, v kavárně či restauraci. Na vesnicích raději mějte hotovost.

Výběr z bankomatu je poměrně komplikovaný, jediný bankomat, kde jsme mohli vybírat, byl American Express.

Kolik co stojí

Obecně je Paraguay cenově srovnatelná s ČR. Některé produkty (ovoce, místní výrobky) jsou levnější, některé naopak několikanásobně dražší (drogerie).

Příklad cen:

 • Lístek na autobus – 2.100 gs, 3.000 klimatizovaný bus – jedna jízda, platí se u řidiče
 • Ubytování v hotelu – levnější hotel okolo 30 USD za noc, je možné využít i hostely – cca 8 USD na noc
 • Voda v supermarketu 2 l – 3.500 gs
 • Sušenky Oreo malé balení – 2.000 gs
 • Jídlo na ulici (1 ks empanada) – 5.000 gs
 • Jídlo v restauraci – od 25.000 gs (zaleží kde)

Spropitné a smlouvání

Spropitné je očekáváno podobně jakou u nás, tj. v restauracích, barech apod. cca 10% z útraty.

Smlouvání zde nefunguje.

Jak ušetřit

Nejvíce svému rozpočtu ulevíte tehdy, kdy dáte přednost před restauracemi místním stánkům s empanadami (taštičky plněné masem nebo typická grilovaná masa (lomito) nebo slaná buchta (chipa guasu, sopa soo) na ulici.

Při dopravě se snažte vyhnout taxislužbám, prakticky je během svého pobytu nebudete potřebovat ani jednou. Nejlevněji se jezdí autobusy.

Ubytování volte v hostelech. Na vesnicích je ubytování poměrně levné.

Denní rozpočty

Nemáme zkušenosti s ubytováním, jelikož bydlíme u rodiny. Nicméně pokud se bude člověk stravovat v restauraci ve městě, musí počítat s cca 250 Kč (oběd + večeře), snídaně jsou levné (kafe, sladké pečivo) cca 40 Kč. Doprava cca 10 Kč lístek. Cena benzinu podobná jako u nás (březen 2016 – 25 Kč za litr).

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Paraguaye

Do Paraguaye se dá dostat letecky hlavně z okolních států, jako jsou Brazílie a Argentina. Z Evropy létá přímo jen jedna linka společnosti Air Europa, a to z Madridu. Nejčastější varianta z Prahy je přes Amsterdam a Sao Paulo leteckou společností KLM. Doba letu včetně přestupů z Prahy je cca jeden den. Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 24.000 Kč. Pokud narazíte na akci, dá se doletět za cca 18.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideální je využívat místní dopravu, která je levná, ne vždy však pohodlná (kvůli teplu a nepřítomnosti klimatizace). Vlaky v zemi nejezdí.

Nejznámější dopravce:

Nuestra senora de la asuncion (jízdní řády a spojení) – ceny lze zjistit až po registraci. Společnost jezdí do Argentiny a Brazílie + lokální linka do Cuidad del Este).

Dále pak z těch známějších je to Pluma SA, Expreso Paraguay, Pullman. Jezdí se hlavně do Argentiny a Brazílie, dále pak Bolívie. Něco jako idos.cz zde neexistuje. Jízdní řády je možné zjistit na webových stránkách (ne všechny je však mají) a jinak telefonicky. U některých společností je možné lístky koupit online.

Ceny, které jsme zjistili přes vyhledávače, podle nás orientační:

 • Asuncion – Buenos Aires – 1.650 Kč
 • Asuncion – Cuidad del Este – 400 Kč
 • Asuncion – Sao Paulo – 2.500 Kč

Všechny autobusy vyjíždí z hlavního bus stanoviště Terminal de Omnibus Asuncion, které se nachází na rohu ulice Av. Republica Argentina a Ave Fernando de la Mora (něco jako Florenc).

Zde je uveden seznam všech mezinárodních autobusových linek, které jezdí/projíždí Paraguaí.

Půjčení auta

Půjčovny v hlavním městě a na letišti fungují bez problémů. Doprava je však v hlavním městě velmi hustá, často bývá město ucpané téměř celodenně. Jezdí zde velké množství motorek. Řidiči moc pravidla silničního provozu nerespektují. Platí zde spíše pravidlo právo silnějšího. Půjčení auta je tedy pro opravdu zkušené řidiče. Kvalita silnic není nejlepší, neopravují se a je tak na cestách velké množství děr, které obzvlášť v noci nelze vidět. Litr benzinu stojí cca 25 Kč.

Veřejná doprava

Po hlavním městě jezdí velké množství autobusů, tzv. colectivos. Nemají žádný jízdní řád a ani zde nejsou zastávky autobusů. Čekat můžete dost dlouho a také je problém se vyznat, kam jede co, mají různé označení typu bus linka 1 má A-B-C nebo města, kam jedou (menší cedulka v pravém rohu u předního skla nebo diodová světla, kde píšou zkratky, kam jedou).

Autobus vám zastaví tam, kde na něj mávnete, nejlépe na rohu ulice. Výstup z autobusu probíhá tak, že na řidiče zakřičíte, že chcete vystupovat nebo mají zvonek. Lístek stojí 2.100 gs a platí se u řidiče. Tyto autobusy jezdí i do dalších okolních měst, cena se odvíjí od vzdálenosti.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Paraguayská kuchyně

Vepřové, hovězí, telecí, drůbež a ryby (surubí) jsou typickou surovinou pro přípravu tzv. „asado paraguayo” – grilu pod širým nebem. Jako doplněk ke grilovaným masům se podávají „chorizo" – pikantní salám, „sopa paraguaya" – paraguayská slaná nadýchaná buchta skládající se z kukuřičné mouky s paraguayským sýrem a cibulí nebo „sopa de mandioca"– manioková polévka, „pastel mandio“ slaná buchta z manioky, „puchero“ polévka z ocasu krávy a míchané saláty z čerstvé zeleniny.

 • Soyo – maso a zeleninová polévka
 • Borí Borí – polévka s knedlíčky z kukuřičné mouky a sýra
 • Chipa – chléb vyráběný z kukuřičné mouky, maniokového škrobu a paraguayského sýra
 • Chipa So'ó – chipa s mletým kořeněným masem
 • Empanadas – pečivo upečené v troubě nebo fritované, naplněné mletým masem nebo šunkou a sýrem

Během horkých letních dnů se pije národní nápoj „tereré" (studený čaj z maté) ze speciální nádobky ze dřeva nebo z kravího rohu s kovovou trubičkou s malým filtrem na špičce. Čaj z maté se doplňuje léčivými bylinkami „yuyos", které mu dávají typickou příchuť. V zimě se pije čaj horký.

Dalším tradičním nápojem je „cocido", připravuje se ze zkaramelizovaného cukru a maté.

Jak se stravovat jako místní

Místní si vystačí během dne s nápojem tereré. Odpolední svačiny probíhají s nápojem cocido a chipa. Nápoje i chipa se prodávají běžně ve všech restauracích, ať už dražších, či levnějších.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou na více úrovních. Najdou se zde restaurace, kde se najíte za 80 Kč, ale i takové, kde jídlo stojí 500 Kč a více. Nejlevněji se najíte mimo hlavní turistické třídy a na vesnicích. V hlavním městě je opravdu velké množství luxusních restaurací, většinou ve stylu „all you can eat”. Vstupné však není malé.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Hory (spíše kopečky)

 • Cordillera del Amambay s nejvyšším vrcholem 700 m, v oblasti národního parku Cerro Corá (Pedro Juan Caballero).
 • Cordillera del Mbaracayú, dlouhé 120 km, tvoří přirozenou hranici s Brazílií.
 • Cordillera de Caaguazú v centru země.
 • Cordillera de Altos s národním parkem Ybycuí obklopující města Caacupé, Piribebuy y Paraguari, důležitá střediska tradičních lidových řemesel.

Pláže

Paraguay nemá moře, koupání je možné v řekách či jezerech (lago Ypacarai – San Bernardino, něco jako Máchovo jezero v ČR).

Noční život

V Asuncionu to večer žije, je zde mnoho barů.

Nakupování

V hlavním městě je několik obchodních center, kde najdete známé celosvětové značky, ceny jsou ovšem snad ještě vyšší než u nás. Pro potraviny je možné využít hned několik trhů ve městě. Nejznámější je však obrovské tržitě na hranicích s Brazílii ve městě Cuidad del Este, kde seženete opravdu vše, na co si vzpomenete, za velmi nízké ceny.

Národní parky a rezervace

Rezervace Yacutinga Lodge – nachází se daleko od civilizace, v samém nitru pralesa. Areál o rozloze 1.700 akrů je umístěn v blízkosti argentinského Národního parku Iguazú a zahrnuje mimo jiné i 5 km pobřeží řeky Iguazú. V rezervaci se nachází suity s vlastní koupelnou, 3 restaurace, společenské místnosti, výškové observatoře a lesní naučné stezky. Yacutinga Lodge se nachází 90 minut cesty od vodopádů Iguazú, vlastní přístup do areálu je možný po absolvování 20minutové plavby po řece Iguazú

Vodopády Moconá/Yucumá – téměř neznámé, nádherné vodopády Moconá se nachází uprostřed oblastního parku Moconá. Skalní čedičový útvar je 120 milionů let starý, zabírá území o rozloze 3 km2. Říční vody spadají z dvacetimetrové výšky do 60 metrů hlubokého kaňonu. Křehký ekosystém zahrnuje vzácné stromy, keře, popínavé liány, epifity, ohrožené druhy savců, ptáků a ryb. Prohlídku parku je nejlépe realizovat terénním automobilem.

Národní park Defensores del Chaco – tento národní park se nachází přibližně 750 km od hlavního města v oblasti Chaco, jeho rozloha je 780.000 hektarů. Široká rovina s jedinou vyvýšeninou León je pokrytá nízkými kebračovými lesy.

Národní park Ybicui – 5.000 hektarů velký národní park se rozkládá v oblasti Paraguarín, ve vzdálenosti 150 km od hlavního města. V parku můžeme obdivovat četné vodní kaskády, potůčky, laguny, lesy, pastviny a skliska. V aeálu parku Ybicui se nacházi zbytky první jihoamerické železárny La Rosada, v místním muzeu je vystavené historické nářadí a nástroje.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Virus zika se v zemi vyskytuje minimálně. Větší problémem je však horečka dengue (bývá velmi bolestivá – klouby), kterou přenáší stejný druh komára. Je potřeba se důkladně stříkat repelenty. Komárů potkáte opravdu velké množství. Někdo může mít i střevní potíže z vody. Nízká je úroveň zdravotnických služeb.

Kriminalita

Přes den je většina míst zcela bezpečná. Nedoporučujee však chodit do oblastí kolem řeky v hlavním městě. Bydlí tam nejchudší obyvatelé a je tam i poměrně velká kriminalita. Krádeže nejsou však vyloučeny nikde, stává se, že vás okradou na ulici pod výhrůžkou nožem či jinou zbraní i za bílého dne. Větší kriminalita s mezinárodním rozměrem byla zaznamenána v Ciudad del Este, což je město na trojrozmezí Paraguay, Argentina a Brazílie a v oblastech při severní hranici Paraguaye.

Důležité kontakty

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

9. července 2004 byla zrušena vízová povinnost pro občany České republiky, kteří navštíví Republiku Paraguay za soukromým účelem na dobu nepřesahující 90 dnů.

Očkování

Do země není povinné žádné očkování. Očkování proti žloutence však není od věci, ať už cestujete kamkoli.

Celní předpisy

Při vstupu do Paraguaye a při výjezdu ze země věnují paraguayští celníci větší pozornost střelným zbraním a jejich imitacím, dále pak lékům a ohroženým rostlinným i živočišným druhům. Z Paraguaye lze vyvézt v hotovosti maximálně částku 10.000 USD.

Zejména na hranicích mezi Paraguayí a Argentinou/Brazílií (tzv. „Trojitá hranice“, španělsky „Triple Frontera“, kde kvete černý obchod a pašování) se doporučuje celně deklarovat fotoaparáty, notebooky a jiné elektronické přístroje. Při nákupu tohoto zboží ve free shopech doporučujeme uchovat si fakturu. V případě ztráty nebo odcizení těchto přístrojů na paraguayském území je zapotřebí mít příslušný policejní protokol pro případ kontroly při výjezdu ze země (nutný ostatně i pro pojišťovny).

Jinak i v Paraguayi platí omezení dovozu – vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků.

Co vidět a navštívit v Paraguayi

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Paraguayi

Zavřít boční panel

Trinidad y Jesus

Jezuitské misie pod patronací UNESCO určitě stojí za vidění. Platí to zvláště o Trinidadu.

Zavřít boční panel

Areguá

Vesnice, která se rozkládá na březích jezera Ypacaraí, pyšní se nejlepšími hrnčířskými výrobky v okolí. Za zmínku stojí koloniální architektura, vlakové nádraží z 19. století a místní kostel.

Zavřít boční panel

Caacupé

Hlavní pozoruhodností je bazilika, uchovávající obraz Panenky Marie z Caacupe – „Virgen de Caacupe”, která je patronkou Paraguaye.

Zavřít boční panel

Cerro Akati

Cesta z vesnice Melgarejo je cca 17 km dlouhá. Pokud budete mít auto 4x4, lze při dobrých podmínkách (myšleno pokud delší dobu nepršelo) vyjet až nahoru. V horku je cesta opravdu náročná, i když se nejedná o žádné stoupání. Odměnou však bude nádherná vyhlídka do okolní krajiny. Na vyhlídku se platí vstupné (10.000 gs).

Počasí a sezóny v Paraguayi

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Paraguay
Vnitrozemské subtropické podnebí

33 °C

32 °C

31 °C

28 °C

25 °C

23 °C

23 °C

24 °C

26 °C

29 °C

30 °C

32 °C

Počasí

Nejteplejší počasí je v Paraguayi v letních měsících od prosince do února, kdy průměrné teploty dosahují hodnot 35 oC a více. O něco chladněji je zde v zimě. Obecně nejchladnější měsíc je červenec, kdy teploty mohou klesnout až k 6 oC. Srážky jsou rozloženy stejně téměř po celý rok, přesto v zimních měsících bývají trochu intenzivnější. 

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální dobou pro návštěvu je duben, květen, říjen, listopad. V prosinci až březnu bývá velmi velké horko.

Skvělé akce do Paraguaye

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Avatar uživatele Marci A.S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu