Historie v kostce

O období před příchodem Španělů toho není příliš známo, je však jisté že východní část dnešní Paraguaye obývali Indiáni označovaní jako guaraní. Paraguay se stala nezávislou v květnu 1811.

V roce 1862 se po smrti C.A. Lópeze chopil vlády jeho syn Francisko Solano Lopez, který v roce 1864 zaútočil na Brazílii a rozpoutal tak paraguayskou válku (válka proti Trojspolku). Po válce došlo k rekonstrukci země. 

Země se začala demokratizovat a v roce 1992 byla přijata ústava, která omezila možnost znovuzvolení prezidenta.

Lidé

Národnostní složení tvoří Paraguayci (mestici) 91 %, indiáni (guaraní) 3 %,  Evropané 3 %, zbytek Němci, Japonci a další skupiny obyvatel.

Svátky

Dny volna kopírují nejběžnější české svátky jako jsou Velikonoce, Vánoce, Nový rok či Svátek práce. Dále pak Den hrdinů (1. 3.), Den vlajky (14. 5.), Den nezávislosti (15. 5.), Vyhlášení příměří (12. 6.), Založení hlavního města (15. 8.).

Kultura

Spojením kultury původních indiánských obyvatel s dědictvím španělských dobyvatelů vznikla zajímavá tradiční umění a řemesla, která se v Paraguay dochovala až do současnosti. Ručně vyráběné krajky, šperky ze zlatného a stříbrného filigránu, harfy a kytary a výrobky z kůže.

Jazyk

Jako jediná jihoamerická země má Paraguay dva úřední jazyky. Španělštinu a guaraninštinu. 

Turismus

Paraguay asi nikdy nebude zemí, kam bude jezdit mnoho klasických turistů. Země má poněkud nevýhodnou polohu ve vnitrozemí, v létě je tu velké horko a cestovní kanceláře se zemi vyhýbají. Nenajdete zde žádné přírodní zázraky jako v Brazílii, Argentině, Chile či Venezuele a s výjimkou jezuitských misií ani moc významné památky. Je navštěvovaná převážně jako „tranzitní“ země při cestě do okolních států. 

Geografie

Vnitrozemský stát Paraguay se nachází na území mezi 19.–27. stupněm jižní šířky a 54.–72. stupněm západní délky. Zemí o rozloze 406.752 km2 prochází obratník Kozoroha, na dvě oblasti (EL PARAGUAY OCCIDENTAL, EL PARAGUAY ORIENTAL) ji rozděluje řeka stejného jména – Paraguay.

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

"Národnostní složení tvoří Paraguayci (mestici) 91 %, indiáni (guaraní) 3 %, Evropané 3 %, zbytek Němci,..." :D

Odpovědět
před 4 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele Marci A.S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 hod
Navrhni úpravu