Průvodce státem
Portugalsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Portugalsku

Zdraví

Portugalsko leží v Evropě, proto zde nepotřebujete žádné speciální očkování. Nevyskytují se tu nemoci, které byste neznali od nás. Jediné, co vám hrozí, jsou úrazy. Pokud hodláte provozovat náročnější treky po horách a levádách nebo pokud si chcete vyzkoušet surfování, vřele vám doporučujeme úrazové pojištění. Úrazů tu totiž nebývá málo a mohou být velmi vážné. Na druhou stranu, každá surfařská škola by měla mít své vlastní pojištění.

Pokud se vám přece jen něco stane a vyloženě neumíráte, nedoporučujeme chodit do státních nemocnic. Obvykle tam pustí jen vás (bez doprovodu či překladatele), asi pětkrát řeknete, co se stalo, a po vyšetření vám (ne vždy správnou) diagnózu sdělí v čekárně. V případě, že byste museli být hospitalizováni, připravte se na místnost asi dvaceti lidí, kde všichni sdílí své nemoci. Vzhledem k tomuto stavu doporučujeme využít nemocnice a lékaře soukromé nebo české.

Jediné nebezpečí, které vám (kromě úrazů) hrozí, je šlápnutí na tzv. spider fish. Jedná se o rybu, která se vyhřívá na pláži pod pískem a má na sobě jedový trn. V případě, že na ni šlápnete, namočte nohu do teplé vody. Bodnutí není smrtelné, ale mohlo by vám pěkně zkazit dovolenou, když byste ho ignorovali.

Kriminalita

Portugalci jsou vesměs velmi milí a příjemní lidé. Snaží se vám pomoci, i když neumí ani za mák anglicky. Vyšší kriminalita je samozřejmě ve větších městech, obzvláště v Lisabonu na něterých sídlištích. Zde si opravdu důkladně hlídejte peníze a osobní věci. Jinak se nemusíte ničeho bát, jedná se o bezpečnou zemi. Azory a Madeira jsou pak jedny z nejbezpečnějších oblastí na světě vůbec.

Riziko katastrof

Jediné, co vám na pevnině hrozí, jsou malé záplavy. Na podzim a v zimě hodně prší a déšť zdvihá úrovně řek. V létě je zde i možnost lesních požárů.

Vzhledem k tomu, že ostrovy jsou sopečného původu, je zde určitá pravděpodobnost zemětřesení. Ostrovy a ostrované jsou na tyto situace dobře připraveni, a pokud jdete na nějaký trek do nebezpečné oblasti, obvykle vám u vstupu do dané oblasti dají GPS na krk, aby vás mohli včas informovat. Pravděpodobnost výbuchu jedné či druhé sopky je opravdu nepatrná.

Důležité kontakty

Společné nouzi pro nouzi (policie, záchranka, hasiči): 112

Aktuální informace o situaci v Portugalsku naleznete na webu české amasády v Lisabonu.

Surfařský ráj s chutí portského vína

Portugalsko je nejzazší zemí na jihozápadě Evropy. Nachází se na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí se svým jediným sousedem – Španělskem. Celé pobřeží Portugalska ohraničuje Atlantský oceán. K této zemi náleží dvě autonomní oblasti – Azorské ostrovy a Madeira. 

Portugalsko je země mořeplavců, fotbalistů a surfařů. Od řeky Douro až po jižní město Faro nabízí tato země mnoho: krásu a neposkvrněnost Azorských ostrovů, hornatou a nepříznivou Madeiru, zkušenost se surfováním v Peniche (jedno z deseti nejlepších míst na surfování na světě), chuť Pastel de Nata v Lisabonu (jednoho z nejlepších dezertů na světě), degustace portského vína u řeky Douro v Portu. Stačí si jen vybrat a pak se jednoduše zamilujete.

Průvodce pro tebe napsal Sarah Szökeová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Subtropická pohoda, tepleji je i v zimě, naopak moře je studené.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Sarah Szökeová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu