Algarve
Portugalsko

Bezpečnost v Portugalsku

Zdraví

Portugalsko leží v Evropě, proto zde nepotřebujete žádné speciální očkování. Nevyskytují se tu nemoci, které byste neznali od nás. Jediné, co vám hrozí, jsou úrazy. Pokud hodláte provozovat náročnější treky po horách a levádách nebo pokud si chcete vyzkoušet surfování, vřele vám doporučujeme úrazové pojištění. Úrazů tu totiž nebývá málo a mohou být velmi vážné. Na druhou stranu, každá surfařská škola by měla mít své vlastní pojištění.

Pokud se vám přece jen něco stane a vyloženě neumíráte, nedoporučujeme chodit do státních nemocnic. Obvykle tam pustí jen vás (bez doprovodu či překladatele), asi pětkrát řeknete, co se stalo, a po vyšetření vám (ne vždy správnou) diagnózu sdělí v čekárně. V případě, že byste museli být hospitalizováni, připravte se na místnost asi dvaceti lidí, kde všichni sdílí své nemoci. Vzhledem k tomuto stavu doporučujeme využít nemocnice a lékaře soukromé nebo české.

Jediné nebezpečí, které vám (kromě úrazů) hrozí, je šlápnutí na tzv. spider fish. Jedná se o rybu, která se vyhřívá na pláži pod pískem a má na sobě jedový trn. V případě, že na ni šlápnete, namočte nohu do teplé vody. Bodnutí není smrtelné, ale mohlo by vám pěkně zkazit dovolenou, když byste ho ignorovali.

Kriminalita

Portugalci jsou vesměs velmi milí a příjemní lidé. Snaží se vám pomoci, i když neumí ani za mák anglicky. Vyšší kriminalita je samozřejmě ve větších městech, obzvláště v Lisabonu na něterých sídlištích. Zde si opravdu důkladně hlídejte peníze a osobní věci. Jinak se nemusíte ničeho bát, jedná se o bezpečnou zemi. Azory a Madeira jsou pak jedny z nejbezpečnějších oblastí na světě vůbec.

Riziko katastrof

Jediné, co vám na pevnině hrozí, jsou malé záplavy. Na podzim a v zimě hodně prší a déšť zdvihá úrovně řek. V létě je zde i možnost lesních požárů.

Vzhledem k tomu, že ostrovy jsou sopečného původu, je zde určitá pravděpodobnost zemětřesení. Ostrovy a ostrované jsou na tyto situace dobře připraveni, a pokud jdete na nějaký trek do nebezpečné oblasti, obvykle vám u vstupu do dané oblasti dají GPS na krk, aby vás mohli včas informovat. Pravděpodobnost výbuchu jedné či druhé sopky je opravdu nepatrná.

Důležité kontakty

Společné nouzi pro nouzi (policie, záchranka, hasiči): 112

Aktuální informace o situaci v Portugalsku naleznete na webu české amasády v Lisabonu.

Chystáš se do Portugalska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Sarah Szökeová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.