Algarve
Portugalsko

Doprava v Portugalsku

Jak se dopravit do Portugalska

Nejlepší způsob dopravy z ČR je letadlem. Existují i odvážlivci, kteří volí cestu autem, ale cesta trvá skoro dva dny čisté jízdy a cenově se jistojistě nevyplatí.

Nejlepšími odletovými místy v ČR a okolí jsou Praha, Berlín a Vídeň. Z Berlína (SXF) létá společnost Ryanair zhruba od 1.000 Kč v jednom směru, dají se ale sehnat i zpáteční letenky do 1.500 Kč.

Z Prahy léta v sezóně ČSA do Porta i Lisabonu s cenou kolem 3.500 Kč za jednosměrnou letenku. Samozřejmě můžete využít portugalské společnosti TAP Portugal. Ta létá jak z Berlína, Prahy, tak i Vídně. Cena se pohybuje od 2.000 Kč za jednosměrný let.

Jak se nejlépe dopravovat

Veřejná doprava je kvalitní a relevantní především na delší vzdálenosti, do menších obcí na venkově nebo třeba na projížďky vinařskou oblastí Údolí řeky Douro je lepší si vypůjčit auto.

Vlakem

Portugalsko má poměrně dobrý a kvalitní systém drah. Vlakem se dostanete do největšjích měst a za velmi přijatelnou cenu. Lidé pod 26 let mají navíc (při předložení OP) automaticky slevu, i když už nejsou studenti, a to i zahraniční návštěvníci.

Vlaky jsou čisté a velmi pěkné i v nejnižší třídě, která vypadá asi jako první třída u ČD. Jízdní řád naleznete a možnost koupě jízdenek najdete na www.cp.pt.

Autobusem

Dálkové autobusy jsou moderní, jezdí často a stojí o něco méně než vlaky. Je pravdou, že portugalští řidiči (a nejen autobusů) nepatří zrovna k nejlepším na světě, takže je dobré počítat s trochu divočejší jízdou. V zemi funguje několik dopravců, u většiny z nich lze kupovat jízdenky s předstihem online.

  • Rede-expressos: největší státní dopravce, který jezdí do všech větších měst po celém pevninském Portugalsku,
  • Eva Transportes: autobusový dopravce operující především na jihu země, 
  • Renex: moderní soukromá společnost, která jezdí na nejdůležitijších trasách především z Lisabonu,
  • Transdev: menší společnost, kterou využijete především v severní části Portugalska, 
  • Citi Express: jezdí po nejdůležitějších trasách z Lisabonu a Porta, 
  • Rodonorte: společnost má základnu v Portu, odkud jezdí trasy především v severní části země.

Půjčení auta

Stejně jako skoro všude v Evropě, také zde nalezneme půjčovny typu Hertz, Europcar, Goldcar atp. K takové výpůjčce potřebujete kreditní kartu nebo požadovanou zálohu v hotovosti a řidičský průkaz (obvykle chtějí dva řidiče). Je lepší zvolit takové řidiče, jimž již bylo 24 let, ale ještě jim nebylo 65. Nemusíte tak platit speciální pojištění. Dle našeho názoru je nejlepší najít skupiny na FB (ať už cestovatelské nebo podobné) a sehnat si auto od místního – záloha není tak vysoká, půjčovné také ne a také vám nehrozí, že vás oberou za škrábanec, kterého jste si nevšimli, když jste si auto přebírali.

Z druhé strany, pokud pojedete pouze po pevninském Portugalsku a vynecháte ostrovy, auto si prakticky nemusíte půjčovat, všude se dostanete vlakem nebo autobusy.

Letadlem

Vnitrostátní letecká doprava funguje dobře mezi Lisabonem a Portem, kde především Ryanair často nabízí levnější letenky než jsou jízdenky na autobusy. 

Velice levně (cca od 700 Kč za jednosměrný let) se dá dostat z Lisabonu a Porta i na Azorské ostrovy a Madeiru.

Městská doprava

V Portu a Lisabonu je nejlepší využít metro. Je cenově dostupné, jezdí často a skoro všude (v Lisabonu nejezdí do čtvrti Belém, zde musíte využít tramvaj linky 15). Funguje to tak, že si koupíte kartičku v automatu a rovnou si ji nabijete na takový počet zón, kam jedete. Tu si pak odečtete před nástupem do metra. Systém je jednoduchý a čitelný, tabule a návody jsou i v angličtině. A například na letišti v Portu vám vždycky rádi pomohou s koupí jízdenky. V Portu a Lisabonu samozřejmě není jen metro – můžete využít autobusy, příměstské vlaky a v Lisabonu tradiční žluté tramvaje.

V ostatních městech i vesničkách jezdí autobusy. Buďto můžete mít nabitou kartičku, ze které se vám odečítají jízdy (například v Coimbře), nebo platíte přímo u řidiče (například v Lagos). Samozřejmě i ve městech, jako je Coimbra, můžete platit až u řidiče, ale cena může být za jízdu až 3x vyšší a musíte mít přesně napočítané mince.

Azorské ostrovy

Na Azorských ostrovech je možné dopravovat se autobusy po ostrově a mezi ostrovy pak létají letadla a plují lodě. Ovšem pohyb po ostrově pomocí autobusů je velmi nepředvídatelný, je mnohem lepší půjčit si auto. Ušetříte drahocenný čas a váš pohyb je naprosto dle vašich představ. Na mnoho míst totiž ani žádný autobus nejezdí. A pro přejezdy na ostrovech je čistě na vás, co využijete. Lodě jsou drahé (jedna cesta vyjde kolem 50 eur), jedete dlouho (třeba 8 hodin ze Sao Miguel na Pico) a dostanete se pouze mezi největšími nebo nejbližšími ostrovy.

Letadla jsou obvykle ještě dražší (pokud není nějaká akce), ale ušetříte trochu času a po příletu z pevninského Portugalska nebo Madeiry máte nárok na jednu zpáteční na kterýkoliv azorský ostrov. Více informací.

Madeira

Madeira je více obydlená než Azorské ostrovy, mají tedy i vychytanější dopravu – obzvlášť v hlavním městě Funchal. Po celém ostrově jezdí autobusy, ale opět naleznete i místa, kam se hromadnou dopravou nedostanete (jízdní řády). Opět bychom doporučili vypůjčení auta.

Chystáš se do Portugalska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Sarah Szökeová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.