Algarve
Portugalsko

Peníze a ceny v Portugalsku

Euro

Měnou je evropská měna euro (EUR).

Směnárny a platba kartou

Směnárny úplně nedoporučujeme využívat – ve většině případů je nejlepší kurz u banky, v bankomatu a při platbě kartou. Karty berou téměř všude, někdy i v restauracích. Výjimkou jsou trhy a menší obchody na venkově.

K výběru z bankomatu je důležité vědět, že v Portugalsku nevyberete více než 200 euro za den – jejich bankomaty mají nastavený tento limit. Bankomaty najdete všude.

Kolik co stojí

V Portugalsku je zhruba stejně draho jako v ČR. Levnější je maso, zelenina na trhu a oblečení, dražší je alkohol, strava v restauracích, cigarety a drogerie. V případě této země opravdu záleží, kde a co nakupujete. Cigarety v Coimbře vás budou stát 5 eur, v Sete Cidades na Azorech vás vyjdou na 2,5 eura.

Příklady cen:

  • Vlak: Porto – Lisabon: 25 eur,
  • Taxi: Lisabon letiště – Lisabon nádraží: 5 eur a více,
  • Ubytování přes Airbnb: 10 euro za noc,
  • Těstoviny: 0,8 eura,
  • Jídlo v restauraci: 10 eur a více,
  • Káva: 1 euro a více,
  • Láhev Portského: v Portu 12 eur a více, v supermarketu 3 eura a více,
  • Velká sangría: 2 eura a více.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se nechává u účtu, který dostanete ke stolu, když chcete zaplatit. Obvyklých je 10 % z útraty, stejně jako všude v Evropě.

Smlouvat se dá pouze na pouličním prodeji – trhy s ovocem a zeleninou, bleší trhy atp., zde obvykle narazíte na jazykovou bariéru. Obecně se dá říci, že kde je cena uvedená, tam už toho moc neusmlouváte.

Jak ušetřit

Hodně ušetřit se dá na stravování v restauracích. Lepší je zvolit bistra, stánky nebo si uvařit. Nejlepší variantou nákupu potravin je na místních trzích, tam se dá nakoupit prakticky všechno za pár euro. Ve městech pak využívejte veřejnou dopravu místo taxi.

Denní rozpočet

Běžný denní rozpočet na život v Portugalsku se pohybuje v rozmezí od 7 do 15 euro za den. Při cestování je to podstatně více – ubytování obvykle stojí kolem 17 eur za noc pro jednoho a jídlo zhruba stejně, dostáváme se tedy na zhruba 35 euro bez jídla v restauraci.

Chystáš se do Portugalska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Sarah Szökeová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.