Průvodce státem
Portugalsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Portugalsku

Aktuální kurz 1 € = 25.86 Kč

Euro

Měnou je evropská měna euro (EUR).

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny úplně nedoporučujeme využívat – ve většině případů je nejlepší kurz u banky, v bankomatu a při platbě kartou. Karty berou téměř všude, někdy i v restauracích. Výjimkou jsou trhy a menší obchody na venkově.

K výběru z bankomatu je důležité vědět, že v Portugalsku nevyberete více než 200 euro za den – jejich bankomaty mají nastavený tento limit. Bankomaty najdete všude.

Kolik co stojí

V Portugalsku je zhruba stejně draho jako v ČR. Levnější je maso, zelenina na trhu a oblečení, dražší je alkohol, strava v restauracích, cigarety a drogerie. V případě této země opravdu záleží, kde a co nakupujete. Cigarety v Coimbře vás budou stát 5 eur, v Sete Cidades na Azorech vás vyjdou na 2,5 eura.

Příklady cen:

  • Vlak: Porto – Lisabon: 25 eur,
  • Taxi: Lisabon letiště – Lisabon nádraží: 5 eur a více,
  • Ubytování přes Airbnb: 10 euro za noc,
  • Těstoviny: 0,8 eura,
  • Jídlo v restauraci: 10 eur a více,
  • Káva: 1 euro a více,
  • Láhev Portského: v Portu 12 eur a více, v supermarketu 3 eura a více,
  • Velká sangría: 2 eura a více.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se nechává u účtu, který dostanete ke stolu, když chcete zaplatit. Obvyklých je 10 % z útraty, stejně jako všude v Evropě.

Smlouvat se dá pouze na pouličním prodeji – trhy s ovocem a zeleninou, bleší trhy atp., zde obvykle narazíte na jazykovou bariéru. Obecně se dá říci, že kde je cena uvedená, tam už toho moc neusmlouváte.

Jak ušetřit

Hodně ušetřit se dá na stravování v restauracích. Lepší je zvolit bistra, stánky nebo si uvařit. Nejlepší variantou nákupu potravin je na místních trzích, tam se dá nakoupit prakticky všechno za pár euro. Ve městech pak využívejte veřejnou dopravu místo taxi.

Denní rozpočet

Běžný denní rozpočet na život v Portugalsku se pohybuje v rozmezí od 7 do 15 euro za den. Při cestování je to podstatně více – ubytování obvykle stojí kolem 17 eur za noc pro jednoho a jídlo zhruba stejně, dostáváme se tedy na zhruba 35 euro bez jídla v restauraci.

Surfařský ráj s chutí portského vína

Portugalsko je nejzazší zemí na jihozápadě Evropy. Nachází se na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí se svým jediným sousedem – Španělskem. Celé pobřeží Portugalska ohraničuje Atlantský oceán. K této zemi náleží dvě autonomní oblasti – Azorské ostrovy a Madeira. 

Portugalsko je země mořeplavců, fotbalistů a surfařů. Od řeky Douro až po jižní město Faro nabízí tato země mnoho: krásu a neposkvrněnost Azorských ostrovů, hornatou a nepříznivou Madeiru, zkušenost se surfováním v Peniche (jedno z deseti nejlepších míst na surfování na světě), chuť Pastel de Nata v Lisabonu (jednoho z nejlepších dezertů na světě), degustace portského vína u řeky Douro v Portu. Stačí si jen vybrat a pak se jednoduše zamilujete.

Průvodce pro tebe napsal Sarah Szökeová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Subtropická pohoda, tepleji je i v zimě, naopak moře je studené.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Sarah Szökeová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 dny
Navrhni úpravu