Průvodce státem

Portugalsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Surfařský ráj s chutí portského vína

Portugalsko je nejzazší zemí na jihozápadě Evropy. Nachází se na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí se svým jediným sousedem – Španělskem. Celé pobřeží Portugalska ohraničuje Atlantský oceán. K této zemi náleží dvě autonomní oblasti – Azorské ostrovy a Madeira. 

Portugalsko je země mořeplavců, fotbalistů a surfařů. Od řeky Douro až po jižní město Faro nabízí tato země mnoho: krásu a neposkvrněnost Azorských ostrovů, hornatou a nepříznivou Madeiru, zkušenost se surfováním v Peniche (jedno z deseti nejlepších míst na surfování na světě), chuť Pastel de Nata v Lisabonu (jednoho z nejlepších dezertů na světě), degustace portského vína u řeky Douro v Portu. Stačí si jen vybrat a pak se jednoduše zamilujete.

Průvodce pro tebe napsal Sarah Szökeová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Subtropická pohoda, tepleji je i v zimě, naopak moře je studené.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Portugalska

Co vidět a navštívit v Portugalsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Portugalsku

Zavřít boční panel

Lisabon

Nejznámější čtvrtí v Lisabonu je čtvrť Belém. Zde se nachází také klášter Jeronýmů – klášter z počátku 16. století, který vznikl jako poděkování za šťastnou výpravu Vasca da Gamy. Dalším místem vaší návštěvy musí bezesporu být výrobna pasteis – původní výrobna malých koláčků, která je funkční. Naproti klášteru se nachází památník mořeplavců – památník uctívající portugalské mořeplavce s jejich vyobrazením. A kousek dále po řece potom Belémská věž – původně obranná věž v manuelském stylu ze 16. století.

Průvodce městem Lisabon

Zavřít boční panel

Porto

Porto je druhé největší město Portugalska. Nachází se tu mnoho míst, která jsou zajímavá a stojí za navštívení. Jedním z nich jsou sklepy s portským vínem – udělejte si čas a posaďte se zde a vychutnejte si pravé portské. Můžete navštívit mnoho různých značek, jako jsou Sandeman nebo Taylor´s. Když budete mít čas, můžete navštívit i vinice, které se nachází za vinnými sklepy.

Dalším krásným místem je most Louise I. – dominanta Porta, jehož stavbu řídil kolega Gustava Eiffela. Nachází se blízko vinných sklepů.

Asi nejznámější knihkupectví v Portugalsku je Livraria Lello – krásné staré knihkupectví, jemuž se díky cestovatelům začalo říkat knihkupectví Harryho Pottera. Vstupné činí 4 eura a vzhledem k jeho slávě se připravte na větší množství turistů.

Čas si můžete zkrátit návštěvou věže Clériků, odkud uvidíte celé město jako na dlani.

Kousek od knihkupectví se nachází Liquidambars park – nádherná alej stromů a velmi klidné místo přímo uprostřed velkého města.

A v neposlední řadě byste měli vidět nádraží Sao Bento – krásné staré nádraží, které je celé obkládané typickými portugalskými dlaždičkami „Azulejos“.

Průvodce městem Porto

Zavřít boční panel

Coimbra

Coimbra je univerzitní město. Hlavní dominantou města je univerzita (Universida de Coimbra) a knihovna – nejstarší portugalská univerzita, kde se stále vyučuje. Poznávacím znakem je zvonice, která je prý vidět z každého místa ve městě.

Náměstí Sé Velha (staré náměstí s chrámem z 12. století) je skvělým místem na schůzky ve dne a na noční život – nachází se zde jeden z nejpopulárnějších studentských barů: bar Cabido.

K fakultě přírodních věd patří také Botanická zahrada – ta náleží k univerzitě a je v ní umístěno i lanové centrum. 

Na maličkém náměstíčku blízko městských krytých trhů stojí kostel Santa Cruz  z 12. století, kde uvidíte ukázky manuelského stylu, jsou zde také pohřbení dva králové.

Nejznámějším náměstím je Praca da republica. Nachází se na něm spousta kaváren a barů, je to centrum nočního života.

Zavřít boční panel

Fatima

Jedno z nejznámějších poutních katolických míst se nachází právě v Portugalsku, a to v malém městečku Fatima. Určitě znáte zázrak z Fatimy – zjevení Panny Marie třem malým pasáčkům. Připravte se ale na to, že nově vybudovaný kostel se nachází asi až 15 km od vlakové zastávky.

Zavřít boční panel

Algarve

Hlavním městem tohoto regionu je Faro s historickým středem (Cidade Velha). Významnou je katedrála Sé ze 13. století. Dalším krásným pobřežním městem je Lagos – malebné městečko na pobřeží, naleznete zde např. kostel sv. Antonia, který je velmi bohatě vyzdoben.

Posledním městem na západě je Sagres – malé a velmi klidné městečko. Je to bod, odkud se vyráží na mys sv. Vincenta a také zde můžete vyzkoušet surf.

Asi nejnavštěvovanějším místem je mys sv. Vincenta. Byl mylně považován za nejjihozápadnější místo Evropy. Na tomto místě byl pochován svatý Vincent, jehož tělo sem bylo převezeno po arabské invazi. Právě on propůjčil tomuto místu své jméno. Mocný maják, který na mysu stojí, byl postaven na místě františkánského kláštera z 16. století.

Zavřít boční panel

São Miguel

Hlavním městem tohoto azorského ostrova je Ponta Delgada. Nachází se zde spousta krásných bílých domů, které jsou obloženy černými lávovými kameny a dlouhá promenáda.

Caldeira Velha je přírodní rezervace, kde se můžete koupat v termálním vodopádu.

Dalším městem na severovýchodě ostrova je Furnas – město ležící v samém sopouchu. Můžete zde vidět vařící vodu na zemi a také to, jak se vaří cozido.

Na opačné straně ostrova se nachází město Sete Cidades – maličké městečko pod jezery s nádherným kostelíkem. Jezera, která se nachází v kopcích nad městem, se jmenují Lagoa Verde a Lagoa Azul. Váže se k nim pohádková pověst o zapovězené lásce princezny a pasáčka. Ze slz při jejich loučení vznikla právě tato dvě jezera odrážející barvu jejich očí – jedno je zelené (Lagoa Verde) a druhé modré (Lagoa Azul).

Průvodce ostrovem São Miguel

Zavřít boční panel

Madeira

Funchal je hlavním městem Madeiry, kde uvidíte nádherné kryté trhy. Město, které se nachází ve vnitrozemí ostrova, se jmenuje Ribeira Frio. Nachází se zde rybí farma a odtud se po levádách můžete dostat až na vyhlídku Balcoes. Asi nejznámějším městem je Santana – město na severu Madeiry, kde jsou opravené a provozuschopné barevné domy, které jsou pro Madeiru typické.

Počasí a sezóny v Portugalsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Pevninská část
Do měst jeďte po celý rok, za mořem jen v létě

14 °C

16 °C

18 °C

19 °C

22 °C

26 °C

28 °C

28 °C

26 °C

23 °C

18 °C

15 °C
Madeira
Šance na pěkné počasí je celoročně

19 °C

19 °C

20 °C

20 °C

21 °C

23 °C

25 °C

26 °C

26 °C

25 °C

22 °C

20 °C
Azorské ostrovy
Šance na pěkné počasí je celoročně

16 °C

16 °C

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

23 °C

25 °C

24 °C

21 °C

19 °C

17 °C

Počasí

Počasí je jiné na pobřeží a jiné ve vnitrozemí. V létě je na pobřeží kolem 30 °C, slunečno téměř každý den. Ve vnitrozemí bývá přes 30 °C a velmi vysoká vlhkost. V zimě teplota neklesá pod 15 °C, často bývá krásných 20 °C a slunečno. Ve vnitrozemí si dávejte pozor na déšť, ten trvá od ledna až do dubna skoro trvale. Na Azorských ostrovech počítejte v zimě se zvýšenou vlhkostí a velmi hustými mlhami ve středních částech ostrova. V létě je zde kolem 25 °C. Na Madeiře očekávejte celoročně příjemné počasí v rozmezí 15 až 25 °C s větším množstvím srážek v zimě. Koupání si užijete jen v létě s tím, že vody Atlantského oceánu mají stabilně kolem 18 až 20 °C.

Teplota oceánu je vždy velmi nízká – pohybuje se od 15 do 18 °C. Proto surfaři nosí neoprenové obleky. V místech, kde je moře klidnější a je vyhrazené pro koupání, se v létě teplota vyšplhá až k 25 °C. Výjimku samozřejmě tvoří místa na Azorských ostrovech, kde se Atlantský oceán mísí s termálními prameny – pozor, zde se můžete i opařit!

Sezóny a kdy vyrazit

U této země hodně záleží, co zde chcete podniknout. Na surfování a koupání jsou nejlepší samozřejmě letní měsíce: červen–září. Obcházet památky (ať už přírodní nebo historické) je skvělé na podzim a v pozdním jaru: duben, květen, září, říjen, listopad a začátek prosince.

Pro návštěvu Azorských ostrovů jsou nejzajímavější červen a září, kdy tudy proplouvá nejvíce kytovců. Pokud nechcete pozorovat ryby, doporučujeme květen až září. A na Madeiru můžete prakticky kdykoli, pokud se však chcete vyhnout většině německých turistů, nevolte k návštěvě období letních prázdnin.

Skvělé akce do Portugalska

ušetříš až 50%
Honem, dokud jsou místa!
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
109 starších akcí
Avatar uživatele Sarah Szökeová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu