Průvodce státem

Portugalsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Surfařský ráj s chutí portského vína

Portugalsko je nejzazší zemí na jihozápadě Evropy. Nachází se na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí se svým jediným sousedem – Španělskem. Celé pobřeží Portugalska ohraničuje Atlantský oceán. K této zemi náleží dvě autonomní oblasti – Azorské ostrovy a Madeira. 

Portugalsko je země mořeplavců, fotbalistů a surfařů. Od řeky Douro až po jižní město Faro nabízí tato země mnoho: krásu a neposkvrněnost Azorských ostrovů, hornatou a nepříznivou Madeiru, zkušenost se surfováním v Peniche (jedno z deseti nejlepších míst na surfování na světě), chuť Pastel de Nata v Lisabonu (jednoho z nejlepších dezertů na světě), degustace portského vína u řeky Douro v Portu. Stačí si jen vybrat a pak se jednoduše zamilujete.

Průvodce pro tebe napsal Sarah Szökeová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Subtropická pohoda, tepleji je i v zimě, naopak moře je studené.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Portugalska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie

Po vystřídání mnoha civilizací jako například Féničanů, Keltů, Řeků, Kartáginců, Římanů, Luisitánů, Vizigótů a Arabů vzniká první Portugalské hrabství. Od 11. století zde vzniká Portugalské království s prvním králem Alfonsem I. Portugalským. V 15. století začíná slavná éra portugalského mořeplavectví. První kolonií se stává Ceuta, dále Portugalci pokračovali podél afrického pobřeží.

Mezi nejvýznamnější kolonie patří Brazílie, Portugalská Indie, Macao a mnoho dalších. V roce 1418 obsadili souostroví Madeira a 1453 také Azorské ostrovy. Po personální unii se Španělskem i napadení Napoleonem se Portugalsko stává republikou, a to 5. října 1910. Premiérem se stává Antonio de Oliveira Salazar, který více než premiérem je spíše diktátorem. Nová vláda poskytne téměř všem portugalským koloniím nezávislost.

Svobodné volby proběhly v roce 1978 a v roce 1986 se Portugalsko připojuje k Evropskému hospodářskému společenství.

Lidé

Portugalsko má kolem 10.500.000 obyvatel (tedy stejně jako ČR), z nichž přes 2 miliony žijí v Lisabonu. Tato země se potýká s vysokou negramotností, která se pohybuje kolem 5 % (což je jedna z nejvyšších v Evropě) a v poslední době také s nízkou porodností. Portugalsko patří do konzervativnějších evropských zemí. To je způsobeno velkým vlivem církve – k římskokatolické církvi se hlásí přes 80 % obyvatel.

Portugalci jsou příjemní lidé, kteří vám velmi rádi poradí nebo pomohou. Bývají velmi pyšní na svou zemi nebo město, proto rádi poradí nejlepší restauraci v okolí nebo nějaký jiný zážitek. Dělají to proto, abyste si také zamilovali Portugalsko. Jsou také horliví a není dobré jim hanit jejich kulturu zastoupenou především fotbalem, franchesinou (viz kapitola Co ochutnat) a fadem. Výjimkou obvykle bývají obyvatelé Lisabonu – je zde opravdu vysoká kriminalita a jsou zde lidé, jimž turisti nejsou vzácní, a tak na vás mohou křičet, když například něco nekoupíte.

Nejpříjemnější a nejhodnější obyvatele potkáte na těch místech, kde turisti nebývají tak často. Krásným příkladem jsou Azorské ostrovy. Na Madeiře je situace velmi podobná, ale v menší míře, bývá zde opravdu hodně Němců, obzvlášť v hlavní sezoně.

Svátky

Nejdůležitějšími svátky jsou (z hlediska víry) především Velikonoce a Vánoce. Státní svátky jsou velmi podobné České republice – 1. ledna, 1. května, velikonoční svátky a 25. prosince jsou totožné.

Svátky oslavující historické události jsou potom vyhlášeny na 25. dubna (Den svobody), 10. června (Den Portugalska), 5. října (Vyhlášení republiky) a 1. prosince (Obnovení nezávislosti). Mezi církevní státní svátky se počítá s pohyblivým svátkem v červnu (Boží tělo), s 15. srpnem (Nanebevzetí panny Marie), s 1. listopadem (Svátek Všech svatých) a s 8. prosincem (Neposkvrněné početí).

Nejvíc si ovšem užijete regionální slavnosti. Zde je výčet těch nejzajímavějších:

Studentské oslavy:

Semana acádemica s festivalem Latada – jedná se o celý týden oslav. Konají se různé koncerty, studenti se různě schází a popíjí. Závěrem je pochod městem, kdy si každý student oblékne tričko v barvě oboru, který studuje, a společně se spolužáky a s velkým vozítkem naplněným alkoholem a vodou, jdou městem. Tento festival je nejproslulejší ve studentském městě Coimbra a koná se v polovině října.

Gueima das Fitas – další studentský festival, tentokrát oslavující konec školního roku. Opět je nejproslulejší v Coimbře a koná se na konci června.

Svátky svatých:

Každé město či region má jednoho „oblíbeného“ svatého. Na jeho počest se konají v průběhu roku oslavy. V Lisabonu je to Sao Antonio, který se slaví 12.–13. června, v Portu Sao Joao s oslavami 23.–24. Června.

Karnevaly:

Stejně jako v Riu de Janeiru, se i zde dočkáme karnevalů. Ty se konají obvykle ve všech možných městech kolem poloviny února.

Zajímavým svátkem je potom svátek čokolády ve městě Obidos, který se koná v dubnu. Můžete zde ochutnat takové lahůdky jako čokoládové pivo nebo čokoládové pasteis – typický portugalský dortík.

Nelze opomenout oslavy Nového roku – jedny z nejlepších na světě se konají na Madeiře. Velkolepé ohňostroje a párty nalezneme také v Portu a Lisabonu.

Kultura

Každý kraj a každá oblast je v Portugalsku samozřejmě specifická něčím jiným. Společná témata přesto existují. Na prvním místě najdete fotbal – národní sport. Portugalci kopanou milují. Když se hraje zápas, tak se nedělá nic jiného. Když se hraje Euro, tak fandí snad každý. Není se čemu divit, když z této země pochází Cristiano Ronaldo.

Dalším typickým kulturním znakem Portugalské republiky je fado. Jedná se o velice specifický druh hudby – možná by se dalo přirovnat k našim folkovým zpěvákům. Obvykle zpívající duo (kytaru a zpěváka) naleznete každý večer téměř v každé hospůdce nabízející živou hudbu. Písně v tomto stylu jsou velice smutné, trýznivé a melancholické. Zpěváci i posluchači jsou citově velice vypjatí, když poslouchají o nerovnosti mezi lidmi a zlomených srdcích.

Socha zpěváka fado

Fado vzniklo v 19. století v temných uličkách Lisabonu, odkud se rozšířilo do celého Portugalska. Díky charakteru a obsahu písní je důležité si uvědomit, že Lisabonské a Portské fado nikdy nebude stejné – v každé oblasti Portugalska trápilo zpěváky něco jiného, a tak se vyvíjelo i v každém kraji trochu jiné fado.

Tradičním řemeslem Portugalska je výroba korku. Dub korkový, stálezelený strom, jemuž se daří nejvíce v oblasti Algarve a Alentejo, roste téměř na 800.000 hektarech Portugalska. Původně obyvatelé využívali korek pro výrobu zátek do lahví s Portským vínem. Nicméně v dnešní době Portugalsko zajišťuje téměř polovinu světové produkce korku a z korku si na ulicích Portugalska můžete koupit vše – od bloků až po obuv.

Jazyk

Úřední jazyk je portugalština. Je dost podobná španělštině, takže Španělé a Portugalci si rozumí asi jako Češi a Poláci. Jedná se o velmi hezkou, lyrickou a zpívanou řeč.

Portugalci budou nadšení, když budete umět portugalsky. Jelikož většina Čechů touto řečí nemluví, je obrovskou výhodou podobná španělština nebo italština. V případě, že nemluvíte ani jedním tímto jazykem, nemusíte se obávat, že byste se ve velkých městech nebo na turistických místech nedomluvili anglicky. Problém budete mít leda v případech, že se budete chtít dát do řeči s člověkem na ulici, s paní prodávající zeleninu na trhu nebo s prodavačkou v supermarketu.

 • Bom dia – Dobrý den/dopoledne
 • Boa tarde – Dobrý den/odpoledne
 • Boa note – Dobrou noc
 • Onde está ...? – Kde se nachází ... ?
 • Obrigado – Děkuji
 • Obrigada – Děkuji (ženy)
 • Por favor – Prosím
 • Sim – Ano, Nao – Ne
 • Ajudar – Pomoc
 • Leve-me para o hospital – Odvezte mě do nemocnice
 • Comboio – Vlak
 • Onibus – Autobus
 • Aeroporto – Letiště
 • Estacao – Nádraží
 • Um grande sangría por favor – Jednu velkou sangríu prosím
 • Um pasteis e um galao por favor – Jednu pasteis a jednu kávu s mlékem prosím

Turismus

Prakticky všude, kam zavítáte, jsou na turisty velmi dobře připraveni. Výjimkou mohou být maličké zapadlé vesnice, které se nachází dál od pobřeží. Úroveň služeb je velmi dobrá.

Portugalsko je jedna z nejstarších zemí v Evropě. Je zde mnoho památek, které stojí za vidění. Pokud nevyhledáváte historické památky, bezesporu vás zaujmou i velké národní parky s mnoha přírodními krásami. Vyžití zde naleznou i milovníci adrenalinových sportů – Portugalsko (díky své poloze) patří mezi nejlepší země na světě, kde můžete surfovat. Oblast Peniche je dokonce zahrnuta v nejlepších deseti místech na surfování na světě. Jezdí se zde Světová surfařská liga. Požitkáři zase mohou navštívit vinné sklepy a ochutnat pravé Portské víno.

Azorské ostrovy nabízí přírodní čistotu a neposkvrněnost. Turistů je zde opravdu velice málo, obzvlášť od září do června. Můžete zde pozorovat tahy kytovců, vylézt na nejvyšší horu Portugalska, relaxovat v termálních jezírcích nebo popíjet jediný čaj pěstovaný v Evropě.

Souostroví Madeira, především ostrov Madeira, už turisté objevili. Na Madeiře můžete chodit po kopcích a sledovat táhlé levády – kanály stahující vodu z hor. Můžete také navštívit jeskyně sopečného původu a za nejkrásnější části tohoto ostrova se dá považovat nejzápadnější a nejvýchodnější ostrovní cíp, kde je málo lidí a krásné oranžové útesy porostlé svěže zelenou trávou.

Geografie

Portugalsko se dělí na 18 krajů a dvě autonomní oblasti (Azorské ostrovy a souostroví Madeira). Hlavním městem je Lisabon, druhým největším je Porto.

Východní část této země pokrývají horská pásma (Serra de Nogueira, Serra de Gerez, Serra de Marao, Serra da Estrela). Nalezneme zde i nejvyšší horu kontinentálního Portugalska – Estrela (1.991 m). Hory postupně přechází k nížině, která pokrývá střední část země. Ta je zakončena pobřežím Atlantského oceánu. Významnými řekami jsou především řeky Douro, ta protéká městem Porto, Tejo a Guadiana.

Oblast Algarve, nacházející se na jihu, je velice odlišná od zbytku země. Na pobřeží zde nalezneme velké množství oranžových útesů, které za staletí vytvořili různé mořské jeskyně a brány.

Lagos, Algarve

Azorské ostrovy

Jedná se o souostroví dvanácti ostrovů, z nichž je devět obydlených. Největším ostrovem je Sao Miguel, kde se také nachází hlavní město této autonomní oblasti – Ponta Delgada. Tyto ostrovy vznikly sopečnou činností a nachází se asi 1.500 km západně od Lisabonu v Atlantském oceánu. Pobřeží je skalnaté, ve vnitrozemí nalezneme vysoká pohoří a jezera. Nejvyšší horou je hora Ponta do Pico na ostrově Pico, která měří 2.351 m n. m.

Madeira

Madeira, souostroví nacházející se asi 1.000 km západně od Maroka, je složena z několika ostrovů, z nichž jsou obydleny pouze dva – Madeira a Porto Santo. Nejvyšší horou je vrchol sopky – Pico Ruivo. Na Madeiře je „věčné jaro“ – to je způsobeno blízkostí Golfského proudu. Madeira je mnohem více skalnatá a kopcovitější než Azorské ostrovy nebo pevninské Portugalsko. Hlavním městem je Funchal na ostrově Madeira.

Madeira

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Měnou je evropská měna euro (EUR).

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny úplně nedoporučujeme využívat – ve většině případů je nejlepší kurz u banky, v bankomatu a při platbě kartou. Karty berou téměř všude, někdy i v restauracích. Výjimkou jsou trhy a menší obchody na venkově.

K výběru z bankomatu je důležité vědět, že v Portugalsku nevyberete více než 200 euro za den – jejich bankomaty mají nastavený tento limit. Bankomaty najdete všude.

Kolik co stojí

V Portugalsku je zhruba stejně draho jako v ČR. Levnější je maso, zelenina na trhu a oblečení, dražší je alkohol, strava v restauracích, cigarety a drogerie. V případě této země opravdu záleží, kde a co nakupujete. Cigarety v Coimbře vás budou stát 5 eur, v Sete Cidades na Azorech vás vyjdou na 2,5 eura.

Příklady cen:

 • Vlak: Porto – Lisabon: 25 eur,
 • Taxi: Lisabon letiště – Lisabon nádraží: 5 eur a více,
 • Ubytování přes Airbnb: 10 euro za noc,
 • Těstoviny: 0,8 eura,
 • Jídlo v restauraci: 10 eur a více,
 • Káva: 1 euro a více,
 • Láhev Portského: v Portu 12 eur a více, v supermarketu 3 eura a více,
 • Velká sangría: 2 eura a více.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se nechává u účtu, který dostanete ke stolu, když chcete zaplatit. Obvyklých je 10 % z útraty, stejně jako všude v Evropě.

Smlouvat se dá pouze na pouličním prodeji – trhy s ovocem a zeleninou, bleší trhy atp., zde obvykle narazíte na jazykovou bariéru. Obecně se dá říci, že kde je cena uvedená, tam už toho moc neusmlouváte.

Jak ušetřit

Hodně ušetřit se dá na stravování v restauracích. Lepší je zvolit bistra, stánky nebo si uvařit. Nejlepší variantou nákupu potravin je na místních trzích, tam se dá nakoupit prakticky všechno za pár euro. Ve městech pak využívejte veřejnou dopravu místo taxi.

Denní rozpočet

Běžný denní rozpočet na život v Portugalsku se pohybuje v rozmezí od 7 do 15 euro za den. Při cestování je to podstatně více – ubytování obvykle stojí kolem 17 eur za noc pro jednoho a jídlo zhruba stejně, dostáváme se tedy na zhruba 35 euro bez jídla v restauraci.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak se dopravit do Portugalska

Nejlepší způsob dopravy z ČR je letadlem. Existují i odvážlivci, kteří volí cestu autem, ale cesta trvá skoro dva dny čisté jízdy a cenově se jistojistě nevyplatí.

Nejlepšími odletovými místy v ČR a okolí jsou Praha, Berlín a Vídeň. Z Berlína (SXF) létá společnost Ryanair zhruba od 1.000 Kč v jednom směru, dají se ale sehnat i zpáteční letenky do 1.500 Kč.

Z Prahy léta v sezóně ČSA do Porta i Lisabonu s cenou kolem 3.500 Kč za jednosměrnou letenku. Samozřejmě můžete využít portugalské společnosti TAP Portugal. Ta létá jak z Berlína, Prahy, tak i Vídně. Cena se pohybuje od 2.000 Kč za jednosměrný let.

Jak se nejlépe dopravovat

Veřejná doprava je kvalitní a relevantní především na delší vzdálenosti, do menších obcí na venkově nebo třeba na projížďky vinařskou oblastí Údolí řeky Douro je lepší si vypůjčit auto.

Vlakem

Portugalsko má poměrně dobrý a kvalitní systém drah. Vlakem se dostanete do největšjích měst a za velmi přijatelnou cenu. Lidé pod 26 let mají navíc (při předložení OP) automaticky slevu, i když už nejsou studenti, a to i zahraniční návštěvníci.

Vlaky jsou čisté a velmi pěkné i v nejnižší třídě, která vypadá asi jako první třída u ČD. Jízdní řád naleznete a možnost koupě jízdenek najdete na www.cp.pt.

Autobusem

Dálkové autobusy jsou moderní, jezdí často a stojí o něco méně než vlaky. Je pravdou, že portugalští řidiči (a nejen autobusů) nepatří zrovna k nejlepším na světě, takže je dobré počítat s trochu divočejší jízdou. V zemi funguje několik dopravců, u většiny z nich lze kupovat jízdenky s předstihem online.

 • Rede-expressos: největší státní dopravce, který jezdí do všech větších měst po celém pevninském Portugalsku,
 • Eva Transportes: autobusový dopravce operující především na jihu země,
 • Renex: moderní soukromá společnost, která jezdí na nejdůležitijších trasách především z Lisabonu,
 • Transdev: menší společnost, kterou využijete především v severní části Portugalska,
 • Citi Express: jezdí po nejdůležitějších trasách z Lisabonu a Porta,
 • Rodonorte: společnost má základnu v Portu, odkud jezdí trasy především v severní části země.
Půjčení auta

Stejně jako skoro všude v Evropě, také zde nalezneme půjčovny typu Hertz, Europcar, Goldcar atp. K takové výpůjčce potřebujete kreditní kartu nebo požadovanou zálohu v hotovosti a řidičský průkaz (obvykle chtějí dva řidiče). Je lepší zvolit takové řidiče, jimž již bylo 24 let, ale ještě jim nebylo 65. Nemusíte tak platit speciální pojištění. Dle našeho názoru je nejlepší najít skupiny na FB (ať už cestovatelské nebo podobné) a sehnat si auto od místního – záloha není tak vysoká, půjčovné také ne a také vám nehrozí, že vás oberou za škrábanec, kterého jste si nevšimli, když jste si auto přebírali.

Z druhé strany, pokud pojedete pouze po pevninském Portugalsku a vynecháte ostrovy, auto si prakticky nemusíte půjčovat, všude se dostanete vlakem nebo autobusy.

Letadlem

Vnitrostátní letecká doprava funguje dobře mezi Lisabonem a Portem, kde především Ryanair často nabízí levnější letenky než jsou jízdenky na autobusy.

Velice levně (cca od 700 Kč za jednosměrný let) se dá dostat z Lisabonu a Porta i na Azorské ostrovy a Madeiru.

Městská doprava

V Portu a Lisabonu je nejlepší využít metro. Je cenově dostupné, jezdí často a skoro všude (v Lisabonu nejezdí do čtvrti Belém, zde musíte využít tramvaj linky 15). Funguje to tak, že si koupíte kartičku v automatu a rovnou si ji nabijete na takový počet zón, kam jedete. Tu si pak odečtete před nástupem do metra. Systém je jednoduchý a čitelný, tabule a návody jsou i v angličtině. A například na letišti v Portu vám vždycky rádi pomohou s koupí jízdenky. V Portu a Lisabonu samozřejmě není jen metro – můžete využít autobusy, příměstské vlaky a v Lisabonu tradiční žluté tramvaje.

Tramvaj v Lisabonu

V ostatních městech i vesničkách jezdí autobusy. Buďto můžete mít nabitou kartičku, ze které se vám odečítají jízdy (například v Coimbře), nebo platíte přímo u řidiče (například v Lagos). Samozřejmě i ve městech, jako je Coimbra, můžete platit až u řidiče, ale cena může být za jízdu až 3x vyšší a musíte mít přesně napočítané mince.

Azorské ostrovy

Na Azorských ostrovech je možné dopravovat se autobusy po ostrově a mezi ostrovy pak létají letadla a plují lodě. Ovšem pohyb po ostrově pomocí autobusů je velmi nepředvídatelný, je mnohem lepší půjčit si auto. Ušetříte drahocenný čas a váš pohyb je naprosto dle vašich představ. Na mnoho míst totiž ani žádný autobus nejezdí. A pro přejezdy na ostrovech je čistě na vás, co využijete. Lodě jsou drahé (jedna cesta vyjde kolem 50 eur), jedete dlouho (třeba 8 hodin ze Sao Miguel na Pico) a dostanete se pouze mezi největšími nebo nejbližšími ostrovy.

Letadla jsou obvykle ještě dražší (pokud není nějaká akce), ale ušetříte trochu času a po příletu z pevninského Portugalska nebo Madeiry máte nárok na jednu zpáteční na kterýkoliv azorský ostrov. Více informací.

Madeira

Madeira je více obydlená než Azorské ostrovy, mají tedy i vychytanější dopravu – obzvlášť v hlavním městě Funchal. Po celém ostrově jezdí autobusy, ale opět naleznete i místa, kam se hromadnou dopravou nedostanete (jízdní řády). Opět bychom doporučili vypůjčení auta.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Portugalská kuchyně

Portugalská kuchyně je velice rozmanitá a můžete celou dovolenou prakticky jen ochutnávat. Navíc se velice liší v různých regionech i na ostrovech. Jako přímořský stát oplývá Portugalsko mořskými plody a rybami. Portugalci milují krevety, kraby, chobotnice a další možné mořské dary. Velkými odborníky jsou místní na pečení sladkostí – v každé kavárně i obchodě najdete mnoho druhů různých dortíků a pečených i smažených sladkostí.

Asi nejznámější portugalskou pochoutkou je francesinha, oblíbená především v Portu. Jedná se o dva plátky chleba, mezi nimiž je několik druhů masa (pečené maso, vařené maso i uzeniny). Na toastu je potom položené vajíčko, které je překryté rozpuštěným sýrem. Celý toast je přelitý výraznou omáčkou. K toastu si místní nejčastěji dávají jako přílohu hranolky. Doporučujeme si k tomu objednat ještě pivo na slehnutí – když sníte francesinhu, tak nemusíte zbytek dne jíst. De facto se jedná o takovou slanou zemlbábu.

Portugalská kuchyně - Francesinha

Další známou potravinou je ryba – bacalhau. Jedná se o sušenou tresku konzervovanou v soli. Mají ji ve většině obchodů a poznáte ji podle velmi výrazného zápachu. Připravuje se na mnoho způsobů, ať už vařením, smažením, pečením nebo jakkoli jinak. Nejdříve se naloží na několik dnů do vody, aby se odstranila sůl, a potom se upravuje.

Portugalská kuchyně - Treska bacalhau

Nejlepší sladkostí Portugalska je tzv. pasteis. Jedná se o malé košíčky z různých druhů těsta (obvykle se jedná o těsto listové nebo odpalované) se žloutkovým krémem. Jíst by se měli teplé, posypané cukrem a skořicí. A zažijete ráj. Jsou opravdu výtečné, a tak není náhoda, že je The New York Times zvolil do desítky nejlepších sladkostí světa. Tyto malé koláčky se prodávají snad úplně všude, ale pocházejí z Lisabonu, ze čtvrti Belém. Pekárna, kde je vymysleli, stále existuje a stále vyrábí a prodává tyto úžasné koláčky a rozhodně byste je v Lisabonu neměli minout.

Neměli byste také opomenout portské víno. Sklepy se nachází v Portu, přímo u řeky Douro. Je zde nepřeberné množství značek, z nichž si můžete vybrat (například: Sandeman, Taylor atp.) I přesto, že většina sklepů patří Britům (přesněji řečeno Skotům), nebudete zklamaní. Můžete ochutnat mnoho druhů portského, posedět na nábřeží řeky a dokonce si i prohlédnout sklepy s komentovanou prohlídkou.

Portské víno

Azorské ostrovy

Na ostrovech je nejoblíbenějším hospodářským zvířetem černobílá strakatá kráva. Od toho se i odvíjí místní produkce – mají tu obrovské sýrárny (můžete se podívat i dovnitř) a mlékárny. Oblíbeným jídlem je steak, který zapijete místním barikovým vínem. Pokud budete na ostrově Sao Miguel, doporučujeme restauraci Restaurant of the Agricultural Association v Ribeiře Grande. K nasycení hostů zde používají suroviny z Azorských ostrovů, takže zde opravdu ochutnáte, co nabízí Azory.

Velmi specifickým pokrmem je cozido – směs masa a zeleniny podávané s rýží. Zajímavé na tomto pokrmu je, že se vaří přímo v sopouchu sopky a můžete ho tak ochutnat pouze ve městě Furnas.

Madeira

Na Madeiře určitě nevynechejte Ponchu – jedná se o ovocné pití (obvykle Marakuju) smíchanou s určitým druhem destilátu. Může se pít teplá nebo studená. Dalším zajímavým alkoholickým nápojem je víno – madeirské. Chuťově se velmi liší od českých i moravských vín – vyrůstá totiž na skalách, kde je i o něco chladněji. Nesmíte také vynechat speciální banánový likér, který se vyrábí pouze z místních banánů.

Na Madeiře se také vyrábí speciální bonbony v mnoha ovocných příchutích – jedná se o cucavé dražé, které koupíte prakticky kdekoli za pár centů.

Jak se stravovat jako místní

Portugalec chodí do restaurací zřídkakdy, dává přednost bistrům, kavárnám a barům. Místní jsou velmi rodinně založení, není proto výjimkou každodenní velká rodinná večeře. Snídaně jsou zde dost individuální, ale obvykle se řeší zakoupením nějakého kousku pečiva. Oběd je obvykle lehký, v nějakém bistru. A večeře je potom společná.

Obvyklé ceny v restauracích

Běžné hlavní jídlo k obědu seženete obvykle kolem 15 eur. V případě luxusnějších restaurací může i francesinha stát 20 eur. Káva (espresso) stojí kolem 1 eura, pasteis (jeden kus) do 1,5 eura, francesinha (v bistru) 8 eur. Obecně jsou restaurace poměrně výrazně dražší než v Česku.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Portugalsko nabízí pro každého něco. Zde je několik možností, z nichž si můžete vybrat.

Treky

Na treky nejrůznějších obtížností jsou nejlepší ostrovy. Na Madeiře se můžete vydat po neskutečném množství levád, které jsou rozesety po celém ostrově a zavedou vás, kam budete chtít. Na plánování tras můžete využít tohoto virtuálního průvodce visitmadeira.pt. Jsou zde popsány nejenom levády, ale i ostatní možné vyžití na Madeiře. Stejně skvělé treky naleznete na Azorských ostrovech, kde také existuje virtuální průvodce (visitazores.com). Zde si můžete zadat ostrov, délku i obtížnost trasy a průvodce vám nabídne možnosti, kam se podívat.

Levády na Madeiře

Surfing

Pokud jste fandové tohoto sportu, už nikdy nebudete chtít z Portugalska odejít. Portugalsko má mnoho surfspotů, ale hlavně se v této zemi nalézá jedno z deseti nejlepších míst k surfování – Peniche. A nesmíme zapomenout ani na město Nazaré, kde bývají největší vlny na světě a kde Garrett McNamara sjel největší vlnu na světě.

Surfařských škol je po celém pobřeží nepřeberné množství (od Porta až do Fara) a učí se ve věku od dětí přes studenty až do lidí v důchodovém věku. Ceny jsou také různé. Od malých škol, kde vás lákají na nízké ceny, až po školy, které finančně vykořisťují turisty. Pokud zavítáte až do Peniche, osobně doporučujeme školu Surf School Peniche. Za velmi pěkné ceny se zde můžete i ubytovat a vaše lekce povede pár (Češka a Portugalec), kteří jsou velmi hodní a jde jim především o bezpečnost.

Surfing

Potápění a šnorchlování

Tuto aktivitu si opravdu užijete na Azorských ostrovech. Můžete se zde potápět k starým vrakům lodí z 18. století a také zde můžete vidět mnoho druhů kytovců a žraloků. Nejvíce jich tudy plave v červnu a v září.

Pláže

Pláže naleznete opět po pobřeží celého Portugalska. Všechny pláže jsou veřejné, ale počítejte s tím, že na většině pláží nejsou ani sprchy ani záchody. A také existují pláže, na nichž je zakázáno se koupat, jsou totiž určené pouze pro surfaře (oblast Peniche). Nejkrásnější pláží je prý pláž až na samém jihu Portugalska – Meia Praia, která se nachází v Lagos. Obecně je oceán dost studený i v létě, tak s tím počítejte.

Na Azorech pláže nehledejte, ostrovy jsou sopečného původu. Na Madeiře je pouze jedna písčitá pláž, která byla uměle vystavěna.

Noční život

Tato kapitola je velmi obsáhlá, obecně se dá říci, že tam, kde jsou studenti, je i pivo. Porto, Lisabon a univerzitní městečko Coimbra jsou plné studentů a v noci je otevřeno nespočet barů, které můžete navštívit. Párty zde začínají později, obvykle až kolem půlnoci až jedné hodiny ranní.

Zimní sporty

V Portugalsku je pohoří Serra da Estrela. Toto je jediné místo, kde naleznete sníh, který se dá využít k zimním radovánkám. Nachází se tu i několik škol, které nabízí kurzy snowboardingu.

Pro romantiky

Nacházíte se v krásné zemi a u moře, romantická je zde každá druhá aktivita. Krásný je východ a západ slunce u řeky Douro, koupání se v termálních jezerech na Sao Miguel i nádherná vyhlídka Balcao na Madeiře.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Portugalsko leží v Evropě, proto zde nepotřebujete žádné speciální očkování. Nevyskytují se tu nemoci, které byste neznali od nás. Jediné, co vám hrozí, jsou úrazy. Pokud hodláte provozovat náročnější treky po horách a levádách nebo pokud si chcete vyzkoušet surfování, vřele vám doporučujeme úrazové pojištění. Úrazů tu totiž nebývá málo a mohou být velmi vážné. Na druhou stranu, každá surfařská škola by měla mít své vlastní pojištění.

Pokud se vám přece jen něco stane a vyloženě neumíráte, nedoporučujeme chodit do státních nemocnic. Obvykle tam pustí jen vás (bez doprovodu či překladatele), asi pětkrát řeknete, co se stalo, a po vyšetření vám (ne vždy správnou) diagnózu sdělí v čekárně. V případě, že byste museli být hospitalizováni, připravte se na místnost asi dvaceti lidí, kde všichni sdílí své nemoci. Vzhledem k tomuto stavu doporučujeme využít nemocnice a lékaře soukromé nebo české.

Jediné nebezpečí, které vám (kromě úrazů) hrozí, je šlápnutí na tzv. spider fish. Jedná se o rybu, která se vyhřívá na pláži pod pískem a má na sobě jedový trn. V případě, že na ni šlápnete, namočte nohu do teplé vody. Bodnutí není smrtelné, ale mohlo by vám pěkně zkazit dovolenou, když byste ho ignorovali.

Kriminalita

Portugalci jsou vesměs velmi milí a příjemní lidé. Snaží se vám pomoci, i když neumí ani za mák anglicky. Vyšší kriminalita je samozřejmě ve větších městech, obzvláště v Lisabonu na něterých sídlištích. Zde si opravdu důkladně hlídejte peníze a osobní věci. Jinak se nemusíte ničeho bát, jedná se o bezpečnou zemi. Azory a Madeira jsou pak jedny z nejbezpečnějších oblastí na světě vůbec.

Riziko katastrof

Jediné, co vám na pevnině hrozí, jsou malé záplavy. Na podzim a v zimě hodně prší a déšť zdvihá úrovně řek. V létě je zde i možnost lesních požárů.

Vzhledem k tomu, že ostrovy jsou sopečného původu, je zde určitá pravděpodobnost zemětřesení. Ostrovy a ostrované jsou na tyto situace dobře připraveni, a pokud jdete na nějaký trek do nebezpečné oblasti, obvykle vám u vstupu do dané oblasti dají GPS na krk, aby vás mohli včas informovat. Pravděpodobnost výbuchu jedné či druhé sopky je opravdu nepatrná.

Důležité kontakty

Společné nouzi pro nouzi (policie, záchranka, hasiči): 112

Aktuální informace o situaci v Portugalsku naleznete na webu české amasády v Lisabonu.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občané ČR nemusí mít žádné vízum, můžete tuto zemi navštívit pouze s občanským průkazem. V případě, že se zde zdržíte déle než 90 dní, musíte se nahlásit na místní radnici, kde zaplatíte poplatek 15 eur.

Další dokumenty

Nejsou nutné žádné speciální dokumenty.

Očkování

Není nutné žádné speciální očkování.

Co vidět a navštívit v Portugalsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Portugalsku

Zavřít boční panel

Lisabon

Nejznámější čtvrtí v Lisabonu je čtvrť Belém. Zde se nachází také klášter Jeronýmů – klášter z počátku 16. století, který vznikl jako poděkování za šťastnou výpravu Vasca da Gamy. Dalším místem vaší návštěvy musí bezesporu být výrobna pasteis – původní výrobna malých koláčků, která je funkční. Naproti klášteru se nachází památník mořeplavců – památník uctívající portugalské mořeplavce s jejich vyobrazením. A kousek dále po řece potom Belémská věž – původně obranná věž v manuelském stylu ze 16. století.

Zavřít boční panel

Porto

Porto je druhé největší město Portugalska. Nachází se tu mnoho míst, která jsou zajímavá a stojí za navštívení. Jedním z nich jsou sklepy s portským vínem – udělejte si čas a posaďte se zde a vychutnejte si pravé portské. Můžete navštívit mnoho různých značek, jako jsou Sandeman nebo Taylor´s. Když budete mít čas, můžete navštívit i vinice, které se nachází za vinnými sklepy.

Dalším krásným místem je most Louise I. – dominanta Porta, jehož stavbu řídil kolega Gustava Eiffela. Nachází se blízko vinných sklepů.

Asi nejznámější knihkupectví v Portugalsku je Livraria Lello – krásné staré knihkupectví, jemuž se díky cestovatelům začalo říkat knihkupectví Harryho Pottera. Vstupné činí 4 eura a vzhledem k jeho slávě se připravte na větší množství turistů.

Čas si můžete zkrátit návštěvou věže Clériků, odkud uvidíte celé město jako na dlani.

Kousek od knihkupectví se nachází Liquidambars park – nádherná alej stromů a velmi klidné místo přímo uprostřed velkého města.

A v neposlední řadě byste měli vidět nádraží Sao Bento – krásné staré nádraží, které je celé obkládané typickými portugalskými dlaždičkami „Azulejos“.

Zavřít boční panel

Coimbra

Coimbra je univerzitní město. Hlavní dominantou města je univerzita (Universida de Coimbra) a knihovna – nejstarší portugalská univerzita, kde se stále vyučuje. Poznávacím znakem je zvonice, která je prý vidět z každého místa ve městě.

Náměstí Sé Velha (staré náměstí s chrámem z 12. století) je skvělým místem na schůzky ve dne a na noční život – nachází se zde jeden z nejpopulárnějších studentských barů: bar Cabido.

K fakultě přírodních věd patří také Botanická zahrada – ta náleží k univerzitě a je v ní umístěno i lanové centrum.

Na maličkém náměstíčku blízko městských krytých trhů stojí kostel Santa Cruz z 12. století, kde uvidíte ukázky manuelského stylu, jsou zde také pohřbení dva králové.

Nejznámějším náměstím je Praca da republica. Nachází se na něm spousta kaváren a barů, je to centrum nočního života.

Zavřít boční panel

Fatima

Jedno z nejznámějších poutních katolických míst se nachází právě v Portugalsku, a to v malém městečku Fatima. Určitě znáte zázrak z Fatimy – zjevení Panny Marie třem malým pasáčkům. Připravte se ale na to, že nově vybudovaný kostel se nachází asi až 15 km od vlakové zastávky.

Zavřít boční panel

Algarve

Hlavním městem tohoto regionu je Faro s historickým středem (Cidade Velha). Významnou je katedrála Sé ze 13. století. Dalším krásným pobřežním městem je Lagos – malebné městečko na pobřeží, naleznete zde např. kostel sv. Antonia, který je velmi bohatě vyzdoben.

Posledním městem na západě je Sagres – malé a velmi klidné městečko. Je to bod, odkud se vyráží na mys sv. Vincenta a také zde můžete vyzkoušet surf.

Asi nejnavštěvovanějším místem je mys sv. Vincenta. Byl mylně považován za nejjihozápadnější místo Evropy. Na tomto místě byl pochován svatý Vincent, jehož tělo sem bylo převezeno po arabské invazi. Právě on propůjčil tomuto místu své jméno. Mocný maják, který na mysu stojí, byl postaven na místě františkánského kláštera z 16. století.

Zavřít boční panel

Sao Miguel

Hlavním městem tohoto azorského ostrova je Ponta Delgada. Nachází se zde spousta krásných bílých domů, které jsou obloženy černými lávovými kameny a dlouhá promenáda.

Caldeira Velha je přírodní rezervace, kde se můžete koupat v termálním vodopádu.

Dalším městem na severovýchodě ostrova je Furnas – město ležící v samém sopouchu. Můžete zde vidět vařící vodu na zemi a také to, jak se vaří cozido.

Na opačné straně ostrova se nachází město Sete Cidades – maličké městečko pod jezery s nádherným kostelíkem. Jezera, která se nachází v kopcích nad městem, se jmenují Lagoa Verde a Lagoa Azul. Váže se k nim pohádková pověst o zapovězené lásce princezny a pasáčka. Ze slz při jejich loučení vznikla právě tato dvě jezera odrážející barvu jejich očí – jedno je zelené (Lagoa Verde) a druhé modré (Lagoa Azul).

Zavřít boční panel

Madeira

Funchal je hlavním městem Madeiry, kde uvidíte nádherné kryté trhy. Město, které se nachází ve vnitrozemí ostrova, se jmenuje Ribeira Frio. Nachází se zde rybí farma a odtud se po levádách můžete dostat až na vyhlídku Balcoes. Asi nejznámějším městem je Santana – město na severu Madeiry, kde jsou opravené a provozuschopné barevné domy, které jsou pro Madeiru typické.

Počasí a sezóny v Portugalsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Pevninská část
Do měst jeďte po celý rok, za mořem jen v létě

14 °C

16 °C

18 °C

19 °C

22 °C

26 °C

28 °C

28 °C

26 °C

23 °C

18 °C

15 °C
Madeira
Šance na pěkné počasí je celoročně

19 °C

19 °C

20 °C

20 °C

21 °C

23 °C

25 °C

26 °C

26 °C

25 °C

22 °C

20 °C
Azorské ostrovy
Šance na pěkné počasí je celoročně

16 °C

16 °C

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

23 °C

25 °C

24 °C

21 °C

19 °C

17 °C

Počasí

Počasí je jiné na pobřeží a jiné ve vnitrozemí. V létě je na pobřeží kolem 30 °C, slunečno téměř každý den. Ve vnitrozemí bývá přes 30 °C a velmi vysoká vlhkost. V zimě teplota neklesá pod 15 °C, často bývá krásných 20 °C a slunečno. Ve vnitrozemí si dávejte pozor na déšť, ten trvá od ledna až do dubna skoro trvale. Na Azorských ostrovech počítejte v zimě se zvýšenou vlhkostí a velmi hustými mlhami ve středních částech ostrova. V létě je zde kolem 25 °C. Zato na Madeiře se můžete koupat i v prosinci – je zde slunečno po celý rok, v zimě kolem 30 °C na pobřeží, ve vnitrozemí méně. V létě čekejte až k 35 °C.

Teplota oceánu je vždy velmi nízká – pohybuje se od 15 do 18 °C. Proto surfaři nosí neoprenové obleky. V místech, kde je moře klidnější a je vyhrazené pro koupání, se v létě teplota vyšplhá až k 25 °C. Výjimku samozřejmě tvoří místa na Azorských ostrovech, kde se Atlantský oceán mísí s termálními prameny – pozor, zde se můžete i opařit!

Sezóny a kdy vyrazit

U této země hodně záleží, co zde chcete podniknout. Na surfování a koupání jsou nejlepší samozřejmě letní měsíce: červen–září. Obcházet památky (ať už přírodní nebo historické) je skvělé na podzim a v pozdním jaru: duben, květen, září, říjen, listopad a začátek prosince.

Pro návštěvu Azorských ostrovů jsou nejzajímavější červen a září, kdy tudy proplouvá nejvíce kytovců. Pokud nechcete pozorovat ryby, doporučujeme květen až září. A na Madeiru můžete prakticky kdykoli, pokud se však chcete vyhnout většině německých turistů, nevolte k návštěvě období letních prázdnin.

Skvělé akce do Portugalska

ušetříš až 57%
Tam jsi ještě nebyl!
ušetříš až 63%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
69 starších akcí
Avatar uživatele Sarah Szökeová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu