Pěší turistika

Župa Cluj je hornatým regionem, který vybízí především k turistice. Není problém vybrat treky nenáročné nebo středně obtížné. S vysokohorskou turistikou v oblasti Apuseni počítat nemůžete, přesto jsou některé treky fyzicky náročnější. Mezi méně náročné patří cesty k vodopádu Valul Miresei, cesta soutěskou Ceile Turzii (viz níže), naopak náročnější cesty jsou výstup na Piatra Secuiului nebo Scăriţa Belioara (obě cesty jsou popsány níže, více informací lze také nalézt zde activeweekends.ro, stránka sice nabízí organizované výlety, je ale také dobrou inspirací díky popisu túr).

Pro turisty je nejatraktivnější oblast od města Cluj-Napoca na jih a jihozápad, kde se nachází vápencové pohoří Apuseni. Vhodným východiskem pro cesty je Stana de Vale, odkud můžete zamířit k řadě vodopádů, na vrchol Custurilo (relativně nenáročný výstup), ale také odsud můžete vyrazit na vícedenní výšlap po cestě Muntii Apuseni – Vladeasa, na které lze udělat větší či menší okruh a vrátit se zpět do Stana de Vale, nebo pokračovat například přes soutěsku Cehile Somesului Cald (série vodopádů a jeskyní) až do vesnice Padis (další z východisek pěších cest).

Geologický nadšenec jistě ocení krasové jeskyně Bohgi, Ursilor či Scarisoara.

K vodě na ryby nebo za koupáním

Kromě turistiky naleznete v okolí Cluj-Napoca možnosti koupání nebo rybaření na přehradě Lacul Beliş-Fântânele, na výlet na loďkách se můžete vydat po jezeře Tarnita, loďky půjčuje Yachting Club Tarnita, který také pronajímá pokoje v chatce na břehu jezera. Cenu půjčovného je třeba řešit na místě v klubu, rezervace loděk není možná. Pokud bude v přehradě málo vody, může se stát, že bude vidět věžičku kostela. Přehrada totiž stojí na místě bývalé vsi. 

Za koupáním lze také vyrazit do obce Cojocna, solné jezero je sice turisty vyhledávané a bývá hodně plné, ale koupání v minerální slané vodě je zážitek. Areál je otevřený od 7 do 19 hodin, vstupné stojí 10 RON, s obdobnou cenou je nutné počítat také za parkování.

Muzea

Milovníci historie si přijdou na své v menších vesnických muzeích (za pozornost stojí etnografické muzeum ve vesnici Rimetea, Vadu Motilor, živoucí historii lze zažít už jen pro pobytu v zapadlých vesničkách, malebná je třeba Posaga de Jos nebo Maramures), v klášterech (Possaga de Sus nebo u městečka Rimetea najdete 2 kláštery: Monastirea Sfantul Ioan Botezatorul a Arhangheli Mihall, Gavrill si Rafail) nebo ve skanzenu přímo v Cluj-Napoca (Parcul Etnografic National „Romulus Vuia“).

Festivaly

Pokud se vydáte na návštěvu poslední červencový víkend, můžete si v Cluj-Napoca užít celoevropský folklorní festival Serbarile Transilvane. Je to neuvěřitelný zážitek, stejně jako trhy na náměstí, kde můžete od místních zakoupit jejich výpěstky nebo výrobky. Vstupné je zdarma, program probíhá celodenně. Aktuální informace nalezneme vždy na facebooku akce facebook.com.

Lyžování

V oblasti si přijdou na své i milovníci lyžování. V oblasti Muntele Mare naleznete Baisoara, jedny z nejlepších skiareálů v Rumunsku se nachází jen 50 km od Cluj-Napoca. Lyžařská sezona zde obvykle probíhá od prosince do března. Areál nabídne 1 sedačkovou lanovku a 2 pomy, 3 sjezdovky, z nichž nejdelší červená měří 2,1 km. Celodenní skipas přijde na 60 RON, sjezdovky jsou dostupné celý týden. O víkendu je v provozu také nedaleký areál Buscat, zde je třeba počítat s cenou za celodenní skipas 120 RON. Areál Buscat navíc nabízí kompletní servis včetně půjčovny lyží.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu