Průvodce regionem
Župa Kluž
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Kluži

Pěší turistika

Župa Cluj je hornatým regionem, který vybízí především k turistice. Není problém vybrat treky nenáročné nebo středně obtížné. S vysokohorskou turistikou v oblasti Apuseni počítat nemůžete, přesto jsou některé treky fyzicky náročnější. Mezi méně náročné patří cesty k vodopádu Valul Miresei, cesta soutěskou Ceile Turzii (viz níže), naopak náročnější cesty jsou výstup na Piatra Secuiului nebo Scăriţa Belioara (obě cesty jsou popsány níže, více informací lze také nalézt zde activeweekends.ro, stránka sice nabízí organizované výlety, je ale také dobrou inspirací díky popisu túr).

Pro turisty je nejatraktivnější oblast od města Cluj-Napoca na jih a jihozápad, kde se nachází vápencové pohoří Apuseni. Vhodným východiskem pro cesty je Stana de Vale, odkud můžete zamířit k řadě vodopádů, na vrchol Custurilo (relativně nenáročný výstup), ale také odsud můžete vyrazit na vícedenní výšlap po cestě Muntii Apuseni – Vladeasa, na které lze udělat větší či menší okruh a vrátit se zpět do Stana de Vale, nebo pokračovat například přes soutěsku Cehile Somesului Cald (série vodopádů a jeskyní) až do vesnice Padis (další z východisek pěších cest).

Geologický nadšenec jistě ocení krasové jeskyně Bohgi, Ursilor či Scarisoara.

K vodě na ryby nebo za koupáním

Kromě turistiky naleznete v okolí Cluj-Napoca možnosti koupání nebo rybaření na přehradě Lacul Beliş-Fântânele, na výlet na loďkách se můžete vydat po jezeře Tarnita, loďky půjčuje Yachting Club Tarnita, který také pronajímá pokoje v chatce na břehu jezera. Cenu půjčovného je třeba řešit na místě v klubu, rezervace loděk není možná. Pokud bude v přehradě málo vody, může se stát, že bude vidět věžičku kostela. Přehrada totiž stojí na místě bývalé vsi. 

Za koupáním lze také vyrazit do obce Cojocna, solné jezero je sice turisty vyhledávané a bývá hodně plné, ale koupání v minerální slané vodě je zážitek. Areál je otevřený od 7 do 19 hodin, vstupné stojí 10 RON, s obdobnou cenou je nutné počítat také za parkování.

Muzea

Milovníci historie si přijdou na své v menších vesnických muzeích (za pozornost stojí etnografické muzeum ve vesnici Rimetea, Vadu Motilor, živoucí historii lze zažít už jen pro pobytu v zapadlých vesničkách, malebná je třeba Posaga de Jos nebo Maramures), v klášterech (Possaga de Sus nebo u městečka Rimetea najdete 2 kláštery: Monastirea Sfantul Ioan Botezatorul a Arhangheli Mihall, Gavrill si Rafail) nebo ve skanzenu přímo v Cluj-Napoca (Parcul Etnografic National „Romulus Vuia“).

Festivaly

Pokud se vydáte na návštěvu poslední červencový víkend, můžete si v Cluj-Napoca užít celoevropský folklorní festival Serbarile Transilvane. Je to neuvěřitelný zážitek, stejně jako trhy na náměstí, kde můžete od místních zakoupit jejich výpěstky nebo výrobky. Vstupné je zdarma, program probíhá celodenně. Aktuální informace nalezneme vždy na facebooku akce facebook.com.

Lyžování

V oblasti si přijdou na své i milovníci lyžování. V oblasti Muntele Mare naleznete Baisoara, jedny z nejlepších skiareálů v Rumunsku se nachází jen 50 km od Cluj-Napoca. Lyžařská sezona zde obvykle probíhá od prosince do března. Areál nabídne 1 sedačkovou lanovku a 2 pomy, 3 sjezdovky, z nichž nejdelší červená měří 2,1 km. Celodenní skipas přijde na 60 RON, sjezdovky jsou dostupné celý týden. O víkendu je v provozu také nedaleký areál Buscat, zde je třeba počítat s cenou za celodenní skipas 120 RON. Areál Buscat navíc nabízí kompletní servis včetně půjčovny lyží.

Co tady objevíš?

Na severozápadě Rumunska se rozkládá Sedmihradsko neboli Transylvánie. Jedná se o rozsáhlou oblast zahrnující také Banát. Nás bude však zajímat oblast Cluj. Hlavním městem župy Cluj je Cluj-Napoca (město je známé také pod svým maďarským názvem Kolozsvár, česky bývá označováno jako Kluž). Možná, že se vám s názvem města vybaví označení pokrmu z rýže, masa a kysaného zelí: kološvárské zelí, někdy také klužské zelí. Jedná se o dvě alternativy téhož jídla, které je právě tady doma.

Město Cluj-Napoca čítá přes 300.000 obyvatel a je kulturním centrem celé oblasti. Ačkoli se jedná o město výrazně průmyslové, nenechte se odradit. Historické centrum nabídne krásné uličky, muzea, okolí Cluje zase rozmanité přírodní scenerie.

Až do roku 1918 patřila oblast k Uhrám, byla tedy součástí Rakouska-Uherska, což je především v historickém jádru města poznat. Jakmile vyrazíte na venkov, ocitnete se zpět v čase.

Oblast je velmi rozmanitá, kromě města Cluj-Napoca můžete navštívit přírodní parky, skalnaté útvary, soutěsky, kláštery i hory nebo jezera.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
2–10 dní
Pár dní vystačí na město, více dní pak na tůry po okolí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro–podzim
Za klasickou turistikou vyrazíte během teplých a slunných měsíců.
Více o počasí
Letenky od
1 500 Kč
Běžná cena letenek z Vídně či Norimberku, ale v akci i za 500 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu