Cluj v Transilvanii

Doprava v Kluži

Jak se dostat do Cluj-Napoca

Pro milovníky cestování autem není západ Rumunska nedostupnou destinací, cesta se navíc nechá spojit s méně známými končinami Maďarska. Přesto cesta z Prahy čítá téměř 1.000 kilometrů. Alternativou je autobusová linka společnosti RegioJet do Aradu a Temešváru, což je trošku z ruky, ale pokud chcete cestu spojit i s poznáváním Banátu, mohla by stát za úvahu. Autobusy odjíždí v Prahy Florence vždy v pátek v 10 hodin večer, zastávek na cestě je minimum: Brno, Bratislava, Budapešť, Szeged, Nadlak, Arad. Cesta do Aradu zabere 13 hodin, do Temešváru pak 14 hodin. Při včasném nákupu jízdenky na trase Praha – Temešvár lze počítat s cenou okolo 550 Kč, při odjezdu do 3 dnů pak s cenou výrazně vyšší (až 1.500 Kč). Pokud chcete cestovat autobusem, vyplatí se počkat si na akci RegioJetu, třeba májová 1+1 zdarma nám cenu posune na 295 Kč.    

Cluj-Napoca je dostupná také vlakem, v ideálním případě nám cesta zabere něco málo přes 21 hodin a budou nás čekat dva přestupy (Budapešť, Simeria), popř. pouze Budapešť, pokud si zde dáme menší stop-over. 

Vzhledem k dostupnosti letenek z Vídně nebo Norimberku se však jako optimální jeví přímý let na letiště Cluj-Napoca, který lze v akci sehnat již od 10 €, a to se společností Wizz Air, akční letenky lze také nalézt z Berlína do Temešváru (cena může klesnout až ke 350 Kč). Z Prahy lze cestovat se společností LOT (přestup v Polsku), s Lufthansou (přestup v Mnichově) nebo s Turkish Airlines (přestup v Istanbulu) do Cluj-Napoca, s přestupem v Milánu se lze dostat s Wizz Air do Temešváru.

Jak cestovat ve městě i mimo něj

Cluj-Napoca nabízí relativně promyšlený systém městské dopravy realizovaný autobusy, trolejbusy i tramvaje. Jízdenky nejsou drahé, 2,00 RON za lístek, lze si koupit denní jízdenku (14 RON), třídenní jízdenku (23 RON) nebo týdenní (45 RON). Jízdenky lze zakoupit na autobusové zastávce v automatu (přijímá mince i bankovky).

Zpočátku je možná složitější vyznat se v systému dopravy, 41 městských linek (z toho 7 trolejbusových, 4 tramvajové, zbytek obstarávají autobusy) působí lehce nepřehledně, avšak na webu ctpcj.ro jsou k dohledání kompletní jízdní řády včetně mapek, takže při troše snahy bude řád čitelný. Z letiště nás do centra odveze autobusová linka č. 5 a také č. 8. 

Ve městě samozřejmě jezdí taxi a také služba Uber. Pro představu a porovnání: cena cesty taxi z letiště do centra města bude stát zhruba 25–30 RON.

Pokud budete cestovat mimo město, lze se dostat na některá místa meziměstskými autobusy nebo vlaky (např. do Turdy). Zde je pak třeba zvážit, zda se městská doprava vyplatí. Např. v Turdě leží vlakové nádraží zcela mimo turistické lokality a dostat se z vlaku k solným dolům zabere nemálo času. Proto se pro cesty mimo město vyplatí vypůjčit si auto. Půjčovné není drahé a zejména na odlehlejší východiska turistických cest bychom se jinak nedostali (tedy pokud netoužíme po dobrodružství autostopu). Při půjčování auta pozor na klasický problém s kreditními kartami. Ani v menších půjčovnách se často neobejdete bez kreditek, debetní karta nebývá akceptována, tedy pokud si nedokoupíte plné pojištění, které však není od věci, zejména když se chystáte mimo zpevněné silnice (některé silnice mezi vesnicemi jsou kamenité). Půjčovné není v Rumunsku příliš drahé, k půjčení auta postačí kromě hotovosti mezinárodní řidičský průkaz. Benzínové pumpy jsou běžné i v menších městech, cena benzinu se bude pohybovat okolo 5,5 RON.

Chystáš se do Kluže?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 25. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.