Země divokých hor, klášterů a hraběte Drákuly

Rumunsko je nejrozlehlejším státem Balkánského poloostrova a rozkládá se v jeho severní části. Na severu a severovýchodě hraničí s Ukrajinou a Moldavskem, na západě ho omývají vody Černého moře, na jihu ho odděluje řeka Dunaj od Bulharska a za jeho západní hranicí leží Srbsko a Maďarsko.

Regiony tvořící dnešní Rumunsko prošly velmi odlišným historickým vývojem. To se bezesporu podepsalo i na rozmanitosti země. Čekají na vás tajemné hrady a pevnosti, odlehlé kláštery, průzračné řeky a jezera či dobrodružné prolézání jeskyněmi. Od turistiky si můžete odpočinout na pláži Černého moře nad sklenkou neprávem opomíjeného rumunského vína.

Zdejší největší turistickou devizou jsou však karpatská pohoří. Pokud máte náladu na romantické putování po hřebenech, neexistuje lepší volba než právě Rumunsko. Můžete se pohodově toulat po travnatých poloninách nebo se odvázat k adrenalinovým přechodům po rozeklaných skalnatých vrcholcích. Společnost vám budou dělat jen stáda ovcí pasoucí se u horských salaší a osad, kde se zastavil čas.

V Rumunsku se vůči ČR čas posouvá o jednu hodinu vpřed.

Průvodce pro tebe napsal Jiří Macháček
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, v létě je v nížině a u moře tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Rumunska

Co vidět a navštívit v Rumunsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Rumunsku

Zavřít boční panel

Kluž

Rozmanitá oblast Sedmihradska župa Kluž nabídne přírodní parky, skály i skalní útvary, soutěsky, kláštery, polorozpadlé zříceniny hradů, ale i nádherné hory a jezera.

Průvodce regionem Kluž

Zavřít boční panel

Budova Parlamentu v Bukurešti

Palác Parlamentu v Bukurešti – Druhá největší administrativní budova na světě po Pentagonu. V 80. letech ho nechal vystavit diktátor Nicolae Ceaușescu. Dnes představuje názorný příklad absurdnosti komunistického režimu. Chcete-li se podívat dovnitř, můžete si vybrat z několika okruhů s anglickým průvodcem. Oficiální informace o návštěvě.

Zavřít boční panel

„Drákulův“ hrad Corvín

Gotický hrad v srdci Transylvánie je chybně spojován s hrabětem Vladem „Drákulou“. Navzdory tomu sem upírská legenda přitahuje obrovské množství turistů. Hrad Corvín v tomto směru můžeme označit za „rumunský Karlštejn“. V okolí se nachází řada neméně pěkných (možná i hezčích) středověkých památek, např. zámek Peleš nebo zřícenina hradu Poienari, který byl skutečným sídlem hraběte Vlada.

Zavřít boční panel

Moldoveanu

Nejvyšší hora Rumunska (2.544 m) je pomyslnou třešničkou na dortu při přechodu pohoří Fagaraš. Přechod „na těžko“ zabere přibližně týden a do paměti se vám vryjí ikonická místa jako ostrý skalnatý hřeben poeticky nazvaný „Tři kroky od smrti“ nebo exponovaný svislý komín „Drákulova soutěska“.

Zavřít boční panel

Cetăţile Ponorului

Jeskynní komplex „Ponorné hrady“ v pohoří Apuseni, do něhož vstoupíte největší skalní branou v Evropě (přes 70 m). Sestupte s čelovkou do nitra jeskyně a dojděte si podél podzemní řeky pro nezapomenutelný zážitek.

Zavřít boční panel

Lesní železnice Viseu de Sus

Pro milovníky vlaků je návštěva naprostou povinností, nicméně i ostatní budou bezesporu okouzleni projížďkou v parní lokomotivě. Úzkokolejky sloužívaly jako jediný způsob vývozu natěženého dřeva z neprostupných lesů. Dnes se ve vagóncích vozí zejména turisté a kochají se nádhernými panoramaty říčky zvané (nepříliš nápaditě) Vaser. Cena včetně občerstvení se pohybuje kolem 100 lei, bez něj kolem 60 lei. Více informací na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Konstanca

Co by kamenem dohodil od metropole Bukurešť (tj. 2 h vlakem) leží nejstarší rumunské město Konstanca, jehož založení se datuje do 6 st. př. n. l. Ve městě můžete navštívit archeologické muzeum nebo obdivovat pozůstatky vznešené římské architektury. Symbolem města je ikonická budova Casino na nábřeží. Svá poslední léta zde strávil Publius Ovidius Naso, což připomíná básníkova socha.

Zavřít boční panel

Delta Dunaje

Delta evropského veletoku se rozkládá na ploše kolem 4.000 km2 a hostí přes 20 rozličných ekosystémů. Tato oblast mimořádně bohatá na flóru a faunu byla málem zdevastována komunistickým režimem, nicméně v posledních dekádách regeneruje. Na rozsáhlých mokřadech můžete mimo jiné pozorovat stovky druhů ptáků, z nichž mnozí sem přilétají zimovat z Asie. Ramena delty lze prozkoumávat i na pronajaté lodi. Nejlepšími východisky pro průzkum jsou města Izmail a Tulcea.

Počasí a sezóny v Rumunsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Horské oblasti
Transylvánie a střední Rumunsko

-1 °C

0 °C

8 °C

13 °C

21 °C

23 °C

26 °C

26 °C

20 °C

15 °C

6 °C

0 °C
Pobřežní nížiny
Od Bukurešti po Černé moře

4 °C

5 °C

9 °C

14 °C

20 °C

25 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

11 °C

6 °C

Počasí

V Rumunsku panuje kontinentální klima. Sezony a teploty jsou tedy srovnatelné s těmi u nás.

Teplota vod Černého moře v létě vystoupá k 23 °C.

Počasí v horách je nevyzpytatelné. Šťastní cestovatelé zažijí pouze teplo a slunečno, nicméně připravte se raději i na deště, bouřky a mlhy. I na začátku a konci léta (červen a září) se noční teploty ve vyšších polohách mohou blížit nule!

Sezóny a kdy vyrazit

Ideálním obdobím pro návštěvu Rumunska je období od července do září, kdy se skloubí nejvyšší teploty a nejnižší srážky. Pokud vyrážíte na lyže, sezona probíhá od prosince do začátku dubna.

Skvělé akce do Rumunska

ušetříš až 75%
Akce starší 2 týdnů
Lednová Bukurešť z Vídně
10 €
2019-10-25T14:59:51+02:00 6 komentářů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 80%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
18 starších akcí
Avatar uživatele Jiří Macháček
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu