Průvodce regionem

Župa Kluž

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Na severozápadě Rumunska se rozkládá Sedmihradsko neboli Transylvánie. Jedná se o rozsáhlou oblast zahrnující také Banát. Nás bude však zajímat oblast Cluj. Hlavním městem župy Cluj je Cluj-Napoca (město je známé také pod svým maďarským názvem Kolozsvár, česky bývá označováno jako Kluž). Možná, že se vám s názvem města vybaví označení pokrmu z rýže, masa a kysaného zelí: kološvárské zelí, někdy také klužské zelí. Jedná se o dvě alternativy téhož jídla, které je právě tady doma.

Město Cluj-Napoca čítá přes 300.000 obyvatel a je kulturním centrem celé oblasti. Ačkoli se jedná o město výrazně průmyslové, nenechte se odradit. Historické centrum nabídne krásné uličky, muzea, okolí Cluje zase rozmanité přírodní scenerie.

Až do roku 1918 patřila oblast k Uhrám, byla tedy součástí Rakouska-Uherska, což je především v historickém jádru města poznat. Jakmile vyrazíte na venkov, ocitnete se zpět v čase.

Oblast je velmi rozmanitá, kromě města Cluj-Napoca můžete navštívit přírodní parky, skalnaté útvary, soutěsky, kláštery i hory nebo jezera.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
2–10 dní
Pár dní vystačí na město, více dní pak na tůry po okolí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro–podzim
Za klasickou turistikou vyrazíte během teplých a slunných měsíců.
Více o počasí
Letenky od
1 500 Kč
Běžná cena letenek z Vídně či Norimberku, ale v akci i za 500 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Cluj-Napoca

Hlavní město župy nabídne řadu turisticky atraktivních míst. Ať už se jedná o kostel sv. Michala, pomník Matyáše Korvína, botanickou zahradu, nebo budovu Národního divadla. Za návštěvu rozhodně stojí skanzen ve volné přírodě („Romulus Vuia“ Ethnographic Park), který naleznete na okraji města. Otevřen je od středy do neděle (v létě 10–18, v zimě 9–16 hod.), vstupné činí 6 RON. Kousek cesty za skanzenem se nachází les Hoia Baciu, který bývá označován za nejstrašidelnější les světa, a přírodní rezervace Cheile Baciului.  

Zavřít boční panel

Salina Turda

Solné doly poblíž města Turda jsou vyhledávaným cílem turistů. Nenechte se odradit a vydejte se do nitra hory! Areál disponuje velkým parkovištěm, poblíž vchodu do dolů se nachází vyhlášená místní restaurace (jídlo bude chvíli trvat, bývá tu plno, ale ochutnáte autentickou kuchyni). Doly mají otevřeno od 9 do 16 hodin a na návštěvu si vyhraďte alespoň 2 hodiny. Vstupné činí 30 RON na osobu, parkování na oficiálním parkovišti u dolů stojí 5 RON. Vstup do dolů působí průměrně, ale více než 100 metrů pod zemí čeká na návštěvníky neuvěřitelná podívaná. Na dně dolu jsou aktivity lehce pouťové, avšak i jízda na obřím ruském kole je na dně dolu opravdu zážitkem! Salina Turda je největším důlním muzeem světa.

Zavřít boční panel

Turda

Malé městečko nabídne dům, ve kterém žil Sandor Petofi, kostely, náměstí a kousek od centra také zbytky římské pevnosti Potaissa Roman Castrum.

Zavřít boční panel

Cheile Turzii

Soutěska se nachází 12 km od Turdy a nabízí několik alternativních cest. Trasa podél řeky je relativně nenáročná (v několika místech se cesta ztrácí a vede po skále, přesto je možné jít ji i s dětmi), dále je možné vydat se po vršku skály nad soutěskou. Cesta je trošku namáhavější, bude nás čekat stoupání, odměnou však bude krásný výhled na skalní proláklinu. Optimální je vydat se na okruh (cca 10 km), vystoupat na skálu nad soutěskou na levém břehu řeky (cesta je značená) a projít až k samotnému konci soutěsky, zde klesat k řece a zpět projít turisticky relativně exponovanou, avšak malebnou trasou dnem soutěsky podél potoka. Celý okruh zabere cca 4 hodiny.

Zavřít boční panel

Cetatea Trascăului

Zřícenina hradu nad městem Colţeşti nabídne výhled do okolí. Pevnost pocházející ze 14. století se nachází na skále a je odtud výhled na malebný skalní útvar Piatra Secuiului. Vhodný výchozí bod pro výstup leží na konci kamenité cesty z vesnice, zaparkujte u místního kiosku a vydejte se na výstup.

Zavřít boční panel

Piatra Secuiului

Skalní útvar nad městem Rimetea dosahuje výšky 1.129 m a z výchozího bodu nás tedy bude čekat převýšení 600 m. Výstup je dle průvodců středně náročný. Během výstupu se můžeme zastavit v jeskyni, která díky své poloze nabídne úchvatný výhled do okolí.

Vhodným výchozím bodem je malá vesnice Rimetea s etnografickým muzeem.

Zavřít boční panel

Scăriţa Belioara

Je skalní útvar ležící asi 80 km od Cluj-Napoca. Užít si výhled z vrcholu bude znamenat vydat se na cca 10 km dlouhý výlet, který zabere však minimálně 6 hodin, neboť je třeba podniknout strmý výstup (převýšení přes 700 m). Výchozím bodem je vesnice Possaga de Sus. V ní stojí za návštěvu dřevěný kostel s maličkým klášterem (ženám vstup zakázán, cedule rumunsky, v případě dostatečně vhodného chování a nechápavého výrazu není problém nakouknout).

Z vesnice vede značená turistická cesta na skalnatý vrchol. Velmi atraktivní je zastávka v zaniklé horské dědině, kde si můžete prohlédnout pasteveckou chýši, zemědělská stavení, je zde také studánka. Místo je neuvěřitelně autentické, v louce voní máta, nejspíš pozůstatky po ještě nedávno aktivní zemědělské činnosti.

V létě je třeba dávat si na otevřených prostranstvích, loukách a zejména kamenitých cestách pozor na zmije!

Zavřít boční panel

Muntele Mare

Jeden z nejvyšších vrcholů Apuseni (1.826 m), na vrchol vede značená turistická cesta z parkoviště Parcare la Pârtia Buscat. V zimním období můžete využít také místní ski areál.

Zavřít boční panel

Geamana

Vesnice se nachází 112 km od Cluj-Napoca a návštěva bude spíše smutným obrázkem Rumunska, protože vesnice doslova zmizela z povrchu země, a to v důsledku těžby mědi v dole Rosia Poieni, z něhož odtéká bláto, které postupně zaplavilo údolí s vesnicí, kde v minulosti žilo na 400 rodin. V současnosti zde bydlí 20 obyvatel. Ze vsi zůstala jen věž kostela, která vykukuje z obří toxické blátivé kaluže. 

Počasí a sezóny v Kluži

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Cluj–Napoca
Teploty ve městě

0 °C

3 °C

10 °C

16 °C

21 °C

24 °C

26 °C

26 °C

21 °C

15 °C

8 °C

2 °C

Počasí

Počasí víceméně kopíruje naše středoevropské klima. Oblast Apuseni patří co do srážkových úhrnů k oblastem bohatým na srážky, nejvíce prší v květnu a červnu. Nejslunečnější počasí můžete očekávat v srpnu. Rovněž je v oblasti třeba počítat v zimě s většími mrazy.

Mimo hornatou oblast Apuseni je klima mírnější, ubývá četnosti srážek. Léto je horké s minimem srážek, v zimě je třeba počítat s denními teplotami okolo nuly, avšak i zde může v noci teplota spadnout hluboko pod -10 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud cestujete za lyžovačkou, ideální čas pro cestu se pohybuje od prosince do začátku dubna. Na turistiku je ideální květen a červen, kdy teploty dosahují příjemných 20 °C, červenec a srpen patří mezi horké měsíce, což však v horách příliš nevadí, mimo Apuseni je třeba počítat s větším teplem. V oblasti Cluj nás ovšem nečekají Karpaty a krajina je zde natolik rozmanitá, že není problém aktivity vhodně kombinovat.

Skvělé akce do Kluže

ušetříš až 60%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 80%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu