Makedonie
Severní Makedonie

Co dělat v Makedonii

Národní parky

Milovníci přírody mohou v Makedonii navštívit několik národních parků, které nabízí mnoho možnosti pro aktivity v zimních i letních měsících.

Národní park Pelister leží  na jihu země u albansko-řeckých hranic v pohoří Baba, je domovem několika vzácných druhu rostlin i zvířat. V národním parku se nachází také dvě jezera ledovcového původu. V létě je toto místo ideální pro turistiku, v zimě je možnost si zde zalyžovat.

U hranic s Albánií najdeme i další národní park – NP Mavrovo, jenž je vyhledáván pro možnost turistiky, cyklisticky i lyžování. Leží v pohoří Bistra a jedním z nejzajímavějších míst, kde strávit čas, je jezero Mavrovo. To vzniklo zatopením údolí po výstavbě přehrady a dnes je kromě turistů vyhledáváno i rybáři. Zajímavosti národního parku Mavrovo je vysoký výskyt rysů evropských. 

Po stopách československého hrdiny

Přímo v centru Skopje nedaleko Domu Matky Terezy se nachází památník Roberta Gajdíka, československého občana, který od roku 1939 žil v Makedonii a kterého v roce 1942 popravili fašisté (41°59'31.98"N 21°25'55.32"E).

Robert Gajdík je v Makedonii uctíván jako národní hrdina, jeho památku si připomíná stejnojmenné občanské sdružení a je po něm pojmenována městská část ve Skopji, kde stojí jeho památník.

Adrenalinová zábava

Pro milovníky adrenalinu je Makedonie přímo dělaná. Můžete například využit možnosti paraglidingu. Sportovní kluby ve Skopji i jinde nabízí půjčení kompletního vybavení i služby profesionálního průvodce. Odměnou vám bude pohled na překrásnou makedonskou krajinu.

Potápění

Makedonie nabízí i možnosti potápění, zvláště oblast Ohridského jezera, které uchvátí svou průzračnou vodou i vzácnými endemickými druhy zvířat a rostlin. Na místě je možnost půjčit si profesionální vybavení a pronajmout si instruktora.

Kanoistika

V kaňonu Matka, na Ohridském i Prespanském jezeře si můžete půjčit kánoi a vydat se poznávat vodní radovánky přímo na vodní hladině.

Kultura

Kulturní život je situován hlavně do hlavního města Skopje a do oblasti Ohridského jezera.  Každý rok v červenci se koná v Ohridu slavný balkánský folklorní festival, jehož se každoročně účastní více než tisíc účinkujících. Ve stejném měsíci se v Ohridu koná také Ohridský letní festival a na přelomu července a srpna jednodenní Ohrid Calling, na němž vystupují největší hvězdy elektronické taneční hudby. Ve Skopji je pravidelně pořádán v říjnu jazzový festival.

Lyžování

Pokud si přejete zažít lyžovačku bez návalu turistů, tak rozhodně jeďte do Makedonie. Ta nabízí několik lyžařských středisek a kilometry kvalitních sjezdovek. Nejvýznamnější jsou střediska v Popově Šapce či v Mavrovu, které je zároveň jedním z nejmodernějších lyžařských středisek na Balkáně

Chystáš se do Severní Makedonie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.