Zavřít boční panel

Aktivity v Makedonii

Národní parky

Milovníci přírody mohou v Makedonii navštívit několik národních parků, které nabízí mnoho možnosti pro aktivity v zimních i letních měsících.

Národní park Pelister leží  na jihu země u albansko-řeckých hranic v pohoří Baba, je domovem několika vzácných druhu rostlin i zvířat. V národním parku se nachází také dvě jezera ledovcového původu. V létě je toto místo ideální pro turistiku, v zimě je možnost si zde zalyžovat.

NP Pelister

U hranic s Albánií najdeme i další národní park – NP Mavrovo, jenž je vyhledáván pro možnost turistiky, cyklisticky i lyžování. Leží v pohoří Bistra a jedním z nejzajímavějších míst, kde strávit čas, je jezero Mavrovo. To vzniklo zatopením údolí po výstavbě přehrady a dnes je kromě turistů vyhledáváno i rybáři. Zajímavosti národního parku Mavrovo je vysoký výskyt rysů evropských. 

Po stopách československého hrdiny

Přímo v centru Skopje nedaleko Domu Matky Terezy se nachází památník Roberta Gajdíka, československého občana, který od roku 1939 žil v Makedonii a kterého v roce 1942 popravili fašisté (41°59'31.98"N 21°25'55.32"E).

Robert Gajdík je v Makedonii uctíván jako národní hrdina, jeho památku si připomíná stejnojmenné občanské sdružení a je po něm pojmenována městská část ve Skopji, kde stojí jeho památník.

Adrenalinová zábava

Pro milovníky adrenalinu je Makedonie přímo dělaná. Můžete například využit možnosti paraglidingu. Sportovní kluby ve Skopji i jinde nabízí půjčení kompletního vybavení i služby profesionálního průvodce. Odměnou vám bude pohled na překrásnou makedonskou krajinu.

Potápění

Makedonie nabízí i možnosti potápění, zvláště oblast Ohridského jezera, které uchvátí svou průzračnou vodou i vzácnými endemickými druhy zvířat a rostlin. Na místě je možnost půjčit si profesionální vybavení a pronajmout si instruktora.

Kanoistika

V kaňonu Matka, na Ohridském i Prespanském jezeře si můžete půjčit kánoi a vydat se poznávat vodní radovánky přímo na vodní hladině.

Kultura

Kulturní život je situován hlavně do hlavního města Skopje a do oblasti Ohridského jezera.  Každý rok v červenci se koná v Ohridu slavný balkánský folklorní festival, jehož se každoročně účastní více než tisíc účinkujících. Ve stejném měsíci se v Ohridu koná také Ohridský letní festival a na přelomu července a srpna jednodenní Ohrid Calling, na němž vystupují největší hvězdy elektronické taneční hudby. Ve Skopji je pravidelně pořádán v říjnu jazzový festival.

Lyžování

Pokud si přejete zažít lyžovačku bez návalu turistů, tak rozhodně jeďte do Makedonie. Ta nabízí několik lyžařských středisek a kilometry kvalitních sjezdovek. Nejvýznamnější jsou střediska v Popově Šapce či v Mavrovu, které je zároveň jedním z nejmodernějších lyžařských středisek na Balkáně

Neobjevená perla Balkánu

Letecky snadno dostupná a dodnes nepoznaná balkánská perla, která nabízí bezpočet možností pro cestovatele. Ohromí nádhernou přírodou, architekturou s prvky islámu i křesťanství, jezerem Ohrid či překrásnými národními parky. Návštěvu Severní Makedonie (dříve jen Makedonie) si prostě nesmíte nechat ujít.

Průvodce pro tebe napsal Jury
Víza
Na občanku
Do Makedonie můžeš na pas a občanku po dobu pobytu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Ohridu se vykoupeš v létě, po horách radši na jaře/podzim.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu