Neobjevená perla Balkánu

Letecky snadno dostupná a dodnes nepoznaná balkánská perla, která nabízí bezpočet možností pro cestovatele. Ohromí nádhernou přírodou, architekturou s prvky islámu i křesťanství, jezerem Ohrid či překrásnými národními parky. Návštěvu Severní Makedonie (dříve jen Makedonie) si prostě nesmíte nechat ujít.

Průvodce pro tebe napsal Jury
Víza
Na občanku
Do Makedonie můžeš na pas a občanku po dobu pobytu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Ohridu se vykoupeš v létě, po horách radši na jaře/podzim.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Severní Makedonie

Co vidět a navštívit v Makedonii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Makedonii

Zavřít boční panel

Ohrid

Kdo nenavštívil Ohridské jezero, jako by v Makedonii nebyl. Toto jezero nacházející se v tektonické kotlině na hranicích mezi Albánií a Makedonií se řadí mezi největší krasová jezera na světě. Jezeru dominuje město Ohrid, podle něhož je odvozen jeho název. Město Ohrid má bohatou historii, která sahá až do starověku, kdy ho obýval makedonský král Filip II. Makedonský. Ve středověku se dokonce jednalo o jedno z nejdůležitějších měst na Balkáně – z této doby se zachovala zejména Samuelova pevnost tyčící se nad městem a kostel svaté Sofie z 11. století. V Ohridu a okolí se nachází i další významné pravoslavné kostely, třeba kostel sv. Jovan Kaneo rozkládající se na romantickém útesu nad jezerem. 

Zavřít boční panel

Skopje

Hlavní město Makedonie ležící na řece Vardar, sídlo státní administrativy a nejdůležitějších institucí, nabídne návštěvníkům řadu míst, které stojí za to navštívit. Zajímavější pro turisty je severní břeh Vardura, zejména jeho stará turecká část Čaršija. Nachází se zde nespočet mešit, kaváren a také velký bazar, stejně jako pevnost Kale ze 6. století. Symbolem města je turecký, 214 metrů dlouhý kamenný most.

Na jižním břehu Skopje najdete většinu obchodních center, hotelů a také náměstí Makedonie s dominantní 22 metrů vysokou sochou Alexandra Velikého, která vznikla v rámci projektu Skopje 2014 v rámci projektu makedonské vlády s cílem postavení nových staveb připomínajících ty původní, zničené při zemětřesení v roce 1963.

Zavřít boční panel

Kaňon Matka

Kaňon Matka je ve skutečnosti umělé jezero (nádrž) vybudované těsně před druhou světovou válkou. Nachází se 15 kilometrů od Skopje na řece Treska a je oblíbeným cílem místních obyvatel, kteří zde tráví o víkendech svůj volný čas. Podél nádrže byla vybudována několikakilometrová stezka vytesaná na skále vedoucí také ke klášteru sv. Andreje ze 14. století.

Zavřít boční panel

Bitola

Osmanský nádech nabídne návštěvníkům město Bitola ležící na jihozápadě země poblíž řeckých hranic. Navštívit zde můžete mešity Gazi Haydar Kadi ze 16. století a Isak Beg, největší mešitu ve městě. Nedaleko se pak ještě nachází starý bazar Stara Čaršija a hodinová věž Saat Kula vysoká 33 metrů. Nevynechejte ani návštěvu hlavní třídy města Širok Sokak, podél níž se nachází řada kaváren a městských domů z 18. a 19. století.

Zavřít boční panel

Tetovo

Hlavní město albánské menšiny leží v blízkosti kosovských hranic a pro turisty je zajímavé především Malovanou mešitou (Šarena Džamija) z roku 1459. Její exteriér je pomalován malbami s glazurou s květinovými vzory. Jedná se tak o unikátní malby, které nejsou běžné jako u jiných mešit. Vedle dalších osmanských památek v Tetovu stojí za to navštívit klášter Arabati Baba Tekke ze 16. století či zbytky pevnosti nad městem, která byla zničena během balkánských válek.

Počasí a sezóny v Makedonii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Makedonie
Stejné klima pro celou zemi

6 °C

7 °C

11 °C

15 °C

20 °C

25 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Makedonské podnebí je kombinací středozemního a kontinentálního klimatu, panují zde poměrně velké výkyvy teplot.

V zimních měsících mohou teploty klesnout i k -10 stupňům. Pro leden je průměrná teplota 1 °C. V horských oblastech je běžnou záležitostí sníh.

Během letních měsíců jsou nejteplejšími měsíci červenec a srpen, kdy mohou denní teploty dosáhnout i ke 40 °C. Dešťové srážky jsou minimální.

Sezóny a kdy vyrazit

Návštěvu Severní Makedonie si naplánujte nejlépe na jarní (duben–květen) a podzimní (září–říjen) období, kdy zde panují vysoké, ne však extrémní teploty a slunečné počasí. V létě je hlavní turistická sezona a musíte počítat s vysokými teplotami a suchem.

Skvělé akce do Severní Makedonie

ušetříš až 50%
Tam chceš!
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
13 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu