Makedonie
Severní Makedonie

Doprava v Makedonii

Jak do Makedonie

Nejrychlejší možností, jak se dostat do Makedonie, je letecky. V zemi fungují dvě mezinárodní letiště, v Ohridu a ve Skopji. Zatímco do Ohridu létá pravidelná linka Wizz Air z Londýna a Basileje, pro cestovatele ze střední Evropy je výhodné letět na hlavní makedonské letiště ve Skopji, kde operuje stejný dopravce Wizz Air. Provozuje přímé linky z Bratislavy, Budapeště či Berlína a ceny zpátečních letenek se pochybují okolo 1.000 Kč. V případě akčních nabídek se cena může snížit i pod 800 Kč. Z Prahy je možné se dostat do Makedonie také s ČSA, u nichž ceny zpátečních letenek začínají na 3.000 Kč. Na letiště Alexandra Velikého létá i společnost Austrian Airlines.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlevnější variantou dopravy po Makedonii je využití veřejné dopravy v podobě vlaků a autobusů. Železniční síť nicméně není příliš rozvinutá a je proto lepší používat autobusy, které jsou dražší. Mezi většími městy jezdí několik společností se stejnými cenami vícekrát denně a například jízdenka mezi dvěma největšími makedonskými městy Skopjí a Kumanovo vyjde průměrně na 150 denárů.

Jízdní řády – odjezdy a příjezdy z jednotlivých autobusových nádraží najdete zde: sas.com.mk. Na stránce e-avtobuska.mk je pak možné koupit některé jízdenky i elektronicky, nicméně je možné si je koupit také přímo u řidiče. Problémem může být, že vše je psáno cyrilicí. Druhou možností je vyhledání spojení na stránce: balkanviator.com, na které se lze přepnout jazyk do angličtiny, němčiny a dalších asi dvaceti jazyků. 

Půjčení auta

Půjčení auta doporučujeme na letišti ve Skopji, protože půjčovny nejsou v zemi příliš hojné. Cena se odvíjí podle typu vozidla, sezony a u menších vozů začíná již na 20 eurech za den.

V Makedonii se jezdí standardně vpravo, silnice jsou ve většině případů poměrně kvalitní. Je potřeba upozornit, že balkánští řidiči nejsou příliš ohleduplní a velmi často nedodržují dopravní předpisy.

Chystáš se do Severní Makedonie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.