Průvodce státem
Severní Makedonie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Makedonii

Aktuální kurz 1 Kč = 2.4 ден

Makedonský denár 

Místní měnou je makedonský denár (MKD), který se dělí na 100 deni. Používá se ve formě mincí o hodnotě 50 deni a 1, 2, 5, 10 nebo 50 denárů. Bankovky mají nominální hodnoty 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000 až 5.000 denárů. V případě převodu na české koruny se 1 denár rovná přibližně 50 haléřům.

Makedonský dinár

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit bez problémů přímo na letišti ve Skopji či později v jakékoli bance či směnárně. Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech bankách i v rušnějších lokalitách. Platby jsou akceptovány omezeně, u některých obchodů i v ubytovacích zařízeních je možné platit pouze hotově, stejně jako na tržišti. 

Kolik co stojí

Ceny v Makedonii jsou obecně nižší než v České republice. Potraviny jsou zde o 30 % levnější, pouze za některé položky (pivo) zaplatíte více než u nás. Doprava vychází také levněji, nejvýraznější rozdíl je v cenách taxi, které se v Makedonii vyplatí využívat. 

Příklady cen: 

  • Lístek na autobus – 35 den
  • Taxi za 1 km – 25 den
  • Ubytování v hotelu okolo – 1.250 den
  • Voda 1,5 l – 23 den 
  • Místní pivo v supermarketu – 44 den
  • Místní pivo v restauraci – 100 den
  • Jídlo v restauraci – 250 den
  • Krabička cigaret – 120 den

Spropitné a smlouvání

Spropitné není podmínkou, naopak je kladně přijímáno. Smlouvat je výhodné zejména na tržištích – ve Skopji, kde jsou však u některých položek, např. zeleniny a ovoce, ceny pevné.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v hostelu za 7 eur, stravuje se jídlem z pouličních stánků, které stojí 3–4 eura + 1 euro utratí za nápoj z obchodu. Chodí pěšky, občasně se přepravuje hromadnou dopravou. Denní rozpočet tak bude činit přibližně 20 eur osoba/den.

Zlatá střední cesta obsahuje dvojlůžkový pokoj v hotelu od 30 eur + od 6 eur jídlo v restauraci + od 1,5 eura nápoj. Půjčení auta stojí od 30 eur na letišti ve Skopji. Za den tedy utratíte okolo 50 eur na osobu.

Luxusní varianta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v 5 hvězdičkovém hotelu od 70 eur + od 15 eur jídlo v restauraci (+ od 4 eur nápoje). Půjčení luxusního auta Audi vychází na cca 150 eur. Denní rozpočet na tak vychází 170 eur na osobu.

Neobjevená perla Balkánu

Letecky snadno dostupná a dodnes nepoznaná balkánská perla, která nabízí bezpočet možností pro cestovatele. Ohromí nádhernou přírodou, architekturou s prvky islámu i křesťanství, jezerem Ohrid či překrásnými národními parky. Návštěvu Severní Makedonie (dříve jen Makedonie) si prostě nesmíte nechat ujít.

Průvodce pro tebe napsal Jury
Víza
Na občanku
Do Makedonie můžeš na pas a občanku po dobu pobytu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Ohridu se vykoupeš v létě, po horách radši na jaře/podzim.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu