Bilbao Guggenheim

Co dělat v Bilbau

Toulání městem, kterému jeden člověk vdechl nový život 

Bilbao je známé jako ekonomická metropole Baskicka. Tento status získala na základě své bohaté historie průmyslového města založeného na železářském, ocelářském a strojním průmyslu. Z toho vyplývá, že nemělo šanci působit vizuálně atraktivním dojmem. To se však definitivně změnilo koncem 90. let 20. století, kdy došlo k tzv. Bilbau efektu, známém také jako Guggenheimův efekt. Celou tuto renesanci měl na svědomí významný architekt, jehož díla můžeme obdivovat po celém světě – Frank O. Gehry. Byl to právě tento muž, který navrhl unikátní Guggenheimovo muzeum, to otevřelo své brány v roce 1997. Díky tomuto vskutku odvážnému aktu Bilbao získalo unikátní charakter. Ulice se vyčistily, vybarvily a začaly vítat návštěvníky s otevřenou náručí. 

Ztraťte se v Casco Viejo 

Pro všechny, kteří touží podlehnout magii města, je povinnou zastávkou Casco Viejo. Středověká část města byla až do 19. století opevněna a je tvořena 7 hlavními ulicemi, tzv. Las Sítě Calles, které jsou propojeny a společně vytvářejí komplex hodný návštěvy. V této barevné části plné klikatých uliček naleznete vše: přes obchody nejrůznějšího druhu a taverny až po několik kostelů. Stačí se jen nechat vtáhnout zážitky a unést atmosférou, která na vás dýchne z každého koutu. 

Ochutnávka místní kuchyně 

A až se při intenzivním objevování města unavíte, zapadněte do některé z taveren či restaurací nabízejících domácí víno a tzv. pintxos, což je severošpanělský termín pro známé tapas. Případně si vychutnejte tříchodové polední menu, které si sami nakombinujete a ke kterému automaticky patří i sklenka (či více) lahodného vínka. Doporučujeme ochutnat víno Rioja, které rozmazlí vaše smysly do maximální možné míry. 

Tip: Mějte na paměti čas siesty jakož i fakt, že v neděli je mnoho podniků (jakož i obchodů) zavřených, respektive otevírají až v podvečer. 

Objevování vůní a chutí na trzích 

Španělé obecně patří k velmi smyslově založeným národnostem, zvláště když se jedná o gastronomii. Nejčastěji se to dá poznat při návštěvě některého z místních trhů. Směs lokálních produktů ze zahrady, čerstvého masa a mořských plodů, jakož i mléčných produktů činí z každé takové návštěvy výjimečný zážitek zaručující, že neodejdete s prázdnou ani s kručícím žaludkem. 

Fotbalový zápas ve Španělsku = zaručený zážitek 

Bilbao má co nabídnout i fanouškům sportu, konkrétně fotbalu. Pokud již ne díky samotné hře, tak minimálně díky nezaměnitelné atmosféře se jednoznačně vyplatí navštívit zápas, pokud se zde právě v té době budete nacházet. I kdybyste nevěděli, že se právě v ten den něco koná, energičtí Baskové vám to dají najevo, když se v houfech budou hrnout ulicemi Bilbaa na fotbalový stadion, jednotně vyzbrojeni do barev svého klubu Atlético Bilbao.  

Zajímavostí je, že tento klub je spolu s Realem Madrid a FC Barcelonou jedním ze 3 klubů, které od svého vzniku v roce 1929 soutěžily ve všech vydáních 1. divize Španělska. Je to také jeden ze 4 profesionálních klubů Španělska, který není sportovní korporací, takže vlastnictví klubu spočívá na jejích členech. Co je však nejtypičtějším znakem klubu je fakt, že pod jeho vlajkou mohou hrát výlučně hráči narození nebo vyškolení v Baskicku. Aktuální rozpis zápasů a informace s tím spojené najdete přímo na stránce klubu. 

Výlet lodí 

Chcete-li si vychutnat Bilbao i z jiné perspektivy, určitě vyzkoušejte některou z nabízených okruhů lodí. Například společnost Bilboats nabízí 2 druhy plaveb. Kratší, 60minutový okruh, začíná u radnice a končí na začátku kanálu Deusto, přičemž loď nemá žádné zastávky. Tato plavba vás vyjde na 13 eur, seniory pouze na 9 eur. Delší, 120minutový okruh, vás dovede až na sever k moři a zaplatíte za něj 19 eur, senioři 13 eur. Ještě před plánováním doporučujeme prostudovat si dostupné termíny na stránkách společnosti. K dispozici jsou přímo v bodě nákupu lístku. 

Pokud máte zájem o plavbu lodí, ale chcete si ji vychutnat flexibilněji, s přestávkami během dne, můžete zkusit Hop-On / Hop-Off El Bote Tours. Ta čítá až 4 zastávky v různých městečkách včetně Bilbaa, přičemž vám stačí 1 lístek. Za ten zaplatíte 19 eur, senioři 12 eur.  

Výlety po okolí 

Jak již bylo úvodem zmíněno, nejen Bilbao, ale celé společenství Baskicko, je vskutku unikátním koutem, který si zaslouží dostatek času na poznávání. Právě Bilbao je díky své centrální poloze perfektní základnou pro výlety po okolí, přičemž na své si přijde opravdu každý. 

Fanoušci pláží se určitě nadchnou, když uvedeme, že přímořské město, které je zároveň i hlavním městem provincie Gipúzcoa, San Sebastián (baskicky Donostia), je vzdálené jen něco přes hodinu autem či autobusem. Toto možná ne až tak známé město se stalo kolébkou Belle Époque a také v minulosti velmi oblíbeným letním sídlem španělského královského dvora. Na svém půvabu neztratilo nic ani dnes a San Sebastián je určitě tím správným místem, kde strávit příjemný a bezstarostný den, vyplněný procházkou po pobřeží, podél něhož najdete několik dominant města, počínaje Ferris Wheel v zálivu Concha, pokračujíc palácem Miramar, které bylo právě zmíněným královským sídlem, a konče známou sbírkou 3 skulptur – Peine del Viento. Do města se pohodlně dopravíte i autobusem společnosti ALSA. 

Znalce historie a umění může zaujmout město Guernica. Za cca 35 minut se autobusem společnosti BizkaiBus dovezete do města, které si zažilo své hrůzy v podobě bombardování během občanské války, zvěčněno bylo Pablem Picassem na slavném a stejnojmenném obraze. Minulost ovlivnila i současný charakter města a několik památek na tuto událost odkazuje. Při návštěvě nezapomeňte strávit minutku i u posvátného stromu Guernica, dubu, který symbolizuje identitu a nezávislost Basků. V případě, že chcete výlet pojmout více edukativně, máte možnost navštívit několik muzeí. Nesmíme zapomenout ani na pondělní trhy, které také odkazují na bombardování, neboť tato událost se stala právě v pondělí – 27. dubna 1937. Trh funguje dodnes a je jednou ze základních společenských událostí města. 

Milovníky vína určitě zaujme město Haro, nacházející se hodinu cesty autem z Bilbaa, patřící ke společenství La Rioja. Celé společenství je známé produkcí vína a město Haro je jeho metropolí. Každoročně, 29. června, se zde koná i vinný festival, jehož nejproslulejší aktivitou je La Batalla del Vino. Pokud však preferujete spíše spokojenější gurmánský zážitek, k dispozici jsou například i jednodenní výlety do města, například tento: winetourismspain.com/wine-tours/bilbao/ 

Chystáš se do Bilbaa?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.