Bilbao Guggenheim

Doprava v Bilbau

Jak se dostat do Bilbaa 

Letecky 

Nejjednodušším dopravním prostředkem je jednoznačně letadlo. Z Prahy do Bilbaa létají přímé lety operované ČSA. Letenky se pohybují zhruba od 5.000 Kč a více a létá se sem dvakrát týdně od poloviny dubna do začátku října. Případně je možné využít společnost ostatních aerolinek s jedním přestupem. Zde už lze využít širší spektrum možností, jak nakombinovat lety, a letenky vás můžou vyjít už na 3.000 Kč. Velkou výhodou je fakt, že společnost vypravuje lety každý den. V podobném duchu najdete lety i z okolí – Berlína, Krakowa, Katowic či Wroclawi. 

Pro všechny ty, kteří se rozhodnou utratit svůj cestovatelský budget za příjemnější věci než samotný let, doporučujeme využít Vídeň, z níž poletíte Vueligem realizujícím své lety i prostřednictvím LEVEL-u za mnohem příjemnější ceny. Budete-li mít trpělivost, najdete letenky i za 40 euro. Jinak se ceny pohybují i ve výši do 200 euro. 

Vlakem 

Vlaková doprava je vhodná v případě, že se ve Španělsku už nacházíte. Z Madridu jezdí společnost Renfe, která je zároveň i nejznámější a nejfrekventovanější vlakovou společností ve Španělsku. Vlak z Madridu odjíždí 4x denně v pracovním týdnu, 3x denně v sobotu a 2x denně v neděli. Lístky stojí od 20 do 50 eur, ale i více. Jen pro vysvětlení, společnost ve svých vlacích nabízí na výběr ze 3 tříd. „Turista“, což je v podstatě naše klasická 2. třída, „Preferente“ čili naše 1. třída a ještě jedna speciální, tzv. „Turista noc enclace“. Tento typ lístku je kombinovaný, to znamená s přestupem. Proto doporučujeme dát si při výběru pozor. Cesta trvá při přímých spojích cca 5,5 hodin a při přestupu necelých 7 hodin. 

Jízdní řády i možnost koupě jízdenek online (s předstihem můžou být levnější než přímo na místě) najdete na webu renfe.com.

Autobusem 

Druhou alternativou mimo vlak jsou autobusy. Nejznámější autobusová společnost ALSA denně vykoná až 19 jízd (28 v neděli) včetně těch nočních a všechny jsou přímé. Ceny se pohybují v rozmezí 30–60 eur a v nabídce je vícero nástupních stanic včetně letiště v Madridu.  

Jízdní řády a koupě jízdenek na webu alsa.es.

Jak cestovat po Bilbau  

Jednou z mnohých výhod Bilbaa je, že není přímo nutné využívat městskou dopravu. Samozřejmě záleží na lokalitě ubytovacího zařízení, ale hlavní dominanty města jsou od sebe stejně vzdálené. Při větším nadšení (které určitě v Bilbau pocítíte), můžete za den nachodit i 10 km a ani si to neuvědomíte. Samozřejmě je možné využít i místní dopravu. Na výběr máte autobusy, tramvaje nebo taxíky. Ale pojďme popořadě. 

Integrované jízdenky

Pro ty, co by chtěli z návštěvy Bilbaa vytěžit maximum za krátký čas, navštívit známé, méně známé, ale stejně kouzelné části města, a využívají přitom městskou dopravu, doporučujeme Bilbao Bizkaia Card. Je možné vybrat si ze 3 časových variant:  

  • 24 h – 10 eur 
  • 48 h – 15 eur 
  • 72 h – 20 eur 

Kromě neomezeného využití MHD jsou v ceně zahrnuty i prohlídky s průvodcem. Přesný seznam, co zakoupení této karty zahrnuje, jakož i další užitečné informace a formulář pro objednání karty, naleznete zde: http://www.bilbaobizkaiacard.com/en/home/ 

Metro 

Klasicky nejrychlejším a nejefektivnějším dopravním prostředkem ve městě je metro. Vlaky dokonce spojují město i s okolními vesnicemi. Jako bonus k těmto atributům přidáme i architektonicky atraktivní stanice a výsledkem se stane přímo zážitková jízda. Metro v Bilbau funguje v rámci 3 linek, každý den od 6:00 do 23:00. Od soboty funguje i noční režim trvající až do neděle 23:00. Na výběr je široká škála lístků všeho druhu. Základní lístek platný na 1 jízdu stojí: 

  • 1 zóna – 1,6 EUR
  • 2 zóny – 1,8 EUR  
  • 3 zóny – 1,9 EUR 

Pro frekventovanější využití metra je možné zakoupit si i karty na 50 nebo 70 jízd platných 30 dní od začátku platnosti. 

  • 1 zóna – 32 eur / 38 eur 
  • 2 zóny – 37,8 eura / 44 eur 
  • 3 zóny – 43 eur / 50 eur 

Lístky si zakoupíte přímo na stanici metra v automatu. 

Autobus 

Další možností přepravy jsou autobusy. Pro tento druh přepravy je možné si dokonce stáhnout aplikaci Bilbobus, která přináší všechny potřebné informace o dopravě, ale i trasy linek včetně nočních spojů, tzv. Gautxori (linky G1–G8), které fungují v pátky od 23:00 do zhruba 1:30–2:00 ráno a v sobotu až do 7:00 ráno. V době státních svátků nejezdí. Jednorázový lístek stojí 1,35 EUR a dá se koupit přímo u řidiče. 

Tramvaj 

V neposlední řadě můžete využít také tramvaj. V moderních a čistých vozech se provezete magickým městem, přičemž zastávky zahrnují všechny strategické body, jako je např. Casco Viejo nebo Guggenheimovo muzeum. Cena za jednorázový lístek činí 1,5 EUR

Taxík 

V nočních hodinách, kdy nefunguje městská hromadná doprava, se může využití taxislužby hodit jako jediné řešení. Najít taxík nebude problém, město je jich plné, shromažďují se na turisticky nejvíce koncentrovaných místech. Auta mají bílou barvu s červeným pruhem na boku a pokud světlo na střeše auta svítí zeleně, auto je volné. Tarify najdete přímo v kabině vozu, ale například Radio Taxi Bilbao či Adolfo G. Taxi En Bilbao mají své ceny přehledně uvedené přímo na webových stránkách a specifikují tarify i v době víkendů a svátků. 

Chystáš se do Bilbaa?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.