Průvodce státem

Španělsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země slunce a dobrého jídla

Španělské království se nachází na Pyrenejském poloostrově. Na západní straně sousedí s Portugalskem, na severu hraničí s Francií a Andorou a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělsku také patří Kanárské ostrovy, které leží v Atlantickém oceánu, a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Španělsko omývá z východu Středozemní moře, Atlantský oceán ze západu a na severu se nachází Biskajský záliv.

Španělsko je země dobrého jídla, pití a především hřejivého slunce. Za teplem se zde člověk může vydat kdykoli díky Kanárským ostrovům, kde je teplo opravdu pořád.

Průvodce pro tebe napsal Katelin CZ
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na koupání převážně během léta, za poznáváním kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Španělska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Na Pyrenejském poloostrově žili lidé už před 5 tisíci lety. Od 11. století před Kristem byl poloostrov kolonizován vyspělými civilizacemi z východu – Féničany, Řeky a Kartaginci. Po pádu západořímské říše převzali moc nájezdníci ze severu. Ovšem jejich politická organizace byla slabá, a tak se poloostrov stal lehkou kořistí pro Maury ze severní Afriky. Civilizace Al Andalus vynikala v matematice, zeměpise, astronomii a poezii. Córdoba se stala předním městem Evropy. V 11. století zahájila severní křesťanská království vojenské znovudobývaní Al Andalusu. V roce 1492 bylo dobyto poslední maurské království – Granada. Toho roku byla také Kolumbem objevena Amerika a otevřela se cesta do Nového světa.

Lidé

Španělé jsou velmi temperamentní, společenští a hlasití. Rádi se seznamují a baví se. Rádi vám pomůžou a poradí. Nejmilejší lidi potkáte vždy v místech, kde není velký nápor turistů. Zde sice nemusí umět anglicky, ale i přes možnou jazykovou bariéru se vám budou snažit co nejlépe pomoci. Španělé jsou také známí díky slovu mañana – zítra, ráno, v budoucnu. Když vám tohle slovíčko řeknou, nečekejte s tím, že věc bude vyřízená hned. Španělé mají na všechno dost času a umí si užívat života.

Svátky

Ve Španělsku se slaví velké množství svátků, které stojí při návštěvě země navštívit. Jedná se například o:
Feria de Abril – Svátek se slaví v Sevilli, vždy po Velikonocích. Díky tomuto svátku se do Sevilli sjíždí tisíce lidí. Pokud jste milovník dobrého jídla, hudby a flamenca, nemůžete si ho nechat ujít.

Dia de Sant Jordi – Vždy 23. dubna je celá Barcelona vyzdobena růžemi. Konají se zde různé koncerty.

Mezinárodní festival s Santanderu – Koná se v srpnu, je to oslava hudby, tance a divadla.

Día de las Hispanidad – 12. října, španělský národní svátek na paměť Kolumbova objevení Ameriky.

El Goro – Losování největší španělské loterie, vždy 22.12.

Kultura

Mezi nejznámější španělské dědictví ve světě patří pravděpodobně korida, která se na jeho území dostala ze starověkého Říma. Býčí zápasy jsou také předmětem častých kontroverzí a sporů mezi jejich příznivci tvrdícími, že korida neodmyslitelně patří ke Španělsku, a odpůrci hlásajícími, že se jedná o týrání zvířat. Mezi další dědictví patří flamenco či paso doble. Oba tyto styly se do celého Španělska přenesly z Andalusie. Španělé mají velmi rádi sport, především fotbal. Místní kluby jako FC Barcelona nebo Real Madrid patří k těm nejúspěšnějším na světě. Mezi další populární sporty patří tenis a basketbal.

Flamenco

Jazyk

Ve Španělsku se mluví čtyřmi jazyky – španělštinou v celé zemi, na východě a jihovýchodě katalánštinou a na severozápadě galicijštinou. Posledním jazykem, baskitčtinou, se mluví v Baskicku. Ve Španělsku a i na ostrovech Španělsku patřícím není větší problém se domluvit anglicky. Místní lidé základní slovíčka v angličtině znají a dokážou poradit. A když náhodou neumí, tak jsou schopni vám to ukázat „rukama nohama“.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Hola, buenosdías!
 • Na shledanou – Adiós
 • Děkuji – Gracias
 • Prosím – Porfavor
 • Ano – Sí
 • Ne – No
 • Kolik to stojí – ¿Cuántocuesta?

Turismus

Španělsko je na turisty velmi dobře připraveno. V turistických oblastech se domluvíte anglicky i přesto, že Španělé v angličtině nevynikají, ale i tak se budou vždy snažit vám pomoci. V restauracích naleznete jídelníčky ve velkém množství jazyků. Můžete se setkat i s takzvanými pastmi na turisty. Například v Granadě jsou známé cikánky, které vám do ruky vloží větvičku a chtějí vám číst z ruky. V lepším případě si účtují šílenou částku, v horším vás okradou.

Geografie

Španělsko se rozkládá na větší části Pyrenejského poloostrova ležícího na jihozápadním výběžku Evropy. Svou rozlohou 505.992 km² je čtvrtou největší zemí Evropy, patří k němu dvě města na severoafrickém pobřeží, Ceuta a Melilla, Baleárské ostrovy ležící na východě, z nichž nejbližší Ibiza je vzdálena od pobřeží necelých 90 km, a Kanárské ostrovy, které se nachází v bezprostřední blízkosti afrického pobřeží, více než tisíc kilometrů na jih od Španělska. Území Španělska omývají na jihu Středozemní moře a na západě a severu Atlantský oceán. Pobřeží Středozemního moře se dělí na několik úseků, které jsou jen málo členité s dlouhými a klidnými zátokami a plážemi. Známé jsou především turisticky oblíbené Costa Brava, Costa Dorada, Costa Blanca nebo Costa del Sol. Nejvyšší horou je Pico de Teide (3.720 m) na ostrově Tenerife, jedna z největších sopek světa. Na pevninském Španělsku náleží prvenství hoře Mulhacén (3.478 m) u Granady, následuje Pico de Aneto (3.404 m), nejvyšší vrcholek Pyrenejí.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Měnou ve Španělsku je evropská měna euro.

Euro

Směnárny a platba kartou

Kurzy ve směnárně (casa de cambio) se mohou měnit každý den. Nejméně vhodná výměna bývá v hotelích. Nápis „Sin comisión“ anebo „No comisión“ znamená výměnu bez poplatku, ale bývá často kompenzováno horším kurzem. Proto je lepší se předtím poptat na finální částku. Platit kartou už není žádný problém skoro nikde. Ale i tak doporučujeme mít raději hotovost při návštěvě menších měst a vesniček.

Kolik co stojí

Ceny v supermarketech se dají srovnat s cenami u nás. Některé věci sice vyjdou dráž, některé naopak levněji. V restauracích se ceny pohybují oproti Česku výše, ale i tak je to pořád snesitelné. Levné je především ovoce a zelenina, dražší je alkohol.

Příklad cen:

 • Voda 1,5 l – 0,55 €
 • Brambory 1 kg – 0,93 €
 • Láhev vína – 4 €
 • Balíček cigaret – 5 €
 • Pivo – 0,80–1 €

Spropitné a smlouvání

V restauracích je zvykem nechávat spropitné 10 % z ceny stejně jako u nás. Částka se nepřipočítává při placení, ale nechává se poté na stole. Smlouvat se dá především na trzích, ale často platí, že pokud je částka napsaná, tak platí.

Jak ušetřit

Nejvíce můžete ušetřit na jídle. Když si budete kupovat své a na apartmánu si vařit. Pokud se nechcete nechat ošidit o typická španělská jídla, sledujte restaurace na tripadvisoru, je zde většinou vyfocený jídelní lístek a případné rady od jiných strávníků. Také se vám vyplatí při cestování koupit jízdenky a vstupenky dříve přes internet. Většinou platí, že čím dříve se koupí, tím levnější jsou.

Denní rozpočet

Jedna noc v apartmánu pro dva v Madridu se pohybuje okolo 50 €, pokud chceme ušetřit, za noc v noclehárně dáme asi 20 €. Při hledání ubytování je dobré podívat se na airbnb, ceny jsou zde velice nízko. Stravovat se můžeme u stánků nebo si kupovat jídlo v supermarketech. Jako dopravu v městě můžeme zvolit buď městskou dopravu, nebo si město projít pěšky. Při střední ceně nás den v Madridu vyjde na 60 až 70 €.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Španělska

Nejlepší způsob dopravy do Španělska je pomocí letecké dopravy. Let Praha – Madrid trvá přibližně 3 hodiny. Ale i přesto se najdou lidé, kteří se do Španělska vypraví autem. Například cesta do Barcelony trvá kolem 16 hodin.

Levné letenky do Španělska seženeme z Prahy, ale není špatné se podívat i k sousedům. Například Mnichov, Berlín, Vídeň anebo Krakow či Katowice. Podívat se můžete například na ČSA, Iberia nebo nízkonákladovku Ryanair.

Jak se nejlépe dopravovat

Ve Španělsku je velmi kvalitní hromadná doprava. Ale pokud nechcete být závislí na jízdních řádech, tak je dobrý nápad půjčit si auto. Díky tomu se podíváte i do míst, kde by vás autobus ani nemusel dopravit.

Letecká doprava

Do Španělska létá většina mezinárodních aerolinií a velké množství levných linek. Pravidelné lety se vypravují do Madridu a Barcelony. Dost linek také létá do Palma de Mallorca, Tenerife Sur, Las Palmas de Gran Canaria či Alicante a dalších turistických středisek.

Železnice

Španělská státní železnice se jmenuje RENFE a poskytuje služby, které se neustále zlepšují. Nejrychlejší meziměstské vlaky se jmenují TALGO a AVE. Vlaky označené largo recorrido a regionales y cercanias jsou pomalé a zastavují většinou ve všech nádražích. Jsou sice o mnoho levnější než rychlovlaky, ale cesta bude trvat o několik hodin déle. Ceny a podrobné informace naleznete na: http://www.renfe.com/.

Rychlovlak ve Španělsku

Autobusy

Neexistuje zde celostátní autobusová doprava, ale pouze soukromé společnosti, které provozují linky po celé zemi. Mezi nejznámější a největší patří společnost Alsa. Veškeré informace o dopravě seženete na stránce: https://www.alsa.es.

Půjčení auta

Ve Španělsku patří mezi nejznámější pronajímatele aut společnost Europcar, Avis nebo Hertz. Ale není špatné půjčit si auto i od místních společností. Například na Kanárských ostrovech se jedná o půjčovnu Cicar nebo Orlando. Pokud plánujete půjčit si auto, určitě využijte srovnávače cen Rentalcars.com

Lodní doprava

Z kontinentálního Španělska se díky trajektům můžete dostat i na jeden z mnoha španělských ostrovů. Mezi nejznámější poskytovatele lodní přepravy patří Balearie, Naviera Armas či Grimaldi Lines.

Městská doprava

Městská doprava je ve městech kvalitní a často obsluhuje i příměstské oblasti. Pro velká města, jako jsou Madrid, Barcelona, Sevilla či Valencie, je nezbytností.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Španělská kuchyně

Španělská kuchyně je velmi rozmanitá a chutná. V přímořských oblastech je pokrm dobře stravitelný, lehký, bývá v něm obsaženo spousta ryb, mořských plodů a čerstvé zeleniny. Ve vnitrozemí je v oblibě spíše maso. Patrný je zde vliv maurské kuchyně. Díky slunnému podnebí se ve Španělsku daří velmi dobře vínu, které ke španělské kuchyni a celkové pohodě španělského stolování neodmyslitelně patří.

Typická španělská jídla

Paella – Šafránové rizoto ve speciální pánvi, v níž se připravuje i podává. Základní přísadou je maso, zelenina nebo mořské plody. Variant a kombinací je mnoho podle jednotlivých regionů i podle sezon. Rizoto bývá sytě žluté díky množství šafránu, které dodává jídlu typickou chuť.

Paella

Gazpacho – Oblíbená studená polévka z rozmixovaných nebo pasírovaných rajčat a další zeleniny. Přidává se česnek a cibule.

Gazpacho

Tapas – Jakékoli menší předkrmy (chuťovky) k vínu nebo pivu.

Churros – Pečivo podobné naším koblížkům, namáčí se do horké čokolády.

Na Kanárských ostrovech doporučujeme ochutnat Papas Arrucadas, jedná se o nové brambory vařené ve slupce a slané vodě s Mojo omáčkou. Nejznámější je červená – rojo a zelená – verde.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, nechoďte do restaurací, kam chodí jen turisté. Nejlepší místní jídlo ochutnáte tam, kam chodí místní. Takové podniky najdete pomocí tripadvisoru, vodítkem vám můžou být recenze psané ve španělštině. Španělé rádi chodí večer na skleničku, ať už na sangriu či něco ostřejšího.

Obvyklé ceny v restauracích

Běžné hlavní jídlo seženete obvykle kolem 15 eur. Pivo zde seženete kolem 2,20 € a míchané nápoje se pohybují okolo 6 €. Ceny v restauracích jsou o něco vyšší než ceny u nás.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Surfování

Pokud chcete zkusit surfování, zvolte město San Sebastian. Patří mezi jedno z nejvhodnějších míst k surfování. Je zde několik škol, kde si můžete zaplatit kurz. Pokud máte rádi windsurfing a kitesurfing, navštivte město Tarifa, které leží na jihu Španělska. Všeobecně jsou pro surfování vhodné Kanárské ostrovy.

Pláže

Pláže naleznete okolo celého pobřeží Španělska. Všechny pláže jsou veřejné. Mezi nejlepší pláže patří La Concha Beach v San Sebastianu, Playa de Muro Beach na Mallorce, Playa de Bolomia v města Tarifa.

Mallorca pláž

Městská turistika

Pokud vás baví chození po památkách, tak můžete navštívit například Madrid, Barcelonu, Valencii, Granadu či Córdobu. Ve všech výše uvedených si každý přijde na své. Nemusíte procházet jen historické památky, ale můžete si užít jen španělskou energii a dobré jídlo.

Nakupování

Pokud jedete do Španělska za nákupy, vyplatí se vám pořídit kožené zboží, bundy, kabelky a boty. Jejich cena je oproti České republice nesrovnatelná a stejně tak kvalita. Mezi tradiční suvenýry patří keramika, koberce a krajky. Gurmáni si dovezou kvalitní olivový olej a koření. Kromě malých obchodů a pouličních stánků navštivte proslulý obchodní dům El CorteInglés.

Parky rezervace

Ve Španělsku se nachází patnáct národních parků. Mezi nejnavštěvovanější patří Národní park Picos de Europa. Rozkládá se na ploše 64.660 ha. Představuje vápencové pohoří a nachází se 20 km od pobřeží Biskajského zálivu. Jeho nejvyšším bodem je Torre de Cerredo tyčící se do výšky 2.648 m n. m.

Zimní sporty a střediska

Lyžovat se ve Španělsku dá! Nejznámější středisko je Sierra Nevada v blízkosti města Granada. Lyžařský areál se skládá ze šesti dílčích oblastí: Veleta, Laguna de las Yeguas, Borreguiles, Loma Dílar, Parador a Río.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Jedná se o bezpečnou zemi, není potřeba žádné speciální očkování, stačí dodržovat základní hygienické návyky.

Kriminalita

Všeobecně se dá říci, že Španělsko je relativně bezpečnou zemí. Přesto je zde třeba počítat s určitou mírou obecné kriminality (především jde o kapsářství a drobné krádeže). Taktiky jsou různě kombinovány a kromě běžného kapsářství jsou používány různé způsoby odlákání pozornosti (prodej květin, „neúmyslné" potřísnění oděvu, prokazování dostatečné hotovosti falešnému policistovi).

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky ve Španělsku: +34 91 353 1897, +34 69 998 2307 (nouzová linka)

 • Policie: 091
 • Záchranná služba: 092
 • Tísňové volání: 112
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občané ČR nemusí mít žádné vízum, můžete tuto zemi navštívit pouze s občanským průkazem. Při pobytech nad 90 dnů je povinná registrace na cizinecké policii, kde je vydáno potvrzení. Toto potvrzení obsahuje identifikační číslo cizince, tzv. NIE (obdoba českého rodného čísla), které se užívá v administrativním i v obchodním styku (pro placení daní a pojištění v rámci zaměstnání, při koupi nemovitosti, auta, apod.).

Další dokumenty

Nejsou nutné žádné speciální dokumenty.

Očkování

Není nutné žádné speciální očkování.

Celní předpisy

Cigarety: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku. Alkohol: 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína (z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.

Co vidět a navštívit ve Španělsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Španělsku

Zavřít boční panel

Madrid

Madrid je hlavním městem Španělska. Když se sem vypravíte, nezapomeňte navštívit královský palác Palacio Real a Muzeum Prado. Pokud jste fanouškem fotbalu, tak stadion madridského týmu – Estadio Santiago Bernabéu – pořádá prohlídky. Plaza Mayor je hlavní madridské náměstí, kde najdeme pouliční umělce a muzikanty.

Zavřít boční panel

Barcelona

Když budete v Barceloně, určitě si nenechte ujít návštěvu Sagrada Família. Vstupenky si kupte dříve přes internet, vyjde vás to levněji. Jedná se o nejnavštěvovanější památku v celém Španělsku. Dále musíte navštívit park Güell. Jedná se o rozlehlý park s architektonickými prvky situovaný nad Barcelonou na svahu hory Turó del Carmel obráceném směrem k moři. Cena vstupného při koupi přes internet je 7 € pro dospělého. Nejznámější ulicí je La Rambla. Nalezneme zde velké množství obchodů, kaváren, restaurací a pouličních umělců.

Zavřít boční panel

Granada

V Granadě stojí za návštěvu maurský palác Alhambra. Tento palác se tyčí nad městem. Nejhezčí výhled na Alhambru budete mít z vyhlídky San Nicolas. V blízkosti Granady se nachází i pohoří Sierra Nevada, které nabízí příjemné procházky.

Zavřít boční panel

Córdoba

Córdoba je hlavní město stejnojmenné provincie. Rozkládá se na obou březích řeky Guadalquivir. Córdoba byla založena Kartaginci, pak dobyta Římany a vypleněna Góty. Přestože se zde dochovalo jen velmi málo památek z římské doby, stále zde v podvědomí obyvatel žije duch filozofa Senecy. Nejznámější stavbou ve městě je místní mešita – katedrála Mezquita. Během arabské nadvlády totiž byla ve městě postavena majestátní, středověká mešita. Poté, co se do města opětovně vrátil křesťanský král, se očekávalo, co s mešitou bude. Naštěstí pro všechny milovníky historických staveb se král nerozhodl pro bourání. Mešitu jen nechal předělat na katedrálu, a tak zde dnes můžete obdivovat opravdu jedinečný architektonický úkaz s dechberoucími interiéry. Za návštěvu určitě stojí i místní židovská čtvrť, španělsky Juderia, která je jednou z největších židovských čtvrtí v celém Španělsku. Její začátek naleznete v bezprostřední blízkosti mešity.

Zavřít boční panel

Sevilla

Sevilla je čtvrtým největším městem Španělska a hlavním městem Andalusie, autonomní oblasti Španělska. Rozkládá se na řece Guadalquivir a někdy se mu také říká „perla Andalusie“. Za návštěvu stojí katedrála Panny Marie. Tato monumentální stavba vznikla na místě velké mešity počátkem 15. století. V hlavní kapli se nachází největší oltářní nástavec na světě, na němž pracovalo 26 umělců, aby vytvořilo více než 1.000 figur zobrazujících biblickou historii. Navíc v královské kapli se kromě hrobek významných sevillských vládců, např. Ferdinanda III., ukrývá i hrob Kryštofa Kolumba. Podél řeky nalezneme Torro del Oro, jinak také Zlatou věž. V minulosti byla součástí hradeb a sloužila ke strážení města, vznikla počátkem 12. století díky Maurům. Pokud vás zajímají býčí zápasy, zamiřte do arény Real Maestranza, kde se konají zápasy na nejvyšší úrovni. Zdejší aréna je také nejstarší ve Španělsku. Pokud jste fanouškem Star Wars, musíte navštívit maurský palác Real Alcázar, kde se některé scény natáčely.

Zavřít boční panel

Kanárské ostrovy

Jedná se o sedm hlavních ostrovů – El Hierro, Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, La Palma, Lanzarote a Tenerife. Tyto ostrovy jsou velmi populární mezi turisty, protože je zde teplo po celý rok. Pokud se chcete koupat o Vánocích, není nic lehčího, než si zajet na slunnou Gran Canarii.

Zavřít boční panel

Santiago de Compostela

Toto město, které obývá asi 95.000 obyvatel, je nejznámějším poutním místem v Evropě. V katedrále najdeme ostatky svatého Jakuba Staršího. Poutníci se účastní Svatojakubské poutě, jejíž cesty začínají například v Orléans, ve Francii. Trasy této poutě jsou značeny pomocí turistických značek.

Zavřít boční panel

Valencia

Valencia je třetí největší město Španělska. Je známá především díky impozantnímu architektonickému muzeu nazvanému Město umění a vědy (Ciudad de las Artes). V bývalém korytě řeky (přes které stále vedou mosty) je dnes přes 9 km dlouhý park Jardí del Túria, který je jedním z největších městských parku v Evropě. Určitě stojí za návštěvu.

Zavřít boční panel

Malága

Jedná se o přístavní město. Když zde budete, určitě stojí za návštěvu Alcazaba de Málaga – starý maurský hrad. V dnešní době zde sídlí dvě muzea, v nichž můžete obdivovat obrazy místních umělců. V archeologickém muzeu si můžeme prohlédnout sbírku hispánsko-arabské keramiky a modely hradů. Pokud máte rádi přírodu, bude se vám líbit v La Concepcion Jardin Botanico, tato botanická zahrada obsahuje několik expozic, které vás jistě zaujmou. Také je zde několik tematických pěších okruhů, které jsou navrženy tak, abyste mohli prozkoumat rostliny různých typů.

Počasí a sezóny ve Španělsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Costa Brava, Barcelona a Baleáry
Do měst se vydejte kdykoliv, za mořem od června do října

15 °C

15 °C

17 °C

19 °C

23 °C

26 °C

29 °C

29 °C

26 °C

23 °C

18 °C

15 °C
Andalusie
Vždy hezky a vždy tepleji než u nás, na koupání jen v létě

17 °C

18 °C

19 °C

21 °C

24 °C

28 °C

31 °C

31 °C

28 °C

24 °C

20 °C

18 °C
Kanárské ostrovy
Voda je chladnější celý rok, vyrazte kdykoliv

21 °C

21 °C

22 °C

23 °C

24 °C

26 °C

29 °C

29 °C

28 °C

26 °C

24 °C

22 °C
Baskický záliv
Nejchladněji ve Španělsku, ale vždy tepleji než u nás

10 °C

10 °C

12 °C

15 °C

18 °C

21 °C

22 °C

23 °C

22 °C

18 °C

13 °C

10 °C

Počasí

Španělsko lze rozdělit podle podnebí do čtyř oblastí. U pobřeží Středozemního moře se setkáme s příjemnými teplotami, deštivo tady je pouze na jaře a na podzim. Ve vnitrozemí jsou velmi studené zimy a velmi teplá a suchá léta. Například průměrná teplota v Madridu v lednu je pouze 5 °C a v červenci 25 °C. V severní části Atlantského pobřeží se objevují ostré zimy a klidné léto. Průměrné letní teploty se pohybují mezi 23–30 °C, v zimě kolem 10–13 °C. Kanárské ostrovy se mohou pyšnit stabilními teplotami mezi 18 °C–24 °C po celý rok, prší tady jen několik málo dní v roce a především v zimě.

Sezóny a kdy vyrazit

Dost záleží, co chcete ve Španělsku podniknout. Pokud jedete primárně za mořem, tak nejlepší koupací sezona je v letních měsících od května po září. Na obcházení památek se hodí jaro či podzim. To platí ovšem jen pro kontinentální Španělsko. Pro návštěvu Kanárských ostrovů můžete zvolit jakoukoli část roku. Například přes zimu je zde teplota vody i vzduchu vhodná ke koupání.

Skvělé akce do Španělska

ušetříš až 51%
Tam jsi ještě nebyl!
ušetříš až 78%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 70%
Tam to bude krásný!
178 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu