Země slunce a dobrého jídla

Španělské království se nachází na Pyrenejském poloostrově. Na západní straně sousedí s Portugalskem, na severu hraničí s Francií a Andorou a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělsku také patří Kanárské ostrovy, které leží v Atlantickém oceánu, a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Španělsko omývá z východu Středozemní moře, Atlantský oceán ze západu a na severu se nachází Biskajský záliv.

Španělsko je země dobrého jídla, pití a především hřejivého slunce. Za teplem se zde člověk může vydat kdykoli díky Kanárským ostrovům, kde je teplo opravdu pořád.

Průvodce pro tebe napsal Katelin CZ
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na koupání převážně během léta, za poznáváním kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Španělska

Co vidět a navštívit ve Španělsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Španělsku

Zavřít boční panel

Jerez de la Frontera

Malé městečko na jihu Španělska bude vaším častým výchozím bodem při cestách po Andalusii. Podívejte se do jezdecké školy s andaluskými koňmi, zatančete si flamenco a ochutnejte výtečné sherry.

Průvodce městem Jerez de la Frontera

Zavřít boční panel

Tenerife

Jeden ze sedmi Kanárský ostrovů Tenerife vás naláká nejen za krásnými plážemi, ale především nespoutanou přírodou, které vévodí nejvyšší bod celého Španělska hora Pico del Teide se svými 3 718 metry. Mezi další významná místa Tenerife se řadí národní park Las Canadas del Teide, pyramidy Pyrámides de Güímar či čtyřhodinový trek k soutěsce Masca.

Průvodce ostrovem Tenerife

Zavřít boční panel

Alicante

Typické přímořské letovisko Alicante nabídne ideální zázemí pro kombinovanou dovolenou v podobě pláží a historie. Vydejte se dopoledne na procházku k hradu Svaté Barbory, přes oběd ochutnejte lokální gastronomii v podhradí v historickém centru a odpoledne zakončete koupáním na pláži Playa del Postiguet.

V dalších dnech neotálejte a prozkoumejte i okolí města, jemuž vévodí rozlehlé vinice s ochutnávkou vín a oliv, jeskynní komplex a v neposlední řadě ostrov Tabarca.

Průvodce městem Alicante

Zavřít boční panel

Madrid

Madrid je hlavním městem Španělska. Když se sem vypravíte, nezapomeňte navštívit královský palác Palacio Real a Muzeum Prado. Pokud jste fanouškem fotbalu, tak stadion madridského týmu – Estadio Santiago Bernabéu – pořádá prohlídky. Plaza Mayor je hlavní madridské náměstí, kde najdeme pouliční umělce a muzikanty.

Průvodce městem Madrid

Zavřít boční panel

Barcelona

Když budete v Barceloně, určitě si nenechte ujít návštěvu Sagrada Família. Vstupenky si kupte dříve přes internet, vyjde vás to levněji. Jedná se o nejnavštěvovanější památku v celém Španělsku. Dále musíte navštívit park Güell. Jedná se o rozlehlý park s architektonickými prvky situovaný nad Barcelonou na svahu hory Turó del Carmel obráceném směrem k moři. Cena vstupného při koupi přes internet je 7 € pro dospělého. Nejznámější ulicí je La Rambla. Nalezneme zde velké množství obchodů, kaváren, restaurací a pouličních umělců. 

Průvodce městem Barcelona

Zavřít boční panel

Granada

V Granadě stojí za návštěvu maurský palác Alhambra. Tento palác se tyčí nad městem. Nejhezčí výhled na Alhambru budete mít z vyhlídky San Nicolas. V blízkosti Granady se nachází i pohoří Sierra Nevada, které nabízí příjemné procházky. 

Průvodce městem Granada

Zavřít boční panel

Córdoba

Córdoba je hlavní město stejnojmenné provincie. Rozkládá se na obou březích řeky Guadalquivir. Córdoba byla založena Kartaginci, pak dobyta Římany a vypleněna Góty. Přestože se zde dochovalo jen velmi málo památek z římské doby, stále zde v podvědomí obyvatel žije duch filozofa Senecy. Nejznámější stavbou ve městě je místní mešita – katedrála Mezquita. Během arabské nadvlády totiž byla ve městě postavena majestátní, středověká mešita. Poté, co se do města opětovně vrátil křesťanský král, se očekávalo, co s mešitou bude. Naštěstí pro všechny milovníky historických staveb se král nerozhodl pro bourání. Mešitu jen nechal předělat na katedrálu, a tak zde dnes můžete obdivovat opravdu jedinečný architektonický úkaz s dechberoucími interiéry. Za návštěvu určitě stojí i místní židovská čtvrť, španělsky Juderia, která je jednou z největších židovských čtvrtí v celém Španělsku. Její začátek naleznete v bezprostřední blízkosti mešity.

Průvodce městem Córdoba

Zavřít boční panel

Sevilla

Sevilla je čtvrtým největším městem Španělska a hlavním městem Andalusie, autonomní oblasti Španělska. Rozkládá se na řece Guadalquivir a někdy se mu také říká „perla Andalusie“. Za návštěvu stojí katedrála Panny Marie. Tato monumentální stavba vznikla na místě velké mešity počátkem 15. století. V hlavní kapli se nachází největší oltářní nástavec na světě, na němž pracovalo 26 umělců, aby vytvořilo více než 1.000 figur zobrazujících biblickou historii. Navíc v královské kapli se kromě hrobek významných sevillských vládců, např. Ferdinanda III., ukrývá i hrob Kryštofa Kolumba. Podél řeky nalezneme Torro del Oro, jinak také Zlatou věž. V minulosti byla součástí hradeb a sloužila ke strážení města, vznikla počátkem 12. století díky Maurům. Pokud vás zajímají býčí zápasy, zamiřte do arény Real Maestranza, kde se konají zápasy na nejvyšší úrovni. Zdejší aréna je také nejstarší ve Španělsku. Pokud jste fanouškem Star Wars, musíte navštívit maurský palác Real Alcázar, kde se některé scény natáčely.

Zavřít boční panel

Santiago de Compostela

Toto město, které obývá asi 95.000 obyvatel, je nejznámějším poutním místem v Evropě. V katedrále najdeme ostatky svatého Jakuba Staršího. Poutníci se účastní Svatojakubské poutě, jejíž cesty začínají například v Orléans, ve Francii. Trasy této poutě jsou značeny pomocí turistických značek. 

Zavřít boční panel

Valencia

Valencia je třetí největší město Španělska. Je známá především díky impozantnímu architektonickému muzeu nazvanému Město umění a vědy (Ciudad de las Artes). V bývalém korytě řeky (přes které stále vedou mosty) je dnes přes 9 km dlouhý park Jardí del Túria, který je jedním z největších městských parku v Evropě. Určitě stojí za návštěvu.

Zavřít boční panel

Malága

Jedná se o přístavní město. Když zde budete, určitě stojí za návštěvu Alcazaba de Málaga – starý maurský hrad. V dnešní době zde sídlí dvě muzea, v nichž můžete obdivovat obrazy místních umělců. V archeologickém muzeu si můžeme prohlédnout sbírku hispánsko-arabské keramiky a modely hradů. Pokud máte rádi přírodu, bude se vám líbit v La Concepcion Jardin Botanico, tato botanická zahrada obsahuje několik expozic, které vás jistě zaujmou. Také je zde několik tematických pěších okruhů, které jsou navrženy tak, abyste mohli prozkoumat rostliny různých typů.

Zavřít boční panel

Bilbao

Svébytné největší město baskického regionu nadchne milovníky historie i moderní architektury, stejně jako hornaté krajiny s dramatickým pobřežím Biskajského zálivu.

Průvodce městem Bilbao

Počasí a sezóny ve Španělsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Costa Brava, Barcelona a Baleáry
Do měst se vydejte kdykoliv, za mořem od června do října

15 °C

15 °C

17 °C

19 °C

23 °C

26 °C

29 °C

29 °C

26 °C

23 °C

18 °C

15 °C
Andalusie
Vždy hezky a vždy tepleji než u nás, na koupání jen v létě

17 °C

18 °C

19 °C

21 °C

24 °C

28 °C

31 °C

31 °C

28 °C

24 °C

20 °C

18 °C
Kanárské ostrovy
Voda je chladnější celý rok, vyrazte kdykoliv

21 °C

21 °C

22 °C

23 °C

24 °C

26 °C

29 °C

29 °C

28 °C

26 °C

24 °C

22 °C
Baskický záliv
Nejchladněji ve Španělsku, ale vždy tepleji než u nás

10 °C

10 °C

12 °C

15 °C

18 °C

21 °C

22 °C

23 °C

22 °C

18 °C

13 °C

10 °C

Počasí

Španělsko lze rozdělit podle podnebí do čtyř oblastí. U pobřeží Středozemního moře se setkáme s příjemnými teplotami, deštivo tady je pouze v zimě a na podzim. Ve vnitrozemí jsou poměrně studené zimy a velmi teplá a suchá léta. Například průměrná teplota v Madridu v lednu je pouze 10 °C a v červenci 27 °C. V severní části Atlantského pobřeží se objevují mírné zimy se sněhem a klidné léto. Průměrné letní teploty se pohybují mezi 23–30 °C, v zimě kolem 10–13 °C. Kanárské ostrovy se mohou pyšnit stabilními teplotami mezi 18 °C–24 °C po celý rok, prší tady jen několik málo dní v roce a především v zimě.

Sezóny a kdy vyrazit

Dost záleží, co chcete ve Španělsku podniknout. Pokud jedete primárně za mořem, tak nejlepší koupací sezona je v letních měsících od května po září. Na obcházení památek se hodí jaro či podzim. To platí ovšem jen pro kontinentální Španělsko. Pro návštěvu Kanárských ostrovů můžete zvolit jakoukoli část roku. Například přes zimu je zde teplota vody i vzduchu vhodná ke koupání.

Skvělé akce do Španělska

ušetříš až 40%
A už tam budem?
ušetříš až 35%
Jedem!
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
Říjnová Gran Canaria z Prahy
2 852 Kč
2019-09-26T20:35:00+02:00 0 komentářů
261 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu