Co tady objevíš?

Ačkoli Španělsko okupuje přední příčky návštěvnosti zemí Evropy, ne všem jeho částem věnují turisté stejnou pozornost. Typickým příkladem je autonomní společenství rozléhající se na severu a hraničící s Francií – tedy Baskicko. Právě společenství Euskadi, jak ho označují místní, v sobě zahrnuje krásy všeho druhu, které uspokojí i náročnějšího cestovatele. Bohatá historie, atypická architektura, opojná vína a pří důkladnějším seznámení se i svěží mořský vánek. Zvlášť když se za svůj výchozí bod rozhodnete zvolit pulzující Bilbao, které je zároveň i hlavním městem provincie Vizcava. A jako bonus se všude dá bez problémů domluvit anglicky a v severnějších oblastech Baskicka i francouzsky. 

Připrav se na
3–4 dny
Dostatečný čas pro poznávání samotného Bilbaa. Chcete-li procestovat i okolí, může být i týden málo.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Červenec–srpen
Ideální období k návštěvě, panuje zde příjemných 20 °C.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Tolik si průměrně zaplatíte za zpáteční letenku z Prahy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Guggenheimovo muzeum

Jak již bylo zmíněno, muzeum bylo otevřeno v roce 1997. Od té doby poutá svou pozornost nejen absolutně unikátním exteriérem a neodmyslitelnými maskoty – 12,4 metru vysokým, v květech obaleným Puppy a 9metrovým pavoukům zvaným Maman, ale i originálními expozicemi uvnitř.

Lístky stojí podle aktuálních expozic. Dospělý zaplatí od 10 do 13 EUR a studenti do 26 let či senioři od 6 do 7,5 EUR. Ceny na konkrétní datum si můžete zkontrolovat na webu. Pouze pro připomenutí, muzeum je v pondělí zavřené (až na pár výjimečných dní), proto doporučujeme zkontrolovat si otevírací dobu přímo na stránce muzea. 

Zavřít boční panel

Puente de la Salve

Jako bonus se přímo nad Guggenheimem vine ikonický most Puente de la Salve. Červená barva mostu ještě zřetelněji symbolizuje pulzující pohyb, který je pro město tak typický. Neváhejte, projděte se přímo po mostě, na němž pocítíte atmosféru města, nebo si alespoň udělejte nádherné fotky s tímto ohnivým kolosem v pozadí. 

Zavřít boční panel

Puente de Vizcaya

Dalším mostem, který stojí za povšimnutí, je jednoznačně Puente de Vizcaya. Je nejstarším přepravním mostem na světě, přičemž od svého vzniku v roce 1893 bylo jeho fungování přerušeno jen jedenkrát, a to během občanské války na 4 roky. Dokonce byl most v roce 2006 i zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Využít, co most nabízí, můžete dvojím způsobem. Buď vyjedete jedním ze dvou výtahů na mostní plošinu, odkud se vám naskytne úchvatný výhled na záliv Abra, nebo druhá alternativa nabízí využití kabinové lanovky či gondoly, která je zároveň první svého druhu na světě. Jezdí každých 8 minut a najednou je schopna převézt 6 prázdných aut a pár desítek cestujících. Most nabízí různé typy tarifů a provozních dobu, která je přehledně uvedena na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

El Museo de Bellas Artes de Bilbao

Ruku v ruce s výše zmíněným jde el Museo de Bellas Artes de Bilbao, situované asi 10 minut chůze od Guggenheimu. Kromě stálé sbírky jsou v muzeu k vidění také různé dočasné výstavy. Lístek pro dospělého stojí 10 eur a pro seniora 8 eur. Volný vstup je každý den v čase 18:00–20:00. Osoby mladší 25 let mají vstup zdarma. V úterky je muzeum zavřené. 

Existuje také možnost zakoupit si tzv. Artean Pass, který zahrnuje vstupy do obou zmíněných muzeí. Jeho cena čítá 17 EUR a dá se zakoupit v pokladnách na obou místech. 

Zavřít boční panel

El Museo Vasco de Bilbao

Pro všechny ty, kteří mají zájem blíže poznat historii baskického národa, je správnou volbou El Museo Vasco. Ve 3 podlažích vám muzeum nabídne několik různých aspektů formujících baskickou identitu do podoby, jak ji známe dnes. Kromě stálé výstavy nabízí i řadu dočasných expozic, o těch aktuálních informuje přímo na své webové stránce. I ceny jsou příznivé. Klasický vstup stojí 3 eura, zlevněné 1,5 eura. Každý čtvrtek je vstupné zdarma. Otevírací hodiny se liší, viz oficiální informace.

Zavřít boční panel

Ayuntamiento

Než se naplno necháte pohltit čtvrtí Casco Viejo, zastavte se na chvíli před místní radnicí, tzv. Ayuntamiento. Sídlí na místě bývalého kláštera San Augustin, který byl zničen během první karlistické války. Elegantní, ale přitom výraznou a stylově různorodou budovu poznáte i podle sochy situované před vchodem – The Alternative ovoidu, jehož autorem je Jorge Oteiza. 

Zavřít boční panel

Plaza Nueva

Jako každé správné španělské město, i Bilbao má svou Plaza Nueva (známá také jako Plaza Barria), hlavní náměstí města bylo vybudováno v neoklasicistním stylu. Obklopené je oblouky, tzv. cuevas, které skrývají mnohé taverny či obchůdky se suvenýry. Každou neděli se na náměstí koná blešák, kde si můžete zakoupit staré knihy, známky, mince a dokonce i ptáky. V hlavní budově, která byla dříve sídlem provinční vlády, se aktuálně nachází Královská akademie baskického jazyka. 

Zavřít boční panel

La muralla medieval

Není symboličtějšího místa v čtvrti Casco Viejo než tato středověká zeď. Za normálních okolností byste jí pravděpodobně nevěnovali extrémní pozornost, avšak jejím původním účelem byla ochrana již zmíněných Las Siete Calles, tvořících jádro této historické části. Zároveň byla hraničním bodem mezi 2 způsoby života – uvnitř žili důležití občané s tituly a obchodníci. Za zdmi se rozléhal venkovský život, jehož reprezentanty se stali zemědělci, rybáři a jiné nižší vrstvy. Ať už si vyberete jakoukoli túru po historickém centru s průvodcem, určitě nevynechejte tento bod. 

Zavřít boční panel

Catedral de Santiago

V této majestátní stavbě se mísí několik architektonických stylů, převážně však gotický, čímž její krása ještě více vynikne. Katedrála je dokonce součástí Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Otevřena pro veřejnost je každý den od 10:00 do 20:00 a v měsících červenec a srpen do 21:00. Vstupné zahrnující také návštěvu kostela San Antón stojí 5 eur, pro seniory 4 eura a pro mládež a studenty 3,5 eura. V ceně je i audio průvodce. 

Zavřít boční panel

San Antón

Už zmíněný San Antón má také čím zaujmout. Historická důležitost kostela je umocněna faktem, že nese erb města. Prostřednictvím rozmanitosti architektonických stylů je možné nasát historii, kterou si stavba, jakož i samotné město, prošlo. 

Zavřít boční panel

San Nicolás

Tento kostel poznáte snadno díky 2 věžím a barokní fasádě. V minulosti kostel sloužil jako místo setkání námořníků před tím, než se vyplavili na moře. Pro budovu je typický atypicky osmiúhelníkový půdorys i kopule. 

Zavřít boční panel

Iglesia de los Santos Juanes

Tato stavba v sobě nese prvky jezuitského barokního stylu, ale i renesance. Disponuje jedinečným oltářem a 2 kaplemi na bocích. Je perfektním místem, pokud si chcete na chvíli odpočinout od ruchu města a ponořit se do vlastních myšlenek. 

Zavřít boční panel

Mercado de la Ribera

Pro milovníky tržiště zde máme Mercado de la Ribera, nacházející se v bezprostřední blízkosti řeky Nervión. Trh spatříte už zdálky. Není divu, protože se jedná o největší krytý trh v Evropě. Za jeho branami najdete všehochuť produktů: od čerstvých ryb a masa až po pečivo. Nemalý prostor je vyhrazen i lokálním farmářským produktům, takže opravdu každý si přijde na své. V roce 1990 byl trh dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejkomplexnější trh s potravinami. 

Zavřít boční panel

San Mamés

Fotbalový stadion, praskající ve švech, když hraje domácí tým, vítá návštěvníky od roku 2013, kdy vystřídal svého staršího předchůdce. V současnosti čítá kapacitu 53.332 osob a je jedním z 13 stadionů hostících UEFA Euro 2020. Nachází se zhruba 2 km od Casco Viejo, což však není problém, protože má vlastní zastávku metra a je situován na opačné straně od autobusového nádraží Termibus. Čas od času se zde koná i nějaký koncert. 

Zavřít boční panel

Edificio del Tigre

Z trochu jiného soudku je tato „Tygří budova“. Navržena byla pro společnost Correa el Tigre v roce 1940 a o 2 roky později byl na její vrch upevněn symbol, díky němuž budovu spatříte už zdálky – vypadá jako betonový tygr dlouhý 9 metrů. V minulosti se v budově nacházely dílny a kanceláře, v současnosti se za její stěnami ukrývají luxusní rezidence. 

Počasí a sezóny v Bilbau

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bilbao
Teploty během roku

13 °C

14 °C

16 °C

17 °C

20 °C

23 °C

25 °C

26 °C

24 °C

21 °C

16 °C

13 °C

Počasí

Pokud byste od Bilbaa čekali krásné, věčně slunečné počasí, byli byste nejspíš pořádně zklamaní. 

Díky své poloze je všeobecně Baskicko a konkrétně Bilbao velmi specifickou oblastí Španělska. Oceánské podnebí se postará o mírné zimy, ale i léta. Průměrná roční teplota v Bilbau dosahuje jen 14,1 °C, přičemž nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen s teplotou svěžích 20 °C. Horko vám určitě nebude ani díky častým srážkám náramně připomínajícím typické anglické počasí. Roční průměr činí 1.174 mm. 

Sezóny a kdy vyrazit

Jak je už zřejmé, ideální čas pro návštěvu je právě v létě, kdy se člověk zvyklý na teplé počasí aspoň příjemně osvěží. Nemusíte však podceňovat ani ostatní měsíce, zvlášť zimní, kdy panuje stále průměrných 10 °C a pokud budete mít šťastný den, tak ani nebudete muset vytahovat deštníky. 

Skvělé akce do Bilbaa

ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 59%
Akce starší 2 týdnů
8 starších akcí