Bělehrad

Co dělat v Bělehradě

Plavba po Dunaji

Jedna z nejlepších možností, jak vidět Bělehrad jinak, je nalodit se na 90minutovou plavbu po Dunaji za zvuků tradiční hudby. Ještě zajímavější je podniknout tuto plavbu za soumraku, kdy uvidíte město doslova v jiném světle. Vyplouvá se z přístaviště jacht klubu na Zemunské promenádě (Zemunski kej) v blízkosti obchodního domu Ušče a je dobré si koupit lístky v předstihu. Na palubě si můžete koupit nápoje nebo rovnou posedět na večeři. Lístek stojí 1.250 RSD. Více informací zde.

Trh v Zemunu

Kde nakoupit nejčerstvější ovoce, zeleninu, vajíčka a domácí produkty od místních? Trh na náměstí v části Zemun je docela veliký a kromě zeleniny a ovoce zde najdete také obchůdek s čerstvě namletou kávou, pekárnu nebo rybí sádky. Všechno zboží pochází od místních farmářů, vše je doma vypěstované a sezónní. Domů si odvezte třeba božský ajvar anebo stejně lahodnou marmeládu z arónie. Trh se koná každý den kromě neděle.

Plovoucí bary a restaurace

Přijít si vychutnat kávu, koktejly nebo večeři na jeden z plovoucích domků na Dunaji vydá za ozdravný pobyt v lázních. Ty na relax se nachází u hotelu Jugoslavija. Pokud toužíte po větší akci, vydejte se do barů poblíž Brakova mostu. Večer se mění v noční kluby, velmi populární mezi místní mládeží, kde vám turbofolk nedovolí spát.

Kafany

Původně místa, kde se muži ze sousedství scházeli u skleničky rakije nebo šálku kávy a debatovali nad problémy společnosti. Tak to chodilo v dobách bez televize, ale vlastně je to tak i dnes, jen s tím rozdílem, že o štamgasty už zavadíte minimálně a tradiční písně nahradil turbofolk z rádia.

I přesto existují ještě místa, které vás přenesou do dob dávno minulých. Jedním takovým je Kafana SRFJ pod Brankovým mostem. Tato kafana odkazuje na dobu Jugoslávie, což lze snadno poznat podle výzdoby uvnitř. Pije se stále především rakije nebo domácí káva (domača) a v některé dny hraje živá hudba. Pokud tedy nestihnete návštěvu Muzea Jugoslávije, zajděte alespoň sem.

Na kole celým Bělehradem

Jestli něco v Bělehradu nečekáte, jsou to kvalitní cyklostezky. A jestli chcete poznat blízká i vzdálená zákoutí města, půjčte si kolo a vydejte se na okružní jízdu. Doporučená trasa: od Brankova mostu, přes Nový Bělehrad podél řeky Sávy, tady přejet lodí na Adu Ciganliju a po cyklostezce Sava Mala zpět k mostu. Uvidíte paneláková šedá sídliště, ale také budete mít pohledy na město jako málokdo. Trasa není nijak náročná a i se zastávkou na oběd vydá na půldenní výlet.

Originální suvenýry

DechkoTzar je lokální značka, která původně vyráběla trička pro hudební skupinu. Postupně se stala oficiální značkou suvenýrů s tématem Bělehradu. Kromě triček můžete koupit plakáty, tašky, hrnky a další věci vyrobené z kvalitních materiálů a s výjevy města zasazeného do filmů nebo historických událostí. Obchod najdete blízko hlavní třídy v ulici Gračanička.

Chystáš se do Bělehradu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Jůnová
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.