Průvodce městem
Vzkvétající Bělehrad
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Bělehradě

Jak se dostat do Bělehradu

Letecky

Do Bělehradu létá pravidelná linka z Prahy. 1-2x denně na trase letí místní aerolinka Air Serbia, která nabízí průměrnou cenu za zpáteční letenku kolem 4.500 Kč, může být ale i výrazně více. Dvakrát týdně (vždy v pondělí a pátek, tedy na ideální prodloužený víkend) sem z Prahy létá také čínská aerolinka Hainan Airlines s dálkovým letadlem Airbus A330 (letí po trase Peking - Praha - Bělehrad - Praha - Peking). Zpáteční letenky většinou seženete kolem 3.600 Kč.

Levnější variantou je letět z Bratislavy Ryanairem do jihosrbského města Niš a do Bělehradu pokračovat autobusem. Cesta autobusem pak trvá asi 3 hodiny a stojí 1.150 RSD. Jestli máte ISIC kartu, dostanete slevu.

Autobusem

Další možností cesty z ČR je autobus společnosti Lasta, který v současné době jezdí 4x týdně a jede asi 14 hodin. Zpáteční jízdenky startují zhruba na 2.500 Kč. Cesta vlakem trvá obdobně dlouho, jen se musí přestupovat v Budapešti, legendární přímý vlak Avala, který jezdil neustále zpožděn, byl již zrušený.

Do Bělehradu se dostanete i z okolních zemí, kam už dnes létají nízkonákladové aerolinky. Z bulharské Sofie můžete k cestě do Bělehradu zvolit jak vlak, tak i autobus, i když při volbě cesty autobusem budete muset přestoupit v srbském Niši. Za cestu Sofia – Niš zaplatíte 24 BGN a cesta vám zabere asi 3 hodiny, další 3 hodiny pojedete z Niše do Bělehradu. Vlakem je cesta opravdu dlouhá, trvá zhruba 10 hodin, ale připočítat musíte neznámo jak dlouhou kontrolu na hranici. Lístek stojí 40 BGN a jak je to s přestupy či ne zjistíte na webu bulharských železnic.

Tuzla a Sarajevo jsou také možnou alternativou cestování, protože obě místa mají s Bělehradem přímé autobusové spojení. Odjezdy je možné vyhledat na webu bas.rs. Spojení s Temešvárem bylo bohužel v roce 2017 zrušeno.

Jak cestovat po Bělehradu

Město má skvělý dopravní systém tramvají a autobusů, které jezdí i do vzdálenějších míst za Bělehrad. V době dopravní špičky mezi 16.–17. hodinou musíte počítat s dopravními kolonami, hlavně mosty jsou ucpané. Pomyslný dopravní uzel městských autobusů se jmenuje Zeleni Venac a nachází se jen pár kroků od centra města.

Ceny jízdenek jsou opravdu nízké, takže není nutné pokoušet štěstí. Jednorázová jízdenka stojí 89 RSD a platí 90 minut, 150 RSD zaplatíte u řidiče. Při pobytu na více dní doporučujeme koupit si tzv. BusPlus kartu, s níž můžete cestovat 1, 3 nebo 5 dní. Platí se drobný poplatek za vystavení karty a pak částka poměrná počtu dní a zón, kdy na prozkoumání Bělehradu stačí zóna 1 + 2. Kartu můžete koupit téměř v každém kiosku, ale pozor na to, že karta neplatí na noční linky mezi půlnocí a 4. hodinou ráno. Jednorázovou jízdenku si nezapomeňte označit při nástupu do autobusu nebo tramvaje, zatímco BusPlus Kartu stačí označit jen při první jízdě. Další možností je dobíjecí karta, kam si nahrajete kredit a při každé cestě se vám odečte cena podle zóny, kam jedete. Na dobíjecí kartu může cestovat i více osob najednou a její pořízení stojí 250 RSD.

Samozřejmě je snadné se v centru pohybovat pěšky. Pěkná procházka se naskytne také z centra podél Dunaje až do části Zemun, cesta zabere asi 50 minut.

Další možností je půjčit si kolo, nejvíce půjčoven najdete na promenádě podél Sávy a Dunaje. Můžeme doporučit například kola z Planet Bike u hotelu Jugoslavija.

Co tady objevíš?

Srbské hlavní město a bývalé hlavní město Jugoslávie se nachází na severu Balkánského poloostrova. Poloha na soutoku řek Dunaje a Sávy určovala význam města po staletí nejen z obchodního hlediska, ale také jako hranici habsburské říše.

Z rozděleného a rozbombardovaného města se špatnou pověstí se Bělehrad v posledních letech proměňuje v moderní metropoli, která láká stále více baťůžkářů z celého světa. Pořád si však uchovává balkánskou duši, městem se line turbofolk, obchoduje se na ulicích a rakija se konzumuje ve dne v noci. Samotné město i jeho okolí nabízí opravdu širokou nabídku aktivit a díky společné historii si v Bělehradě budete připadat jako doma. Promenáda podél Dunaje, seznámení s velikánem Nikolou Teslou nebo rekreační ostrov Ada Ciganlija, to vše byste neměli vynechat. A co teprve večerní plavba po Dunaji!

Průvodce pro tebe napsal Tereza Jůnová
Připrav se na
2 dny
Za tu dobu projdete hlavní třídu, navštívíte nejvýznamnější památky a večer posedíte v nějaké typické kafaně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Nejlepší období je od dubna do října, ale městské turistice nezabrání ani zimní počasí.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Průměrná cena letenky z Prahy, akce se objeví jen výjimečně.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tereza Jůnová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu