Průvodce státem

Srbsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Nepoznaná pohádková země

Okouzlující země nížin, hor i několika stovek pohádkových kostelů. Tato země vás bude fascinovat doslova na každém kroku. Vydejte se námi do Srbska, země zatím málo poznané.

Víza
Na občanku
Do Srbska můžeš na pas a občanku s dobou pobytu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Velmi podobně jako u nás, obecně o pár stupínků tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 66 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Srbska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Jako samostatný stát vzniklo Srbsko 5. června 2006 po rozpadu soustátí s Černou Horou. Svou historii má však velice rozmanitou. Nejprve se na jeho území vystřídalo několik národů jako např. Římané, Keltové, Huni i Slované, přičemž z této doby pochází první zmínka o tzv. „Bílém městě“ na Dunaji, a to z roku 878. Pak přichází Maďaři, Turci. Rakušané v době 1. světové války okupují toto území, po válce se země stane Královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců a od roku 1929 je nazváno královstvím Jugoslávie. Za druhé světové války je bombardováno Němci, na jejím konci pak Angličany i Američany. Osvobozeno je až Rudou armádou za vlády Jozipa Broze Tita. Díky němu se Jugoslávii daří, neklid opět přichází po jeho smrti. Nejprve dochází k rozpadu Jugoslávie a vypuká občanská válka. V roce 1999 je opět bombardováno letadly NATO jako reakce na konflikt v Kosovu. Nyní se situace již uklidnila a Srbsko se stává „bezpečnou“ zemí. Otevírá dveře Evropě a čeká ho lepší budoucnost.

Lidé

Obyvatelé Srbska jsou Srbové z 82 %, dále zde naleznete Albánce a v severní části Srbska pak spoustu dalších menšin jako např. Maďaři, Rumuni, Slováci a Rusíni. Narazit tu můžete také na nepočetnou českou menšinu.

Hlavním náboženstvím je pravoslaví, které vyznávají hlavně Srbové a Rumuni. Albánská menšina vyznává islám. S muslimy se setkáte i na západě Srbska v Sandžaku, kde islám vyznávají muslimští Slované.

Svátky

 • 1. a 2. 1. – Nový rok
 • 7. 1. – Vánoce
 • 14. 1. – Ortodoxní nový rok
 • 27. 1. – Den sv. Savy
 • 15.–16. 2. – Den státnosti republiky Srbska
 • 14.–17. 4. – Velikonoční svátky
 • 22. 4. – Den vzpomínky holokaustu
 • 1.–2. 5. – Svátek práce
 • 9. 5. – Den vítězství
 • 28. 6. – Sv. Vitus
 • 21. 10. – Den vítězství 2. světové války
 • 11. 11. – Den příměří
 • 31. 12. – Silvestr

Uvádíme pouze nejvýznamnější svátky Srbska. Slaví se zde však nejen svátky výše zmíněné, ale také různé zvyklosti, díky nimž mohou mít místní lidé volno, a tak může být v obchodech zavřeno.

Kultura

Z hlediska migrace národů jsou zejména na stavbách k vidění nejrůznější vlivy. Lidé jsou zde převážně pravoslavní, proto lze vidět spoustu pravoslavných kostelů. Narazíte tu též na několik mešit zbudovaných pro muslimy. Nemusíte mít žádné obavy z jakýchkoli výtržností, lidé těchto dvou náboženských vyznání spolu žijí v míru.

Ovlivnění ostatními národy poznáte také v místní kuchyni, literatuře, hudbě a tradicích.

Chrám Sv. Sávy

Jazyk

Mluví se zde srbsky, což je zároveň jediný evropský jazyk, který stále ještě využívá jak cyrilici, tak latinku. Srbská cyrilice je oficiální abecedou Srbska.

Turismus

Srbsko navštěvuje stále více lidí. Významnou roli hraje také jeho poloha jako tranzitní země, díky čemuž se zde zastavují i turisté, kteří mají namířeno do úplně jiné země a zde si na chvíli odpočinou, objevují místní památky a pak pokračují ve své cestě dál. Spousta cestovatelů je místní čarovnou krajinou tak nadšena, že se sem velice ráda vrací.

Geografie

Srbsko je vnitrozemský stát zabírající rozlohu 88.361 km2 (s Kosovem). Hlavním městem je Bělehrad. Nachází se uprostřed Balkánského ostrova. Hraničí s Maďarskem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou, Kosovem, Makedonií, Bulharskem a Rumunskem.

Na severu země se rozkládá Panonská nížina, kterou protéká řeka Dunaj se svými přítoky. Na západě a v centru země se rozprostírají Dinárské hory, na východě Valašská nížina.

Přírodní jezera jsou zde velice vzácná a jsou malá. V Srbsku leží četná umělá jezera, která zde často plní funkci přehrady. Největší z nich jsou pak Železná vrata, vysoká asi 63 m a ležící na Dunaji.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Srbský dinár

Nynější srbský dinár pochází z jugoslávského dináru. V provincii Kosovo, která vyhlásila nezávislost, se používá euro.

Jeden dinár tvoří 100 para. Mince, s nimiž se můžete setkat, mají hodnotu 1, 2, 5, 10 a 20 dinárů. Na každé minci je název v latince i cyrilici. Bankovky jsou v hodnotách 10, 20, 50, 100. 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 dinárů. Na bankovkách najdete vyobrazeny významné osobnosti.

100 RSD = 21,85 Kč (kurz k 8. 9. 2017)

Srbský dinár

Směnárny a platba kartou

Na bankomaty narazíte všude, dalo by se říct i na větších vesnicích a mnohdy tomu tak doopravdy je. Bankomaty vám ušetří i návštěvu směnárny, protože v nich pohodlně vyberete tolik dinárů, kolik zrovna potřebujete.

Rozšířené jsou také platební terminály, zejména ve velkých nákupních centrech a turistických centrech.

Kolik co stojí

V Srbsku budete možná mile překvapeni tím, že sem nejezdí extrémní množství turistů jako např. Do Chorvatska, tak se zde setkáte s levnějšími cenami. Opět platí pravidlo, že ve větších městech je dráž než v zapadlých vesničkách. Ovšem jak co. Některé řetězce mají ceny srovnatelné v celé zemi. Uvedené ceny jsou orientační.

Příklad cen:

 • Jídlo o třech chodech ve středně drahé restauraci – 1.000 RSD
 • Jídlo v klasické restauraci – 600 RSD
 • Fast food – 470 RSD
 • Místní pivo 0,5 l – 150 RSD
 • Voda 0,33 l – 70,30 RSD
 • Jednosměrná jízdenka místní dopravou – 89 RSD
 • Litr benzinu – 144,10 RSD

Spropitné a smlouvání

I přes to, že dříve nebylo v Srbsku zvykem dávat spropitné, cestovní ruch vše změnil. Platí zde nepsané pravidlo dát spropitné 10 % a více, což značně otevírá jejich srdce.

Smlouvání je zde na místě. Zpravidla smlouvejte, smlouvejte a opět smlouvejte. Jste na jihu a místní smlouvají rádi. Jen u toho nezvyšujte hlas.

Jak ušetřit

Určitě ušetříte včasnou koupí letenky, a to hned zpáteční. Pohodlně se do Srbska dostanete např. z Prahy.

Zvolte levnější typ ubytování. Vynechejte hotel a vyberte si skromnější ubytování. Zvýšíte tak i šanci, že potkáte další milé lidi.

Cestujte ve více lidech. Celkové náklady rozpočítají a vy si užijete více zábavy.

Stravujte se ve fast foodech místo v restauraci, pěkně na ulici ve stánku a zároveň tak poznáte život místních. Zde platí jednoduché pravidlo – tam kde je nejvíce lidí, tam dobře vaří.

Na kratší vzdálenosti se vzdejte pohodlí autobusu a zvolte chůzi v kombinaci se stopem. Během cesty tak můžete obdivovat krásu přírody.

Aby vám už „neulítla“ žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Do 4.000 RSD za osobu/den jako nízkorozpočtový cestovatel se vejdete, pokud zvolíte ubytování v hostelu, stravování formou fast foodu a místní hromadnou dopravu

Se zlatou střední útratou za osobu/den vyžijete do 10.000 RSD, pokud si vyberete pokoj v hotelu, jídlo v restauraci, nějaký ten vstup do muzea a sem tam využijete taxi.

Útrata nad 10.000 RSD osoba/den vás nemine, když budete chtít rozhazovat. Zaplatíte si luxusní hotel, výlety se soukromým průvodcem, obědy i večeře v restauraci.

Útrata je samozřejmě orientační, vždy záleží na sezoně, kdy tam jedete i na kurzu měny.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Srbska

Do Srbska se můžete pohodlně dostat po vlastní ose autem. A to např. nejrychlejší trasou Praha–Brno–Bratislava–Budapešť–Szeged–Novi Sad–Bělehrad. Počítejte s cca 11 hodinami jízdy (pokud nenarazíte nikde na žádné kolony atd.). Některé úseky dálnic jsou zpoplatněny. Před jízdou vlastním autem zkontrolujte platnost zelené karty, technického průkazu a dalších dokumentů. Cesta vlastním autem je sice zdlouhavá, zato se ale v Srbsku již můžete vydat kamkoli, aniž byste řešili další způsoby dopravy.

Další variantou, jak se sem dostat, je např. využít leteckých společností, např. Air Serbia nebo Hainan Airlines. Letí přímo z Prahy a doba letu trvá cca 2 hodiny. Letí se bez přestupů.

Do Srbska se můžete dostat také vlakem, v lůžkovém voze, cesta trvá kolem 17 hodin a jízdenku zakoupíte u Českých drah.

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusová doprava

Cestování autobusem po Srbsku je celkem pohodlné. Především na hlavních trasách jezdí autobusy poměrně často. Cena za jednosměrnou jízdenku např. z Bělehradu do Niš, což je asi 240 km, zaplatíte asi 15 eur. Pokud jste držitel nějaké slevové karty, např. ISIC atd., zkuste ji uplatnit, a to nejenom zde, ale i na různých památkách. Komplikace s tímto druhem dopravy můžete zaznamenat např. o víkendech nebo v době svátků, a to na vedlejších trasách, kdy bývá problém se do odlehlejších míst dopravit.

Železniční doprava

Je tvořena především hlavními tahy mezi bývalými jugoslávskými republikami. Z Vojvodiny, kde je dopravní uzel, se můžete dostat do Rumunska, Chorvatska nebo Maďarska. Využít můžete různé slevy a akce, cena je srovnatelná s dopravou autobusovou. Pro svoje pohodlné cestování můžete využít také lůžkové vozy.

Srbské železnice

Silniční doprava

Srbskem prochází dálnice ve směru Subotica – Bělehrad – Niš a napojuje se do sousedních zemí. Dálnice je placená, mýto se platí na mýtních branách a uhradit jej můžete v dinárech, eurech nebo platební kartou. Směrem na jih se stav silnic zhoršuje, výmoly na silnici, ale pro Čecha nejsou nic nového. Pozor na omezení rychlosti, platí zde omezení rychlosti shodné s Českou republikou, jen mimo obec je povolená maximální rychlost 80 km/h a na dálnici 120 km/h.

Pokud do země nejedete vlastním autem, můžete si jej půjčit např. u www.rentalcars.com, kdy si auto v pohodlí vyzvednete na místním letišti a zase je sem vrátíte.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Srbská kuchyně

Byla po dlouhou dobu ovlivňována kuchyněmi sousedních zemí i kuchyní slovanskou, řeckou nebo tureckou. V hojné míře je zde zastoupeno mleté maso, sýry, pečivo nebo místní zákusky. Mezi speciality patří pljaskavica, čevabčiči nebo džuveč, z nápojů pak rakije.

Burek – Je listové těsto se sýrem (ale nemusí být), mletým masem nebo špenátem. Je hodně vydatný, skvěle vás zasytí. Hodí se i jako svačina s sebou na cesty.

Pljeskavica – Typické balkánské jídlo. Jedná se o placky z grilovaného mletého vepřového nebo jehněčího masa servírovaného ve světlém lepkavém chlebu zvaném lepinja. Vynikající je např. se zeleninou, jako jsou rajčata, zelí, kdo má rád cibuli, určitě si ji tam dejte. Mezi ochucovadla patří majonéza, kečup, hořčice atd.

Pljeskavica

Čevapi – Je vlastně totéž co pljeskavica, jen čevapi má tvar válečků.

Sarma – To jsou závitky mletého masa dušené ve vinném nebo zelném listu, bývá přidána taky rýže. Po podušení se někdy nakládá, aby déle vydržela.

Ražnjići Jak už název vypovídá, tento pokrm je znám i u nás v České republice. Jedná se o kousky masa se zeleninou na špízu. Maso je nejčastěji vepřové, pokud se jedná o muslimy, pak je jehněčí.

Roštilj – Je výraz pro grilování. Často se s ním můžete setkat u stánků s jídlem. Znamená to, že vám zde připraví vámi vybranou pochoutku přesně tak, jak budete chtít.

Gibanica – Tu budete milovat, pokud dáváte přednost zelenině. Jsou to plátky prokládané těstem, sýrem nebo i vajíčkem, kořením nebo bylinkami. Vše je krásně zapečené a nakrájené na řezy.

Téměř na každém kroku se zde můžete také setkat se zelím. Jejich zelný salát je úplná pochoutka, vyrábí se z čerstvého zelí, soli, pepře a olivového oleje.

Ze sladkostí můžeme doporučit přeslazené želé lukum nebo ořechovou baklavu.

Káva – Kávu zde pije téměř každý Srb a připravuje se v malé kovové konvičce zvané „džezva“. Káva se smíchá s vodou hned zkraje a vše se nechá asi třikrát vzkypět. Podává se v maličkých šálcích.

Pálenky – Ze švestek se vyrábí šljivovica nebo z meruněk kajsijevačka.

Nezapomeňte ochutnat místní pivo Jelen a Nikšićko.

Jak se stravovat jako místní

Jednoduše nechoďte do restaurací, ale stravujte se v ulicích s místními. Vynikající jídla vám nabídne stánek s rychlým občerstvením. Opět, jako ve všech zemích, platí pravidlo, že se dobře vaří tam, kde postává nejvíce lidí. Tento způsob stravování vám ušetří další peníze a navíc můžete dát řeč s místními a dozvědět se zajímavé věci.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v průměrné restauraci se pohybují od 400–750 RSD, záleží na typu jídla. Pokud chcete ušetřit, zvolte fast food.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

iBikeBelgrade

iBike je vynikající způsob, jak nenáročně procestovat hlavní město. Půjčit kolo si můžete už na 3 hodiny nebo klidně i na celý den. Navštívíte nejvýznamnější památky, dozvíte se více o historii od místního průvodce, který se vám po celou dobu bude věnovat. Cena se pohybuje od 15 eur/osoba/3 hod. nebo 40 eur/osoba/den.

Belgrade ZOO

Bělehradskou ZOO naleznete přímo v centru města, v parku Kalemegdan. Byla založena v roce 1936 a patří mezi nejstarší ZOO v Evropě. Její plocha činí okolo 7 hektarů a nabídne vám cca 1.700 zvířat domácích i exotických. Mezi unikáty patří bílí lvi, tygři, americký bizon, polární vlk, lední medvěd i skunk. To vše aby ladilo do názvu Běle-hrad.

Palic ZOO

Rozkládá se asi na 10 hektarech a byla založena v roce 1949. Nachází se na severu Srbska v Palici. ZOO zahrada byla otevřena v roce 1949 a nyní je domovem asi 65 cizokrajných druhů nejrůznějších zvířat. Obdivovat zde můžete také více jak 270 druhů stromů a keřů, kdy severní část je zalesněna stálozelenými stromy a ta jižní je převážně listnatá.

Kopaonik

Kaopanik je název pohoří na rozmezí Srbska a Kosova. Jeho délka dosahuje 75 km. Nejvyšším vrcholem je Pančicév vrch s výškou 2.017 m. Toto pohoří je ideální pro zimní sporty i letní pěší turistiku. Disponuje 25 vleky. V centrální části se nachází národní park.

Lyžařské středisko Kopaonik

Lido Beach

Pěkná malá písčitá pláž Lido, pojmenovaná podle pláže Lido v Benátkách se nachází na severním cípu ostrova zvaného Veliko ratno ostrvo na řece Savě. Ubytovat se tu nedá, jelikož se na ostrově nesmí stavět, zato si tu pěkně zaplavete.

Bovansko Jezero (Soko Banja)

Je jezero nacházející se u Sokobanjska Moravici u Bovna. Jedná se o umělou vodní nádrž vytvořenou v roce 1978. Jeho délka činí kolem 8 km a šířka cca 500 m. Je známý především pro rybáře díky hojnosti ryb. U jezera se dá také krásně koupat.

Wild Serbia – WS Adventures

S touto společností se rozhodně nudit nebudete. Vezme vás na místa, kam se běžný turista nedostane. Zvolit si můžete klasickou túru, kolo, kajak, kanoi nebo třeba speleologii. Společnost sídlí v městě Valjevo.

SRP Carska Bara

Ekosystém Carska Bara může nabídnout mozaiku jezer, rybníků, řek, mokřad, nekonečných luk a pastvin, stepí atd. Naleznete ho v Srednji Banat, na jihozápadě od Zrenjaninu. Má tvar písmene S. Na celkové ploše 1.676 hektarů zde byla zřízená ochranná zóna zahrnující asi 7.500 hektarů. Naleznete tu asi 500 druhů rostlin, množství hmyzu, ryb i obojživelníků, ptáků a savců.

Festivaly

Festival balkánské hudby

Tento festival si můžete užít v srpnu v městečku Guča nacházející se ve středu Srbska. Čekají na vás desetitisíce lidí tancujících na dechovku různých národností.

Festival Exit

Festival Exit, který se pořádá od roku 2000, se stal jedním z nejslavnějších v Evropě. Každoročně se koná v srbském městě v Novi Sad v prostorách Petrovaradínské pevnosti. Atmosféru tohoto festivalu si nesmíte nechat ujít!.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Mějte na paměti, že v Srbsku je horko, především v letních měsících. Proto nezapomeňte doplňovat tekutiny, ať nejste dehydratovaní.

Pokud budete překonávat vyšší výškové rozdíly, myslete na to, že se zde může docela rychle změnit teplota. Mějte proto s sebou i teplejší kousky oblečení, přesto, že se vám v nížině zdá být teplo.

V zimě zde dávejte pozor na nebezpečí vzniku lavin. Pokud je někde vyhlášeno její nebezpečí, pak do oblasti raději nevstupujte.

Nezapomeňte na řádné cestovní pojištění, než dorazíte do Srbska, zařiďte si ho raději s předstihem. Pokud berete nějaké léky dlouhodobě, nechce se ještě zkontrolovat vaším ošetřujícím lékařem před cestou a vezměte si dostatek těchto léků s sebou.

Kriminalita

V Srbsku je situace po stránce bezpečnosti stabilizovaná. V hlavním městě se můžete setkat s pouličními krádežemi menšího rozsahu, vždy se vyplatí dávat větší pozor především v houstnoucím davu a vyhýbat se zapadlým uličkám.

Riziko katastrof

Srbsko není seismicky aktivní země, nemusíte se tedy bát zemětřesení.

Pokud se zde vydáte za zimními sporty, určitě si dávejte pozor na laviny.

Internet a elektřina

Zásuvky jsou zde převážně klasické, adaptér zde potřebovat nebudete. Jen pozor na třífázové zásuvky, do nich raději telefon nezapojujte.

Na internet narazíte nejen v hotelech a v různých ubytováních, ale také v kavárničkách a téměř všude je zdarma, počítá se zde jen konzumace nápoje během užívání internetu.

Důležité kontakty

Zde uvádíme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

 • První pomoc – 194
 • Hasiči – 193
 • Policie – 192
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Do Srbska se cestovatelé dostanou pohodlně bez víza (do 90 dnů pobytu), navíc zde postačí i občanský průkaz. Platí zde však přihlašovací povinnost do 24 hodin a je vydána tzv. bílá karta. Doporučujeme uchovat doklady o zaplacení ubytování až do opuštění území Srbska pro případnou kontrolu. Pokud se ubytujete v hotelu, penzionu atd., pak vás přihlásí ubytovací zařízení, popř. majitel nemovitosti. Je důležité vědět, že před odjezdem se musí každý odhlásit sám.

Očkování

Do Srbska není žádné očkování povinné. Mezi doporučená očkování patří hepatitida A, hepatitida B a nezapomeňte si ověřit platnost očkování proti tetanu a spalničkám.

Celní předpisy

Bezcelně můžete dovézt věci pro osobní potřebu v odpovídajícím množství na jednu osobu.

Na hraničním přechodu se nezapomeňte přihlásit a nechat si vystavit doklad k radiostanici instalované ve vozidle. Je zde zakázán dovoz omamných a psychotropních látek i jedů.

Pokud chcete vzít zvíře s sebou, nezapomeňte předložit mezinárodní očkovací průkaz a veterinární potvrzení, že se zvíře nepohybovalo na místě s infekční nemocí. Toto potvrzení rozhodně nesmí být starší 90 dnů.

Co vidět a navštívit v Srbsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Srbsku

Zavřít boční panel

Řeka Uvac a kaňon

Zde můžete obdivovat nedotčenou krásu přírody, hluboký kaňon řeky Uvac rozkládající se mezi městy Sjenica a Nova Varoš. Mezi zajímavosti patří skalní stěny, nespočetné jeskyně. Oblast je hnízdištěm vzácných ptáků, např. supa bělohlavého. Za Osmanské říše zde vzniklo mnoho pravoslavných kostelů. Údolím řeky vede i železnice ve směru Bělehrad-Bar.

Zavřít boční panel

Sirogojno

Sirogojno je malá vesnice ležící u hory Zlatibor. Dalo by se říct, že jde spíše o skanzen rozprostírající se téměř na 5 hektarech. Z domů můžete spatřit pekárnu, mlékárnu i hostince, vše pocházející z 19. stol. V roce 1983 byla tato oblast vyhlášena mimořádnou kulturní památkou.

Zavřít boční panel

Železná vrata a Kazanská soutěska

Kazanskou soutěsku, dlouhou 9 kilometrů, najdete na středním toku Dunaje u srbsko-rumunské hranice na přehradě Železná vrata. Přehrada byla vybudována v 70. letech 20. století a je využívána k plavbě na moře. Do soutěsky se můžete vydat lodí na jedenapůlhodinový výlet na rychlém člunu. Loď vyráží z nedaleké Oršovy.

Zavřít boční panel

Vodopád Jelovarnik

Je druhý nejvyšší vodopád v Srbsku. Má výšku 71 m a nachází se v oblasti Jelovarnik. Místní přírodní rezervace se rozkládá na ploše 57 hektarů a obdivovat zde můžete nejrůznější faunu i flóru.

Zavřít boční panel

Řeka Drina

Pokud rádi rybaříte, chtěli byste chytit něco velkého, ale v pomalých řekách, určitě se vydejte k řece Drině. Zde máte vysokou šanci chytit pořádného sumce.

Zavřít boční panel

Vojvodina

Krásná zemědělská krajina a malebná údolíčka plná čerstvé ovoce a zeleniny, to je okolí Vojvodiny.

Zavřít boční panel

Deliblatské peščary

Deliblatská peščara je oblast s písečným podložím, se stepní vegetací. Naleznete ji ve Vojvodině. Název získala podle obce Deliblato, která se nachází v její blízkosti. To je pozůstatek největší pouštní krajiny v Evropě. Oblast je přírodní památkou a k vidění je zde celá řada ptáků i více než 900 druhů rostlin.

Zavřít boční panel

Národní park Djerdap

Chráněná oblast zaujímá více než 94.000 hektarů, je situována v severovýchodní části Srbska. Byla vyhlášena národním parkem v roce 1974. Většinu území pokrývají lesy. Asi 9 % však připadá na řeku Dunaj protékající tímto územím, a tak národní park patří také mezi národní říční rezervace. Dunaj protéká třemi kaňony – Golubačka klisura, Gospodjin vir a Veliki i Mali Kazan. Nalezneme zde také archeologické památky, např. zbytky Trajanova mostu u městečka Kladovo. Most se datuje do období roku 105 n. l.

Zavřít boční panel

Rajačke pimnice

Tuto oblast vinných sklepů nalezneme kousek od hranic s Bulharskem, mezi Negotinem a Zaječarem. Víno se zde pěstuje již od římského období. Místní vinaři si mysleli, že víno potřebuje klid, a tak stavěli sklepy mimo obec. Některé sklepy jsou jednopodlažní, jiné jsou několikapatrové i s patrem obytným. Celkem se zde nachází asi 196 stavení, starých asi 200 let. Sklepy jsou udržované, dá se vstoupit dovnitř, ochutnat místní víno (silné a těžké) nebo si lahev vína i koupit. Procházky zde jsou velice romantické. Od roku 1980 je celá oblast sklípků památkově chráněna.

Zavřít boční panel

Palácový komplex Felix Romuliana

Římský palácový komplex na východě Srbska (asi 11 km od města Zaječar) je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Císař Galera jej nechal vystavět po vítězství nad Peršany. Toto nedokončené sídlo císaře Galera bylo opraveno a určitě stojí za návštěvu. Stavba pochází ze 3. a 4. století.

Zavřít boční panel

Hora Rtanj

Hora je nejvyšší hora srbské části Karpat. Nachází se na východě země mezi městy Boljevac a Sokobanja. Její tvar je ve tvaru pyramidy a mnozí věří v její magické účinky. V jejím okolí naleznete spoustu jeskyní, podzemních pramenů a ohnivých koulí.

Zavřít boční panel

Nišská pevnost

Nišská pevnost, nejlépe zachovalá osmanská památka z 18. století, se nachází pár minut chůze od centra města. Součástí komplexu jsou také turecké lázně, mešita a vidět můžete také věž Čelé kulu, v jejímž zdivu jsou prý lebky bojovníků. Zde na soutoku řek Nišavy a Jižní Moravy naleznete také pozůstatky dávné Via militaris, která spojovala byzantskou Konstaninopol s Bělehradem.

Zavřít boční panel

Klášter Poganovo

Klášter Poganovo naleznete na břehu řeky Jerma u obce Poganovo. Je jedním z nejcennějších památek srbské středověké kultury. Byl postaven pravděpodobně v roce 1390. Patří pravoslavné církvi. Je postaven z vrstev kamene a cihel.

Zavřít boční panel

Pevnost Petrovaradín

Pevnost je dominantou městské čtvrti Novi Sad, tyčí se nad řekou Dunaj. Pochází z roku 1692, kdy se zároveň v Srbsku odehrávalo stěhování Srbů. Část Petrovaradín byl nejdříve součástí Uherska, pak Jugoslávie a dnes patří Srbsku. Bylo sídlem umělecké tvorby. Nachází se zde spousta podzemních chodeb a katakomb.

Zavřít boční panel

Bělehrad

Kalemegdan

Jeho doslovný název v překladu znamená „místo pro boj“. V době, v roce 1867, kdy Turci opustili hlavní město Bělehrad, se tato pláň stala parkem, tedy ideálním místem pro procházky i relax. Vše je zde původní. Obdivovat můžete různé věžičky, kostel sv. Petky, studny i sochy. Za návštěvu stojí muzeum i galerie.

Věž Gardoš

Věž Gardoš, známá také jako věž Milenia nebo věž Sibinjanin Janka, byla postavena na oslavu 1.000 let maďarského osídlení v Panonské pláni. V noci ji můžete vidět krásně osvětlenou. Patří také mezi kulturně-historické památky.

Kostel sv. Sava

Tento pravoslavný kostel naleznete na náhorní plošině Vračar v Bělehradu. Je to místo, kde v roce 1595 spálili Savovy ostatky. Sava byl zakladatel srbské pravoslavné církve a kostel je mu zasvěcen. Chrám je jednou z nejfotogeničtějších památek Srbska a má tvar řeckého kříže. Jeho rozloha v přízemí činí 3.500 m2, v galerii sboru může sedět až 800 pěvců. Fasáda je tvořena z žuly a mramoru, vnitřní výzdoba z mozaiky.

Muzeum avianotiky

Za návštěvu také stojí muzeum letectví v Bělehradě. Bylo založeno roku 1957 a nachází se nedaleko mezinárodního letiště Nikola Tesla. Muzeum disponuje více než 200 letadly, s nimiž létali jugoslávské i srbské letky, několik letadel civilních i soukromých. Ty nejcennější kousky naleznete v hlavní budově. Mezi další vystavované exponáty patří různé motory, radary i rakety a další přístroje.

Titovo mauzoleum

Hrob bývalého jugoslávského prezidenta J. B. Tita můžete navštívit v Bělehradu. Dozvíte se zde také spoustu informací o jeho soukromém životě.

Královský palác

Královský palác v centru Bělehradu se dělí na Starý a Nový palác. Ten Starý byl vystaven za vlády krále Milana, v době, kdy bylo vyhlášeno Srbské království. O ten Nový se postaral až král Petr I.Karadžordževič a tvoří jeden celek s palácem Starým.

Pískovcové vrhy nad Dunajem

Krásné výhledy budete mít z pískovcových vrchů rozkládajících se na pravém břehu Dunaje, severně od Bělehradu.

Zavřít boční panel

Jeskyně Stopica

Za vznikem jeskyní stojí řeka Trnava, která zde vyhloubila cca 1,7 km tunelů. Naleznete zde třpytivé kaskády i 9,5 m vysoký vodopád zvaný „zdroj života“. Vstup do jeskyně je situován kousek od Zlatiboru ve výšce asi 700 m n. m.

Zavřít boční panel

Oplenac

Neboli kostel sv. Jiří v Topole, mimo jiné také mauzoleum srbské a jugoslávské královské rodiny z dynastie Karadordevičů se nachází v Topole, jižně od Bělehradu. Kostel se nachází na kopci zvaném Mali Oplenac, díky němuž dostal jméno.

Zavřít boční panel

Drvengrad

Je malá dřevěná vesnička, proslula především díky filmu Život je zázrak, kde poukazuje na malebné scenerie místního kraje.

Zavřít boční panel

Národní park Fruška Gora

V tomto národním parku budete procházet překrásnou přírodou a zároveň můžete obdivovat desítky klášterů umístěných do místní scenerie. Národní park naleznete ve stejnojmenném pohoří.

Zavřít boční panel

Vodopády Slapovi Sopotnice

Nalezneme je na západních svazích pohoří Jadovnik na jihu Srbska. Leží asi 15 km od města Prijepolze. Tyto překrásné vodopády jsou zásobeny vodou z krasových pramenů a řeky Sopotnice, vyúsťují ve vodopád vysoký až 20 m. Sráz je tvořen několika kaskádami různé velikosti. Vodopád lze přejí po lávce a tím se dostat až na vrchol. Je dobré mít na sobě pevnou obuv, terén je zde docela obtížný, místy smekavý. K vidění je zde cca 60 vzácných druhů rostlin nebo 52 druhů mechů. Oblast je chráněnou přírodní památkou.

Počasí a sezóny v Srbsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bělehrad
Regionální rozdíly napříč Srbskem nejsou velké

2 °C

5 °C

10 °C

16 °C

21 °C

24 °C

26 °C

26 °C

22 °C

16 °C

9 °C

3 °C

Počasí

Na jihu země se můžete setkat s počasím mírného pásu, na severních stepích je pak doplněn chladnými zimami a horkými, suchými léty s malými srážkami. V horských oblastech se setkáte s krátkými léty a dlouhými zimami s dostatkem sněhových srážek. Nížiny mají středozemní klima. 

Průměrná teplota v zimních měsících zde dosahuje -2 °C ve vyšších polohách, v létě kolem 22 °C v nížinách. Ve vysokých horách byla nejnižší teplota naměřena až -39,5 °C (rok 1985) a nejvyšší v roce 2007 v centrálním Srbsku 44,9 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Vyrazit do Srbska se dá kdykoli. Jeho krajina je tak čarovná, že každou roční dobu zde budete mít co obdivovat. Hlavní sezony jsou pak v zimě nebo v létě. 

Skvělé akce do Srbska

ušetříš až 60%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
7 starších akcí