Nepoznaná pohádková země

Okouzlující země nížin, hor i několika stovek pohádkových kostelů. Tato země vás bude fascinovat doslova na každém kroku. Vydejte se námi do Srbska, země zatím málo poznané.

Víza
Na občanku
Do Srbska můžeš na pas a občanku s dobou pobytu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Velmi podobně jako u nás, obecně o pár stupínků tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Srbska

Co vidět a navštívit v Srbsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Srbsku

Zavřít boční panel

Řeka Uvac a kaňon

Zde můžete obdivovat nedotčenou krásu přírody, hluboký kaňon řeky Uvac rozkládající se mezi městy Sjenica a Nova Varoš. Mezi zajímavosti patří skalní stěny, nespočetné jeskyně. Oblast je hnízdištěm vzácných ptáků, např. supa bělohlavého. Za Osmanské říše zde vzniklo mnoho pravoslavných kostelů. Údolím řeky vede i železnice ve směru Bělehrad-Bar. 

Zavřít boční panel

Sirogojno

Sirogojno je malá vesnice ležící u hory Zlatibor. Dalo by se říct, že jde spíše o skanzen rozprostírající se téměř na 5 hektarech. Z domů můžete spatřit pekárnu, mlékárnu i hostince, vše pocházející z 19. stol. V roce 1983 byla tato oblast vyhlášena mimořádnou kulturní památkou.

Zavřít boční panel

Železná vrata a Kazanská soutěska

Kazanskou soutěsku, dlouhou 9 kilometrů, najdete na středním toku Dunaje u srbsko-rumunské hranice na přehradě Železná vrata. Přehrada byla vybudována v 70. letech 20. století a je využívána k plavbě na moře. Do soutěsky se můžete vydat lodí na jedenapůlhodinový výlet na rychlém člunu. Loď vyráží z nedaleké Oršovy.

Zavřít boční panel

Vodopád Jelovarnik

Je druhý nejvyšší vodopád v Srbsku. Má výšku 71 m a nachází se v oblasti Jelovarnik. Místní přírodní rezervace se rozkládá na ploše 57 hektarů a obdivovat zde můžete nejrůznější faunu i flóru. 

Zavřít boční panel

Řeka Drina

Pokud rádi rybaříte, chtěli byste chytit něco velkého, ale v pomalých řekách, určitě se vydejte k řece Drině. Zde máte vysokou šanci chytit pořádného sumce. 

Zavřít boční panel

Vojvodina

Krásná zemědělská krajina a malebná údolíčka plná čerstvé ovoce a zeleniny, to je okolí Vojvodiny. 

Zavřít boční panel

Deliblatské peščary

Deliblatská peščara je oblast s písečným podložím, se stepní vegetací. Naleznete ji ve Vojvodině. Název získala podle obce Deliblato, která se nachází v její blízkosti. To je pozůstatek největší pouštní krajiny v Evropě. Oblast je přírodní památkou a k vidění je zde celá řada ptáků i více než 900 druhů rostlin.

Zavřít boční panel

Národní park Djerdap

Chráněná oblast zaujímá více než 94.000 hektarů, je situována v severovýchodní části Srbska. Byla vyhlášena národním parkem v roce 1974. Většinu území pokrývají lesy. Asi 9 % však připadá na řeku Dunaj protékající tímto územím, a tak národní park patří také mezi národní říční rezervace. Dunaj protéká třemi kaňony – Golubačka klisura, Gospodjin vir a Veliki i Mali Kazan. Nalezneme zde také archeologické památky, např. zbytky Trajanova mostu u městečka Kladovo. Most se datuje do období roku 105 n. l.

Zavřít boční panel

Rajačke pimnice

Tuto oblast vinných sklepů nalezneme kousek od hranic s Bulharskem, mezi Negotinem a Zaječarem. Víno se zde pěstuje již od římského období. Místní vinaři si mysleli, že víno potřebuje klid, a tak stavěli sklepy mimo obec. Některé sklepy jsou jednopodlažní, jiné jsou několikapatrové i s patrem obytným. Celkem se zde nachází asi 196 stavení, starých asi 200 let. Sklepy jsou udržované, dá se vstoupit dovnitř, ochutnat místní víno (silné a těžké) nebo si lahev vína i koupit. Procházky zde jsou velice romantické. Od roku 1980 je celá oblast sklípků památkově chráněna. 

Zavřít boční panel

Palácový komplex Felix Romuliana

Římský palácový komplex na východě Srbska (asi 11 km od města Zaječar) je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Císař Galera jej nechal vystavět po vítězství nad Peršany. Toto nedokončené sídlo císaře Galera bylo opraveno a určitě stojí za návštěvu. Stavba pochází ze 3. a 4. století.

Zavřít boční panel

Hora Rtanj

Hora je nejvyšší hora srbské části Karpat. Nachází se na východě země mezi městy Boljevac a Sokobanja. Její tvar je ve tvaru pyramidy a mnozí věří v její magické účinky. V jejím okolí naleznete spoustu jeskyní, podzemních pramenů a ohnivých koulí.

Zavřít boční panel

Nišská pevnost

Nišská pevnost, nejlépe zachovalá osmanská památka z 18. století, se nachází pár minut chůze od centra města. Součástí komplexu jsou také turecké lázně, mešita a vidět můžete také věž Čelé kulu, v jejímž zdivu jsou prý lebky bojovníků. Zde na soutoku řek Nišavy a Jižní Moravy naleznete také pozůstatky dávné Via militaris, která spojovala byzantskou Konstaninopol s Bělehradem.

Zavřít boční panel

Klášter Poganovo

Klášter Poganovo naleznete na břehu řeky Jerma u obce Poganovo. Je jedním z nejcennějších památek srbské středověké kultury. Byl postaven pravděpodobně v roce 1390.  Patří pravoslavné církvi. Je postaven z vrstev kamene a cihel. 

Zavřít boční panel

Pevnost Petrovaradín

Pevnost je dominantou městské čtvrti Novi Sad, tyčí se nad řekou Dunaj. Pochází z roku 1692, kdy se zároveň v Srbsku odehrávalo stěhování Srbů. Část Petrovaradín byl nejdříve součástí Uherska, pak Jugoslávie a dnes patří Srbsku. Bylo sídlem umělecké tvorby. Nachází se zde spousta podzemních chodeb a katakomb.

Zavřít boční panel

Bělehrad

Kalemegdan

Jeho doslovný název v překladu znamená „místo pro boj“. V době, v roce 1867, kdy Turci opustili hlavní město Bělehrad, se tato pláň stala parkem, tedy ideálním místem pro procházky i relax. Vše je zde původní. Obdivovat můžete různé věžičky, kostel sv. Petky, studny i sochy. Za návštěvu stojí muzeum i galerie.

Věž Gardoš

Věž Gardoš, známá také jako věž Milenia nebo věž Sibinjanin Janka, byla postavena na oslavu 1.000 let maďarského osídlení v Panonské pláni. V noci ji můžete vidět krásně osvětlenou. Patří také mezi kulturně-historické památky. 

Kostel sv. Sava

Tento pravoslavný kostel naleznete na náhorní plošině Vračar v Bělehradu. Je to místo, kde v roce 1595 spálili Savovy ostatky. Sava byl zakladatel srbské pravoslavné církve a kostel je mu zasvěcen. Chrám je jednou z nejfotogeničtějších památek Srbska a má tvar řeckého kříže. Jeho rozloha v přízemí činí 3.500 m2, v galerii sboru může sedět až 800 pěvců. Fasáda je tvořena z žuly a mramoru, vnitřní výzdoba z mozaiky. 

Muzeum avianotiky

Za návštěvu také stojí muzeum letectví v Bělehradě. Bylo založeno roku 1957 a nachází se nedaleko mezinárodního letiště Nikola Tesla. Muzeum disponuje více než 200 letadly, s nimiž létali jugoslávské i srbské letky, několik letadel civilních i soukromých. Ty nejcennější kousky naleznete v hlavní budově. Mezi další vystavované exponáty patří různé motory, radary i rakety a další přístroje.

Titovo mauzoleum 

Hrob bývalého jugoslávského prezidenta J. B. Tita můžete navštívit v Bělehradu. Dozvíte se zde také spoustu informací o jeho soukromém životě. 

Královský palác

Královský palác v centru Bělehradu se dělí na Starý a Nový palác. Ten Starý byl vystaven za vlády krále Milana, v době, kdy bylo vyhlášeno Srbské království. O ten Nový se postaral až král Petr I.Karadžordževič a tvoří jeden celek s palácem Starým.

Pískovcové vrhy nad Dunajem

Krásné výhledy budete mít z pískovcových vrchů rozkládajících se na pravém břehu Dunaje, severně od Bělehradu.

Průvodce městem Bělehrad

Zavřít boční panel

Jeskyně Stopica

Za vznikem jeskyní stojí řeka Trnava, která zde vyhloubila cca 1,7 km tunelů. Naleznete zde třpytivé kaskády i 9,5 m vysoký vodopád zvaný „zdroj života“. Vstup do jeskyně je situován kousek od Zlatiboru ve výšce asi 700 m n. m.

Zavřít boční panel

Oplenac

Neboli kostel sv. Jiří v Topole, mimo jiné také mauzoleum srbské a jugoslávské královské rodiny z dynastie Karadordevičů se nachází v Topole, jižně od Bělehradu. Kostel se nachází na kopci zvaném Mali Oplenac, díky němuž dostal jméno.

Zavřít boční panel

Drvengrad

Je malá dřevěná vesnička, proslula především díky filmu Život je zázrak, kde poukazuje na malebné scenerie místního kraje. 

Zavřít boční panel

Národní park Fruška Gora

V tomto národním parku budete procházet překrásnou přírodou a zároveň můžete obdivovat desítky klášterů umístěných do místní scenerie. Národní park naleznete ve stejnojmenném pohoří.

Zavřít boční panel

Vodopády Slapovi Sopotnice

Nalezneme je na západních svazích pohoří Jadovnik na jihu Srbska. Leží asi 15 km od města Prijepolze. Tyto překrásné vodopády jsou zásobeny vodou z krasových pramenů a řeky Sopotnice, vyúsťují ve vodopád vysoký až 20 m. Sráz je tvořen několika kaskádami různé velikosti. Vodopád lze přejí po lávce a tím se dostat až na vrchol. Je dobré mít na sobě pevnou obuv, terén je zde docela obtížný, místy smekavý. K vidění je zde cca 60 vzácných druhů rostlin nebo 52 druhů mechů. Oblast je chráněnou přírodní památkou.

Počasí a sezóny v Srbsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bělehrad
Regionální rozdíly napříč Srbskem nejsou velké

2 °C

5 °C

10 °C

16 °C

21 °C

24 °C

26 °C

26 °C

22 °C

16 °C

9 °C

3 °C

Počasí

Na jihu země se můžete setkat s počasím mírného pásu, na severních stepích je pak doplněn chladnými zimami a horkými, suchými léty s malými srážkami. V horských oblastech se setkáte s krátkými léty a dlouhými zimami s dostatkem sněhových srážek. Nížiny mají středozemní klima. 

Průměrná teplota v zimních měsících zde dosahuje -2 °C ve vyšších polohách, v létě kolem 22 °C v nížinách. Ve vysokých horách byla nejnižší teplota naměřena až -39,5 °C (rok 1985) a nejvyšší v roce 2007 v centrálním Srbsku 44,9 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Vyrazit do Srbska se dá kdykoli. Jeho krajina je tak čarovná, že každou roční dobu zde budete mít co obdivovat. Hlavní sezony jsou pak v zimě nebo v létě. 

Skvělé akce do Srbska

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 74%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 74%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí