Průvodce státem
Svatý Tomáš a Princův ostrov
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Svatém Tomáši a Principe

Historie v kostce

Ostrovy byly objeveny v 15. století Portugalci a staly se portugalskou kolonií. Samostatnost získaly až v roce 1975.

Lidé

Hlavní ostrov São Tomé obývá asi 200.000 obyvatel, jedná se především o potomky otroků dovezených z Angoly a dále o mulaty s africkými a evropskými předky. Žijí zde i Evropané, především Portugalci. Príncipe obývá jen asi 6.000 obyvatel.

Svátky

Státní svátky kopírují běžné křesťanské svátky, jako jsou Vánoce, Nový rok, Svátek Všech svatých a Svátek práce. Den mučedníků (3. února), Den nezávislosti (12. července), Den ozbrojených sil (6. září) a Den zemědělské reformy (30. září) pak vychází z pohnuté historie této malé země. Velké oblíbenosti se těší karneval.

Kultura

Liduprázdné ostrovy objevili Portugalci a původně portugalská kultura se začala mísit s kulturou africkou až poté, co se na ostrov začali dovážet otroci z kontinentální Afriky, aby pracovali na místních plantážích. Náboženství bylo zděděno po Portugalcích a jedná se tedy o křesťanství. Totéž platí o jazyce. Místní hudba je převážně původu afrického, ale lze vypozorovat i portugalské vlivy. Charakteristický je velký respekt ke starým lidem a ženám s dětmi; v současné době je porodnost vysoká i na Afriku s průměrným počtem osm dětí na jednu ženu.

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština. Anglicky se zde s výjimkou letiště a hotelů téměř nedomluvíte. O malinko větší úspěch budete mít s francouzštinou. Část populace mluví některou z forem portugalské kreolštiny.

Minislovníček:

  • Sim – Ano
  • Não – Ne
  • Bomdia – Dobrý den.
  • Obrigado, obrigada – Děkuji.
  • Chamome... – Jmenuji se...

Turismus

Souostroví se přezdívá africká Havaj nebo také africký Karibik a budou z něho nadšení především milovníci přírody. Ostrovy jsou pokryté hustými tropickými deštnými lesy, primárními i sekundárními, najdeme zde také mangrovy a savany. Část ostrova Svatý Tomáš (cca 30 %) byla v roce 2006 vyhlášena národním parkem, který nese název Obo. Princův ostrov byl roku 2012 prohlášen biosférickou rezervací pod patronací UNESCO. Vzhledem k izolaci od pevniny se zde vyskytuje velké množství endemických druhů, rostlinných i živočišných. Jak v přírodě, tak bohužel na tržištích, se můžete setkat s obřími hlemýždi, jedním z endemitů (příklad tzv. ostrovního gigantismu). Pro místní představují významný zdroj bílkovin, jsou však zákonem chránění, proto je raději nekonzumujte ani ze zvědavosti; to samé platí o želvím mase. Ostrov je oblíbený také ornitology, opět z důvodu velkého množství druhů ptáků, které jinde nenajdete. Od července do září je zde možné pozorovat kytovce a od listopadu do dubna pak mořské želvy při kladení vajec.

Potenciál pro turistický ruch ještě nebyl plně využit, což se odráží ve špatně vyvinuté infrastruktuře, která se však postupně zlepšuje s tím, jak počet turistů narůstá.

Geografie 

Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov se skládá ze dvou obydlených ostrovů o celkové rozloze 996 kilometrů čtverečních. São Tomé zabírá 857 čtverečních kilometrů a žije zde asi 95 % populace. Vzhledem ke své lokalizaci uprostřed Guinejského zálivu je stát poměrně izolovaný. Nejvyšší bod představuje Pico São Tomé v západní části ostrova. Krajině dominují kopce, které se nazývají morros a jsou pokryté bujnou tropickou vegetací.

Ostrovy čokolády

Jedná se o druhý nejmenší africký stát a o ostrovy sopečného původu, které se nachází na rovníku v Guinejském zálivu asi 250 km od pevniny. Mezi největší ostrovy lze zařadit Svatý Tomáš a Princův ostrov.

Víza
15 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti na Svatém Tomáši.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Období dešťů není nijak výrazné, jeď kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 1-2x ročně a ušetříš cca 25%.
Akční nabídky

Praktické tipy na Svatého Tomáše a Principe