Svatý Tomáš a Princův ostrov
Svatý Tomáš a Princův ostrov

Kultura a lidé na Svatém Tomáši a Principe

Historie v kostce

Ostrovy byly objeveny v 15. století Portugalci a staly se portugalskou kolonií. Samostatnost získaly až v roce 1975.

Lidé

Hlavní ostrov São Tomé obývá asi 200.000 obyvatel, jedná se především o potomky otroků dovezených z Angoly a dále o mulaty s africkými a evropskými předky. Žijí zde i Evropané, především Portugalci. Príncipe obývá jen asi 6.000 obyvatel.

Svátky

Státní svátky kopírují běžné křesťanské svátky, jako jsou Vánoce, Nový rok, Svátek Všech svatých a Svátek práce. Den mučedníků (3. února), Den nezávislosti (12. července), Den ozbrojených sil (6. září) a Den zemědělské reformy (30. září) pak vychází z pohnuté historie této malé země. Velké oblíbenosti se těší karneval.

Kultura

Liduprázdné ostrovy objevili Portugalci a původně portugalská kultura se začala mísit s kulturou africkou až poté, co se na ostrov začali dovážet otroci z kontinentální Afriky, aby pracovali na místních plantážích. Náboženství bylo zděděno po Portugalcích a jedná se tedy o křesťanství. Totéž platí o jazyce. Místní hudba je převážně původu afrického, ale lze vypozorovat i portugalské vlivy. Charakteristický je velký respekt ke starým lidem a ženám s dětmi; v současné době je porodnost vysoká i na Afriku s průměrným počtem osm dětí na jednu ženu.

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština. Anglicky se zde s výjimkou letiště a hotelů téměř nedomluvíte. O malinko větší úspěch budete mít s francouzštinou. Část populace mluví některou z forem portugalské kreolštiny.

Minislovníček:

  • Sim – Ano
  • Não – Ne
  • Bomdia – Dobrý den.
  • Obrigado, obrigada – Děkuji.
  • Chamome... – Jmenuji se...

Turismus

Souostroví se přezdívá africká Havaj nebo také africký Karibik a budou z něho nadšení především milovníci přírody. Ostrovy jsou pokryté hustými tropickými deštnými lesy, primárními i sekundárními, najdeme zde také mangrovy a savany. Část ostrova Svatý Tomáš (cca 30 %) byla v roce 2006 vyhlášena národním parkem, který nese název Obo. Princův ostrov byl roku 2012 prohlášen biosférickou rezervací pod patronací UNESCO. Vzhledem k izolaci od pevniny se zde vyskytuje velké množství endemických druhů, rostlinných i živočišných. Jak v přírodě, tak bohužel na tržištích, se můžete setkat s obřími hlemýždi, jedním z endemitů (příklad tzv. ostrovního gigantismu). Pro místní představují významný zdroj bílkovin, jsou však zákonem chránění, proto je raději nekonzumujte ani ze zvědavosti; to samé platí o želvím mase. Ostrov je oblíbený také ornitology, opět z důvodu velkého množství druhů ptáků, které jinde nenajdete. Od července do září je zde možné pozorovat kytovce a od listopadu do dubna pak mořské želvy při kladení vajec.

Potenciál pro turistický ruch ještě nebyl plně využit, což se odráží ve špatně vyvinuté infrastruktuře, která se však postupně zlepšuje s tím, jak počet turistů narůstá.

Geografie 

Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov se skládá ze dvou obydlených ostrovů o celkové rozloze 996 kilometrů čtverečních. São Tomé zabírá 857 čtverečních kilometrů a žije zde asi 95 % populace. Vzhledem ke své lokalizaci uprostřed Guinejského zálivu je stát poměrně izolovaný. Nejvyšší bod představuje Pico São Tomé v západní části ostrova. Krajině dominují kopce, které se nazývají morros a jsou pokryté bujnou tropickou vegetací.

Chystáš se na Svatého Tomáše a Principe?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.