Průvodce státem

Svatý Tomáš a Princův ostrov

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Ostrovy čokolády

Jedná se o druhý nejmenší africký stát a o ostrovy sopečného původu, které se nachází na rovníku v Guinejském zálivu asi 250 km od pevniny. Mezi největší ostrovy lze zařadit Svatý Tomáš a Princův ostrov.

Víza
15 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti na Svatém Tomáši.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy na Svatého Tomáše a Principe

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Ostrovy byly objeveny v 15. století Portugalci a staly se portugalskou kolonií. Samostatnost získaly až v roce 1975.

Lidé

Hlavní ostrov São Tomé obývá asi 200.000 obyvatel, jedná se především o potomky otroků dovezených z Angoly a dále o mulaty s africkými a evropskými předky. Žijí zde i Evropané, především Portugalci. Príncipe obývá jen asi 6.000 obyvatel.

Svátky

Státní svátky kopírují běžné křesťanské svátky, jako jsou Vánoce, Nový rok, Svátek Všech svatých a Svátek práce. Den mučedníků (3. února), Den nezávislosti (12. července), Den ozbrojených sil (6. září) a Den zemědělské reformy (30. září) pak vychází z pohnuté historie této malé země. Velké oblíbenosti se těší karneval.

Kultura

Liduprázdné ostrovy objevili Portugalci a původně portugalská kultura se začala mísit s kulturou africkou až poté, co se na ostrov začali dovážet otroci z kontinentální Afriky, aby pracovali na místních plantážích. Náboženství bylo zděděno po Portugalcích a jedná se tedy o křesťanství. Totéž platí o jazyce. Místní hudba je převážně původu afrického, ale lze vypozorovat i portugalské vlivy. Charakteristický je velký respekt ke starým lidem a ženám s dětmi; v současné době je porodnost vysoká i na Afriku s průměrným počtem osm dětí na jednu ženu.

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština. Anglicky se zde s výjimkou letiště a hotelů téměř nedomluvíte. O malinko větší úspěch budete mít s francouzštinou. Část populace mluví některou z forem portugalské kreolštiny.

Minislovníček:

  • Sim – Ano
  • Não – Ne
  • Bomdia – Dobrý den.
  • Obrigado, obrigada – Děkuji.
  • Chamome... – Jmenuji se...

Turismus

Souostroví se přezdívá africká Havaj nebo také africký Karibik a budou z něho nadšení především milovníci přírody. Ostrovy jsou pokryté hustými tropickými deštnými lesy, primárními i sekundárními, najdeme zde také mangrovy a savany. Část ostrova Svatý Tomáš (cca 30 %) byla v roce 2006 vyhlášena národním parkem, který nese název Obo. Princův ostrov byl roku 2012 prohlášen biosférickou rezervací pod patronací UNESCO. Vzhledem k izolaci od pevniny se zde vyskytuje velké množství endemických druhů, rostlinných i živočišných. Jak v přírodě, tak bohužel na tržištích, se můžete setkat s obřími hlemýždi, jedním z endemitů (příklad tzv. ostrovního gigantismu). Pro místní představují významný zdroj bílkovin, jsou však zákonem chránění, proto je raději nekonzumujte ani ze zvědavosti; to samé platí o želvím mase. Ostrov je oblíbený také ornitology, opět z důvodu velkého množství druhů ptáků, které jinde nenajdete. Od července do září je zde možné pozorovat kytovce a od listopadu do dubna pak mořské želvy při kladení vajec.

Potenciál pro turistický ruch ještě nebyl plně využit, což se odráží ve špatně vyvinuté infrastruktuře, která se však postupně zlepšuje s tím, jak počet turistů narůstá.

Geografie

Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov se skládá ze dvou obydlených ostrovů o celkové rozloze 996 kilometrů čtverečních. São Tomé zabírá 857 čtverečních kilometrů a žije zde asi 95 % populace. Vzhledem ke své lokalizaci uprostřed Guinejského zálivu je stát poměrně izolovaný. Nejvyšší bod představuje Pico São Tomé v západní části ostrova. Krajině dominují kopce, které se nazývají morros a jsou pokryté bujnou tropickou vegetací.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Svatotomášská dobra

Místní měna se nazývá svatotomášská dobra. Vzhledem k výrazné inflaci si za 1 euro koupíte asi 25.000 STD.

Směnárny a platba kartou

Na ostrově nejsou žádné mezinárodní bankomaty a platba kartou je možná pouze v hotelech. Pokud s sebou nebudete mít dostatečný obnos, je možné využít výběr hotovosti v bance. Hotovost je možné směnit v hotelech nebo v bankách.

Kolik co stojí

Ceny jídla v hotelových restauracích odpovídají cenám v Evropě, to samé platí pro ceny taxislužby. Ceny v restauracích mimo hotely jsou o něco nižší. Pokud jde o ubytování, tak můžete volit od hotelů nižší a střední kategorie (např. Miramar by Pestana, ceny od 100 euro za noc) po luxusní hotely (např. Omali Lodge, cena za jednu noc činí přibližně 200 euro). Pokud budete chtít lépe poznat život místních a bydlet přímo u nich, tak couchsurfing dorazil už i sem. Roça São João de Angolares vám umožní zažít autentické ubytování v koloniálním stylu a kuchařskou show s místními surovinami provozovanou přímo majitelem. Na Princově ostrově jsou ubytovací kapacity omezené a tomu odpovídají i ceny, prakticky všichni návštěvníci tohoto ostrova bydlí v resortu Bom Bom Island (ceny od 300 euro za noc).

Jak ušetřit

Vzhledem ke specifičnosti této destinace je možnost ušetřit omezená na nákup levných letenek a ubytování v hotelech nižší cenové kategorie.

Denní rozpočet

Rozpočet se odvíjí od náročnosti ubytování a aktivit. Pokud budete čas trávit pouze na plážích, počítejte minimálně s částkou 100 euro na den. Celodenní okruh ostrovem s průvodcem můžete pořídit již od 50 euro za jednu osobu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na São Tomé e Príncipe

Nejlepší způsob, jak se na ostrovy dopravit, je letecky. Přímé lety z Evropy provozuje portugalská společnost TAP a africká STP, které vás dopraví do hlavního města Sao Tomé. Letecké spojení mezi dvěma hlavními ostrovy, tedy mezi Svatým Tomášem a Princovým ostrovem, zajišťuje pouze STP, i když pro dobrodružnější povahy je možná i plavba lodí.

Jak se nejlépe dopravovat

K dopravě na samotných (hlavních) ostrovech si pronajměte auto, hromadná doprava (autobusy, vlaky) zde neexistuje, respektive ji supluje velké množství žlutě zbarvených taxíků.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kuchyně São Tomé

Místní kuchyně je založená především na banánech, zelených banánech a rybách, které představují hlavní zdroj bílkovin.

Jak se stravovat jako místní

Zkusit můžete např. pečenou létající rybu se smaženými banány nebo calulu de peixe (jedná se o rybu dušenou ve směsi zeleniny, bylinek a koření společně s palmovým olejem). Běžná je i brazilská feijoada (ostrovy sloužily v minulosti jako překladiště otroků, kteří putovali dál do Brazílie). O svátcích místní konzumují dušené netopýry. Z alkoholických nápojů můžete ochutnat palmové víno nebo místní pálenku zvanou cacharamba. Jako dezert slouží místní ovoce, tedy banány, džekfruit a papája nebo zmrzlina z plodů baobabu. Zapomenout samozřejmě nesmíme na místní kávu a především čokoládu, která je údajně nejlepší na světě.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jídla v hotelových restauracích jsou srovnatelné s cenami v Evropě.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Kromě koupání na téměř vždy liduprázdných plážích (mezi nejznámější patří Praia Jalé, Praia Micondo či Praia Piscina na Sao Tomé, na Príncipe pak Bananabeach) a procházek v džungli můžete na ostrově provozovat celou řadu aktivit, od již zmíněného pozorování kytovců, želv a ptáků až po návštěvu muzea kávy a prohlídku kávových a kakaových plantáží.

Na své si přijdou i milovníci architektury, na ostrově se totiž nachází velké množství impozantních budov postavených v tzv. luzotropickém koloniálním stylu. Na pozorování endemických druhů ptáků budete potřebovat odborného průvodce, avšak chybu neuděláte, pokud si průvodce najmete i na prohlídku ostrova, seznámí vás totiž s místními léčivými bylinami či vás v džungli zavede k vodopádům, které byste sami neměli šanci objevit.

Architektura

V hlavních městech São Tomé (São Tomé) a Santo António (Príncipe) se můžete kochat koloniální architekturou. S koloniální architekturou se setkáte rovněž na tzv. Roças, což jsou kakaové a kávové plantáže; za návštěvu stojí např. AguaIzé, Ribiera Peixe, Monté Café, Roça de São Joao, Roça de Bombaim, Roça de Monteforte a Ponta do sol (Príncipe).

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Konzumace vody z kohoutku se nedoporučuje.

Kriminalita

Ostrovy jsou bezpečné a ani žena cestující sama nemusí mít obavy. Místní jsou k turistům obvykle velmi milí, bohužel se zde, tak jako jinde v Africe, můžeme výjimečně setkat s házením kamenů na bílé turisty (to platí především pro slumy).

Internet a elektřina

Internet je běžně dostupný v hotelech.

Elektrické napětí je 220 V. Do zásuvek se doporučuje univerzální adaptér.

Důležité kontakty

Mezinárodní předvolba pro São Tomé e Príncipe je 00239.

V případě nouze kontaktujte českou ambasádu v jihoafrické Pretorii:

  • 936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
  • Telefon: +27 12 431 2398
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Občané EU, pokud se na ostrovech zdrží méně než 15 dní, nepotřebují vízum.

Další dokumenty

Jediný dokument, který vám zajistí vstup do země, je platný pas a vízum, pokud budete v zemi pobývat déle než 15 dní.

Doporučuje se cestovní pojištění.

Očkování

Dříve povinné očkování proti žluté zimnici již není zapotřebí (pokud ovšem nepřijíždíte z oblasti s vysokým výskytem této nemoci). Pokud se budete očkovat proti klasickým „cestovatelským“ nemocem, jako je např. hepatitida, chybu neuděláte.

Co vidět a navštívit na Svatém Tomáši a Principe

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Svatém Tomáši a Principe

Zavřít boční panel

Boca do Inferno

Z přírodních úkazů se velké návštěvnosti těší Boca do Inferno, v překladu Pekelný chřtán, který se nachází na jižním pobřeží ostrova Svatý Tomáš. Silné výstřiky mořské vody jsou výsledkem vln, které se v úžlabině pod tlakem stáčejí do podmořské jeskyně, na jejímž stropě se nachází otvor.

Zavřít boční panel

Čokoládovna

Na Princově ostrově vás do produkce čokolády zasvětí její známý pěstitel Claudio Corallo a budete mít příležitost zakoupit si zde údajně nejlepší čokoládu na světě.

Zavřít boční panel

Marco do Equador

São Tomé e Príncipe je jedním z jedenácti států světa, kterým prochází rovník. Pokud budete chtít být na rovníku na milimetr přesně, navštivte ostrůvek Ilhéu das Rolas na jihu ostrova São Tomé, kde je rovník přesně vyznačen (Marco do Equador).

Počasí a sezóny na Svatém Tomáši a Principe

Počasí

Počasí je tropické a poměrně stálé. Období dešťů trvá od října do listopadu a pak od února do května.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k lokalizaci na rovníku můžete tento ostrovní stát navštívit kdykoli v průběhu celého roku.