Průvodce státem
Tádžikistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Tádžikistánu

Zdraví

Úroveň zdravotní péče je oproti ČR nízká. Obecně platí, že je lépe se lékařským zařízením raději vyhnout a vážný zdravotní problém pokud možno řešit přesunem zpět do ČR. Mezi Českou republikou a Tádžikistánem není uzavřená dohoda o vzájemném bezplatném poskytování zdravotní péče. Za první pomoc, ambulantní zákrok i za hospitalizaci platí čeští občané na místě v hotovosti.

Nejčastějším problémem cestovatelů do Tádžikistánu jsou průjmová onemocnění a následná dehydratace. Doporučujeme proto vzít si s sebou na cestu nějaké léky proti průjmu a dodržovat pitný režim. Důrazně se doporučuje pít vodu balenou nebo důkladně převařenou a vyhýbat se ledu v nápojích. V horských oblastech je třeba počítat s rizikem výškové (horské) nemoci.

Při nutném ošetření v Tádžikistánu lze doporučit kliniku Prospekt:

Adresa: Prospekt Medical Clinic

33, Sanoi Street, 734001 Dušanbe

Telefon: +(992 37) 224 30 92, 701 90 00, 224 30 6

E-mail: reception.prospekt@tajnet.com

Web: http://www.prospektclinic.com

Kriminalita

Z hlediska obecné kriminality je Tádžikistán relativně bezpečná země. Nelze ovšem vyloučit kapsářství a drobnou kriminalitu, proto je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Problémem mohou být také úředníci a zejména policisté, kteří se mohou pod různými záminkami pokoušet vymáhat z cizinců úplatky.

Internet a elektřina

V Tádžikistánu funguje pět hlavních mobilních operátorů: Babilon-M, Megafon, Tcell, Vavilon M a Beeline. Simkarty místních operátorů jsou levné, ale k jejich získání potřebujete předložit cestovní pas, otisk prstu a musíte mít vízum alespoň na 30 dní. Roaming by měl bez problému fungovat, ale je drahý. Ve větších městech najdete internetové kavárny a i ve větších hotelech by mělo být dostupné internetové připojení.

Elektrické napětí je 220 V/50 Hz, zásuvky jsou podobné jako u nás, někdy se může adaptér hodit kvůli použití zástrčky typu I (trojice hranatých kolíků do tvaru obráceného Y).

Důležité kontakty

  • Velvyslanectví ČR v Taškentu (+ 998 71) 120 60 71, 120 60 72, 120 60 74,
  • konzulární pohotovost Velvyslanectví ČR v Taškentu (+ 99897) 1597052, (+99897) 1597276,
  • operační a informační centrum MZV ČR: (+420) 224 182 425,
  • v případě potřeby je možné se obrátit také na německé velvyslanectví přímo v Dušanbe: Deutsche Botschaft Duschanbe, Warsobskaja 16, 734017 Dušanbe, tel: (+992 43) 377 3000, www.duschanbe.diplo.de.

Důležitá telefonní čísla

  • Hasiči – 01
  • Policie – 02
  • Záchranná služba – 03

Pro vyznavače dobrodružných výprav země zaslíbená

Tádžikistán leží ve střední Asii, na severu sousedí s Kyrgyzstánem, na severovýchodě s Čínou a na severozápadě leží Uzbekistán. Na jihu vytváří řeka Amudarja přirozenou hranici s Afghánistánem. Většina území se nachází v oblasti pohoří Pamír, takže reliéf krajiny je velmi hornatý a takřka nepřetržitě se tak pohybujete ve výšce větší než 3.000 m n. m.

Pokud jste milovníky horských treků, rádi se pokocháte krásným jezerem a nebo si užíváte vůně a chutě orientalních bazarů, je Tádžikistán jako stvořený pro vás. A jako bonus zde narazíte na neuvěřitelně pohostinné místní obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza až na 45 dní získáš on–line na evisa.tj.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na treky po horách jen v létě, do nížin na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
14 500 Kč
Je průměrná cena letenek, akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tádžikistánu

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu