Průvodce státem
Tádžikistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Tádžikistánu

Zdraví

Úroveň zdravotní péče je oproti ČR nízká. Obecně platí, že je lépe se lékařským zařízením raději vyhnout a vážný zdravotní problém pokud možno řešit přesunem zpět do ČR. Mezi Českou republikou a Tádžikistánem není uzavřená dohoda o vzájemném bezplatném poskytování zdravotní péče. Za první pomoc, ambulantní zákrok i za hospitalizaci platí čeští občané na místě v hotovosti.

Nejčastějším problémem cestovatelů do Tádžikistánu jsou průjmová onemocnění a následná dehydratace. Doporučujeme proto vzít si s sebou na cestu nějaké léky proti průjmu a dodržovat pitný režim. Důrazně se doporučuje pít vodu balenou nebo důkladně převařenou a vyhýbat se ledu v nápojích. V horských oblastech je třeba počítat s rizikem výškové (horské) nemoci. 

Při nutném ošetření v Tádžikistánu lze doporučit kliniku Prospekt:

Adresa: Prospekt Medical Clinic

33, Sanoi Street, 734001 Dušanbe

Telefon: +(992 37) 224 30 92, 701 90 00, 224 30 6

E-mail: reception.prospekt@tajnet.com

Web: http://www.prospektclinic.com

Kriminalita

Z hlediska obecné kriminality je Tádžikistán relativně bezpečná země. Nelze ovšem vyloučit kapsářství a drobnou kriminalitu, proto je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Problémem mohou být také úředníci a zejména policisté, kteří se mohou pod různými záminkami pokoušet vymáhat z cizinců úplatky.

Internet a elektřina

V Tádžikistánu funguje pět hlavních mobilních operátorů: Babilon-M, Megafon, Tcell, Vavilon M a Beeline. Simkarty místních operátorů jsou levné, ale k jejich získání potřebujete předložit cestovní pas, otisk prstu a musíte mít vízum alespoň na 30 dní. Roaming by měl bez problému fungovat, ale je drahý. Ve větších městech najdete internetové kavárny a i ve větších hotelech by mělo být dostupné internetové připojení.

Elektrické napětí je 220 V/50 Hz, zásuvky jsou podobné jako u nás, někdy se může adaptér hodit kvůli použití zástrčky typu I (trojice hranatých kolíků do tvaru obráceného Y).

Důležité kontakty

  • Velvyslanectví ČR v Taškentu (+ 998 71) 120 60 71, 120 60 72, 120 60 74,
  • konzulární pohotovost Velvyslanectví ČR v Taškentu (+ 99897) 1597052, (+99897) 1597276,
  • operační a informační centrum MZV ČR: (+420) 224 182 425,
  • v případě potřeby je možné se obrátit také na německé velvyslanectví přímo v Dušanbe: Deutsche Botschaft Duschanbe, Warsobskaja 16, 734017 Dušanbe, tel: (+992 43) 377 3000, www.duschanbe.diplo.de.

Důležitá telefonní čísla

  • Hasiči – 01
  • Policie – 02
  • Záchranná služba – 03

Pro vyznavače dobrodružných výprav země zaslíbená

Tádžikistán leží ve střední Asii, na severu sousedí s Kyrgyzstánem, na severovýchodě s Čínou a na severozápadě leží Uzbekistán. Na jihu vytváří řeka Amudarja přirozenou hranici s Afghánistánem. Většina území se nachází v oblasti pohoří Pamír, takže reliéf krajiny je velmi hornatý a takřka nepřetržitě se tak pohybujete ve výšce větší než 3.000 m n. m.

Pokud jste milovníky horských treků, rádi se pokocháte krásným jezerem a nebo si užíváte vůně a chutě orientalních bazarů, je Tádžikistán jako stvořený pro vás. A jako bonus zde narazíte na neuvěřitelně pohostinné místní obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza až na 45 dní získáš on–line na evisa.tj.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na treky po horách jen v létě, do nížin na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
14 500 Kč
Je průměrná cena letenek, akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tádžikistánu

Avatar uživatele Zdenka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu