Průvodce státem

Tádžikistán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Pro vyznavače dobrodružných výprav země zaslíbená

Tádžikistán leží ve střední Asii, na severu sousedí s Kyrgyzstánem, na severovýchodě s Čínou a na severozápadě leží Uzbekistán. Na jihu vytváří řeka Amudarja přirozenou hranici s Afghánistánem. Většina území se nachází v oblasti pohoří Pamír, takže reliéf krajiny je velmi hornatý a takřka nepřetržitě se tak pohybujete ve výšce větší než 3.000 m n. m.

Pokud jste milovníky horských treků, rádi se pokocháte krásným jezerem a nebo si užíváte vůně a chutě orientalních bazarů, je Tádžikistán jako stvořený pro vás. A jako bonus zde narazíte na neuvěřitelně pohostinné místní obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza až na 45 dní získáš on–line na evisa.tj.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na treky po horách jen v létě, do nížin na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
14 500 Kč
Je průměrná cena letenek, akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tádžikistánu

Co vidět a navštívit v Tádžikistánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Tádžikistánu

Zavřít boční panel

Dušanbe

Hlavní město Tádžikistánu. Dušambe je příjemné město s hlavní třídou Rudaki, která spojuje nádraží v jižní a severní části města. Všechny důležité budovy a instituce se nachází podél této třídy. V okolí Rudaki najdete hlavní mešitu, synagogu z konce 19. století, pravoslavný chrám a nebo třeba budovu opery.

Zavřít boční panel

Pamír

Pamíru se po právu říká Bam-i-Dunya, střecha světa. Leží tu hned několik vrcholů převyšujicích výšku 7.000 m n. m. Pohoří protíná tzv. Pamir Higway, která vede přes rozeklané horské štíty až do kyrgyzského města Oš. Cesta je dlouhá 728 km a je to druhá nejvýše postavená cesta na světě.

Zavřít boční panel

Chorog

Chorog je městečko v samém srdci Pamíru. Zároveň je to také hlavní město regionu Horní Badakšán. Z Chorogu vychází Pamir Higway.

Zavřít boční panel

Chudžand

Druhé největší město Tádžikistánu. Město bylo založeno Alexandrem Velikým před více než 2.300 lety. Dnešní Chudžand je zčásti zrenovované a příjemně klidné město nad malebnou řekou s věčně zelenými parky na každém rohu. Za návštěvu stojí třeba relativně moderní mešita a mauzoleum šejka Massal ad-Dina nebo typický středoasijsý bazar Panchšanbe.

Zavřít boční panel

Pendžikent

Starověké město u hranic s Uzbekistánem. Jeho dominantou jsou ruiny pevnosti Sogdian. V Pendžikentu najdete také překrásné fresky.

Jižně od Pendžikentu leží Muragazorská jezera, systém sedmi vodních ploch, které různě mění barvu podle toho, v jakém směru se nachází slunce. Ještě více na jih se nachází pozůstatky buddhistického chrámu, v němž odborníci objevili sochu největšího Buddhy
ve Střední Asii.

Zavřít boční panel

Iskander-kul

Nádherné jezero ležící v nadmořské výšce 2.195 metrů.

Zavřít boční panel

Fanské hory

Jedna z hlavních trekových oblastí ve Střední Asii. Trekové trasy vedou kolem desítky nádherně tyrkysových jezer a vysokohorské vyhlídky vám připraví dechberoucí pohled.

Počasí a sezóny v Tádžikistánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Dušanbe
Nížiny jsou v létě velmi horké, v zimě zase lezavé

0 °C

1 °C

13 °C

20 °C

25 °C

33 °C

36 °C

34 °C

31 °C

24 °C

15 °C

6 °C
Pamír
Ideální na treky panenskou horskou krajinou

-11 °C

-8 °C

4 °C

14 °C

19 °C

25 °C

26 °C

26 °C

19 °C

12 °C

4 °C

-5 °C

Počasí

Podnebí je kontinentální s horkým suchým létem a chladnou zimou. Červencové a srpnové denní teploty mohou šplhat až k 42 °C, zimy jsou chladné s průměrnými teplotami -12 °C. V období od října do května zuří v horských oblastech sněhové bouře a teploty mohou klesnout až k -45 °C. V létě teplota v horách nepřesahuje 20 °C. Průměrný roční úhrn srážek je 100 mm, na horách 1.400 mm.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší čas, kdy vyrazit do Tádžikistánu, je na jaře a na podzim, pokud se nechystáte na treky do hor. V tomto období není takové vedro a naopak ani příliš zima. Chcete-li vyrazit do vyšších nadmořských výšek, jeďte mezi květnem a zářím.

Skvělé akce do Tádžikistánu

ušetříš až 14%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Avatar uživatele Zdenka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu