Tádžikistán
Tádžikistán

Doprava v Tádžikistánu

Jak do Tadžikistánu

Nejjednodušeji se do Tádžikistánu dostanete letecky. Můžete letět například z Prahy do Moskvy, odkud na mezinárodní letiště v Dušanbe létají pravidelné spoje. Let z Moskvy do Dušanbe trvá necelé 4 hodiny. Další možností je využít nabídky Turkish Airlines a letět z Prahy pres Istanbul do Dušanbe.

Pozemní hraniční přechody s Uzbekistánem, Kyrgyzstánem a Afghánistánem jsou v zásadě otevřené, v určitých obdobích mohou být  uzavřené zejména uzbecko-tádžické hranice. Hraniční přechod s Čínou na Pamíru je pro občany třetích zemí uzavřen.

Jak se nejlépe dopravovat

Doprava po Tádžikistánu je mimo města poměrně komplikovaná a pro turisty poměrně nepřehledná. Nejlepší možností je určitě půjčení auta i s místním řidičem. 

Autem

V Tádžikistánu neexistují autopůjčovny, proto půjčení vozu není možné. Lepší možností je najmout si místního řidiče i s vozem.

Řízení vlastního vozu je možné, ale nedoporučuje se. Silnice jsou ve velmi špatném stavu a nevyhnete se častým kontrolním stanovištím, které ovládají ozbrojení policisté a vojáci. Vedle oficiálních stanovišť existují i místa, která ovládají bandité.

V minulosti došlo k mnoha trestným činům, kdy se bandité vydávali za policisty, a turisty, kteří zastavili, ihned okradli o vůz i vše cenné. Pokud se přesto pro cestu vozem rozhodnete, v žádném případě nejezděte v noci. Také si na místě předem ověřte, které silnice jsou bezpečné a sjízdné. Během zimy jsou tři ze čtyř hlavních silnic z Dušanbe na jihozápad země (východní cesta do Chorogu, severovýchodní cesta do Oš a severní cesta do Chudžandu) zavřené. Naopak silnice mezi městy Oš a Chorog je udržována celý rok a vede přes jeden z nejúžasnějších regionů světa Pamír. Jezdí se vpravo.

Rozumnější variantou je pronajmout si řidiče s vlastním vozem. Ceny se dají usmlouvat a řidič vás může vzít i do zapadlejších částí země. Cenu si vždy domluvte předem.

Taxíky jezdí ve velkých městech. Mnoho taxikářů nevlastní licenci, proto je možné s nimi usmlouvat dobrou cenu. Oficiálně označené taxíky jsou bezpečné, ale vyhněte se jízdě ve vozu, v němž už jedou cizí lidé. Při používání taxi pamatujte na to, že když se země osamostatnila, byly názvy mnoha ulic změněny. Lidé však užívají nová i stará jména, a proto může být domluva s taxikářem na adrese, kam chcete jet, velmi složitá. 

Pamir Highway

Tádžikistán je hlavní zemí, kterou prochází slavní silnice M41 označovaná také jako "Pamir Highway". Cesta vede spektakulární vysokohorskou krajinou Pamíru z kyrgyzského Oše napříč celým Tádžikistánem, přes uzbecký Termez až do Mazar i-Sharif v Afghánistánu. Nenechte se však příliš unést slovíčkem "highway". Cesta je zpevněná jen v nížinách a kvalitní pouze okolo Dušanbe. V horách se jedná spíše o polní cestu. Jízda vyžaduje opravdové řidičské schopnosti, cesta je rozbitá a nebezpečná, v zimě pak přes hory zcela nesjízdná.

Autobusem

Autobusová doprava sice spojuje nejdůležitější města země, ale jinak je autobusové spojení spíše nedostatečné. V zimě může být problém se sjízdností silnic. Mnohem hustší a rychlejší je síť maršrutek, které jezdí mezi většími městy i mezi vesnicemi. Jízdní řády zjistíte pouze od místních či na hlavních autobusových stanicích ve velkých městech.

Vlakem

V Tádžikistánu fungují tři hlavní železniční trati. První vede z Dušanbe do města Termez na uzbecko-afghánských hranicích. Druhá vede z Dušanbe jižně do města Tugul na afghánských hranicích a třetí se nachází v severovýchodním regionu a vede ze Samarkandu přes Chudžand do údolí Fergana. Cestování vlakem však není příliš bezpečné kvůli lupičům. Turistům se proto doporučuje, aby všechny cennosti umístili pod sedadla a zakryli je nohama, aby se v kupé zavřeli a dveře zevnitř zajistili drátem nebo silným provazem. Okna musí zůstat zavřená a kupé nesmí být ponecháno bez dohledu.

Chystáš se do Tádžikistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.