Průvodce státem
Tádžikistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Tádžikistánu

Jak do Tadžikistánu

Nejjednodušeji se do Tádžikistánu dostanete letecky. Můžete letět například z Prahy do Moskvy, odkud na mezinárodní letiště v Dušanbe létají pravidelné spoje. Let z Moskvy do Dušanbe trvá necelé 4 hodiny. Další možností je využít nabídky Turkish Airlines a letět z Prahy pres Istanbul do Dušanbe.

Pozemní hraniční přechody s Uzbekistánem, Kyrgyzstánem a Afghánistánem jsou v zásadě otevřené, v určitých obdobích mohou být  uzavřené zejména uzbecko-tádžické hranice. Hraniční přechod s Čínou na Pamíru je pro občany třetích zemí uzavřen.

Jak se nejlépe dopravovat

Doprava po Tádžikistánu je mimo města poměrně komplikovaná a pro turisty poměrně nepřehledná. Nejlepší možností je určitě půjčení auta i s místním řidičem. 

Autem

V Tádžikistánu neexistují autopůjčovny, proto půjčení vozu není možné. Lepší možností je najmout si místního řidiče i s vozem.

Řízení vlastního vozu je možné, ale nedoporučuje se. Silnice jsou ve velmi špatném stavu a nevyhnete se častým kontrolním stanovištím, které ovládají ozbrojení policisté a vojáci. Vedle oficiálních stanovišť existují i místa, která ovládají bandité.

V minulosti došlo k mnoha trestným činům, kdy se bandité vydávali za policisty, a turisty, kteří zastavili, ihned okradli o vůz i vše cenné. Pokud se přesto pro cestu vozem rozhodnete, v žádném případě nejezděte v noci. Také si na místě předem ověřte, které silnice jsou bezpečné a sjízdné. Během zimy jsou tři ze čtyř hlavních silnic z Dušanbe na jihozápad země (východní cesta do Chorogu, severovýchodní cesta do Oš a severní cesta do Chudžandu) zavřené. Naopak silnice mezi městy Oš a Chorog je udržována celý rok a vede přes jeden z nejúžasnějších regionů světa Pamír. Jezdí se vpravo.

Rozumnější variantou je pronajmout si řidiče s vlastním vozem. Ceny se dají usmlouvat a řidič vás může vzít i do zapadlejších částí země. Cenu si vždy domluvte předem.

Taxíky jezdí ve velkých městech. Mnoho taxikářů nevlastní licenci, proto je možné s nimi usmlouvat dobrou cenu. Oficiálně označené taxíky jsou bezpečné, ale vyhněte se jízdě ve vozu, v němž už jedou cizí lidé. Při používání taxi pamatujte na to, že když se země osamostatnila, byly názvy mnoha ulic změněny. Lidé však užívají nová i stará jména, a proto může být domluva s taxikářem na adrese, kam chcete jet, velmi složitá. 

Pamir Highway

Tádžikistán je hlavní zemí, kterou prochází slavní silnice M41 označovaná také jako "Pamir Highway". Cesta vede spektakulární vysokohorskou krajinou Pamíru z kyrgyzského Oše napříč celým Tádžikistánem, přes uzbecký Termez až do Mazar i-Sharif v Afghánistánu. Nenechte se však příliš unést slovíčkem "highway". Cesta je zpevněná jen v nížinách a kvalitní pouze okolo Dušanbe. V horách se jedná spíše o polní cestu. Jízda vyžaduje opravdové řidičské schopnosti, cesta je rozbitá a nebezpečná, v zimě pak přes hory zcela nesjízdná.

Pamir Highway

Autobusem

Autobusová doprava sice spojuje nejdůležitější města země, ale jinak je autobusové spojení spíše nedostatečné. V zimě může být problém se sjízdností silnic. Mnohem hustší a rychlejší je síť maršrutek, které jezdí mezi většími městy i mezi vesnicemi. Jízdní řády zjistíte pouze od místních či na hlavních autobusových stanicích ve velkých městech.

Vlakem

V Tádžikistánu fungují tři hlavní železniční trati. První vede z Dušanbe do města Termez na uzbecko-afghánských hranicích. Druhá vede z Dušanbe jižně do města Tugul na afghánských hranicích a třetí se nachází v severovýchodním regionu a vede ze Samarkandu přes Chudžand do údolí Fergana. Cestování vlakem však není příliš bezpečné kvůli lupičům. Turistům se proto doporučuje, aby všechny cennosti umístili pod sedadla a zakryli je nohama, aby se v kupé zavřeli a dveře zevnitř zajistili drátem nebo silným provazem. Okna musí zůstat zavřená a kupé nesmí být ponecháno bez dohledu.

Pro vyznavače dobrodružných výprav země zaslíbená

Tádžikistán leží ve střední Asii, na severu sousedí s Kyrgyzstánem, na severovýchodě s Čínou a na severozápadě leží Uzbekistán. Na jihu vytváří řeka Amudarja přirozenou hranici s Afghánistánem. Většina území se nachází v oblasti pohoří Pamír, takže reliéf krajiny je velmi hornatý a takřka nepřetržitě se tak pohybujete ve výšce větší než 3.000 m n. m.

Pokud jste milovníky horských treků, rádi se pokocháte krásným jezerem a nebo si užíváte vůně a chutě orientalních bazarů, je Tádžikistán jako stvořený pro vás. A jako bonus zde narazíte na neuvěřitelně pohostinné místní obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza až na 45 dní získáš on–line na evisa.tj.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na treky po horách jen v létě, do nížin na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
14 500 Kč
Je průměrná cena letenek, akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tádžikistánu

Avatar uživatele Zdenka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu