Průvodce státem
Tádžikistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Tádžikistánu

Jak do Tadžikistánu

Nejjednodušeji se do Tádžikistánu dostanete letecky. Můžete letět například z Prahy do Moskvy, odkud na mezinárodní letiště v Dušanbe létají pravidelné spoje. Let z Moskvy do Dušanbe trvá necelé 4 hodiny. Další možností je využít nabídky Turkish Airlines a letět z Prahy pres Istanbul do Dušanbe.

Pozemní hraniční přechody s Uzbekistánem, Kyrgyzstánem a Afghánistánem jsou v zásadě otevřené, v určitých obdobích mohou být uzavřené zejména uzbecko-tádžické hranice. Hraniční přechod s Čínou na Pamíru je pro občany třetích zemí uzavřen.

Jak se nejlépe dopravovat

Doprava po Tádžikistánu je mimo města poměrně komplikovaná a pro turisty poměrně nepřehledná. Nejlepší možností je určitě půjčení auta i s místním řidičem.

Autem

V Tádžikistánu neexistují autopůjčovny, proto půjčení vozu není možné. Lepší možností je najmout si místního řidiče i s vozem.

Řízení vlastního vozu je možné, ale nedoporučuje se. Silnice jsou ve velmi špatném stavu a nevyhnete se častým kontrolním stanovištím, které ovládají ozbrojení policisté a vojáci. Vedle oficiálních stanovišť existují i místa, která ovládají bandité.

V minulosti došlo k mnoha trestným činům, kdy se bandité vydávali za policisty, a turisty, kteří zastavili, ihned okradli o vůz i vše cenné. Pokud se přesto pro cestu vozem rozhodnete, v žádném případě nejezděte v noci. Také si na místě předem ověřte, které silnice jsou bezpečné a sjízdné. Během zimy jsou tři ze čtyř hlavních silnic z Dušanbe na jihozápad země (východní cesta do Chorogu, severovýchodní cesta do Oš a severní cesta do Chudžandu) zavřené. Naopak silnice mezi městy Oš a Chorog je udržována celý rok a vede přes jeden z nejúžasnějších regionů světa Pamír. Jezdí se vpravo.

Rozumnější variantou je pronajmout si řidiče s vlastním vozem. Ceny se dají usmlouvat a řidič vás může vzít i do zapadlejších částí země. Cenu si vždy domluvte předem.

Taxíky jezdí ve velkých městech. Mnoho taxikářů nevlastní licenci, proto je možné s nimi usmlouvat dobrou cenu. Oficiálně označené taxíky jsou bezpečné, ale vyhněte se jízdě ve vozu, v němž už jedou cizí lidé. Při používání taxi pamatujte na to, že když se země osamostatnila, byly názvy mnoha ulic změněny. Lidé však užívají nová i stará jména, a proto může být domluva s taxikářem na adrese, kam chcete jet, velmi složitá.

Pamir Highway

Tádžikistán je hlavní zemí, kterou prochází slavní silnice M41 označovaná také jako "Pamir Highway". Cesta vede spektakulární vysokohorskou krajinou Pamíru z kyrgyzského Oše napříč celým Tádžikistánem, přes uzbecký Termez až do Mazar i-Sharif v Afghánistánu. Nenechte se však příliš unést slovíčkem "highway". Cesta je zpevněná jen v nížinách a kvalitní pouze okolo Dušanbe. V horách se jedná spíše o polní cestu. Jízda vyžaduje opravdové řidičské schopnosti, cesta je rozbitá a nebezpečná, v zimě pak přes hory zcela nesjízdná.

Pamir Highway

Autobusem

Autobusová doprava sice spojuje nejdůležitější města země, ale jinak je autobusové spojení spíše nedostatečné. V zimě může být problém se sjízdností silnic. Mnohem hustší a rychlejší je síť maršrutek, které jezdí mezi většími městy i mezi vesnicemi. Jízdní řády zjistíte pouze od místních či na hlavních autobusových stanicích ve velkých městech.

Vlakem

V Tádžikistánu fungují tři hlavní železniční trati. První vede z Dušanbe do města Termez na uzbecko-afghánských hranicích. Druhá vede z Dušanbe jižně do města Tugul na afghánských hranicích a třetí se nachází v severovýchodním regionu a vede ze Samarkandu přes Chudžand do údolí Fergana. Cestování vlakem však není příliš bezpečné kvůli lupičům. Turistům se proto doporučuje, aby všechny cennosti umístili pod sedadla a zakryli je nohama, aby se v kupé zavřeli a dveře zevnitř zajistili drátem nebo silným provazem. Okna musí zůstat zavřená a kupé nesmí být ponecháno bez dohledu.

Pro vyznavače dobrodružných výprav země zaslíbená

Tádžikistán leží ve střední Asii, na severu sousedí s Kyrgyzstánem, na severovýchodě s Čínou a na severozápadě leží Uzbekistán. Na jihu vytváří řeka Amudarja přirozenou hranici s Afghánistánem. Většina území se nachází v oblasti pohoří Pamír, takže reliéf krajiny je velmi hornatý a takřka nepřetržitě se tak pohybujete ve výšce větší než 3.000 m n. m.

Pokud jste milovníky horských treků, rádi se pokocháte krásným jezerem a nebo si užíváte vůně a chutě orientalních bazarů, je Tádžikistán jako stvořený pro vás. A jako bonus zde narazíte na neuvěřitelně pohostinné místní obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza až na 45 dní získáš on–line na evisa.tj.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na treky po horách jen v létě, do nížin na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
14 500 Kč
Je průměrná cena letenek, akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tádžikistánu

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu