Tádžikistán
Tádžikistán

Víza do Tádžikistánu

Vízum

Od roku 2022 je pro občany ČR bezvízový vstup do Tádžikistánu pro turistické pobyty do 30 dní.

Původní informace k vízům: Pro cestování do Tádžikistánu musí být čeští občané vybaveni vízem. Vízum je možné získat na velvyslanectvích Tádžikistánu, to nejbližší k ČR se nachází ve Vídni (http://tajikembassy.at/) a v Berlíně (http://www.botschaft-tadschikistan.de). Požádat o vízum je možno i poštou, v tom případě se k žádosti přikládá i zpáteční ofrankovaná obálka. Případně je možné využít i služby některé z cestovních agentur, které vám za poplatek vízum zařídí.

Poplatek za jednorázové turistické vízum činí 40 USD za týdenní vízum, 50 USD za 14denní vízum a 60 USD za 30denní vízum. Turistická víza se nedají prodloužit. Poplatky a podmínky vydání víza se často mění, přesné aktuální informace je třeba ověřit na velvyslanectvích Tádžikistánu. 

Pro vstup do oblasti Horního Badachšánu (Gorno-Badachšán Avtonomnaja Oblast – GBAO) je potřeba zvláštní povolení, o nějž je možno požádat na velvyslanectvích Tádžikistánu zároveň s vízem. V Dušanbe je možno toto povolení získat na Odboru víz a registrace (OVIR) Ministerstva vnitra.

Další dokumenty

Občané ČR mohou cestovat do Tádžikistánu pouze s platným cestovním pasem opatřeným platným tádžickým vízem. Platnost dokladu musí alespoň o 6 měsíců přesahovat platnost víza.

Pro přihlášení k pobytu delšímu než tři měsíce budete potřebovat i potvrzení, že jste HIV negativní.

Při vjezdu vozidlem do Tádžikistánu se na hranici platí poplatek za dovoz vozidla (25 USD za osobní auto). Doklad o zaplacení je třeba uschovat, neboť dopravní policie ho může vyžadovat při silniční kontrole. 

Řidiči motorových vozidel s sebou musí mít platný mezinárodní řidičský průkaz, český řidičský průkaz, technický průkaz vozidla a doklad o povinném ručení. V případě, že řidič není vlastníkem vozidla, měl by mít s sebou notářsky ověřený souhlas vlastníka s používáním vozidla přeložený do ruštiny.

Očkování

Pro cesty do Tádžikistánu není povinné žádné očkování. Důrazně se však doporučuje očkování proti obrně absolvované v posledních deseti letech, a to kvůli nedávné epidemii této nemoci v Tádžikistánu. Dále se doporučuje očkování proti hepatitidě A i B a břišnímu tyfu, zvážit je vhodné i očkování proti vzteklině, záškrtu, TBC a meningitidě A+C. V letních měsících hrozí v níže položených oblastech riziko malárie, zvláště v oblastech Chatlónu a Horního Badachšánu, vyskytuje se i cholera. Při pobytech delších tří měsíců je třeba se prokázat negativním testem na HIV. 

Celní předpisy

Při příjezdu do Tádžikistánu vyplňují cizinci deklaraci, do níž zapisují všechny cenné předměty a cizí měnu pro pobyt. Výše dovezené cizí měny není omezena, avšak všechny peníze musí být zapsány v celní deklaraci. Doporučuje se zapsat do celní deklarace všechny cenné předměty, které budete chtít z Tádžikistánu zase odvézt (počítač, fotoaparát, šperky atd.). Deklarace se vyplňuje ve dvou kopiích, jednu orazítkovanou kopii je nutno pečlivě uschovat pro celní odbavení při odjezdu ze země.

Bezcelně lze dovézt 1l alkoholu a 200 ks cigaret na osobu, při vstupu osobním automobilem benzin v nádrži.

Je přísně zakázáno dovážet do Tádžikistánu silně působící nebo jedovaté látky či narkotika, a to i pro vlastní potřebu. Porušení tohoto předpisu se trestá několikaletým odnětím svobody.

Na dovoz střelných zbraní je nutné mít zbrojní průvodní listy, u loveckých zbraní pak povolení Ministerstva vnitra. Při dovozu a vývozu zvířat se vyžaduje veterinární certifikát.

Chystáš se do Tádžikistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 16. 02. 2024

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.