Trinidad a Tobago
Trinidad a Tobago

Peníze a ceny v Trinidadu a Tobagu

Trinidadsko-tobažský dolar

Trinidadsko-tobažský dolar české směnárny nenabízí. Doporučujeme mít sebou USD, GBP nebo EUR a směnit z těchto měn.  Aktuální převod (2016) je TTS6 = USD 1,00. 

Bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20 a 100 TT$, mince mají hodnotu 50, 25, 10, 5 a 1 cent. 

Směnárny a platba kartou

Bankomaty (ATM) najdete na letišti, v bankách, nákupních centrech a ve velkých městech. Kartou lze platit v některých obchodech, supermarketech a lepších hotelech. V menších obchodech a restauracích zatím nejsou moc rozšířené. 

Směnárny najdete na letištích a v bankách.  Většinou po vás budou chtít doklad totožnosti a počítejte s poplatkem za směnu. Peníze si vždy pečlivě přepočítejte před směnárníkem, občas se stává, že se „spletou“ ve svůj prospěch.

Kolik co stojí

Ceny jsou o trochu dražší než v ČR, ale pořád se jedná o jednu z nejlevnějších zemí v Karibiku. Drahé jsou výlety, taxi a hotely. Nejlevněji nakoupíte jídlo v supermarketu.  Restaurace jsou cenově dostupné s nabídkou místních pokrmů, ale najdete tu i celosvětové řetězce, jako je KFC. 

Příklady cen:

  • Autobusová jízdenka na Trinidadu – 2–12 TT$
  • Autobusová jízdenka na Tobagu –  2–8 TT$
  • Maxi taxi – 3 – 10 TT$
  • Jídlo na ulici – 0,40–3 USD
  • Jídlo v restauraci – 10–110 USD
  • Pivo v restauraci – 1,5–3 USD 
  • Pivo v supermarketu – 0,20 USD
  • Ubytování v hotelu – od cca 60 USD

Spropitné a smlouvání

V restauracích se k ceně připočítává 15% daň a tzv. service charge, který bývá 10 %. Pokud je zahrnutý service charge, nenechává se spropitné. Při jízdě taxi se domlouvá cena dopředu. Smlouvá se na trhu, pokud nejsou uvedeny pevné ceny. 

Jak ušetřit

Ubytování si rezervujte s předstihem, při cestování se vyplatí si půjčit auto na den či dva. Pokud máte dostatek času, využijte autobusy a maxi taxi spíše než služby taxi (zvlášť pokud neumíte smlouvat). Ušetřit se dát i nákupem jídla v supermarketu a vařit si sami nebo chodit do místních restaurací – jídelen, nikoli do turistických restaurací. 

Denní rozpočty

I přesto, že každý cestovatel je jinak náročný a denní budget je závislý na tom, co chcete vidět a dělat, níže uvádíme 3 základní varianty denních budgetů.

Nízkonákladový cestovatel jezdí autobusem (20 TT$) a hodně chodí pěšky, výlety s CK odmítá, bydlí v nejlevnějším penzionu ve dvou 35 USD/pokoj, pije vodu z kohoutku a stravuje se vlastním vařením nebo jídlem na ulici za 6 USD/den. Nejnižší náklady se dostanou na  cca 600 Kč osoba/den.

Zlatou střední cestou jde cestovatel, který jede ve dvou a ubytuje se v hezkém penzionu nebo apartmánu (60 USD), půjčí si auto (70 USD včetně benzinu), vodu si koupí v obchodě, zajde si do klasické restaurace (cca 25 USD) a večer zakončí v baru ( 10 USD). Za den utratí cca 3.200 Kč. 

Cestovatel toužící po luxusu, který neřeší finance, si může dovolit téměř cokoli. Luxusní vila ho může přijít na 12.500 Kč noc a výlet na ostatní ostrovy soukromým letadlem je možné zajistit přes místní agentury.

Chystáš se do Trinidadu a Tobaga?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jaroslava Nová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.