Průvodce státem

Trinidad a Tobago

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Karibik nejenom pro bohaté

Trinidad a Tobago (zkráceně T&T) jsou 2 nejjižněji položené ostrovy Karibiku, které najdete cca 11 km od Venezuelského pobřeží. 

Písečné pláže lemované palmami, průzračné moře, přírodní rezervace s více než 400 druhy ptáků a úchvatné vodopády – to je jenom část toho, co můžete na T&T poznat. Místní obyvatelé jsou přátelští a milují hudbu a pohodu. 

Vydejte se do tohoto ráje a poznejte skutečný Karibik bez resortů s vysokými ploty. Jak říkají místní: „ Let´s lime!”

Průvodce pro tebe napsal Jaroslava Nová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Trinidadu a Tobaga

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Trinidad se dostal do cesty slavnému mořeplavci Kolumbovi, který ho pojmenoval La Isla de la Trinidad. Tobago Kolumbus prý spatřil, ale Španělé na něj nevznesli nárok. V roce 1889 se oba ostrovy spojily jako britská korunní kolonie a od roku 1976 jsou republikou v rámci Commenwealthu.

T&T má vysoké příjmy z ropného a těžařského průmyslu. Turisický ruch tu je trochu odsunut na druhou kolej, což oceníte, pokud hledáte pláže, kde není hlava na hlavě a zároveň se nebojíte kontaktu s místními.

Dělo Trinidad a Tobago

Lidé

T&T mají v současné době 1.328.019 obyvatel převážně afrického a indického původu s různým náboženským vyznáním.

Svátky

Svátky na ostrovech jsou podobné těm našim, tzn. Vánoce, Nový rok, a Velikonoce. Další státní svátky jsou v březnu (30. 3.), v květnu (30. 5.) v červnu (10. 6. a 19. 6.), v srpnu (1. 8. a 31. 8.) a v září (24. 9.). Mimo státní svátky, které místní dokážou pořádně ostavit, se každý měsíc pořádají různé slavosti, hudební události a další zajímavé akce.

Obchody bývají otevřené od pondělí do soboty mezi 8:00 a 17:00 hod. Obchodní centra pak od 10:00 do 19:00 hod. Banky mají polední přestávku mezi 14:00–15:00 hod. V neděli bývají obchody a banky zavřené.

Kultura

Největší událostí na Trinidadu je karneval. Každý rok se jeho datum mění. V roce 2017 proběhne 27.–28. 2. v roce 2018 12.–13. 2 (aktuální informace).

Ostatní menší události se pořádají v průběhu celého roku. Jsou to různé hudební festivaly, sportovní turnaje (například golf, rybaření, cyklistika) nebo kulinářské události, jako je Chocolate day apod.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, avšak uslyšíte tady i španělštinu, kreolštinu, hindštinu a čínštinu.

Turismus

Turismus zde není zdaleka tak rozvinutý jako v ostatních částech Karibiku, ale turistická infrastruktura tu funguje dobře. Výběr ubytování zahrnuje hotely různých kategorií, penziony a apartmány. Je lepší mít ubytování rezervované dopředu, zvláště pokud chcete bydlet v apartmánu. Na obou ostrovech zajišťují různé výlety cestovní kanceláře. Půjčení auta je možné na letišti nebo přes cestovní agenturu či online.

Ať už je váš cíl lenošení na pláži lemované palmami, šnorcholování, rybaření, potápění, pozorování ptactva nebo objevování historie, T&T vás nadchne.

Geografie

Trinidad s rozlohou 4.768 km2 je větší z těchto dvou ostrovů. Tobago měří pouhých 300 km2. K T&T zároveň patří přilehlé menší neobydlené ostrovy, jako jsou Little Tobago, St. Giles a další.

Trinidad je známý svými přírodními rezervacemi, najdete zde asfaltové jezero Pitch lake, architektonické památky a v únoru ostrov žije karnevalem proslaveným po celém Karibiku.

Tobago je ostrov lákající na krásné písečné pláže, rozmanitý podmořský život a tropický les s nepřeberným množstvím treků a úchvatnými vodopády.

Mezi Trinidaded a Tobagem se můžete dopravit trajektem nebo využít leteckou přepravu. Mezinárodní letiště na Trinidadu leží 25 km od hlavního města Port of Spain. Mezinárodní letiště na Tobagu najdete u Crown point na jihozápadě ostrova.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Trinidadsko-tobažský dolar

Trinidadsko-tobažský dolar české směnárny nenabízí. Doporučujeme mít sebou USD, GBP nebo EUR a směnit z těchto měn. Aktuální převod (2016) je TTS6 = USD 1,00.

Bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20 a 100 TT$, mince mají hodnotu 50, 25, 10, 5 a 1 cent.

Trinidadský dolar

Směnárny a platba kartou

Bankomaty (ATM) najdete na letišti, v bankách, nákupních centrech a ve velkých městech. Kartou lze platit v některých obchodech, supermarketech a lepších hotelech. V menších obchodech a restauracích zatím nejsou moc rozšířené.

Směnárny najdete na letištích a v bankách. Většinou po vás budou chtít doklad totožnosti a počítejte s poplatkem za směnu. Peníze si vždy pečlivě přepočítejte před směnárníkem, občas se stává, že se „spletou“ ve svůj prospěch.

Kolik co stojí

Ceny jsou o trochu dražší než v ČR, ale pořád se jedná o jednu z nejlevnějších zemí v Karibiku. Drahé jsou výlety, taxi a hotely. Nejlevněji nakoupíte jídlo v supermarketu. Restaurace jsou cenově dostupné s nabídkou místních pokrmů, ale najdete tu i celosvětové řetězce, jako je KFC.

Příklady cen:

 • Autobusová jízdenka na Trinidadu – 2–12 TT$
 • Autobusová jízdenka na Tobagu – 2–8 TT$
 • Maxi taxi – 3 – 10 TT$
 • Jídlo na ulici – 0,40–3 USD
 • Jídlo v restauraci – 10–110 USD
 • Pivo v restauraci – 1,5–3 USD
 • Pivo v supermarketu – 0,20 USD
 • Ubytování v hotelu – od cca 60 USD

Spropitné a smlouvání

V restauracích se k ceně připočítává 15% daň a tzv. service charge, který bývá 10 %. Pokud je zahrnutý service charge, nenechává se spropitné. Při jízdě taxi se domlouvá cena dopředu. Smlouvá se na trhu, pokud nejsou uvedeny pevné ceny.

Jak ušetřit

Ubytování si rezervujte s předstihem, při cestování se vyplatí si půjčit auto na den či dva. Pokud máte dostatek času, využijte autobusy a maxi taxi spíše než služby taxi (zvlášť pokud neumíte smlouvat). Ušetřit se dát i nákupem jídla v supermarketu a vařit si sami nebo chodit do místních restaurací – jídelen, nikoli do turistických restaurací.

Denní rozpočty

I přesto, že každý cestovatel je jinak náročný a denní budget je závislý na tom, co chcete vidět a dělat, níže uvádíme 3 základní varianty denních budgetů.

Nízkonákladový cestovatel jezdí autobusem (20 TT$) a hodně chodí pěšky, výlety s CK odmítá, bydlí v nejlevnějším penzionu ve dvou 35 USD/pokoj, pije vodu z kohoutku a stravuje se vlastním vařením nebo jídlem na ulici za 6 USD/den. Nejnižší náklady se dostanou na cca 600 Kč osoba/den.

Zlatou střední cestou jde cestovatel, který jede ve dvou a ubytuje se v hezkém penzionu nebo apartmánu (60 USD), půjčí si auto (70 USD včetně benzinu), vodu si koupí v obchodě, zajde si do klasické restaurace (cca 25 USD) a večer zakončí v baru ( 10 USD). Za den utratí cca 3.200 Kč.

Cestovatel toužící po luxusu, který neřeší finance, si může dovolit téměř cokoli. Luxusní vila ho může přijít na 12.500 Kč noc a výlet na ostatní ostrovy soukromým letadlem je možné zajistit přes místní agentury.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Trinidad a Tobago

Na Trinidad se dostanete letecky z USA, Velké Británie, Jižní Ameriky a Karibských ostrovů. Na Tobago operují British Airways a Virgin Atlantic lety z Londýna a letecká společnost Condor nabízí spoje z Frankfurtu. Mezi ostrovy se lze dopravit trajektem (Scarborough – Port of Spain) nebo letecky (23 spojů denně zajišťují národní aerolinie Carribbean Airlines).

Průměrná doba letu z Evropy je závislá na spojení, které si vyberete a délce přestupu (například pokud poletíte přes Londýn, musíte zde nocovat a měnit letiště). Let z Londýna trvá přibližně 11 hod. 5 min. s mezipřistáním na Sv. Lucii.

Ceny letenek se pohybují v závislosti na obsazenosti letadla. Tím, že sem létají pouze 3 dopravci, nehrozí konkurenční boj a cena letenek bývá kolem 20.000 Kč z Prahy.

Jak se nejlépe dopravovat

Při příletu je dobré mít domluvený odvoz, zvláš pokud cestujete do Castary apod. Autobusy nejezdí tak často. Pro zkoumání ostrova je lepší, kvůli větší flexibilitě, si půjčit auto.

Půjčení auta

T&T patří mezi státy, na nichž se jezdí vlevo. Na Tobagu je pouze 1 semafor a provoz, kromě Scarborough, je velice mírný. Provoz na Trinidadu je obdobný.

Jakmile si zvyknete na řízení auta vlevo, svérázné řízení místních a úzké silnice, nebudete mít žádný problém. Doprava je tu velice mírná a není čeho se bát. Kolem Tobaga vede 1 silnice. Na Trinidadu jich najdete víc.

Auto je možné si rezervovat online nebo na letišti či v cestovní agentuře. Cena je závislá na typu a pohybuje se již od 50 USD/den. Cena benzinu činí kolem 5,75 TT$/litr. Pro řízení na T&T potřebujete platný mezinárodní řidičský průkaz.

Autobusy a dodávky

Na Trinidadu a Tobagu je síť autobusů doplněná maxi taxi. Cena autobusové jízdenky je závislá na délce trasy. Na Trinidadu stojí od 2 do 12 TT$ a po městě 2,50 TT$. Maxi taxi mají sazby od 3 do 10 TT$. Za autobusovou jízdenku na Tobagu zaplatíte 2–8 TT$.

Taxi jsou značené písmenem H na SPZ a platí zde smluvní ceny.

Lodě

Nejlevnější a vlastně i nejrychlejší doprava mezi ostrovem Trinidad a ostrovem Tobago zajistí trajekty. Ty spojují hlavní město Port of Spain a Scarborough, největší centrum na Tobagu. Lodě vyplouvají v průměru 2x denně, plavba trvá 5 až 7 hodin a jízdenka stojí v přepočtu zhruba 1.200 Kč. Jízdní řády, ceny a další informace najdete na webu ttitferry.com.

Trajekt Trinidad

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Trinidad-tobažská kuchyně

Na T&T můžete ochutnat kreolskou, čískou a indickou kuchyni. Nejznámější místní pokrm je roti. Hlavní jídla se dělají z ryb a plodů moře s rýží a zeleninou. Na jídelním lístku jsou vždy pokrmy i z vegetariánské kuchyně.

Trinidadská kuchyně

Voda z kohoutku je nezávadná. Čersvě vymačkané džusy najdete snad v každé restauraci. Na Trinidadu se vaří pivo Carib a Stag, který má více procent alkoholu. Kromě piva tu najdete několik palíren rumu. Mezi místní značky patří Vat 19 a Royal Oak.

Jak se stravovat jako místní

Místní se stravují v take-away a restauracích nižší cenové kategorie. Stačí se pouze dívat a hned budete vědět, kam zajít. Jídla z take-away si můžete vzít s sebou a udělat si například piknik na pláži nebo v případě, že to podnik dovoluje, sníst na místě.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v turistických destinacích bývají mnohem vyšší než v ostatních částech T&T. Průměrně dáte za porci jídla v restauraci cca 250– 700 Kč. Levnější restaurace a take away nabízejí ovšem nižší ceny.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Šnorchlování a potápění

Šnorchlování je aktivita, kterou lze provozovat na obou ostrovech, ačkoli na Tobagu je průzračnější voda. Při šnorchlování uvidíte korály, různé druhy ryb a pokud budete mít štěstí i želvy.

Potápění je nejlepší na Tobagu v okolí Speyside a na východní straně ostrova, kde při potápění můžete narazit na mantu nebo menšími druhy žraloků. Další z populárních potápěčských lokalit jsou Charlotteville, Sister´s rock, Crown point a Buccoo Reef.

Pláže

Pláže na T&T jsou písečné lemované palmami a kromě oblasti Crown point poloprázdné. Na Trinidadu a východní části Tobaga je nutné si dát pozor na silné proudy. Nejpopulárnější pláž na Trinidadu je Maracas, na Tobagu je spousta malých krásných pláží. Není výjimkou, že pláže nemají sprchu ani lehátka na zapůjčení.

Noční život

Noční život se na ostrovech nese ve stylu steel pan party a calypsa. Na Tobagu je známá Sunday school, na které se baví místní i turisté. Kromě toho se na ostrovech pořádájí koncerty různých kapel a najdete tu i noční kluby. Nejvíc nočních klubů je v Port of Spain (Trinidad).

Nákupy

Na Trinidadu i Tobagu najdete obchodní centra, kde si za rozumné peníze můžete nakoupit oblečení, obuv a suvenýry. Kromě obchodních center narazíte na obchůdky s řemeslnými výrobky a dalším zbožím pro turisty. Pokud si chcete koupit místní rum a pivo, nejlevnější bývá v supermarketu.

Parky a rezervace

Tobago forest reserve je nejstarší chráněný park na západní hemisféře. Pokud zde plánujete treky, vezměte v potaz, že nenarazíte na stánky s občerstvením. Zároveň se doporučuje najmout si místního průvodce, který se v rezervaci vyzná, a vy máte jistotu, že nezabloudíte.

Trinidad nabízí několik rezervací, které jsou známé pozorováním ptáků. Jedná se o Nariva swamp, Asa Wright Nature Centre, Caroni Bird Sanctuary, Yerette, Point a Pierre Wild Fowl Trust. Nejznámější středisko ekoturistiky s několika treky naleznete v Braso Seco. V Triniti Hills Wildlife Sanctuary můžete vidět mimo jiné i opice, oceloty (druh divoké kočky) a jeleny.

Pitch lake je jedno ze tří přírodních asfaltových jezer na světě. Doporučujeme návštěvu s průvodcem, protože se dozvíte, které z jezírek je na co dobré a jako bonus si můžete v některých jezírkách umít asfaltovou vodou, která je skvělé na pleť.

Pozorování ptáků

Pozorování ptáků je velice populární jak mezi místními, tak i turisty. K nejzajímavějším místům na Trinidadu patří Asa Wright Nature Centre, Caroni Bird Sanctuary, Yerette a mokřavy v Point a Pierre Wild Fowl Trust. Můžete zde vidět plameňáky, ibise, kolibříky, papoušky a další z více než 400 druhů ptáků vyskytujících se na ostrovech. Na Trinidadu je nejdostupnější pozorování ptáků v Tobago forest reserve. Pozorování ptáků je možné na ostrůvku Little Tobago, kam je složité se dostat (pouze pronájem člunu).

Kolibřík Trinidad a Tobago

Pro děti

Děti si na ostrovech užijí skvělé pláže, koupání ve vyhřátém moři a šnorchlování. Je možné s nimi podniknout výlety na Pitch lake a do přírodních rezervací. V některých ubytovacích resortech jsou děti vítání a mají pro ně připraveny různé nezbytnosti, ovšem v současné době zde nenajdete žádný aquapark ani jiné podobné atrakce pro děti.

Kultura

V únoru se pořádá na Trinidadu karneval, kdy se celý ostrov baví a tancuje. Je to jedinečný zážitek, který by neměl uniknout nikomu, kdo je v době karnevalu na ostrově (ovšem ceny ubytování jsou až o 100 % vyšší než obvykle).

V březnu se pořádá Rapso Fest, kam se sjíždí umělci a pořádají se různé workshopy.

Pan in the 21st Century je soutěž kapel hrajících na steel pan, která probíhá v dubnu v Port of Spain.

Tobago Jazz Festival je největší festival, na nějž můžete zavítat v květnu do Plymuthu. Pro milovníky historie stojí za pozornost Tobago Heritafe Festival, který probíhá na celém ostrově poslední dva týdny v červenci.

Každý týden se pořádá v Buccoo akce Sunday school, kde se tančí až do rána, hraje tu steel pan kapela, calypso a později přichází DJ s aktuálními hity reggae, R&B atd.

Sportovní nadšence určitě přiláká na Trinidad Angostura Yachting Week Regatta nebo golfové turnaje, které se hrají v průběhu celého roku.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Při cestě na Trinidad je doporučeno očkování proti žluté zimnici. Toto doporučení neplatí pro Tobago. Pro oba ostrovy je doporučené očkování proti hepatitidě A. Více informací o očkování naleznete na: http://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/trinidad.htm.

Na pláži si nelehejte pod kokosové palmy, pád kokosu může zranit či dokonce zabít. V moři si dávejte pozor na silné proudy (Trinidad a některé pláže na Tobagu). Je rozumné mít uzavřené dobré cestovní pojištění a zároveň mít dostatek finančních prostředků pro případ zranění a hospitalizace. Některé pojišťovny proplácejí náklady zpětně.

Kriminalita

Kriminalita na ostrovech existuje. Jedná se převážně o krádeže. Na Tobagu je nižší než na Trinidadu, ale s rozvíjejím se cestovním ruchem k ní dochází stále častěji.

Ženy se musí obrnit proti nadměrné pozornosti mužů a jejich neustálým hlasitým projevům přízně. Pokud je nebudete pobízet ani s nimi flirtovat, místní pánové si nic víc nedovolí. Pokud si dámy chtějí zpestřit pobyt flirtem, místní pánové nebudou pravděpodobně proti.

Internet a elektřina

Zásuvky a elektřina jsou stejné jako v USA a celé oblasti. Napětí 115 V, frekvence 60 Hz a zástrčky typu A i B. Je tedy nezbytně nutné mít s sebou adaptér.

Internetové pokrytí je ucházející ve větších městech a hotelích.

Důležité kontakty

Nejbližší zastoupení ČR je v New Yorku.

 • Consulate General of the Czech Republic
 • 321 E 73rd Str., NY 10021 New York

Místní kontakty:

 • Ambulance: 990,
 • Hasiči: 990,
 • Policie: 999.

Nemocnice na Trinidadu:

 • Arima Distric Hospital, Arina: 667 4714,
 • Community Hospital, Port of Spain: 622 1191,
 • Mount Hope Hospital, Augustine: 645 4673,
 • Port of Spain General Hospital, Port of Spain: 623 2951 nebo 2952,
 • San Fernando General Hospital, San Fernando: 652 3581 nebo 3580,
 • St. Clair Medical Centre, Port of Spain: 628 1451 nebo 8615.

Nemocnice na Tobagu:

 • Tobago County Hospital, Scarborough: 639 2551 nebo 2552.
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Víza

Občané ČR nepotřebují víza, pokud cestují na T&T na méně než 30 dní. Při příletu je potřeba vyplnit tzv. landing card, kterou obdržíte v letadle nebo na letišti.

Očkování

Pro cestovatele není povinné žádné očkování. Doporučené jsou očkování proti žluté zimnici (Trinidad) a hepatitidě A.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 200 cigaret, 50 doutníků nebo 1/2 kilogramu tabáku a 1,5 litru vína.

Je zakázáno vyvážet zbraně, maso a mléčné výrobky, drogy a živá zvířata.

Co vidět a navštívit v Trinidadu a Tobagu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Trinidadu a Tobagu

Zavřít boční panel

Port of Spain

Hlavní město Port of Spain je svérazným místem na pomezí malé obce a města, které se snaží být "světové".

Zavřít boční panel

Tobago

Pokud jste na Tobagu, užijte si:

 • Šnorchlování nebo potápění,
 • trek v Tobago forest reserve,
 • vodopády, jako jsou Paria (několikahodinový trek lesem), Avocat (12metrový vodopád s možností koupání v jezírku), Rio Seco (snadno přístupný vodopád nedaleko silnice), Guanapo Gorge (30metrový vodopád se spoustou menších po cestě k němu) nebo Marianne River and Three Pools nabízející přírodní jacuzzi,
 • sledování želv na pláži Grafton a Turtle beach (květen–červenec),
 • prohlídka Scarborough,
 • prohlídka Fort King George – dochovalá a udržovaná pevnost na Scarborough s výhledem na moře,
 • Crown Point – sledování přistávajících letadel z pláže,
 • Castara – rybářská vesnice,
 • Englishman´s bay – nádherná osamocená zátoka s bílým pískem cca 1,5 km od Castary,
 • Parlatuvier bay – neuvěřitelně fotogenická zátoka ve tvaru podkovy s rybářskými loďkami a molem.

Půjčte si na den auto, projeďte se po ostrově, zastavte, kde se vám to líbí, a jednoduše vychutnávejte atmosféru tohoto překrásného ostrova.

Zavřít boční panel

Trinidad

Při návštěvě Trinidadu byste neměli vynechat

 • Pitch lake – asfaltové jezero, jedno ze třech na světě, kde probíhá těžba asfaltu,
 • pozorování ptáků v některé z přírodních rezervací,
 • projížďku na loďce po mokřavách u Point a Pierre Wild Fowl Trust,
 • sledování želv na pláži Matura a Frande Riviere (květen–červenec),
 • karneval,
 • návštěvu Port of Spain, svérázného hlavního města,
 • Carapichaima – malé indické vesnicky mezi třtinovými poli,
 • Waterloo Temple – neobyčejně umístěný hinduistický chrám.

Půjčte si auto a projeďte ostrov křížem krážem. Zastavte se, kde se vám to bude líbit. Trinidad je tak rozmanitý, že nebudete litovat.

Počasí a sezóny v Trinidadu a Tobagu

Počasí

T&T mají po celý rok rovnoměrné teploty kolem 28 stupňů. Sezóny se rozdělují na období sucha (prosinec–květen) a období dešťů (červen–listopad). Hlavní sezona je od prosince do května, ale největší návštěvnost Trinidadu je v období karnevalu v únoru. V období dešťů prší převážně odpoledne, ale někdy můžete mít štěstí na celé dny bez deště.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvíce turistů přijíždí mezi prosincem a březnem, ovšem ostrovy lze navštívit celoročně, podle toho, co chcete dělat a vidět.

Avatar uživatele Jaroslava Nová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu