Antalya
Turecko

Doprava v Turecku

Jak do Turecka

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se do Turecka dostat, je letecky. Z Prahy či Vídně létají turecké společnosti jako Turkish Airlines a Pegasus. Pegasus je nízkonákladová společnost, většinou tak nabízí levnější letenky, létá však na vzdálenější letiště Sabina Gökcen, které leží v asijské části Istanbulu. Zpáteční letenku můžete najít v ceně od 3.000 Kč, samozřejmě záleží na období a speciální akci letecké společnosti.  Obecně jsou letenky levnější z vídeňského letiště.

Do Turecka jezdí také autobusy na lince Praha – Brno – Sofie – Istanbul, zpáteční jízdenka vyjde okolo 4.000 Kč, na cestě strávíte asi 36 hodin. V případě, že pojede vlastním autem, za 1 l benzinu v Turecku zaplatíte okolo 35 Kč.

Nejširší nabídku mezistátních autobusových spojů z Turecka do okolních zemí má společnost Metro Bus.

Jak cestovat po Turecku

Vše bude záležet na tom, jak svoji dovolenou pojmete. Pokud budete chtít poznat co nejvíc z Turecka, nejlepší možností bude půjčení auta, vystačíte-li si s městy či letovisky, dopravu moc řešit nemusíte a pohodlně vám budou stačit veřejné prostředky.

Autobusy

Mezi městy funguje hustá síť autobusů, mezi nejspolehlivější společnosti patří Kamil Koč nebo Nilufer. Jednu z nejrozsáhlejších sítí má pak společnost Metro Bus. Ceny jízdenek jsou porovnatelné s českými, jízdenky lze rezervovat dopředu přes internet.

V dálkových autobusech vám nikdy neprodají lístek k cizímu člověku opačného pohlaví. Na východě země byste si také neměli přisednout k člověku opačného pohlaví. V případě, že byste nastoupili do plného autobusu a jediné volné místo by bylo vedle opačného pohlaví, celý autobus se začne rázem přesazovat tak, abyste si mohli sednout správně.

Z Istanbulu do Bursy jezdí také rychlotrajekty (budo.burulas.com.tr). 

Vlaky

Rychlovlaky jezdí na trase Istanbul – Bursa – Eskišehir – Ankara – Konya, jízdní řády i koupi jízdenek můžete vyřídit na tcdd.gov.tr. Maximálně lze jízdenky sehnat se 14denním předstihem. V případě, že oficiální web tureckých železnic nebude akceptovat vaší kreditní kartu, zkusit štěstí lze přes agenturu ambertravel.com, která garantuje zaslání jízdenky do 24 hodin na e-mail. Zbylé trasy jsou zdlouhavé a obecně turecká železniční síť není příliš hustá. Vlakem se dostanete jen do největších měst, známá je však například trasa "Východního expresu" z Ankary do města Kars s překrásnými výhledy na početná pohoří, kterými se vlak prodírá.

Letecká doprava

Často extrémně levné vnitrostátní letenky nabízí společnost Pegasus Airlines z letiště Sabiha Gökcen poblíž Istanbulu. Jednosměrná letenka tak může vyjít v akci i na 400 Kč, letecká síť je velmi hustá a létá se prakticky do každého většího tureckého města napříč celou zemí.

Půjčení auta

V každém velkém tureckém městě najdete standardní západní autopůjčovny s běžnými západními cenami, tj. kolem 900 Kč za den. Turecké hlaví silnice jsou kvalitní, ale mnohdy značně přetížené. Pořádná dálnice zatím vede jen z Bulharska přes Istanbul do Ankary, zbytek země protkávají klikaté užší cesty. 

Budete-li se chtít vypravit na venkov do menších vesnic, bez auta se určitě neobejdete.

Městská doprava

Metro v Turecku jezdí v Istanbulu, Ankaře, Izmiru, Adaně a Burse.

V Istanbulu je možno zakoupit plastovou kartu, tzv. Istanbulcard za 10 TRY, na níž si průběžně dobíjíte kredit, na jednu kartu může jezdit více lidí. Kartu lze využít ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně trajektů, které křižují Bospor a cestování s ní vyjde levněji.

Klasikou v Istanbulu jsou pak historické lanovky a tramvaje v samotném srdci města, na které platí Istanbulcard.

Ve městech lidé nejvíce využívají autobusy či dolmuše, minubusy, které zastavují na znamení téměř všude. Jízdní řády ve městech raději nehledejte, raději buďte trpěliví, ono nakonec něco přijede. S dopravní zácpou počítejte v Istanbulu, a to především o víkendech, doprava v ostatních městech je téměř plynulá. Počítejte s tím, že Turci neustále troubí, aby předešli nehodě, když se například řítí křižovatkou.

Chystáš se do Turecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Hanka Šefránková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.