Cestování Covid-19

Vstup pro cizince je nyní povolen. Po příletu na letišti se podrobíte krátké lékařské kontrole (měření teploty) a pokud se objeví symptomy, bude proveden zdarma PCR test na koronavirus. Negativní test ze zahraniční není akceptován. Cestování po Turecku není pro zahraniční turisty nijak omezeno.

Při návratu do ČR je nutné podstoupit testování na koronavirus, případně podstoupit karanténu.

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně patří k nejrozmanitějším na světě. Je to směs středomořské a arabské kuchyně. Mezi hlavní ingredience patří lilek, rajčata, cizrna, čočka, rýže, olivový olej, kuřecí a telecí maso. V Evropě známý kebab najdete v Turecku v mnoha variantách, dá se koupit ve stáncích, ale také i v restauracích. 

Několik variant kebabu:

  • Döner kebab – kebab v chlebové placce (ten, který známe i v Evropě),
  • Šiš kebab – kebab na jehle, podobný našemu ražniči, samozřejmě ve variantě kuřecí či telecí maso, prokládaný paprikou, rajčaty a cibulí,
  • Adana kebab – kebab z mletého masa na jehle, pálivý,
  • Urfa kebab – kebab z mletého masa na jehle, nepálivý.

K dalším jídlům, která stojí za to vyzkoušet, patří pide, což je taková turecká verze pizzy. Pide má ale na rozdíl od pizzy podlouhlý tvar, připomínající loď, a základ většinou tvoří mleté maso. Nicméně existují i varianty se sýrem, špenátem apod.

Lahmacun (čti lahmadžun) je tenká placka pokrytá mletým masem, která se následně posype petrželí a zakape citrónem. Nejčastější příloha je rýže (pilav), do níž Turci přimíchávají hrášek, mrkev, cizrnu nebo rozinky, a chlebová placka (ekmek). Těstoviny nejsou na jídelníčku příliš časté, nicméně manti stojí za to ochutnat. Jedná se o těstoviny plněné mletým masem, které jsou zalité bílým jogurtem a rajčatovou omáčkou. 

V případě, že budete pozváni na tureckou snídani, určitě neodmítejte, připravili byste se o nejlepší snídani na světě. Turci mají čas na tradiční snídani pouze o víkendech, kdy se vlastně jedná o malý rituál. Na stole najdete na samostatných talířích nakrájenou zeleninu (rajčata, papriky, salátovou okurku), med, několik druhů marmelád, olivy (zelené i černé), sýry (kašarpeynir je náš eidam, beyazpeynir připomíná strukturou balkánský sýr), menemen (něco jako lečo), salámy, pečivo, ovoce, dolmasi (vinné listy plněné rýží), čaj a džusy. 

Pekárny jsou plné rozličného pečiva, börek jsou plátky listového těsta, mezi něž je vložen nejčastěji sýr a špěnát, simit je chlebový kroužek posypaný sezamovými semínky. Simit se prodává i na ulici a Turci k němu většinou přikusují sýr a pijí čaj. Nejznámějším dezertem je baklava, plátky listového těsta plněné ořechy a zalité sirupem či medem. Lokum jsou kostky pevnějšího želé, někdy s oříškem uvnitř, obalené v cukru či kokosu.

Více než turecká káva se v Turecku usrkává silný turecký černý čaj, většinou podávaný v decilitrových skleničkách připomínající tvar ženského těla. Turci mají ve zvyku hodně sladit, takže pět kostek cukru v jedné skleničce nepřekvapí.

Turecká káva je jiná, než ji známe z domoviny. Jedná se vlastně o silné espresso s tím rozdílem, že Turci kávu nefiltrují, a tudíž v šálku zůstává kávová sedlina.

Dalším typickým nápojem je ayran, slaný jogurtový nápoj, který se pije k hlavním jídlům jako je kebab nebo pide. Navzdory tomu, že je Turecko muslimská země, v zemi je rozšířena produkce rakije.

Raki je alkohol z hroznů průhledné barvy dochucovaný anýzem. Turci většinou Raki míchají s vodou, kdy nápoj získává bílou barvu. Nejznámější turecké pivo je Efes pokrývající domácí spotřebu piva z 80 %. 

Jak se stravovat jako místní

Na snídani chodit do pekáren, na oběd do restaurací nebo pouličních stánků a na večeři do meyhane, což jsou tradiční restaurace či bary, kde se podávají předkrmy a tradiční jídla a pije se více alkoholu než jinde. V meyhane se také můžeme setkat s živou hudbou.

Ankara 

Telwe – kavárna, bar a koncertní hala v jednom – Cumhuriyet, İnkilap Sok. 6/C,
06420 Çankaya.

Restaurace v oblasti Hamamönü – Hacettepe, Tanış Sk. No:5, 06230 Altındağ.

Eskišehir

Café del Mundo – několikapatrová kavárna/bar vyzdobená mapami, pivními lahvemi a poznávacími značkami z celého světa.

Varuna Memphis – Hoşnudiye, İsmet İnönü –1 Cd. No:111, 26130 Tepebaşı.

Istanbul 

Thales Bistro – SinanpaşaMah. No: 10, Sinanpaşa, Köyiçi Meydanı Sk., 34353 Beşiktaş.

Yakup 2 – AsmalımescitSokak No.21/B Asmalımescit.

Izmir

La Puerta – 69-, Alsancak, 1469. Sk. No:71, 35000 Alsancak/Konak.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně – turecká snídaně okolo 150 Kč

Oběd/večeře – v pouličním stánku okolo 50 Kč, v restauraci od 80 Kč

Pivo – v obchodě okolo 30 Kč, v restauraci v průměru 80 Kč

Koktejly – od 200 Kč

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Hanka Šefránková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu