Antalya
Turecko

Jídlo v Turecku

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně patří k nejrozmanitějším na světě. Je to směs středomořské a arabské kuchyně. Mezi hlavní ingredience patří lilek, rajčata, cizrna, čočka, rýže, olivový olej, kuřecí a telecí maso. V Evropě známý kebab najdete v Turecku v mnoha variantách, dá se koupit ve stáncích, ale také i v restauracích. 

Několik variant kebabu:

  • Döner kebab – kebab v chlebové placce (ten, který známe i v Evropě),
  • Šiš kebab – kebab na jehle, podobný našemu ražniči, samozřejmě ve variantě kuřecí či telecí maso, prokládaný paprikou, rajčaty a cibulí,
  • Adana kebab – kebab z mletého masa na jehle, pálivý,
  • Urfa kebab – kebab z mletého masa na jehle, nepálivý.

K dalším jídlům, která stojí za to vyzkoušet, patří pide, což je taková turecká verze pizzy. Pide má ale na rozdíl od pizzy podlouhlý tvar, připomínající loď, a základ většinou tvoří mleté maso. Nicméně existují i varianty se sýrem, špenátem apod.

Lahmacun (čti lahmadžun) je tenká placka pokrytá mletým masem, která se následně posype petrželí a zakape citrónem. Nejčastější příloha je rýže (pilav), do níž Turci přimíchávají hrášek, mrkev, cizrnu nebo rozinky, a chlebová placka (ekmek). Těstoviny nejsou na jídelníčku příliš časté, nicméně manti stojí za to ochutnat. Jedná se o těstoviny plněné mletým masem, které jsou zalité bílým jogurtem a rajčatovou omáčkou. 

V případě, že budete pozváni na tureckou snídani, určitě neodmítejte, připravili byste se o nejlepší snídani na světě. Turci mají čas na tradiční snídani pouze o víkendech, kdy se vlastně jedná o malý rituál. Na stole najdete na samostatných talířích nakrájenou zeleninu (rajčata, papriky, salátovou okurku), med, několik druhů marmelád, olivy (zelené i černé), sýry (kašarpeynir je náš eidam, beyazpeynir připomíná strukturou balkánský sýr), menemen (něco jako lečo), salámy, pečivo, ovoce, dolmasi (vinné listy plněné rýží), čaj a džusy. 

Pekárny jsou plné rozličného pečiva, börek jsou plátky listového těsta, mezi něž je vložen nejčastěji sýr a špěnát, simit je chlebový kroužek posypaný sezamovými semínky. Simit se prodává i na ulici a Turci k němu většinou přikusují sýr a pijí čaj. Nejznámějším dezertem je baklava, plátky listového těsta plněné ořechy a zalité sirupem či medem. Lokum jsou kostky pevnějšího želé, někdy s oříškem uvnitř, obalené v cukru či kokosu.

Více než turecká káva se v Turecku usrkává silný turecký černý čaj, většinou podávaný v decilitrových skleničkách připomínající tvar ženského těla. Turci mají ve zvyku hodně sladit, takže pět kostek cukru v jedné skleničce nepřekvapí.

Turecká káva je jiná, než ji známe z domoviny. Jedná se vlastně o silné espresso s tím rozdílem, že Turci kávu nefiltrují, a tudíž v šálku zůstává kávová sedlina.

Dalším typickým nápojem je ayran, slaný jogurtový nápoj, který se pije k hlavním jídlům jako je kebab nebo pide. Navzdory tomu, že je Turecko muslimská země, v zemi je rozšířena produkce rakije.

Raki je alkohol z hroznů průhledné barvy dochucovaný anýzem. Turci většinou Raki míchají s vodou, kdy nápoj získává bílou barvu. Nejznámější turecké pivo je Efes pokrývající domácí spotřebu piva z 80 %. 

Jak se stravovat jako místní

Na snídani chodit do pekáren, na oběd do restaurací nebo pouličních stánků a na večeři do meyhane, což jsou tradiční restaurace či bary, kde se podávají předkrmy a tradiční jídla a pije se více alkoholu než jinde. V meyhane se také můžeme setkat s živou hudbou.

Ankara 

Telwe – kavárna, bar a koncertní hala v jednom – Cumhuriyet, İnkilap Sok. 6/C,
06420 Çankaya.

Restaurace v oblasti Hamamönü – Hacettepe, Tanış Sk. No:5, 06230 Altındağ.

Eskišehir

Café del Mundo – několikapatrová kavárna/bar vyzdobená mapami, pivními lahvemi a poznávacími značkami z celého světa.

Varuna Memphis – Hoşnudiye, İsmet İnönü –1 Cd. No:111, 26130 Tepebaşı.

Istanbul 

Thales Bistro – SinanpaşaMah. No: 10, Sinanpaşa, Köyiçi Meydanı Sk., 34353 Beşiktaş.

Yakup 2 – AsmalımescitSokak No.21/B Asmalımescit.

Izmir

La Puerta – 69-, Alsancak, 1469. Sk. No:71, 35000 Alsancak/Konak.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně – turecká snídaně okolo 150 Kč

Oběd/večeře – v pouličním stánku okolo 50 Kč, v restauraci od 80 Kč

Pivo – v obchodě okolo 30 Kč, v restauraci v průměru 80 Kč

Koktejly – od 200 Kč

Chystáš se do Turecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Hanka Šefránková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.