Průvodce státem
Turecko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Turecku

Historie v kostce

Historie Turecka 20. století je bezpodmínečně spjata s Mustafou Kemalem alias Atatürkem. (Atatürk v turečtině znamená otec Turků). Se zakladatelem Turecké republiky, který dal ženám hlasovací právo a zavedl používání latinky namísto arabského písma a posunul tak Turecko mnohem blíže Evropě, se cestovatel setká v každém městě v podobě sochy, na obraze či vlajce. V Ankaře je možno navštívit jeho mauzoleum s výhledem na celé město.

Atatürk

Lidé

Obecně jsou Turci pohostinní a laskaví lidé, kteří milují svou zemi a Atatürka. Rodinu staví na první místo a hodně si zakládají na tom, co si o nich pomyslí ostatní, především sousedé a známí. Turecko je také domovem milionů Kurdů, kteří jsou dnes rozptýleni po celé zemi, ale přece jen se s nimi více setkáme na jihovýchodě země. Jejich neoficiálním hlavním městem je Diyarbakir. 

V Turecku žije téměž 8x více lidí než v ČR.

Svátky

Turecko je muslimskou zemí, tudíž ramadán je dodržován i zde. Začátek ramadánu se každý rok posouvá, a to cca o 10 dní dopředu. Po ramadánu slaví Turci Šeker Bayram (tzv. sladký svátek), kdy se rodiny schází po měsíci půstu a děti dostávají sladkosti. Za další 2 měsíce se pořádá Kurban Bayram (svátek oběti), kdy Turci obětují ovci, jejíž maso je rozděleno mezi rodinu a chudé.

Kultura

Turci se na pozdrav dotýkají tvářemi (nejedná se o políbení jako u Španělů či Italů). 

Za velice neslušné se považuje smrkání na veřejnosti. Turka tak smrkat neuvidíte, a pokud ano, kapesník u toho nepoužije. 

Nad dveřmi domů, v obchodech, v autobusech, v kancelářích se setkáte s Nazarboncugu (čti nazarbondžu) nebo tzv. alláhovým okem, které má dotyčného chránit od zlých sil. V Nazarboncugu věří i mladí Turci, a vůbec se nad touto tradicí nepozastavují.

Každoročně v lednu je možno v Selčuku navštívit festival, během něhož mezi sebou zápasí velbloudi. Další zajímavou událostí jsou olejové zápasy (neboli šampionát Kirkpinar) pořádané na konci června či začátkem července v Edirnenedaleko bulharských hranic.

Jazyk

Oficiálním jazykem je turečtina, Turci píší v latince. V Turecku žijí také miliony Kurdů, na jihovýchodě Turecka tak spíše uslyšíte kurdštinu a arabštinu než turečtinu. Ve větších městech není problém domluvit se anglicky, především s univerzitními studenty. Nicméně Turci jsou velice komunikativní, takže bodylanguage (v Turecku tzv. tarzandža) funguje vždy. 

Minislovníček:

  • Ahoj – Merhaba
  • Na shledanou  – Gülegüle (gylegyle)
  • Děkuji – Teşekkürler (tešekyrler)Prosím – Lütfen (lutfen)
  • Ne kadar? – Kolik to stojí?
  • Ano – Evet
  • Ne – Hayır (hajyr)
  • Tuvaletnerede? – Kde je toaleta?
  • Su – Voda

Turismus

Turistický ruch se soustřeďuje především na pobřeží Středozemního a Egejského moře. Služby jsou zde na vysoké úrovni a mnohé hotelové komplexy připomínají spíše menší město zahrnující vodní park, několik restaurací, kino apod.

Istanbul je plný turistů kdykoli, zato hlavní město Ankara je jen velmi málo navštěvované.  Méně rozvinutým regionem je východní a jihovýchodní Turecko. Ať už budete cestovat v Turecku kdekoli, připravte se na turecký záchod. Někdy i na pohled velmi dobrá restaurace umí překvapit svým sociálním zařízením.

Mezi hlavní lákadla Turecka patří Kappadokie, obydlí raných křesťanů vyhloubená v tufových skalách. Centrem je v Göreme, kde se také nachází muzeum pod širým nebem. Doporučujeme se obloukem vyhnout tomuto muzeu a raději se vydat na vlastní pěst do některého z mnoha údolí, kde potkáte jen hrstku turistů. 

Geografie

Istanbul, město na dvou kontinentech, je vstupní branou do Turecka již mnoho staletí. Většina památek se nachází v evropské části, do asijské se dostanete pomocí trajektu. V Bosporské úžině se nachází také Princovy ostrovy, které slouží jako skvělý únik před hordami turistů.

Celé černomořské pobřeží Turecka je velice zelené, zakončené pohořím Kačkar a čajovými plantážemi nedaleko gruzínských hranic. Tato oblast je vhodná především pro milovníky přírody a nedotčených hor, v Kačkaru potkáte jen hrstku turistů a pastevce. 

Střed Turecka tvoří náhorní plošina, na které se nachází i hlavní město Ankara. Jedná se spíše o úřední město než zajímavý turistický cíl, na druhé straně si zde turistů cení více než jinde.

Středomořské pobřeží je rájem milovníků vodních sportů a odpočinku. Mezi typická letoviska patří Antalya, Side či Alanya. Pokud hledáte méně dotčená místa, a stále vás to láká ke Středozemnímu moři, doporučujeme vydat se do Fethiye, Faralyi, Kabaku či do Kaše.

Východ a jihovýchod Turecka je především pro dobrodruhy a v dnešní době i nebojácné povahy. Blízko syrských hranic leží takové skvosty jako je Mardin, Midyat, Hasankeyf, Harran, Urfa či Gaziantep. Tento region nikdy nepatřil k nejbezpečnějším, situace se však viditelně zhoršila díky nestabilitě v Sýrii.

Do Turecka by se Česká republika rozlohou vešla asi 10x.

Mezi Evropou a Asií, tam, kde leží Turecko

Turecko, jež se z velké části nachází na poloostrově Malá Asie, najdeme 2.000 km na jihovýchod od České republiky. Země zaujímá strategickou polohu, neboť sousedí jak se státy Evropské unie na západě (Řeckem a Bulharskem), tak s Íránem či Sýrií na jihovýchodě.

Turecko je považováno za skvělou zemi pro začínající baťůžkáře, neboť je poměrně levné, bezpečné a domů to není zase tak daleko. Pohostinnost lidí je ohromující, čím více na východ, tím více jsou lidé nápomocní. Země je plná historických památek, hory u gruzínských hranic stoupají od čajových plantáží a Středomoří láká svými písčitými plážemi a mořem teplým jako čaj.

Průvodce pro tebe napsal Hanka Šefránková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Létá jsou horká, ale oblíbená u moře. Zimy můžou být chladné.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Hanka Šefránková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu