Antalya
Turecko

Kultura a lidé v Turecku

Historie v kostce

Historie Turecka 20. století je bezpodmínečně spjata s Mustafou Kemalem alias Atatürkem. (Atatürk v turečtině znamená otec Turků). Se zakladatelem Turecké republiky, který dal ženám hlasovací právo a zavedl používání latinky namísto arabského písma a posunul tak Turecko mnohem blíže Evropě, se cestovatel setká v každém městě v podobě sochy, na obraze či vlajce. V Ankaře je možno navštívit jeho mauzoleum s výhledem na celé město.

Lidé

Obecně jsou Turci pohostinní a laskaví lidé, kteří milují svou zemi a Atatürka. Rodinu staví na první místo a hodně si zakládají na tom, co si o nich pomyslí ostatní, především sousedé a známí. Turecko je také domovem milionů Kurdů, kteří jsou dnes rozptýleni po celé zemi, ale přece jen se s nimi více setkáme na jihovýchodě země. Jejich neoficiálním hlavním městem je Diyarbakir. 

V Turecku žije téměž 8x více lidí než v ČR.

Svátky

Turecko je muslimskou zemí, tudíž ramadán je dodržován i zde. Začátek ramadánu se každý rok posouvá, a to cca o 10 dní dopředu. Po ramadánu slaví Turci Šeker Bayram (tzv. sladký svátek), kdy se rodiny schází po měsíci půstu a děti dostávají sladkosti. Za další 2 měsíce se pořádá Kurban Bayram (svátek oběti), kdy Turci obětují ovci, jejíž maso je rozděleno mezi rodinu a chudé.

Kultura

Turci se na pozdrav dotýkají tvářemi (nejedná se o políbení jako u Španělů či Italů). 

Za velice neslušné se považuje smrkání na veřejnosti. Turka tak smrkat neuvidíte, a pokud ano, kapesník u toho nepoužije. 

Nad dveřmi domů, v obchodech, v autobusech, v kancelářích se setkáte s Nazarboncugu (čti nazarbondžu) nebo tzv. alláhovým okem, které má dotyčného chránit od zlých sil. V Nazarboncugu věří i mladí Turci, a vůbec se nad touto tradicí nepozastavují.

Každoročně v lednu je možno v Selčuku navštívit festival, během něhož mezi sebou zápasí velbloudi. Další zajímavou událostí jsou olejové zápasy (neboli šampionát Kirkpinar) pořádané na konci června či začátkem července v Edirnenedaleko bulharských hranic.

Jazyk

Oficiálním jazykem je turečtina, Turci píší v latince. V Turecku žijí také miliony Kurdů, na jihovýchodě Turecka tak spíše uslyšíte kurdštinu a arabštinu než turečtinu. Ve větších městech není problém domluvit se anglicky, především s univerzitními studenty. Nicméně Turci jsou velice komunikativní, takže bodylanguage (v Turecku tzv. tarzandža) funguje vždy. 

Minislovníček:

  • Ahoj – Merhaba
  • Na shledanou  – Gülegüle (gylegyle)
  • Děkuji – Teşekkürler (tešekyrler)Prosím – Lütfen (lutfen)
  • Ne kadar? – Kolik to stojí?
  • Ano – Evet
  • Ne – Hayır (hajyr)
  • Tuvaletnerede? – Kde je toaleta?
  • Su – Voda

Turismus

Turistický ruch se soustřeďuje především na pobřeží Středozemního a Egejského moře. Služby jsou zde na vysoké úrovni a mnohé hotelové komplexy připomínají spíše menší město zahrnující vodní park, několik restaurací, kino apod.

Istanbul je plný turistů kdykoli, zato hlavní město Ankara je jen velmi málo navštěvované. Méně rozvinutým regionem je východní a jihovýchodní Turecko. Ať už budete cestovat v Turecku kdekoli, připravte se na turecký záchod. Někdy i na pohled velmi dobrá restaurace umí překvapit svým sociálním zařízením.

Mezi hlavní lákadla Turecka patří Kappadokie, obydlí raných křesťanů vyhloubená v tufových skalách. Centrem je v Göreme, kde se také nachází muzeum pod širým nebem. Doporučujeme se obloukem vyhnout tomuto muzeu a raději se vydat na vlastní pěst do některého z mnoha údolí, kde potkáte jen hrstku turistů. 

Geografie

Istanbul, město na dvou kontinentech, je vstupní branou do Turecka již mnoho staletí. Většina památek se nachází v evropské části, do asijské se dostanete pomocí trajektu, autobusů nebo podmořského vlaku. V Bosporské úžině se nachází také Princovy ostrovy, které slouží jako skvělý únik před hordami turistů.

Celé černomořské pobřeží Turecka je velice zelené, zakončené pohořím Kačkar a čajovými plantážemi nedaleko gruzínských hranic. Tato oblast je vhodná především pro milovníky přírody a nedotčených hor, v Kačkaru potkáte jen hrstku turistů a pastevce. 

Střed Turecka tvoří náhorní plošina, na které se nachází i hlavní město Ankara. Jedná se spíše o úřední město než zajímavý turistický cíl, na druhé straně si zde turistů cení více než jinde.

Středomořské pobřeží je rájem milovníků vodních sportů a odpočinku. Mezi typická letoviska patří Antalya, Side či Alanya. Pokud hledáte méně dotčená místa, a stále vás to láká ke Středozemnímu moři, doporučujeme vydat se do Fethiye, Faralyi, Kabaku či do Kaše.

Východ a jihovýchod Turecka je především pro dobrodruhy a v dnešní době i nebojácné povahy. Blízko syrských hranic leží takové skvosty jako je Mardin, Midyat, Hasankeyf, Harran, Urfa či Gaziantep. Tento region nikdy nepatřil k nejbezpečnějším, situace se však viditelně zhoršila díky nestabilitě v Sýrii.

Do Turecka by se Česká republika rozlohou vešla asi 10x.

Chystáš se do Turecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Hanka Šefránková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.