Průvodce státem
Uruguay
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Uruguai

Jak do Uruguaye

Na letiště Carasco (MVD) do hlavního města Montevideo se z Evropy přímo létá jen z Madridu a Paříže, let trvá cca 12,5 hodiny. S přestupem v Sao Paulu, Rio de Janeiru nebo Buenos Aires se dá letět prakticky s libovolnou aerolinkou.

Ceny letů se běžně pohybují kolem 18.000 korun (např. z Německa), z Prahy kolem 20.000 korun. My jsme letěli z Mnichova v chybovém tarifu za necelých 12.000 korun.

Autobus z letiště do centra (Terminal Tres Cruces) stojí 51 pesos, sdílený minivan 700–900 pesos, taxi 1200–1500 pesos.

Jednodenní výlet z Buenos Aires

Z argentinského Buenos Aires lze podniknout jednodenní výlet lodí do Colonie del Sacramento, případně i do Montevidea. Ceny za jednosměrný lístek začínají na 350 korunách, u největšího operátora Buquebus stojí cca 1.000 korun. Informace hledejte zde:

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepším způsobem pro poznávání Uruguaye bude určitě auto. Dálková autobusová doprava je sice kvalití a relativně frekventovaná, spojuje však jen ta největší města a na venkov se budete dostávat jen obtížně.

Autem

Kromě centra Montevidea, kde se jezdí trochu energičtěji (přirovnáme ho k Itálii či centru Paříže), je dopravní situace klidná až mrtvá (na dálnici potkáte třeba jen 10 aut na 100 km), občas lze potkat koňský povoz, jezdce na koni nebo chodce (i na dálnici).

Silnice jsou většinou v dobrém stavu, na venkově nebo v národních parcích se jezdí i po šotolině, uježděné hlíně nebo štěrku.

Vozový park je od moderních aut až po vozy 70. až 90. let minulého století v různém stadiu rozkladu.

K půjčení auta stačí český (slovenský) řidičský průkaz, pas a kreditní karta. Cena benzinu se pohybuje mezi 42 a 45 pesos.

Na některých úsecích dálnic se platí mýto, cena za osobní auto činí 60 pesos, platit lze pouze hotově. Směrem z Montevidea do Colonie se platí jednou, směrem k Punta del Diablo třikrát.

Půjčení malého auta třídy economy nás stálo 800 korun na den (objednáno předem přes srovnávač).

Silnice v Uruguayi

Autobusy a železnice

Autobusy se lze přepravovat mezi všemi většími městy. Největší operátor je COT: www.cot.com.uy. V hlavním městě Montevideu odjíždí všechny dálkové linky z terminálu Tres Cruces, který zároveň slouží jako přestupní uzel busů MHD.

Všechny odjezdy dálkových spojů lze najít zde: www.trescruces.com.uy.

Například cesta Montevideo – Colonia stojí cca 200 pesos a trvá cca 3 hodiny.

Vlaková doprava prakticky neexistuje, kromě jedné 63 kilometrové příměstské linky z hlavního města směrem na sever.

MHD v Montevideu

Jediná hromadná doprava v hlavním městě je autobusová. A podle toho také vypadá. Montevideo má přibližně tolik obyvatel jako Praha, takže ve špičce jezdí celé „vlaky“ autobusů. Některé ulice v centru jsou vyhrazené jen pro autobusy a taxíky.

Tarif je jednotný – 28 pesos, platí se hotově u řidiče nebo průvodčího, nastupuje se pouze předními dveřmi, všechny zastávky jsou na znamení. Zastávka je označena „Parada de omnibus“ nebo jen „Parada.“

Po vystoupení z autobusu pozbyde jízdenka platnost, výjimkou je několik přestupních uzlů, kde se může s jízdenkou pokračovat jinou linkou. Přestupní uzly jsou Terminal Tres Cruces, Terminal Plaza Independencia, Terminal Ciudadela, Ciudad Vieja a některé další.

Jízdní řády libovolné zastávky a vyhledávač spojení najdete zde: www.montevideobus.com.uy.

Nejbezpečnější země Jižní Ameriky

Uruguay (česky je správně i Urugvaj) je krásná země plná kontrastů, přívětivá k turistům s výborným vínem a masem a krásnou přírodou. Proslavila se jako „země s nejchudším prezidentem na světě” (José Alberto Mujica přezdívaný El Pepe, prezident v letech 2010–2015).

Hlavní město Montevideo je opravdovým velkoměstem se vším pozitivním i negativním, co k tomu patří. Žije v něm celá třetina obyvatel země. Venkov je osídlený jen velmi řídce, v přímořských nížinách se rozpínají stovky čtverečních kilometrů pastvin s hovězím dobytkem, osly, koňmi, ovcemi, kozami i pštrosy.

Statisticky je zde nejnižší kriminalita z celého jihoamerického kontinentu.

Průvodce pro tebe napsal Petr Košař
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma po příletu do Uruguaye.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - březen
To je v Uruguayi léto. V zimě teplota klesne i ke 13 stupňům.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek, akce se objeví max. 1x za rok.
Akční nabídky
Avatar uživatele Petr Košař
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu