Uruguayské peso

Místní měnou je uruguajské peso (UYU) v obchodech se značí $U nebo jen $. 

Když někde náhodou akceptují i USD, značí ceny obvykle US$.

Peso se dělí na 100 centésimos, v praxi se nepoužívají, nejmenší mince v oběhu má hodnotu 1 peso. Mince jsou v hodnotách $1, $2, $5, $10 a $50. Bankovky existují v hodnotách $20, $50, $100, $200, $500, $1.000, $2.000.

1 peso je cca 1 česká koruna, přibližný přepočet cen je tedy velmi jednoduchý.

Uruguayské peso bylo svého času nejsilnější měnou kontinentu.

Směnárny a platby kartou

Eura nebo dolary můžete směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. 

Platby kartami asociací Visa a Mastercard jsou široce akceptované, hotely a velké obchody obvykle akceptují i Amex a Diners.

Výběry z bankomatů byly až na výjimku bez problémů (Visa od Zuno fungovala jen v bankomatech banky Santander).

Vracení DPH

Pokud můžete, plaťtě kartou! Při platbě kartou (vyzkoušeno s debetní i kreditní VISA, kreditní MasterCard a Diners) nad určitou sumu automaticky vrací až 18 % zpátky. Někde nám tvrdili, že je to až od útraty 1500 UYU (cca 1500 Kč), ale fungovalo to i na částky mnohem nižší a na komodity, které obvykle nejsou tax free, jako je půjčení auta nebo jídlo. Nevysledovali jsme v tom žádný logický systém. Někde ponížili útratu rovnou, sleva byla vyčíslena na účtence z platebního terminálu,  jindy jsme zaplatili částku celou a po cca týdnu se nám na výpise objevila jak celá zaplacená částka, do té doby jen blokovaná (mínus), tak i vratka daně (plus).

Kolik co stojí

Ceny jsou v průměru lehce vyšší než u nás, taxi (22 Kč za km) nebo městská hromadná doprava (jízdenka 28 Kč) vyjdou nastejno, kvalitní kožené věci a boty jsou  o dost levnější. Jen benzin je tu ještě dražší, cena se pohybuje mezi 42 a 45 Kč.

Spropitné a smlouvání

Smlouvat o cenách má význam maximálně na tržištích nebo ve stáncích u silnice, jinak jsou ceny pevné. Spropitné se očekává v restauracích a taxi.

Nikde se nás nesnažili „natáhnout", dokonce ani taxikáři, ani číšníci v turisticky oblíbeném Mercado del Puerto v Montevideu, ti se jen slušně zeptali, zda můžou do účtu přidat 10 % za servis.

Přívětivost k turistům

Všechny parky, botanická zahrada i zoo, které jsme navštívili, byly zdarma a daly se projíždět autem. Většina muzeí nepožadovala vstupné, narazili jsme jen na 2 místa, kde se platil vstup – pevnost Fortaleza del Cerro nad Montevideem (60 Kč) a maják v Cabo Polonio (20 Kč). Veřejná WC s obsluhou i bez byla také zdarma.

Ubytování

Dvojlůžkový pokoj ve slušném tříhvězdičkovém hotelu v centru Montevidea přijde na 1.200–1.500 korun za noc, apartmán ve venkovském domě také. Cena hostelů začíná na 250 korunách za osobu a noc.

Denní rozpočet

Při cestování ve dvojici a dvoutýdenní cestě nás průměrný den v Uruguayi přišel na cca 1.400 korun na osobu. Spali jsme ve slušných hotelech, jezdili MHD, několikrát jsme využili taxi a 5 dní jsme jezdili půjčeným autem, k tomu denně minimálně jednou jedli ve slušné restauraci.

Náklady by se zcela jistě daly stlačit níž, ale jídlo bylo výborné a byla by škoda do restaurací nechodit. Některé národní parky by byly bez auta prakticky nedostupné.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Petr Košař
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu