Průvodce státem
Uruguay
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Uruguai

Aktuální kurz 1 Kč = 1.57 $U

Uruguayské peso

Místní měnou je uruguajské peso (UYU) v obchodech se značí $U nebo jen $. 

Když někde náhodou akceptují i USD, značí ceny obvykle US$.

Peso se dělí na 100 centésimos, v praxi se nepoužívají, nejmenší mince v oběhu má hodnotu 1 peso. Mince jsou v hodnotách $1, $2, $5, $10 a $50. Bankovky existují v hodnotách $20, $50, $100, $200, $500, $1.000, $2.000.

1 peso je cca 1 česká koruna, přibližný přepočet cen je tedy velmi jednoduchý.

Uruguayské peso bylo svého času nejsilnější měnou kontinentu.

Uruguayské peso

Směnárny a platby kartou

Eura nebo dolary můžete směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. 

Platby kartami asociací Visa a Mastercard jsou široce akceptované, hotely a velké obchody obvykle akceptují i Amex a Diners.

Výběry z bankomatů byly až na výjimku bez problémů (Visa od Zuno fungovala jen v bankomatech banky Santander).

Vracení DPH

Pokud můžete, plaťtě kartou! Při platbě kartou (vyzkoušeno s debetní i kreditní VISA, kreditní MasterCard a Diners) nad určitou sumu automaticky vrací až 18 % zpátky. Někde nám tvrdili, že je to až od útraty 1500 UYU (cca 1500 Kč), ale fungovalo to i na částky mnohem nižší a na komodity, které obvykle nejsou tax free, jako je půjčení auta nebo jídlo. Nevysledovali jsme v tom žádný logický systém. Někde ponížili útratu rovnou, sleva byla vyčíslena na účtence z platebního terminálu,  jindy jsme zaplatili částku celou a po cca týdnu se nám na výpise objevila jak celá zaplacená částka, do té doby jen blokovaná (mínus), tak i vratka daně (plus).

Kolik co stojí

Ceny jsou v průměru lehce vyšší než u nás, taxi (22 Kč za km) nebo městská hromadná doprava (jízdenka 28 Kč) vyjdou nastejno, kvalitní kožené věci a boty jsou  o dost levnější. Jen benzin je tu ještě dražší, cena se pohybuje mezi 42 a 45 Kč.

Spropitné a smlouvání

Smlouvat o cenách má význam maximálně na tržištích nebo ve stáncích u silnice, jinak jsou ceny pevné. Spropitné se očekává v restauracích a taxi.

Nikde se nás nesnažili „natáhnout", dokonce ani taxikáři, ani číšníci v turisticky oblíbeném Mercado del Puerto v Montevideu, ti se jen slušně zeptali, zda můžou do účtu přidat 10 % za servis.

Přívětivost k turistům

Všechny parky, botanická zahrada i zoo, které jsme navštívili, byly zdarma a daly se projíždět autem. Většina muzeí nepožadovala vstupné, narazili jsme jen na 2 místa, kde se platil vstup – pevnost Fortaleza del Cerro nad Montevideem (60 Kč) a maják v Cabo Polonio (20 Kč). Veřejná WC s obsluhou i bez byla také zdarma.

Ubytování

Dvojlůžkový pokoj ve slušném tříhvězdičkovém hotelu v centru Montevidea přijde na 1.200–1.500 korun za noc, apartmán ve venkovském domě také. Cena hostelů začíná na 250 korunách za osobu a noc.

Denní rozpočet

Při cestování ve dvojici a dvoutýdenní cestě nás průměrný den v Uruguayi přišel na cca 1.400 korun na osobu. Spali jsme ve slušných hotelech, jezdili MHD, několikrát jsme využili taxi a 5 dní jsme jezdili půjčeným autem, k tomu denně minimálně jednou jedli ve slušné restauraci.

Náklady by se zcela jistě daly stlačit níž, ale jídlo bylo výborné a byla by škoda do restaurací nechodit. Některé národní parky by byly bez auta prakticky nedostupné.

Nejbezpečnější země Jižní Ameriky

Uruguay (česky je správně i Urugvaj) je krásná země plná kontrastů, přívětivá k turistům s výborným vínem a masem a krásnou přírodou. Proslavila se jako „země s nejchudším prezidentem na světě” (José Alberto Mujica přezdívaný El Pepe, prezident v letech 2010–2015).

Hlavní město Montevideo je opravdovým velkoměstem se vším pozitivním i negativním, co k tomu patří. Žije v něm celá třetina obyvatel země. Venkov je osídlený jen velmi řídce, v přímořských nížinách se rozpínají stovky čtverečních kilometrů pastvin s hovězím dobytkem, osly, koňmi, ovcemi, kozami i pštrosy.

Statisticky je zde nejnižší kriminalita z celého jihoamerického kontinentu.

Průvodce pro tebe napsal Petr Košař
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš zdarma po příletu do Uruguaye.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - březen
To je v Uruguayi léto. V zimě teplota klesne i ke 13 stupňům.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek, akce se objeví max. 1x za rok.
Akční nabídky
Avatar uživatele Petr Košař
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu